Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija ABC ginekologije in porodništva porod – poškodba hrbtenice

porod – poškodba hrbtenice

Spoštovani dr. Stanko Pušenjak,

prosim vas za nasvet glede poroda. Stara sem 35 let, pričakujem prvega otroka, rok poroda je 28. april.

Več let sem se aktivno ukvarjala s športom in že dobro leto pred nosečnostjo so se mi pojavile kronične bolečine v spodnjem delu hrbtenice. Glede na MR sliko mi diagnosticirali “centralno protruzijo diska L3-L4 s pritiskom na duralno vrečo” ter nekatere druge blažje deformacije. Med nosečnostjo se s športom ne ukvarjam, vendar so se bolečine še poslabšale. V zadnjih mesecih se je večkrat zgodilo, da sem morala po nekaj dni skupaj počivati v postelji. Športni zdravnik, pri katerem se zdravim, mi je med nosečnostjo odsvetoval vse terapije (magnetno, klasično fizioterapijo …). Priporočil mi je edino fizioterapijo za nosečnice, ki sem jo nekajkrat obiskala v “Stari porodnišnici” v Ljubljani, vendar so mi tudi najpreprostejše vaje bolečine še povečale, tako da jih nisem izvajala (z izjemo vaje, kjer leže na boku samo rahlo stiskam traversus mišico).

Močno se bojim, da bo porod stanje še poslabšal. Zanima me, katere mišice in vretenca so med porodom najbolj obremenjeni? Je mogoče, da bi že tako zamaknjeni disk med porodom popolnoma zdrsnil iz položaja ali celo dokončno priščipnil živec (trenutno se živčnih korenin le rahlo dotika, jih draži)? Bojim se, da bi med porodom – zaradi nenadnega pritiska na živec – poškodovala otroka. Številni klasični porodni položaji mi že sedaj povzročajo velike bolečine. Ne predstavljam si, da bi v njih zdržala ure – sploh pa ne brez posledic (npr. razkrečenost nog, dvigovanje nog ali kolen k prsim, sedenje, ki traja več kot 60 min – tudi zdravniki in fizioterapevti so mi te gibe že davno pred nosečnostjo prepovedali). Ali menite, da bi bil naravni porod mogoč, če bi potekal v “varnih” porodnih položajih? Menite, da bodo babice/porodničarji v porodnišnici pripravljeni upoštevati moje potrebe/želje?

Želela bi roditi po naravni poti, sprejela bi tudi več bolečine, če bi le vedela, da je varno. Vendar če obstajajo tveganja za zdravje mene ali otroka, bi zaprosila za carski rez. Moja osebna ginekologinja se ne želi poglabljati v ta problem, tako da res potrebujem pomoč nekoga, ki bi mi strokovno odgovoril na ta vprašanja. Zato vas lepo vas prosim za vaše nasvete in priporočila.

Iskrena hvala za hiter odgovor,
T

Spoštovani,

naključni porodničar se pri porodu, če vas takrat prvič vidi zagotovo ne bo mogel strokovno odločati v zvezi z nevarnostjo za vašo hrbtenjačo. Nevarnost za otroka je izključena, ker je le “porodni objekt” in povzroča težave vam in ne obratno, vi njemu. Za začetek bi potrebovali sveže mnenje fiziatra ali nevrologa o pomenu položajev in dinamike gibov med porodom ter načelno odločitev ali bi naravni porod z vsemi potrebami lahko vam pustil trajno škodo ali ne. Če da, pod kakšnimi pogoji in če se bo mogoče med porodom tem pogojem izogniti, boste lahko rodili normalno, če ne, pač ne. tudi operacijska miza in stanje v ohlapnem stanju med narkozo je lahko nevarno za hrbtenico, kajti v teh pogojih nimate obrambnih refleksov in če vas je za določene potrebe med operacijo potrebno premikati, malo sključiti, raztegniti ali obrniti na bok, to lahko povzroči nehotene poškodbe hrbtenjače. Skratka odgovor, kaj je varneje ni tako preprost kot se na prvi pogled zdi. Če bo za sveže mnenje potrebna preiskava NMR, na katero se običajno uradno čaka tudi več mesecev, si boste morali takšno slikanje pač priskrbeti drugje.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Pozdravljeni!

Tudi jaz sem v skrbeh glede poroda, zaradi poškodbe hrbtenice. V prometni nesreči leta 2010, sem utrpela izpah in zlom vretenc L1 in L2. Hrbtenico imam zato operirano. Večkrat na dan se uležem, da hrbtenico razbremenim. K sreči, lahko rečem da se počutim samozavestno, ker redno telovadim in pazim, da hrbtenico ne obremenjujem.

Prijateljica je prestala carski rez zaradi počenega vretenca, ki ga je utrpela v otroštvu in so ji naravni porod odsvetovali zaradi možnosti poškodbe, ki bi bila posledica napenjanja. Ali je bila ta odločitev razumna? Jaz si silno želim otroka takoj po porodu stisniti k prsim. Temu bi se odrekla le v primeru, da bi potreboval nujno zdravniško pomoč.

Želim zbrati več mnenj, zato se obračam tudi na vas. Rada bi namreč naravni porod. Kako mi vi lahko svetujete? Ali poznate primer, ko je nosečnica prestala naravni porod kljub poškodbi ledvenih vretenc? In kako je okrevala?

Iskrena hvala za vaš odgovor,
lep pozdrav!

Ruanda

Spoštovani,

okrog poškodb hrbtenice se v zvezi s porodom žal ustvarja cel oblak nejasnosti in najrazličnejših “kvazi strokovnih mnenj”, tako s strani ortopedov, nevrokirurgov in ginekologov, praviloma pa zdravnikov, ki bodisi nikoli niso videli poroda ali pa so (ginekologi) že zdavnaj pozabili, kako porod poteka. Sam lahko povem, da je CR zaradi hrbtenice potreben le redkokdaj. Morda v pimerih akutne hernije disci ali v primeru kljub operaciji ali več operacijam še vedno nestabilni hrbtenici (po spondilolistezi – zdrsu vretenca) in grozeči poškodbi hrbtenjače. Pri stabilnih stanjih hrbtenice, ki so nad vhodom v medenico (torej nad L4/L5) in kjer zaradi operacije ni spremenjen ali umetno zožen vhod v medenico, je torej naravni porod ne le možen ampak ga celo priporočamo. Lahko bi rekel, da se premnogo teh stanj v zvezi s hrbtenico na splošno zlorablja kot razlog za “CR na željo nosečnice” brez resne analize oziroma medicinske potrebe. Vašega primera žal ne poznam dovolj dobro, da bi lahko sodil, ampak glede na zapisano, obstaja velika verjetnost, da CR pri vas ni potreben.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Pozdravljeni,

v času poroda bo dve leti od: zloma L1, trtice in medenice (sramnice in črevnice levo). Na zadnjem izvidu po poškodbi je travmatolog zapisal:”RTG ledvena hrbtenica zlom zaceljen, položaj dober. RTG medenice: položaj dober, zloma ni videti. RTG trtice: položaj primeren, lahko da je šlo tudi za stanje po zlomu v spodnjem delu križnice”. Vsi zlomi so bili zdravljeni konservativno.
Nekje od 20T nosečnosti naprej se mi pojavljajo bolečine v predelu križnice, trtice (trenutno 23T). Zadnje dni trtica precej boli, težko sedim, na trenutke imam občutek, da “mi v trtici zvoni”. Je to le normalno zaradi širjenja kosti in pri meni pač malce izrazitejše?
V teh dneh sem ga obiskala glede mnenja o porodu. Posvetoval se je z anesteziologom, ni zadržkov glede epiduralne oz. jo anesteziolog celo priporoča – “glede na pričakovane dodatne težave s strani medenice in križnice.”
Po pravici povedano, presneto me je strah misli na naravni porod zaradi teh zlomov. Zadržek po poškodbi imam tudi glede vstavitve epiduralnega katetra.
Kakšno je vaše mnenje? Naj se v glavi začnem pripravljati na naravni porod ali se vam zdi, da bi bilo nosečnost vendarle varneje zaključiti s CR? Bi morda priporočili še kakšne dodatne preglede/preiskave pred odločitvijo, kateri način poroda bi bil v mojem primeru primeren?

Vnaprej hvala za vaše mnenje.

Spoštovani,
mislim, da vnaprej načrtovati CR pri vas nima smisla, ker je vse zaceljeno in medenica ni deformirana. Domnevam, da so vse hrustančne vezi normalne, zato bo funkcija medenice tudi normalna. Protibolečinska terapija bi lahko bila epiduralna, ki se daje itak v višin L2 do L4, torej višje od vaših poškodb, zato je strah odveč. Mislim, da po zapisanem tudi dodatni pregledi niso potrebni.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

New Report

Close