Najdi forum

Je to endometrioza

Pozdravljeni,

vem, da je bilo o tej temi že kar nekaj napisano, ampak ker nisem sigurna bi se vseeno na Vas obrnila z enim vprašanje.

Par let sem imela težave z bolečinami v popku, pretežno med menstruacijo (ter par dni prej in po). Popek je navadno bil takrat temneje obarvan, tudi z rahlo rdečico. Najbolj je bolel na otip. Navadila sem se s tem živet, ker nisem vedela kaj bi to naj sploh bilo.

Pred kakima dvema letoma pa mi je začela na popku rasti bunka, tudi temneje obarvana. Sem bila pri zdravniku…da ne grem v podrobnosti bila sem napotena na kirurgijo. Prvič so mi bunko prerezali, češ da je to samo gnojna bula, ker pa se je bunka čez tri tedne ponovila pa so mi jo izrezali in poslali na biopsijo. Izvid je bil endometrioza. Napotili so me k ginekologu, da naj opravi vaginalni ultrazvok. Ultrazvok je bil opravljen in je ginekolog rekel, da ne vidi, da bi kaj bilo na jajčnikih. S tem se je ta zgodba zaključila, kam dalje nisem bila napotena.

Ampak mene še dalje boli v času menstruacije (ter par dni po in pred) v popku. Bolečina v normalnem stanju ni tako močna, močnejša je takrat če se iztegnem, ležim na trebuhu oz.na dotik, najbolj boli na dotik (že na rahel dotik). Popek je takrat okoli temneje obarvan, rjavi, rdečkast.

In me zdaj zanima, glede na to, da je bilo že enkrat dokazano, da je endometrioza, če gre še zmeraj za to. In v bistvu ne vem kaj naj naredim, glede na to, da je takrat ginekolog rekel,da bi naj bilo z jajčniki vse ok in kam dalje nisem bila napotena.
Po eni strani sem se že na to navadila, ampak zdaj zmeraj bolj premišljujem, če imam lahko kake posledice zaradi tega.
In me zanima, če stvar tako pustim se lahko slabša ali je bolje, da grem še enkrat s tem nazaj? Kot rečem, da stvar ni tako moteča, pač tistih par dni boli pol je ok. Bolj me skrbijo kakšne so lahko posledice. Sem prebrala par stvari, da se mi lahko zlepijo notranji organi ter da je endometrioza glavni vzrok neplodnosti pri ženskah. Glede na to, da rodila še nisem, da si otrok želim pa da tudi več nisem tako mlada, stara sem 30 let me je strah, da bi to lahko vplivalo na zmožnost zanositve. In v kolikor grem z zdravniku, a se recimo preko ultrazvoka trebuha vidi, če je prisotna endometrioza? In kako razširjena mora biti, da se odločijo za operativno odstranjevanje?

Že vnaprej se Vam lepo zahvaljujem za odgovor. Lep dan….

Spoštovani,

mislim, da sem že kar prevečkrat zapisal, da se endometrioze v svoji osnovni različici (peritonealna endometrioza) ne vidi ampak se vidijo le nekatere redke oblike manifestacije endometrioze (npr, endometriomi – čokoladne ciste) in še to lahko spodbudi le sum na endometriozo, nikakor UZ ni mogoče postaviti diagnoze. Glede na vaše simptome in glede na pravilo: “1x endometrioza – vedno endometrioza” bi rekel, da si zaslužite resnejšo obravnavo. Kot prvo bi bilo smiselno preveriti stanje v trebušni steni (UZ, klinični pregled ali celo kar operacija), naslednji ali istočasni korak pa bi bila laparoskopija, s katero bi se preverilo stanje v trebušni votlini in okolici rodil. Razširjenost endometrioze pravzaprav ni bistvena za operacijo, saj je začetna terapija vedno operativna, z zdravili (hormoni) pa v bistvu le kot nadaljevanje zdravljenja. Predoperativno zdravljenje endometrioze s hormoni je kot prvo “slepo”, torej zdravimo nepotrjeno stanje, kot drugo pa v najboljšem primeru bolezen “zazdravimo”, nikakor pa ne odpravimo. Tudi začasno ne.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Pozdravljeni!

Ponovno se oglašam in prosim za Vaše mnenje, usmeritev…
Zavedam se da sprašujem zaenkrat preko interneta in temu morda bolj ali manj primeren odgovor na daljavo.

Kot prvo pred 5 leti sem bila lastnica endometrioze na jajčnikih, tankem črevesju, slepiču, imela sem klasično operacijo. Odstranjen je bil del tan.črevesja, slepič pa v celoti.
Vmes sem imela preglede, brez ponovitve.
Sedaj pa v zadnjih mesecih opažam neke spremembe, zanima me ali te govorijo v prid ponovitvi te zahrbtne “bolezni”. Takih simptomov takrat ko je bila postavljena diagnoza endometrioza nisem imela.

Spremembe so: prej sem imela menstruacijo na 23-27 dni, zadnjih nekajkrat pa na 30, 35, 40 dni.
V avgustu sem imela menstruacijo 14.8, brez posebnosti, brez bolečin, trajala je 6 dni, potem pa se mi je zgodilo čez 10 dni, svetlo roza “krvavitev-izcedek”, ki je trajal 4 dni, po tistem pa sem ta torek zvečer dobila močne bolečine v spodnjem delu trebuha. Tako da sem komaj prišla domov s sprehoda, sedeti nisem mogla, čutila sem en močan pritisk kot da bom rodila.
Bolečina oz ta pritisk se je zmanjšal ko sem se ulegla. Takrat mi je spodnji del trebuha otrdel in bolečina se je prenesla tudi na levo stran od popka in proti popku. Občasno me je rahlo sililo na bruhanje.
Sprva sem pomislila da mi škodi hrana, kombinacija ki sem jo prvič poskusila(breskve, skuta, med). Bolečina je popustila ko sem spila Spasmex. Edino ko sem šla na vodo sem čutila nek pritisk okoli sramne kosti ter da mi “bo vse zlezlo ven, hkrati pa pritisk proti trebuhu.
Naslednji dan sem bila zelo izčrpana in čutila sem bolečine spodaj med hojo, premikanjem in pri odvajanu vode oz ko sem se usedla na školjko.
Danes sem se spet zbudila z bolečino spodaj, spila nalgasin, ter se vmes ulegla. Še vedno sem težko sedela na stolici, a avtu, vse mi je bilo pretrdo.
Trebuh je na otip trši, sp.del pa večji(zaobljen)

Ali to govori v prid endometriozi? Hormonskem stanju? Problem s črevesjem, mehurjem, zarastlinami?
Kaj drugo?
Čutim se odgovorna za svoje zdravje in me skrbi, po drugi strani pa mi je mučno če me čaka ponovna operacija, pa tudi zaradi posledic narkoze.

Ginekološki pregled brez uz, sem imela skoraj pred enim letom, omenjeno je bilo da je levi jajčnik kot “posušeno grozdje”.
Ali je to stanje nujno, kar se mi dogaja? Moja ginekologinja je zame v tej situaciji kar oddaljena, saj težko sedim, vendar pa najbolje pozna situacijo…

Hvala za razumevanje in Vaše mnenje po internetu.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

po kakršnikoli klasični operaciji v trebuhu, zlasti še po obsežnejši, kot je bila vaša, vedno obstaja možnost zarastlin med vijugami črevesja in sosednjimi organi ter tkivi. Takšne zarastline lahko včasih vodijo do tako imenovanega “volvulusa” ali po domače “vozla” črevesnih vijug, ki se ujamejo v zarastline. to lahko povzroči delno ali popolno zaporo črevesja s simptomi, ki so lahko tudi takšni, kot so vaši. Če bi se še naprej pojavljale krčevite bolečine v trebuhu, slabost, morda celo bruhanje, mislim, da bo treba do zdravnika, ki bo na podlagi pregleda in morda RTG slike trebuha na prazno ocenil, če gre za resen problem ali ne. Najbolj zoprne so delne zapore, ki lahko povzročajo zoprne simptome, pa hkrati niso nujno opazne z razpoložljivimi diagnostičnimi sredstvi, dokler ne pride do popolne zapore. V takšnih primerih je lahko pacient včasih na urgenci obravnavan večkrat v nekaj tednih ali mesecih in dokler ne naleti na dovolj izkušenega kirurga oziroma nekdo ne pomisli na takšno stanje, pacient ne pride do dokončne rešitve problema. Seveda gre lahko tudi za ponovitev endometrioze in zaplete v zvezi z njo ali pa za kaj banalnega, kar bo minilo in se ne bo ponovilo.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Zaenkrat hvala za Vaš odgovor, morda se oglasim še s kakšnim vprašanjem na to kar ste napisali.
Samo še kratko vprašanje, ali je nevarno, nekako oklevam, ali bi mi tek škodoval v taki situaciji.
Sigurno ko imam bolečine, ne morem ne sedet ne hodit, kje pa da bi tekla. HVALA!

ne vem. To boste pač morali poskusiti sami. Načeloma med tekom črevesje celo obmiruje, torej sam tek z zapleti v trebuhu ne bi smel imeti večje zveze.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Hvala!

Še nekaj če lahko…pa oprostite mi zaradi nestrokovnega izražanja.
V torek ko se je ta meni še neznana bolečina začela v sp.delu trebuha in je trebuh otrdeval, kar naenkrat “se spodaj povečal” in je bolečina prehajala proti popku, oz levo od njega. Sem tam začutila – v prispodobi – kot da je tam ne čep, zamašek, kot da – spet v prispodobi- gre za težje ločevanje “zamaška od šampanjca”. Žal mi je, ampak se drugače ne znam izražati.
To najbrž potrjuje kar ste zgoraj pojasnili glede vozlov črevesnih vijug.
Hvala.

ne, to na srečo ne potrjuje zapore. Lahko bi šlo tudi zgolj za zapeko. Do zapore debelega črevesja praviloma ne pride, na levi strani pa je končni del debelega črevesja. Tanko črevo, ki se lahko zavozlja, je bolj na sredini, okrog popka in morda nekaj cm levo in desno. Dokler gredo od vas vetrovi in lahko odvajate blato redno, mislim, da ne gre misliti na zaporo črevesa.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Pozdravljeni!

Pred časom sem vam pisala v zvezi z endometriozo v popku (prvi post v tej temi). Na kratko opisano…
Pred par leti sem imela težave z bolečinami v popku, pretežno med menstruacijo (ter par dni prej in po). Popek je navadno bil takrat temneje obarvan, tudi z rahlo rdečico. Najbolj je bolel na otip. Potem mi je začela rasti bunka, so mi jo odstranili, izvid endometrioza. Napotena sem bila na vaginalni ultrazvok, ki bi naj bil bp, na jajčnikih baje vse ok. S tem je zadeva zaključena. Ker težave še trajajo sem šla spet do ginekologa.

Med menstruacijo me ponavadi boli popek, je temneje obarvan. Pred dvema mesecema je začela rasti spet bunka-sicer je še mala. Jemljem Qlairo. Ginekolog je najprej rekel, da čudno, če jemljem kontracepcijo, da je to še zmeraj prisotno, češ kontracepcijske tablete to zavirajo. Ter da so težave še zmeraj prisotne, ker je očitno ostal še en mali delček, ki ga niso izrezali in to povzroča težave.Naredil je vaginalni ultrazvok, ki bi naj bil ok.

Rekel je po eni strani, da grem na kirurgijo in se bunka spet odstrani. Oz. da da začnem jemat visanne par mesecev, češ da bo to odpravilo. Ker nisem ravno naklonjena nobenemu izmed teh dveh predlogov imam par vprašanj in vas prosim za mnenje:

1. Se vam zdi odstranitev bunke rešitev, ki bo odpravila težave? Jaz dvomim v to, ker so mi bunko že enkrat prerezali, enkrat izrezali in je zdaj spet začela se večat. In po moje s tem, če se bo izrezala ne bo nič narejeno, ker je bunka pač tisto kar se je manifestiralo na površje, dogajanje pa je znotraj. Če prav razmišljam? In mi ni še enkrat za “brezveze” si it to izrezat, če s tem ne bo nič narejeno.

2. Glede tablet Visanne, je to možna rešitev, bi to odpravilo oz.ustavilo endometriozo? Ker če sem prav razumela z vaših odgovor, je ne odpravi, kvečjemu zazdravi ter da da se zdravljenje z Visanne kar tako, da bi se “na pamet” nekaj zdravilo, naj ne bi izvajalo?

3. Če bi probala s tabletami, kako je po vaših izkušnjah zdravljenje z njimi učinkovito in katere stranske učinke imajo?

4. Ker sem prebrala že kar nekaj vaših odgovor na to temo, nekako mislim,da nobena izmed rešitev ni najbolj ustrezna. In ne vem za kaj se naj odločim, če se sploh naj. Kako bi vi postopali v takem primeru?

Najlepša hvala za odgovore in pomoč ter lep dan!

Spoštovani,

osnovna in edina možna dokončna terapija endometrioze kjerkoli se že pojavi, je kirurška, ponovitve pa preprečimo ali zmanjšamo pogostnost z dodatno hormonsko terapijo, pri globoki endometriozi zlasti z Visanne. Če bi se endometriozo res odstranilo, ne le poskušalo odstraniti, bi se v tem delu telesa pravzaprav ne smela ponoviti. Ker v bistvu ne vemo, kaj endometriozo pravzaprav povzroča, pa ni mogoče dajati zagotovil, da se ne more pojaviti še kje drugje. Odgovor na vaše osnovno vprašanje, če bi bila operacija rešitev je torej odgovor: če to ni rešitev, potem rešitve ni. Visanne lahko spremembo zmanjša ali ustavi v rasti, ne bo je pa odpravil, zato bi to zdravljenje priporočil kvečjemu po operaciji. Njena funkcija bi bila podobna dodatni kemoterapiji po operaciji rakave tvorbe in bi zatrla morda še kje skrite celice endometrioze, ki jih z operacijo morda ne bi zajeli.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

To razumem, kar ste napisali v prvem stavku, da je edina možna terapija kiruška. Me pa zanima kakšen kirurški poseg ste mislili, izrez bunke na popku (bunka ni zelo velika) ali laparoskopijo? Oz.če bi po odstranitvi še enkrat začela rast, če bi bilo takrat dobro opraviti laparoskopijo?

Jemanju Visanne nisem naklonjena, tudi sami rečete, da bi jo priporočili kvečjemu po operaciji. Poleg tega bi se z njimi zdravila “na pamet”, ker ne vem, če je endometrioza tudi kje drugje ali le v popku. Bi šla raje, da se bunka izreže.

Hvala za odgovore ter lep večer vam želim!

Spoštovani,

laparoskopija pomeni, da se “prebije” trebušno steno in nekaj počne v trebušni votlini, vaša endometrioza pa je v sami trebušni steni, torej tu ne pride v poštev enoskopija. Lahko se le prereže nad bunko, poskusi čim bolj v popolnosti dobiti ven tkivo endometrioze ter zašije zadevo nazaj. Vprašanje, če je endometrioza še kje drugje je kvečjemu argument za Visanne, ker deluje na vsa žarišča, kjerkoli že so, se pa strinjam, da bi bilo vredno z njim začeti po operaciji.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Pozdravljeni,

Stara sem 25 let in nisem prepričana, če imam endometriozo.
Za to sem šele pred kratkim izvedela imam pa vse naštete simptome (bolečine pred in med menstuacijo, včasih ko se menstruacija biža in se na hitro premaknem/presedem me zelo zaboli v predelu desnega jajčnika, neredne menstruacije, diareja med, kri v blatu).

Stvar je pa taka, da ko sem prvič bila pri svoji ginekologinji mi je povedala, da imam povečan jajčnik in da je bolje, da jemljem kontracepcijske tablete, to je vse ni omenila endometrioze. Pri tabletah so se začeli kazati stranski simptomi in nisem bila zadovoljna (ponavljajoče se glivična vnetja, vnetja mehurja, suhost …), zato sem KT prenehala jemati. Nekaj časa po jemanju tablet so se spet pojavili krči, dodatno pa imam hude bolečine pri spolnemu odnosu. Zaskrbljena sem, glede KT, ali bijih morala jesti nazaj? Sprašujem se, če mi jih je ginekologinja predpisala zaradi enodmetrioze, je to ginekologinja milslila, ko mi je omenila povečan jajčnik?

Hvala in lep pozdrav,

Spoštovani,
ko nekoga prvič vidiš, mu ne omenjaš takšne diagnoze kot je endometrioza celo, če bi sam prišel na to idejo. KT so eden od načinov zmanjševanja škode ob endometriozi, ki jo ta sicer lahko dela na prizadetih organih (rodilih, sosednjih organih rodil – sečilih, prebavilih ipd.) Če se bojite, da bi lahko res imeli endometriozo (simptomi so res takšni), prosite ginekologinjo najprej za podrobnejši pogovor, nato pregled in če bo sumljivo, naj vas usmeri naprej k specialistu za endometriozo v terciarni center na dokončno diagnostiko in morebitno zdravljenje.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

New Report

Close