Najdi forum

premajhen plod

Spoštovani dr. Pušenjak,
v 33. tednu sem imela 3. ultrazvok z “normalnimi izmerami” kot ga je komentiral izbrani ginekolog. Pa vednar se mi sedaj po tednu dni še vedno porajajo vprašanja, in sicer je bila meritev naslednja:
BIP: 86
femur: 61
obseg trebuha: 290
vodilni plodovni del: glavični
placenta: spredaj
plodovnica: primerna

Vprašanje pa je naslednje: Če sta obseg trebuščka in glavice v mejah normale, femur pa je kar za dva tedna manjši? Osebno sem nizke rasti (1,55 m), mož pa nekoliko višje (1,77 m) Ali je to potem genetsko pogojeno ali obstaja tudi možnost napake v meritvi?
Pri prvih dveh UZ je bilo ugotovljeno, da je plod približno 1 teden mlajši. Kje pa so sedaj te razlike?

Hvala za odgovor, s katerim si bom razčistila te dvome.

Lp, Nevenka

Draga Nevenka,

dva tedna pri 33 tednih je < 6% napake, kar je malo, zato razlike ne bi komentiral, poleg tega je večina tabel za dolžino stegnenice malo "čudnih" saj redkokdaj izmerimo daljši, kar pogosto pa krajši femur kot je ideal v tabeli. Ne vznemirajajte se niti zaradi 1 tedna razlike pri prejšnjih UZ preiskavah. Plod je očitno 1 teden mlajši od pričakovanja. Po 22. tednu pride do izraza individualnih genetskih rastnih lastnosti ploda v kombinaciji z delovanjem posteljice, tako da ugotavljanje primerne rasti na osnovi ene same meritve po 22. tednu ni tako preprosto kot se zdi. Predvidevam, da vaš plod sicer raste malce bolj kot je srednja vrednost, zato se zdi kot bi "prejšnjo razliko nadoknadil". Tega ne more, samo večji je lahko, ne pa starejši!
Na splošno vemo, da je plod zagotovo majhen oziroma velik in se moramo glede tega obvezno vprašati kako in kaj, če je odstopanje večje od 2 standardnih deviacij od srednje vrednosti navzgor ali navzdol, takih otrok pa je 2,5% na eni in prav toliko na drugi strani Gausove krivulje. Kratek femur je teoretično lahko mehki označevalec morebitne kromosomske napake vendar le, če gre za veliko odstopanje, kot sem omenil, več kot 2 st. deviaciji, kar pa razlika 2 tednov pri 33 tedenski nosečnosti ne izpolnjuje.

Pozdravljeni!
Tudi sama sem precej zaskrbljena. N e toliko zaradi velikosti same kot zaradi vzrokov, ki jo lahklo povzročajo. Naj najprej napišem, da sem noseča 38/6, kar pomeni tik pred porodom, in da se zavedam, da tudi ob slabi prognozi ni kaj storiti. Skrbi me predvsem kratek fl. Zakaj:
38/2
BPD: 90
AC: 350
FL:65
Tri dni kasneje so meritve ponovili, fl je bil med 66 in 69, povprečje 68. Tudi nadlahtnica naj bi bila nekoliko krajša.
Ostale, prejšnje meritve pa :
32/3
BPD: 80
AC: 290

31/2
BPD: 80
AC: 270
FL: 67

20/3
BPD:4,6
HC: 17,7
AC: 15,16
FL: 3,0
Naj omenim še, da sem stara skorajda 35 let, da je to moja druga nosečnost (prva je potekala brez težav, otrok pa je bil velik 50 cm, težak pa 2940 g). Ns opravljena pri 13/2 je bila 1,8 , tveganje pa 1:2400.
Hvala za odgovor!

Spoštovani,

stegnjenica ni prekratka, je le krajša od povprečja, saj nimamo vsi enako dolgih nog, mar ne? Stegnjenica ima v povprečju 68 mm pri 35 tednih, kar bi bilo 3 tedne zaostanka, to pa je komaj nekje na meji, kjer lahko o značilnem zaostanku sploh razmišljamo. Sicer pa kratek FL le za faktor 2 do 2,5 poveča tveganje za DS, kar ob vašem izračunanem tveganju ob NS pomeni še vedno 1:960.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Pozdravljeni,

sem v 29 tednu nosečnosti, do zdaj je nosečnost potekala super, brez kakršnih nosečniških nevšečnosti. Pred kratkim je prišlo do nekakšnih sumov, da plod ne raste kot bi moral, zato so me poslali na nadaljnje raziskave. Opraviti sem morala amniocentezo in odvzem krvi meni ter partnerju, da preverijo ali gre za kakšno bolezen (sindrom) in ali gre za kakšno gensko okvaro pri meni in partnerju. Problem naj bi bil, da je plod majhen in da, glede na velikost glave in telesa ima prekratke roke in noge. Sama nisem zelo visoka (156cm), družinski člani z moje strani tudi niso zelo visoki, mož je visok 177cm, z njihove strani pa tudi niso visoke rasti.

Do končnih rezultatov morem čakati 3 tedne, 2 sta že za menoj se pravi ta teden bi morali biti rezultati gotovi. Prve rezultate odvzema vode sem dobila, se pravi ne gre se za noben sindrom, vse je vredu. Zelo sem nemirna, prebrala sem že skoraj vse članke na to temo, obiskala sem že vse forume, sedaj pa me zanima še vaše mnenje.

Mere ploda v 27t3d so naslednje:

BPD 6.41
HC 23.82
AC 21.50
FL 3.99
EFW 752g

Zahvaljujem se za Vaš odgovor.

Spoštovani,

pravzaprav nimam kaj dodati. Res je stegnjenica za pričakovanim za vsaj 4 tedne, kar je dovolj, da se vprašamo, če slučajno plod nima kromosomske napake ali druge genske okvare, ki povzroča krajše okončine. Seveda je potrebno na rezultate počakati in kaj več ta hip ni mogoče reči.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Pozdravljeni.

Pišem Vam, saj me je osebni ginekolog popolnoma prestrašil glede meritev femurja v 32. tednu (32, 4/7) nosečnosti. Sem bila prepričana, da je plod sicer mali, samo malo manjši od povprečja.
Roko na srce, tudi partner ni ravno košarkar (171cm), sama pa tudi nimam manekenske višine (167 cm).
Meritve ploda v 32. tednu 4/7 pa so sledeče:
Gest. Starost po uz: 32 4/7
Gv/tt/bpd ):83 (33t5/7)
Hc:302 (33 4/7)
Ac:265 (30 5/7)
Fl:57 (30 0/7)
Plodovnica:16,5

Naj omenim, da je fl ploda tudi na morfologiji v 21. Tednu nekoliko zaostajal.
Ginekolog mi je sicer dejal, da bo še enkrat pogledal na pregledu čez tri tedne, da pa sicer obstaja možnost za zastoj rasti, saj je tudi trebušček manjši, ali za katerega od sindromov. (Nuhalna svetlina sicer ni pokazala kaksnih posebnosti)

Stara sem 29. Let, 1. Nosečnost. Diagnosticiran imam tudi nosečniški diabetes, ki ga uravnavam z dieto, vrednosti sladkorja mi do sedaj NIKOLI niso presegle 6, 6 in tudi GKpp se mi je iz 5,1/32 znižal na 4,9/30.(priznam pa, da se pregrešim s kakšno čokolado. Do sedaj sem se zredila 5 kg (moja začetna teža je bila sicer nekoliko večja: 74 kg ob zanositvi).

Čeprav poskušam se naprej pozitivno misliti, da je plod pač malo manjši, me je ginekolog toliko prestrašil, da sem že cel dan živčna razvalina. Zanima me, kaj vi menite o meritvah, oz. Lahko sploh kaj storim, da plod ne bi zaostajal? Je možnost katerega od sindromov res toliko povečana, da bi me morali skrbeti?

Za odgovor se Vam lepo zahvaljujem,

Lp

Spoštovani,
ločiti moramo dve stvari:
1. kaj bi teoretično lahko pomenila odstopanja rasti v levo od povprečja (marsikaj pa hkrati v 95% nič) in
2. kaj lahko ukrenemo in kaj je medicinsko utemeljeno ukreniti.
Torej sami proti temu ne morete storiti nič, ker odstopanje od povprečja ni posledica napačnih ravnanj ali stradanja, temveč je večinoma stvar genetskih predispozicij, včasih pa tudi funkcije posteljice, kadar gre za pomemben zastoj v rasti.
Pri odstopanjih, ki so prisotna pri vas, medicinski ukrepi niso indicirani, torej ni potrebno niti genetsko preverjanje niti posebni ukrepi v smislu staleža, mirovanja, hidracije, hosptalizacije, načrtovanja poroda.
Če vas še vedno skrbi, ker vam je pač nekdo v možgane vsadil črva, da bi plod utegnil imeti katero od kromosomskih napak, kljub dobrim izvidom presejalnih testov, pa je to prepuščeno vam (na voljo imate npr., neinvazivne teste NIPT, ki z 99,7% verjetnostjo izključijo glavne trisomije 21.,18. in 13. kromosoma). Vsakega namiga, ki ga izusti nek kolega v trenutku slabosti in slabega nadzora nad mislimi, ne moremo vzeti za resno indikacijo za relativno drage preiskave pri vsaki nosečnici, ki je prestrašena in se boji česarkoli pri svojem otroku. Prestrašenih nosečnic je dandanes že več kot ne prestrašenih in zaradi vaše ali splošne prestrašenosti nosečnic medicina ne more prilagajati strokovnih meril za preiskave.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Spoštovani,
svoje vprašanje bom navezala na vaš današnji odgovor. Mere ploda pri 22 tednih so bile: HC 207, AC 187, FL 38; pri 31 tednih: BPD 76, HC 292, AC 275, FL 58, teža 1721, RI 0,50; pri 34 tednih 3/7: FS 34, AC 294, RI b.p. Po besedah moje ginekologinje do tedaj vse v mejah normale. Imam nosečniško sladkorno, ki je urejena. Ta teden (36 tednov) sem bila zaradi suma na odtekanje plodovnice sprejeta v bolnišnico. Odtekanja plodovnice ni bilo. Izmerili so plod: BP 81, HC 297, AC 319, FL 69. Plodovnice je bilo primerno, dinamika dobra, RI b.p., placenta spredaj, opravljeni CTG-ji naj bi bili dobri. Mer ploda (predvsem glavice, ki je pod 300 mm) ni nihče komentiral, videla sem jih šele doma na odpustnici, zato nisem mogla vprašati. Ali lahko tu samo še upam na to, da so bile izmere napačne (drug ginekolog, drug UZ)? Zdi se mi skoraj neverjetno, da bi glavica v 5 tednih tednih zrasla samo za 5 mm. Oz. bi bil to znak, da je nekaj zelo narobe.

Spoštovani,
zelo verjetno je bila izmera nezadostna, ker je nelogično, d a bi po 34. tednu nosečnosti sicer prej normalno rastoča glavica prenehala rasti. Mikrocefalija bi se pokazala že prej. Sicer pa tudi obseg 30cm ni premajhen, je le manjši od pričakovanega.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Spoštovani,
če sem vas prav razumela, bi se mikrocefalija pokazala že prej – nekje med morfologijo (pri 22 tednih) in kontrolo rasti pri 31 tednih (ko je mera obsega glavice nazadnje vpisana)? Hvala za vaš odgovor.

tako je

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

New Report

Close