Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija ABC ginekologije in porodništva parcialna mola-mnenje v zvezi s pregledi

parcialna mola-mnenje v zvezi s pregledi

Spoštovani!

Stara sem 31 let.
5.7. sem imela spontani splav v 7 tednov in 5/7 nosečnosti. 6.7. sem imela abrazijo pod kontrolo UZ. Beta HCG na dan abrazije = 25.338,2 . To je bila moja prva nosečnost in prvi splav. Zanosila sem 3 mesec po prekinitvi kontracepcije. En teden po abraziji sem še vedno čutila slabost kot v nosečnosti, le da še močnejšo, prsi sem imela še zmeraj povečane in občutljive na otip, enako tudi trebuh. Os.ginek.me je zaradi tega takoj naročil na pregled, kjer je 16.7.ugotovil, da imam zadebeljeno sluznico, ter v uterusu vidno tkivo v premeru 31mm ter beta HCG 60.000. Njegova diagnoza: Mola hidatidoza‎. Dobila sem napotnico za reabrazijo. Na pregledu v KC so že imeli HI izvid od abrazije, ki je bil “normalen”. Tam so postavili dg residua post abrasio. Zdravnici sta rekli, da verjetno ni mola. 19.7. sem imela reabrazijo pod kontrolo UZ. Po reabraziji sem imela takoj normalen izcedek, 23.7. pa sem začela močno krvaveti, zato sem odšla zopet v KC, kjer so mi povedali, da je HI od reabrazije parcialna mola. Poleg tega je v uterusu bila spet vidna struktura 12 mm (koagula? residua? mola?). Dobila sem Methergin I amp. i.m. in sumamed. Glede na izvid bo morda potrebno zdravljenje z Methotrexatom. Zdravnica mi je razložila kaj je mola, povedala mi je, da se je pri meni očitno zarasla nekam kjer je z UZ ne vidijo in da bo verjetno zaradi tega potrebna rahla kemoterapija. Beta HCG iz stega dne 5353,3. 26.7. sem imela zopet pregled. V kavumu vidna hiperehogena struktura D 8 mm (koagula?). Beta HCG 2461,6. Rekli so, da se bodo še odločili ali bo res potrebno zdravljenje z Methotrexatom. Odločitev: pregled čez en teden. V mes sem imela 29.7. pregled pri os.gin., ki je rekel, da je uterus prazen, beta hcg je bil 804. Rekel je, da bomo merili hromon do nule, potem lahko čez 3 mesece ponovno zanosim. V ponedeljek 2.8.sem imela ponovni pregled v KC. Tam: uterus homogen, endometrij do 7,5, v kavumu manjša hiperehogena formacija premera 7 mm. Beta HCG 189,9. Kontrola beta hcg čez en teden. Tisti dan mi je zdravnica zabičala, da niti slučajno ne smem zanosit najmanj 6 mesecev in da bom morala hoditi na kontrolo vsak mesec pol leta, najraje kar v KC. To mi je zabičala 2x (češ da ji je zame povedala zdravnica, ki me je operirala), a na izvid tega niso zapisali. 5.8. beta hcg 112. 9.8. spet beta HCG na KC, tokrat 40. Sestri povem kaj je rekla zadnjič zdravnica in jo vprašam kako je v zvezi s tem. Je rekla, da ni tako, da je potrebna le meritev beta hcg, dokler ne bo nekje okoli 2 in potem mora biti še dvakrat negativen. Po tem kontrole niso več potrebne.

Po vsem tem, sem iskreno povedano, zelo zmedena. Vsak zdravnik mi pove drugače. Ali je v takem primeru kot sem ga “doživela” res potrebna vsakomesečna kontrola pol leta? In če, na koga naj se obrnem, glede na to, da je moj os.ginek. rekel, da je vse ok, enako sestra v KC?
Malo me skrbi, glede na to, da je v maternici še zmeraj “neka” formacija za katero ne vedo natančno kaj je. Rekli so, da abrazije ne bodo delali še enkrat, ker bi bilo to preveč agresivno.
Jaz sem bila prepričana, da je vse OK, dokler me zdravnica prejšnji ponedeljek ni do kosti prestrašila s stavkom, če se sploh zavedam kaj je to mola in da si moram zagotoviti zanesljivo zaščito, ker če bom zanosila pred pol leta, potem bo to sama zmeda v zvezi s kontrolo hormona, ker bo potrebno kontroliranje vsak mesec!?
Nikjer na forumih nisem zasledila, da bi bilo to potrebno?
Vem kaj je mola, zaradi tega sem že ves čas psihično zelo obremenjena. Najprej sem bila “samo” noseča, potem sem doživela sp.splav, izguba je bila težka, potem pa kar naenkrat toliko težav….
Zelo bi bila vesela vašega mnenja.
Hvala

Spoštovani,

zaradi splava se v vašem primeru res ne gre več vznemirjati, ker mola itak nima perspektive. Sicer pa je strategija kontrol in odlašanja z nosečnostjo bolj stvar izbire tveganja kot dokrtine. Če bi šlo res za pravo molo, odkrito kasno in z vrednostmi ßhCG v stotisočih, padec ßhCG pa bi bil nadpovprečno počasen, kar pri vas po drugi abraziji ni več bil primer, potem bi veljal celo enoletni “moratorij” na novo nosečnost. Nikjer ni omenjenih 6 mesecev odloga. Vse razne vmesne strategije odlašanja in kontrol razen enoletnega doktrinarnega odloga pri agresivni moli, so “samopašna, oziroma na pamet” priporočila. Seveda pri tako zgodnji, celo delni in neagresivni moli krajše odlašanje z novo nosečnostjo ne more škoditi, saj da določeno dodatno varnost pri interpretaciji izvidov ßhCG. Priporočam torej, da po padcu vrednosti ßhCG pod vrednost 10 U/L z nosečnostjo odlašate še 2 ciklusa, vmes preverite še vrednosti ßhCG, ki morajo biti obakrat pod 10 U/L in to bi verjetno bilo dovolj za varno novo nosečnost brez dvomov, če se slučajno ni reaktiviralo kakšno tkivo od prej.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Spoštovani!

Čeprav malo pozno, se vam res najlepše zahvaljujem za odgovor, mimogrede pa imam še eno vprašanje. Včeraj sem imela beta HCG 9,2 (pred enim tednom 40) torej “negativen”. Danes pa imam rahlo krvav izcedek, v bistvu samo, na papirju, ko se obrišem po potrebi. Prejšen teden me je kakšne dva dni zbadalo v jajčniku (podobno kot včasih med ovulacijo), potem je bilo spet ok, danes pa se počutim kot pred menstruacijo (zvijanje in zbadanje). Ali je možno, da bi že bila menstruacija!?
Ali ima lahko to veze s tem, da sem v soboto dobila inekcijo medrola in v nedeljo inekcijo dexamethazona zaradi hude reakcije na hrano (utikarija po celem telesu, ki se še zmeraj pojavlja v velikem obsegu vsak dan), potem sem jemala antihistaminik aeruis 4 tablete na dan, danes sem dobila medrol (jemljem samo v skrajni sili) in tefol 2x na dan.

Najlepše se zahvaljujem za odgovor in vas lepo pozdravljam.

Kristina

nova
Uredništvo priporoča

zelo verjetno gre res za M, vsaj logično je. Koliko in če sploh k temu prispeva še vaš dodaten stres z alergijo, bi težko ocenil.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Spoštovani,
včeraj sem bila precej šokirana, ko sem po 14 dneh od abrazije dobila domov izvide. V njih piše, da se moram ponovno oglasiti na posvet ter na meritev nosečniškega hormona, saj glede na patološke izvide sumijo na parcialno hidatidno molo. Seveda sem zelo v strahu kaj to pomeni za nadaljnjo nosečnost in kako pogosto pride do malignih tvorb (to sem našla po prebiranju na internetu) pri delni moli?
S čim se sum na parcilano molo dejansko potrdi? Samo z merjenjem beta hcg? Danes, točno 15 dni po abraziji so mi izmerili 128,7. Je to dober znak ali je previsok? Imam lahko zaradi te diagnoze probleme pri kasnejši zanositvi? Je res potrebno z zanositvijo počakati nekaj mesecev po tem ko hormon doseže negativno vrednost?
Hvala za vaš odgovor,

Spoštovani,

omenjena vrednost ßhCG sicer še ni negativna, je pa že zelo nizka in bo verjetno padla pod 10 v naslednjih 2 tednih. Po upadu pod vrednost 10 se priporoča še vsaj 3 mesece kontrole in odsotne nove nosečnosti. Težav s prihodnjimi nosečnostmi ne gre pričakovati, pa tudi maligna sprememba je zelo redka.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Spoštovani,
navezujem se na zgornje sporočilo, ko sem imela dne 14.3 vrednost beta HCG 128,7; dne 22.3. pa 20,4. Vem, da vrednost še ni negativna vendar upam, da se bo spustila pod 10 in tam tudi ostala. Dejali so mi, da imam čez 2 tedna ponovno kontrolo, potem pa še 2 krat čez tri tedne, da dobijo trikrat negativni rezultat. Zanima me, kako pogosto se zgodi, da (parcialna hidatidna) mola izbruhne šele po dveh-treh mesecih od abrazije? Sem lahko torej povsem mirna, če se v obdobju 3 mesecev od dneva abrazije vrednost ne zviša? Sicer so pri meni še vedno ostali le na sumu, saj so vrednosti (baje) precej nizke, tako da upam, da lahko po treh mesecih ponovno poskušam zanositi.

Imela pa bi še eno vprašanje in sicer: oktobra (2011) sem imela laparoskopijo, kjer so mi odstranili dve manjši žarišči endometrioze, sčistili jajcevod ter naredili driling jajčnikov (imam zelo policistične jajčnike). Zanima me, koliko časa od laparoskopije se še vedno pričakuje učinek, ki naj bi ga imela operacija. Takrat mi je ginekologinja rekla, da se pričakuje da se v roku 6 mesecev zanosi, ker so takoj po operaciji možnosti največje. Se potem vsak mesec le -te zmanjšujejo?
Zdaj bo pol leta od operacije in me zanima ali so možnosti za zanositev še vedno tako visoke kot so bile takoj po laparoskopiji? (Po laparoskopiji sem zanosila v tretjem ciklu, prej pa 1,5 leta ni bilo uspeha). Slišala sem namreč, da morajo nekatere ženske večkrat na laparoskopijo, ne vem pa zaradi kakšnih problemov.

Hvala za pojasnitev.

Spoštovani,

ponovno vznikanje trofoblastnega tkiva po moli je izredno redko in je težko govoriti o % ali promilih. Redko pač. Če je šlo zgolj za sum in so vrednosti ßhCG tako lepo padle ter bodo še 3 mesece negativen, lahko torej zanosite ponovno.
Glede učinka laparoskopije očitno niste dobro razmislili, kaj sprašujete, saj ste lepo zapisali, kar so vam po operaciji povedali. Odgovor je torej: ne vem. Z vsako menstruacijo se namreč pojavi možnost ponovnega vznika endometrioze in nastanka žarišč ter škode na tkivu. Edini način, da to izvemo je ponovna LPSC, razlog, da bi jo sploh ponovili pa ponovne težave ali vsaj leto dni neuspešnega prizadevanja po zanositvi.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

dober dan,gospod stanko pusenjak, ponovno vam pisem vec sam vama pisala bila sam na splavu 17.4.2012miseed,9tednu sam bila noseca. danes sam bila na ginekologiji urgentna ambulanta ker sam mala boljecine v trubuhu, nalaz mi pise, gnojan izcedek iz ck. s-hcg vrednost 129,9 enote u,l . histopatološka preiskava mikroskopski izvid , maternicnavotlina, abrazija-. elementi intrauterine nosecnosti-plod ter obilne horijske resice med katerimiso številne hidropsko spremenjene, izrazito iregularno oblikovane z blago hiperplazijo trofoblastain s številnimi trofoblastnimi invaginacijami in vključki-histološka slikaje suspektna za parcialno hidatidno molo. laboratorijski izvidi beta-hcg 129,9 U,LERITROCITI 1-2 ŠT.400X, EPITELIJSKE CELICE MALO ŠT,400X,BAKTERIJE MALO ŠT,400X ,,,,,gospod doktor dajte mi vase mnenje kaj se to dogaja s menu res se bojim na urgenci me primila doktorica ali mi nic nji pomogla povedala mi da pridem ponovno dat kri za 10 dnji , nič mi ni dala za bolječine kaj da naredim res mi je taško , unapred se zahvaljujem daniela

dana

Spoštovani,

žal iz zapisanega ne razberem, kaj je zdaj vaš problem. Ste po abraziji zaradi neuspešne nosečnosti in nazadnje ste imeli vrednost nosečnostnega hormona ßhCG 129, kar zahteva še ponovno kontrolo, tako kot so vam naročili čez 10 dni. Vsega ne morete razumeti, lahko pa zaupate zdravnikom, ki so vas obravnavali in če ni posebnih težav (visoka temperatura, bolečine, močnejša krvavitev, motnje zavesti) do naročenega kontrolnega pregleda ni potrebno dodatno obiskovanje zdravnika.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Pozdravljeni g. doktor,

nekaj časa že spremljam forum in do sedaj sem uspela najti vse odgovore na svoja vprašanja. Tokrat pa sem se odločila, da vam opišem svojo situacijo in postavim vprašanje. Upam, da mi boste lahko podali odgovor in mi tako pomagali postati bolj optimistična – pri meni je tako, da se s težavo lažje soočim, če vem za kaj natančno gre.

Sem v 17 tednu nosečnosti. NS je bila 2,6, nosna kost vidna, vse ostale stvari bp, kar se ploda tiče, edino posteljica na določenem delu nehomogena. Glede na te izvide so mi vzeli še kri za DHT.
Kot mi je bilo razloženo je bil beta hCG 2,5-krat večji (2,568), PAPP-A pa 0,4-krat manjši (0,648).

Glede na napisano je bilo moje tveganje za DS 1:243, tako da sem v sredo opravila amniocintezo. Na UZ pred posegom je ginekologinja opazila nehomogeno posteljico, pogledala izvid NS in DHT ter omenila, da sumi na parcialno molo. V tistem trenutku mi je razložila, da bom pač morala priti k njim (v LJ) na morfologijo, da bodo lahko ukrepali, če bo to potrebno-zakaj, ni povedala. To so vse info, ki sem jih dobila. V tistem trenutku se s tem nisem tako obremenjevala, ker je bilo to pred samim posegom na katerega sem se takrat koncentrirala. Sicer pa je bilo s plodom vse bp, tudi pretoki so bili ok.

Ko mi pa včeraj nekaj ni dalo miru, sem pobrskala po spletu in sem našla le nekaj informacij o tem, ki pa so me zelo prestrašile – ker pa vem, da je vsak primer edinstven…

Me zanima ali lahko komentirate kaj bi lahko to v mojem primeru pomenilo? Ali obstaja kakšna majhna možnost, da bo z mojo nosečnostjo v nadaljevanju vse ok, kljub nehomogeni posteljici? Kakšni bi lahko bili drugi vzroki za nehomogeno posteljico, razen mole? In kaj storiti v mojem primeru?

Upam, da sem razumljivo opisala svoje stanje in vprašanje.

Za odgovor se vam že vnaprej najlepše zahvaljujem in vas lepo pozdravljam.
Kari

Spoštovani,

parcialna mola hidatidosa je zelo redko stanje in žal ne vem, na podlagi česa je bil pri vas za to stanje postavljen sum. Samo za 2,5x višji prosti ßhCG in nehomogen videz posteljice je po mojem premalo. Mola ne glede na to ali je delna ali popolna, izloča ogromne količine hCG in bi se na to odzvali celovito: povečali bi se jajčniki, prišlo bi do hiperstimulacije, pobesnela bi presnova, morda bi razvili katero od nosečnostnih bolezni (gestoz) itd., kar pa je že malo verjetno, če ste že v 17. tednu in povsem brez težav. Kaj storiti? Morda iuzkoristite vabilo na pregled v Ljubljanski porodnišnici ob morfologiji, kaj več pa po mojem ne bo potrebno. Tako se mi vsaj zdi.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Pozdravljeni!

Na prvem pregledu, v 8. tednu nosečnosti sem pri G izvedela, da pri meni ne gre za normalno nosečnost ampak verjetno za molarno nosečnost. 22. novembra so mi naredili abrazijo (hormon 92000). 26.11. je hormon padel na 3635. Histološki izvidi so pokazali, da je res šlo za parcialno molo (ploda naj ne bi bilo oz. ga niso nikjer v izvidu omenili, (je rekla G)). Danes, 5.12., je hormon padel na 197. Na kontroli mi je zdravnica rekla, da hormon pada super, ampak da še moram na slikanje pljuč in da ne smem zanositi še eno leto. Zdaj pa me zanima, če moram res z zanositvijo čakat eno leto in ali je za parcialno molo značilno slikanje pljuč?
Za vaš odgovor se vam lepo zahvaljujem!

Lep pozdrav!

Spoštovani,

zakaj bi morali na slikanje pljuč, mi pa res ni jasno! Kot prvo ni šlo za manifestno molo hidatidozo ali celo horiokarcinom, kot drugo nimate nobenih simptomov razširjene bolezni in kot tretje ßhCG uspešno pada. Uporaba RTG pljuč bi bil v dani situaciji očitno pretiravanje v uporabi invazivnih diagnostičnih metod, kar RTG slikanje je brez indikacije!!! Predlagana diagnostika kaže na to, da se je nekdo očitno na pamet naučil nekaj iz knjige, o tem nikoli ni kaj prida razmislil, zakaj in kdaj ter zdaj goni neko lajno brez utemeljitve! Predlagam samo kontrole ßhCG, naslednjič čez 2 tedna, nato čez 1 mesec in nato še vsaj 2x z enomesečnim razmikom. Po dokazani moli pa res priporočam vsaj polletni odmik naslednje nosečnosti in seveda kontrolo ßhCG preden ponovno začnete načrtovati nosečnost.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Pozdravljeni,

pred dobrim letom, ko so tudi pri meni postavili diagnozo molarne nosečnosti (hidatidna mola), so me takoj pod “nujno” poslali na slikanje pljuč. V izvidu piše: Pri bolnici je v skladu s FIGO priporočili potrebno opraviti še RTG slikanje prsnega koša. ßhCG je lepo padal in ni bilo drugih težav. In tudi meni so odsvetovali nosečnost 1 leto (po vašem nasvetu sem kasneje “zdilala” na pol leta, je pa v praksi vseeno zneslo skoraj eno leto 🙂 ).
Vzamite to samo kot informacijo iz UKC MB.

Lep pozdrav!

Hvala. Za omenjene “smernice” vem, ampak vem tudi, kaj je sploh to, kažipot in sama beseda “smernica” že pove, da to ni aksiom, zakon, oziroma obvezna praksa. Zato smo zdravniki in intelektualci, da se znamo odločati individualno in vsega ne mečemo v isti koš. Za slepo upoštevanje smernic ne rabimo zdravnikov. Za to so dovolj tehniki ali celo “vprašalnik”. Tudi odgovornost je del intelektualnega nabora in po mojem, kdor želi biti razbremenjen vsakršne odgovornosti, ne bi smel prakticirati medicine. V vsakem posameznem primeru se torej naredi ustrezni načrt ravnanja in se ima za vsako možnost pripravljen scenarij. Če konkretiziram problem: kaj pa pričakujemo, da bo odkril RTG pljuč pri ženski z ßhCG 100.000 in molo hidatidozo, katera traja 10 tednov? Karkoli bi odkril, bi bilo popolno presenečenje in v praksi še nisem slišal, da bi pri tako nizkem ßhCG že kdaj bila prisotna kjerkoli kakšna metastaza. Takšna stanja pričakujemo pri vrednostih ßhCG milijon in več ter pri zanemarjenih primerih, ki so ušli izpod nadzora tedne in mesece pred tem. In kakšno je zdravljenje pljučne metastaze pri moli? Enako kot brez pljučne metastaze. Dokler pada ßhCG nič, ko neha padati, se odmeri metotreksat. Priporočila so bila pisana za cel svet, torej tudi za podsaharsko Afriko, Indijo, neprehodne dele ZDA in Avstralije ipd., zato jih je treba tudi razumeti na tak način. Ampak nekateri so srečni, da imamo smernice. To nekateri razumejo skoraj kot zapoved, da je treba izklopiti možgane.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Se mi zdi, da ste to vzeli ravno iz drugega zornega kota, kot je bilo mišljeno. Všeč mi je, če zdravnik (ali pa kdorkoli drug) dela z glavo in razmišlja in ne dela samo po naprej pripravljeni šabloni in vem, da svoje področje obvladate “v nulo”. Samo zanimivo se mi je zdelo, da so me tako obravnavali v bolnišnici (kjer imajo predvidoma precej več takšnih primerov) in ne npr. ginekolog nekje na obrobju. Je pa res, da je zdravnica med mlajšimi in ji bodo leta izkušenj dala še tisto piko na i, ki ji morda zdaj manjka, da bi si upala stopiti iz varnih okvirov.

🙂 sem že prav razumel vaš odziv, ampak me “pogreje” ravno to, da se najbolj šablonsko vedemo prav v ustanovah, kjer bi to najmanj pričakovali, saj imajo že zaradi statusa terciarnega centra verjetno obilico lastnih izkušenj in vedo, da je od FIGA priporočena “šablona” s tako velikanskim varnostnim robom, da bi lahko brez škode pri marsikaterem primeru ciljano odstopili od “smernice” ter se odločili individualno drugače. Mladost posameznega zdravnika ne odvezuje odgovornega in individualnega ravnanja. Za tovrstno odločitev imamo na voljo tudi starejše kolege(saj nismo sami sredi puščave), da se z njimi posvetujemo. Navsezadnje moramo spoštovati ne le strokovne smernice, ampak tudi osebnost in potrebe pacienta in ni pošteno do njega (nje), da mu(ji) vsilimo neko časovno potratno in zdravstveno obremenjujočo diagnostično postopanje samo v imenu njegove 100% varnosti, ki pa ni umerjeno na dejansko stanje, ampak temelji zgolj na zelo trhlih sumih. Seveda je mogoče uporabiti še celo kopico še dražjih in še bolj sufisticiranih postopkov, ampak zanje res ni realne potrebe. To je delanje slona iz muhe, nepotrebno draženje obravnave, nesmotrno koriščenje sredstev in naprav in poveličevanje medicine nad njeno realno vrednost. V dani situaciji je dejansko utemeljeno zgolj in samo spremljanje vrednosti ßhCG in nič več kot to. Za vse ostalo pa je čas in osnova, če bolezen izstopi iz okvira pričakovanega regrediranja trofoblasta in s tem pričakovanega upadanja vrednosti ßhCG.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Pozdravljeni Gospod Pušenjak,
Tudi jaz se oglasam zaradi delne parcialne mole. Bila sem v skoraj 16 tednu z zadrzanim splavom. Po dveh abrazijah je zdaj tocno 6 tednov in 2 tedna nazaj je bil beta hcg 43. Zdravniki pravijo da dobro kaze in naj se ne sekiram toliko da bi nastal rak ker sem v totalni paniki. V cetrtek imam pregled in resnicno upam da je hormon padel ze v nulo.. Kako pogosto je res da se iz tkiva potem razvije se rak? Zavedam se da sem na rednih kontrolah in da karkoli bi bilo bi bilo hitro odkrito in bi se dalo resiti a je rak vseeno rak in se ga pri svojih 26ih letih grozno bojim. Res upam da iz 43 ni kar na enkrat skocil in da se je zacelo kaj razrascati..

Lepo vas pozdravljam, Lara

Spoštovani,
s tako nizke ravni ßhCG praktično nikoli ne skoči več visoko. Mislim, da je strah odveč, vse potrebno pa boste izvedeli ob naslednji kontroli.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

New Report

Close