Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija ABC ginekologije in porodništva Najbolj kritično obdobje za razvoj vida in sluha pri plodu

Najbolj kritično obdobje za razvoj vida in sluha pri plodu

Pozdravljeni,

na vas se obračam prvič, in sicer me zanima, kdaj bi morebitni škodljivi dejavniki lahko najbolj okvarili sluh in plod pri plodu? Iskala sem po raznih spletnih straneh, tudi angleških, pa ne dobim željenega odgovora.

Vem, da je najbolj kritično obdobje v prvem trimesečju, vendar, ali se čutila že razvijejo tako zgodaj? Bolj berem, manj mi je jasno, ali gre samo za strukturni razvoj čutilnih organov, ali že kompleksnejši. Na žalost sem ena izmed tistih nosečnic brez mirnega spanca, saj sem zanosila kljub kontracepciji in se nato odločila za nadaljevanje nosečnosti, z optimizmom, da bo vse v redu. Ker nimam redne menstruacije, kar 6 tednov nisem vedela za nosečnost in temu primerno se tudi nisem pazila: jemala sem zdravila in občasno pila alkohol. Ko sem ugotovila nosečnost, sem z vsemi zdravili in slabimi navadami nemudoma prenehala.

Dobra rezultata nuhalne svetline in morfologije v 21. tednu sta me za nekaj časa pomirila, vem pa, da vseh napak ne moreta pokazati, zato me skrbi, da bi s svojimi slabimi navadami na začetku lahko povzročila gluhost (v partnerjevi družini nekateri slabše slišijo) ali vida. Bila sem pri genetiku, vendar je šlo samo za pogovor in za nikakršne preiskave, saj napake v družini niso uradno potrjene.

Za odgovor se vam iskreno zahvaljujem.

Spoštovani,
predlagam, da se spustiva malo na zemljo in se soočiva z realnostjo. Velja?
Ne vem, kaj in kako si vi predstavljate, da naj bi se odkrivalo okvare ploda v maternici. Odkrivajo se lahko morfološke, torej anatomske okvare, če so te v okviru ločljivosti preiskav, ki so na voljo (npr. UZ, MR), lahko se odkrivajo genetske okvare, če so te bodisi dovolj splošne (kariotip, kromosomska zgradba) ali so znano prisotne v družini in so vezane za konkreten znan gen ali skupino genov. Funkcijskih motenj ali odklonov v delovanju organov načeloma ne znamo, oziroma ne moremo odkrivati pred rojstvom, razen nekaterih izjem kot so npr. funkcija ledvic in srčne aritmije, ki jih jasno vidimo. To, po čemer sprašujete vi (vid in sluh) sta možganski funkciji, ki jih v maternici ni mogoče prepoznavati niti ocenjevati, poleg tega se razvijata še vsaj 3 do 4 leta po rojstvu. Zaradi prekrškov, ki jih omenjate v začetku nosečnosti se zanesljivo ne bo nič zgodilo. Alkoholni sindrom otroka se razvije izključno pri nosečnicah, ki pijejo praktično skozi celotno nosečnost. Nehajte torej brskati in iskati negativne informacije, kajti te vam ne morejo prinesti nobene koristi.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Spoštovani,

hvala vam za hiter odgovor. Povsem jasno mi je, da se vsega ne da odkriti in nikoli nisem imela nerealnih predstav glede tega. Sem samo zelo zaskrbljena, predvsem zato, ker se oči in ušesa razvijejo že zelo zgodaj, zato me zanima. Vem, da imate paničnih nosečnic preko glave.

Imam še zadnje vprašanje: kaj pa oči in ušesa, a se to kaj pogleda, vidi na ultrazvoku?

nova
Uredništvo priporoča

tudi oči in ušesa se da pogledati na UZ, čeravno to sicer ni del rutine. No, okvirno so položaj, razmik in velikost zrkel tudi del rutinskega pregleda, čeprav se tega posebej ne omenja ampak spada v pregled obraza. Ušesa se pa preveri le na terciarni stopnji, če se iščejo znaki sindromov, ampak na prošnjo nosečnice, če za to obstaja vsaj nek utemeljen razlog, se tudi lahko preveri, seveda znotraj omejitev, ki jih včasih postavlja plod s svojim telesnim položajem.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

New Report

Close