Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija ABC ginekologije in porodništva Medenicna vstava v 37. tednu – avtomaticno CR?

Medenicna vstava v 37. tednu – avtomaticno CR?

Spostovani!

Danes sem izvedela, da je moj otrok v medenicni vstavi; noseca sem 36 tednov in dva dni. Moja ginekologinja pravi, da – ce se ne bo obrnil, za kar je malo moznosti, saj je namescen ze precej nizko – bom rodila s carskim rezom, saj naj bi tako v zadnjem dobrem letu ravnali avtomaticno. Zanima me, kaj menite o tem vi. Rodila bom prvic, nosecnost poteka lepo in brez vsakrsnih zapletov, ocena teze otroka je pri navedeni gestacijski starosti 2900g.
Stara bom 32 let in nimam nikakrsnih zadrzkov niti v zvezi s carskim rezom niti kar zadeva naravni porod.

Hvala lepa za vas odgovor.

Spoštovani,

način poroda v medenični vstavi je odvisen ne le od notranjih pogojev za porod temveč tudi od izkušenosti porodničarja, ki bo pri porodu. V nekaterih porodnišnicah v Sloveniji se za naravni porod v medenični vstavi očitno ne čutijo več dovolj podkovani in vse, kolikor je le možno porodijo s CR. Tako delajo tudi v večini držav s velikim številom majhnih porodnišnic, kjer je premalo primerov medenične vstave, da bi si upali karkoli tvegati in raje tvegajo operacijo. V LJ porodnišnici poskusimo z zunanjim obratom ploda na glavico pri 37 tednih, če nam ne uspe pa se individualno odločimo za porod po naravni poti, če plod ni prevelik ali premajhen ali nima drugih posebnosti, ki narekujejo CR (npr. ovito popkovnico, napram trupu zelo veliko glavico ipd.). Pri 2900 g in obsegu glavice ne več kot 10% nad obsegom trebuha bi v LJ porodnišnici verjetno poskusili naravni porod.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Pozdravljeni dr. Pušenjak,
ker ne želim odpirati nove teme, sem se odločila, da vprašanje postavim kar tukaj. Stara sem 27 let in to je moja prva nosečnost. PDP imam dva, enega po nuhalni (29.6.2018), drugega pa po prvem UZ in kasneje tudi po morfologiji (6.7.2018). Vse od morfologije naprej, je otrok obrnjen z nogicami navzdol, oziroma ima glavico desno pri mojem popku in se kljub izvajanju raznih tehnik (moksibustija, indijska medicina in razni položaji) ni obrnil. Pri zadnjem pregledu, ki sem ga imela 12.6.2018, je otrok še vedno tako obrnjen in ginekologinja pravi, da je preveč ugnezden, da bi poskusili narediti tudi ZO. Sedaj pa me zanima ali se moram enostavno sprijazniti s CR ali bi se še vseeno poskusila naročiti na ZO in kakšna verjetnost obstaja, da bi rodila naravno z medenično vstavo? Roditi imam namen v porodnišnici Celje in ne vem kako so kaj podkovani s takšnim načinom poroda? Zanimajo pa me še bolečine v rebrah in preponi (dimljah), te so večkrat na dan res neznosne in predvsem me zanima, če so normalne ali bi morda bilo smiselno iti na kak predčasen pregled v porodnišnico?
Iskreno se vam zahvaljujem se vaš odgovor!
Lp,
Tjaša

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,
če je plodov vodilni del zadnjica in ima nogici iztegnjeni ob trupu (čista zadnjična vstava), potem je teoretično možen tudi vaginalni porod, vendar v porodnišnici Celje tega žal že celo desetletje ne prakticirajo, zato tam zagotovo ne boste rodili vaginalno. Tako so se pač v Celju pred dobrim desetletjem odločili, ko je izšel znameniti kontroverzni amariški članek o porodu v medenični vstavi. V Ljubljani temu članku nikoli nismo sledili in čeprav se je tudi pri nas dvignil delež CR prri medenični vstavi, imamo še vedno vsaj 40 do 50% uspešnih vaginalnih porodov pri medenični vstavi. Če ima plod na njanjiži točki maternice stopala, pa gre za nožno vstavo, kar povsod v razvitem svetu in tudi pri nas v Ljubljani rodimo s CR, z izjemo drugega dvojčka, ki prvemu itak sledi po že primerno razširjeni porodni poti le 10 d0 30 minut po prvem. K odločitvi o načinu poroda prispeva tudi podatek, če je plod primerno razvit ali pa zaostaja v rasti. Tudi zastoj v rasti ni ugoden podatek za dober izid poroda v medenični vstavi, zato se tudi v tem primeru priporoča CR. ZO pa verjetno res ne pride v poštev.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

New Report

Close