Najdi forum

ruptura maternice

Spoštovani,

Pol leta po prvem porodu (s CR) sem ponovno zanosila. Po nasvetu ginekologa sem se v drugo kljub 1. CR odločila za poskus naravnega poroda. Rečeno mi je bilo, da kljub majhni časovni razliki med porodoma ne bi smelo biti nič narobe, da pa mora porod potekati hitro in brez kakršnih koli pomagal (umetnih popadkov). Nekaj dni pred porodom sem bila tudi na pregledu v porodnišnici. Zdravnica je med opravljanjem UZ sicer govorila o izjemno stanjšanem predelu maternice, vendar se ni preveč vznemirjala. Ko sem nato s popadki prispela v porodnišnico in ginekologa, ki me je sprejel, opozorila na to, da sem imela pred malo več kot letom CR, me je samo čudno pogledal in rekel, da če je rana zaceljena, je pač zaceljena. Po šestih urah popadkov in neznanskih bolečinah je nato končno prišel drug zdravnik. Ob pregledu je ugotovil, da krvavim, in čez minuto sem že bila v operacijski sobi. Z deklico je bilo sicer na koncu vse v redu, eden od prisotnih zdravnikov pa mi je kasneje rekel, da je bilo vse skupaj ‘zelo grdo’. Po porodu sem na vašem forumu večkrat zasledila informacijo, da so v primeru zanositve, do katere pride manj kot leto dni po CR, porodnice avtomatično poslane na CR. Ne razumem pa, kako je bilo s tem v mojem primeru. Ali zdravniki, pri katerih sem bila, tega ne vedo?

ne vem, kaj naj dodam? Očitno tega nekateri bodisi ne vedo ali pač neutemeljeno menijo, da to priporočilo ni treba upoštevati.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Se bom kar tukaj priključila.

Prosim za vaše mnenje.
Prvič rodila s carskim rezom oktobra 2015 zaradi medenične vstave. V prvi nosečnosti že hospitalizirana zaradi krajšanja, mehčanja mat.vratu (12mm) in ustavljanja popadkov v 32.tednu (tractocile), dobila tudi deksametazon. S pomočjo Esime zdržimo do dopolnjenega 36.tedna nosečnosti. Ravno na dan kontrole opazim krvavi čep in ugotovijo, da sem odprta 4 cm, popadki zaznavni na ctg, jaz jih nisem čutila. Brez čakanja naredijo carski rez. Rojen zdrav fantek, ki takoj zajoka in polula operacijsko polje 😉 Porodna teža 3120g, 49cm in obseg glave 34cm.

Oktober 2016 odstranjena pregrada v maternici hsc.
Februar 2017 abrazija/čiščenje zaradi neuspele nosečnosti – missed ab. (zarodek ni imel utripa).

Ponovno zanosila junija 2017, PDP 2.3.2018. Danes noseča 37 5/7. Razlika med prvim in drugim porodom bo tako vsaj 2 leti in 4 mesece.
Krvavitev v 9.tednu nosečnosti (posteljica nizko). V 26.tednu mejna glukoza na tešče in uvrščena med sladkorne nosečnice. Gestacijski diabetes uravnavam samo z dieto in ni problematičen (glikiran Hb 4,5%, do sedaj sem se zredila 12kg). Z 2-tedenskimi kontrolami po 32.tednu nosečnosti in pravočasno uvedbo Esmine, se mat.vrat ni skrajšal pod 20mm. Drugače že od polovice nosečnosti občutim tiščanje dol in bolečine v medeničnem obroču (paziti moram pri obračanju v postelji, hoji po stopnicah itd.). Vse bolj pogosto me boli tudi predel carskega reza (pekoča bolečina in bolečine podobne menstrualnim).
Otročiček je v I.glavični vstavi, precej nizko in z glavo pritiska na mehur in med.kosti, tako da ima ginekologinja težavo izmeriti obseg glavice.

Mere otročička (tokrat bo punčka) pri 37 3/7 so naslednje:
BDP 94,3 (38 3/7)
HC 321,9 (36 2/7)
AC 316,8 (35 4/7)
Femur 73,4 (37 4/7)
Ocena teže: 2955g.
Plodovnice dovolj (žep 7,8cm), pretoki ustrezni, posteljica zadnja stena.
Sama sem se odločila za vaginalni porod in tudi nabavila Dianatal gel. Ginekologinja je komentirala, da bodo v porodnišnici presenečeni. Ta komentar me je zmedel. Nameravam roditi v sbms.

Ali omenjeni posegi (odstranitev pregrade, abrazija) vplivajo na vzdržnost maternice?
Ali bolečine, ki jih čutim v predelu prejšnjega carskega reza odražajo stanjšano maternico?
Ali lahko nosečnica med porodom loči med porodnimi bolečinami in bolečinami, ki nakazujejo rupturo maternice?
Kdaj se pregleda razmerje med velikostjo ploda in porodno potjo (mama mi omenja, da so me kot dojenčico morali dolgo na široko povijati, saj sem bila preozka za punčko)?
Ali lahko dobim umetne popadke?
Na kaj naj bom med porodom pozorna oz. na kaj naj opozarim babico, da ne pride do zapletov? Ne gre za nezaupanje zdr.osebju, saj sama delam v zdravstvu, ampak dobro vem, da se v gužvi in pri menjavi babic lahko na kaj pozabi in da prijazen komentar ne bo nikogar užalil.
Bi vi na mojem mestu svetovali elektivni carski rez?

Hvala in lep pozdrav,
Valerija

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,
jooooj! Koliko enih trditev, ki nimajo prave vrednosti! Ne vem sploh, kje naj začnem, da bi stvari postavil na svoje mesto, ker je vse skupaj ena velika zmeda. Začne se že pri domnevno kratkem MV v prejšnji nosečnosti z 12 mm pri 32 tednih. Kratek je lahko MV le, če je krajši od 15 mm pred 24. tednom, nato pa se pravzaprav ne ve, koliko dolg mora biti MV, da je dovolj, saj je povsem normalno, da se v 3. tretjini nosečnosti MV krajša. Domnevam torej, da trajanje nosečnosti pri vas ni popolnoma nič odvisno od Estime in še manj od mirovanje in podobnih “ukrepov”. Toliko najprej za uvod v razumevanje vašega stanja, ki je skoraj ves en sam konstrukt, torej so vas povsem zdravo in normalno nosečnico povsem umetno naredili za bolno in ogroženo.
Pregrada pri vas je bila verjetno odgovorna edinole za plodovo lego v maternici (medenična), zaradi česar bi je verjetno niti ne bilo potrebno odstranjevati.
Če je bila odstranitev pregrade opravljena dovolj zadržano in se pri tem ni zarezalo preveč v steno vrha maternice, potem ta odstranitev ne bi smela imeti nobenih posledic za vašo maternico med porodom.
Kaj pomenijo bolečine v predelu prejšnjega reza je nemogoče reči, kajti bolečina je zelo subjektivno doživljanje sprememb. Lahko vas boli iz objektivnih in še bolj iz subjektivnih razlogov. Nosečnica seveda ne more ločiti med razlogi, ki do nje vodijo. Tolaži nas lahko dejstvo, da spontane rupture maternice pred začetkom popadkov skorajda ni. Lahko sicer spontano in tudi brez popadkov pride do takoimenovane “dehiscence”, kar je podobno rupturi, le da takšna dehiscenca, kjer se vitre mišičja maternice zgolj razmaknejo in se pri tem ne pretrgajo, ne povzroča krvavitve, ki je pri rupturi sicer med najbolj usodnimi zapleti. Seveda pa se dehiscenca ob prvih monejših popadkih lahko hitro poveča in se podaljša v rupturo, zato je potrebno ob začetku popadkov biti na tovrstne spremembe bolj pozoren. Razmerja med plodom in porodno potjo se ne gleda več, vsaj ne s kakšno merilno tehniko, kajti to merjenje se ni izkazalo za merodajno, saj ni prepričljive korelacije med napovedjo uspešnosti poroda in dejansko uspešnostjo poroda glede na izmerjena razmerja. Če je maternica ob začetku poroda celovita, lahko seveda po potrebi dobite tudi še dodatek syntocinona za pospeševanje popadkov, seveda le ob kontiruiranem spremljanju CTG. Med porodom ni treba bavbice na nič opozarjati. Babica mora poznati znake grozeče rupture maternice te znake dogajajoče se rupture ter ob prvih takšnih znakih poklicati zdravnika.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Hvala za hiter odgovor.

Ja, zmeda sigurno je, še posebej zaradi dokaj različnih mnenj glede tega kratkega MV.
Če vas prav razumem in če upoštevate mere otročička (navedene v prejšnjem sporočilu), bi tudi vi poskusili z vaginalnim porodom?

Lp,
Valerija

bi, če bodo v času poroda za to vsi potrebni pogoji.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Kakšen smisel ima neprestano merjenje CTG pri spremljanje morebitne rupture maternice? V enem od postov ste namreč zapisali, da se daje ctg-ju prevelik pomen sploh za merjenje krčev maternice.

Neprestano merjenje s ctg = omejeno gibanje = ležanje na postelji = slabše napredovanje poroda = potreben dodatek oksitocina = 4x večja verjetnost za ruturo maternice. Ali to drži? Kakšni so možni položaji porodnice pri snemanju ctg-ja?

Prosim še za naslednji odgovor? Stanje po predhodnem carskem rezu je samo relativna indikacija za ponovni carski rez (besede moje ginekologinje). Torej ima nosečnica pravico prositi/zahtevati ponovni carski rez ali ne?

Hvala in lep pozdrav,
Valerija

se strinjam, da neprestano snemanje CTG v nosečnosti nima nobenega smisla, ga pa ima med porodom. tudi omejevanje gibanja nima prav nobenega smisla, saj ni nobene povezave me gibanjem in popadki. Položaj med snemanjem CTG je lahko poljuben, pač tak, da ga nosečnica sama dobro prenaša. Stanje po enem predhodnem CR je res le relativna indikacija za ponovni CR, stanje po dveh in več CR pa je vsaj po trenutnih standardih absolutna indikacija za ponovni CR, čeprav se množijo tudi poročila o relativni varnosti vaginalnega poroda po dveh CR. Porodnica ima zagotovo tudi nekaj besede pri odločitvi za način poroda po predhodnem CR, če gre za terminsko nosečnost, pri spontanem začetku poroda pred terminom ter dobrem napredovanju poroda brez zdravil pa je vztrajanje pri ponovnem CR res nesmisel in porodničarja v bistvu sili k postopanju proti vsem strokovnim merilom, ki niso nastala na pamet, ampak po dobro preverjenih in kontroliranih raziskavah o koristih vaginalnega poroda nad tveganji CR.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Zgodbi želim dodati še svoj konec.
Teden pred pdp sem hodila na redne kontrole v porodnišnico. O ponovnem carskem rezu sploh niso hoteli slišat.
Rodila sem en dan pred pdp. Zdrava punčka 🙂 velika 50cm in težka 3640g, obseg glave 36cm. Na predhodnih uz, je bila ocena teže za 500g nižja in obsega glave za 3cm manjši.

Med samim porodom nisem imela časa misliti na rupturo maternice, vse je šlo prehitro. Edino ob prihodu sem opozorila babico, da sem po carskem rezu. V porodnišnico sem prišla že 8 cm odprta in v slabi uri že popolnoma odprta. Zapletlo pa se je pri samem potiskanju novorojenčka. Nobeden mi ni nič omenil, samo rekli so, da še naj predihujem potisne popadke. Predihovala sem tako 3 ure in 20 minut. Vmes so me poslali kar na wc sedet in predihovat. 3x sem se vlegla na hrbet in prijela noge in potiskala in samo so odkimavali z glavo. Zgodilo se je nekaj, kar še nisem zasledila. Vsakič ko sem se vlegla na hrbet so popadki bili slabši in na koncu jih sploh več ni bilo. Ležala sem na hrbtu in čakala na popadek, da bom potiskala in jih ni bilo. Kako je to mogoče? Ko sem ležala na hrbtu so bili popadki zmerni, ampak pravi, tako da me je zvijalo v celem telesu. Jaz sem bila že brez moči. V zadnji uri so mi dodali umetne popadke, ki pa niso bilo bolj močni. Končno so se spomnili, da mora otrok ven in prišel je porodničar povedal, da poskusimo še enkrat potiskat, potem pa vakum. Začela sem kar stiskat, nisem nič čakala na popadke, vmes sem globoko vdihnila in spet potiskala in potiskala, skupno 4x. Seveda so vmes naredili rez presredka in rodila se je moja malčica brez vakuma. Porodničar je držal roko na vrhu trebuha, sicer ni stiskal. Čemu roka na trebuhu?
Šele na odpustnici iz bolnišnice sem videla, da piše neraztegljiv presredek. Kako naj to razumem, ali se tukaj ne da kako pomagati?
Konec mojega maratonskega predihovanja in potiskanja, je bila atonija maternice. Krvavela sem in krvavela še več kot 12 ur po porodu. Vmes so naredili uz in izključili zaostanek posteljice. Večkrat so mi zunanje masirali maternico, na koncu me je že vse bolelo. Dobila sem 3x syntocinon v infuzijo, večkrat metilergometrin inj. na koncu že na 4 ure in 2x prostin 15m, pa še inf.kabivena. Iz postelje nisem smela še dva dni. Začetni hemoglobin 124, potem 74. Po 2 enotah konc.eritrocitov oz. ob odpustu hemoglobin 92.
Še nikjer nisem zasledila, da bi trajala 2.porodna doba več kot 2 uri.
Moj primer je torej druga skrajnost, po carskem rezu niso upali dati umetnih popadkov in maternica je rekla, dovolj imam 😉

Prosim za kakšen komentar.

Spoštovani,
komentiram lahko le trajanje druge porodne dobe, ki je bila očitno daljša od 2 ur. Če je ženska po predhodnem CR, smo običajno še nekoliko bolj “konzervativni” in druge porodne dobe ne podaljšujemo ampak kvečjemu skrajšamo. To pomeni, da se gremo vaginalni porod, če gre vse gladko in ne silimo v težave, kar podaljšana druga porodna doba prav gotovo je. Atonija (slabo krčenje maternice) po porodu je najverjetneje bila posledica podaljšane iztisne faze poroda in preraztegnjenosti spodnjega segmenta maternice, ki se po porodu ne more dovolj hitro skrčiti. Domnevam, da bi sam po eni uri neuspešne iztisne faze dodal umetne popadke in če v pol ure ne bi bilo uspeha, bi ponovno naredil CR. No, porod je bil nazadnje uspešen, zaplet po porodu pa obvladan, kot se to pač večinoma obvladuje. Glede presredka nimam kaj dodati. Epiziotomijo pač naredimo, če se vodilni del ploda ne poraja kot bi se moral in ga presredek bodisi preveč zadržuje ali pa grozi, da se bo pretrgal.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

New Report

Close