Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija ABC ginekologije in porodništva Pitje vode iz plastenke v nosečnosti

Pitje vode iz plastenke v nosečnosti

Pozdravljeni,

na Vas se obračam z vprašanjem, kako je s pitjem vode iz plastenke (Dana) v času nosečnosti – vidik nevarnega vpliva snovi iz plastenke na plod.

Sama sem trenutno v 6. mesecu nosečnosti in sem med nosečnostjo pila različne kombinacije tekočin (naravne sokove, Radensko, Donat, čaje, a najraje sem posegala po vodi iz plastenke – ta je količinsko prednjačila, tudi do 1 L dnevno). Tekoče vode iz pipe nisem pila iz strahu po (ponovnem splavu), saj sem bila pred sedajšnjo zanositvijo na antibiotikih zaradi odkrite bakterije v brisu takoj po splavu (žal sem pozabila ime, mi je bilo pa rečeno, da jo najpogosteje najdemo v vodi). Ker sem bila takrat noseča v poletnem času, sem resnično spila ogromne količine vode. Iz tega je ginekologinja tudi sklepala, da je prišlo do splava.

Sedaj sem v dilemi in skrbeh, da sem s pitjem vode iz plastenke kakorkoli ogrozila svojega otroka in me zanima vaše osebno mnenje.

Spoštovani,
glede na razširjenost podobnih “nevarnosti” iz okolja, se mi zdi, da je fokusiranje na problem plastične embalaže žal povsem izven realnega in uporabnega dometa. Če vas skrbijo hormonski motilci v vodi iz plastenke, potem bi vas moralo skrbeti še marsikaj, kar je vsaj enako, če ne še bolj problematično kot so npr. sintetična oblačila, zlasti cenejša, hrana, zlasti sadje in zelenjava z drugih kontinentov (zlasti cenejša), praktično vsa industrijsko pridelana in/ali pakirana hrana v plastični embalaži (pa tudi papirna je znotraj pogosto plastificirana) itd. ipd. Če želite, da se opredelim do konkretne bakterije, pa mi boste žal morali sporočiti njeno ime, kajti v vodi so lahko zelo različni mikroorganizmi in sam pravzaprav ne poznam nobenega, ki bi konkretno povzročal splave. Če ste slučajno mislili na legionelo, se ta v flaširanih ali drugače skladiščenih pijačah ne znajde nikoli, pač pa v starih vodovodnih inštalacijah z mnogimi slepimi rokavi in odseki, v katerih voda dolgo časa stoji brez pretoka (bolnišnice, javne ustanove, velike zgradbe). Bojim se, da je ginekologinja kar nekaj na pamet govorila o bakterijah v vodi in splavu, da bi vam dala neko “tolažbo”, kar pa je sporno, tako strokovno kot s stališča psihologije.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

New Report

Close