Najdi forum

Tezave pred M

Spostovani,

O tezavah pred M sem prebrala ze veliko vsega. Vsaj 10 dni pred M imam napihnjen trebuh in zelo bolece in obcutljive prsi( na trebuhu spoh ne morem lezati) . Imam tudi policisticne jajvnike. Stara sem 35 let rodila 1x pred 4 leti ( zanosila po 3 cikusu Clomida). Otrok vec ne nacrtujem. Imam fizicno naporno sluzbo in cas pred M je obupen. Ko nastopi M tezave 2-3 dneh izzvenijo in je telo popolnoma drugo pravo olajsanje. Hodim tudi na Breaschan in do sedaj bp. Mestrucije trajajo 5 do 6 dni. Zacejo se razlicno..en mesec 2. 11 potem 8.12..sedaj spet cakam in zamuja..do 7 dni odstopa. Kaj mi svetujete za te tezave pred M? Izogibam se doloceni hrani ipd, zdledila sem da obstaja tudi krema , ki spodbuja tvorbo progestetona, ali jo je varno uporabljati? Prosim za kakesekoli nasvet, da bi vsaj malo olajsala tezave. In se nekaj, kaj menite , ali zenske z vec estrogene res pogostosteje zbolijo za rakom na dojkah? Hvala za Vas cas in nasvet.

Spoštovani,
v kaj vse se spuščate! Mar ni škoda časa in energije? Imate pač izrazit PMS, kar je posledica ovulacije in posledičnega progesterona po ovulaciji. Nimate ga premalo, nikakor ne, le občutljivi ste nanj. V obdobju med ovulacijo in menstruacijo ste pač tečni, nezadovoljni s seboj in svojo okolico in zato niste srečni. Ne iščite razlogov izven sebe, čeprav seveda tudi doprinesejo k temu, ampak so bolj odsev vaše notranjosti. Če enake reči vidite po menstruaciji in pred ovulacijo, vas niti ne motijo niti ne vznemirjajo in vam zato tudi ne povzročajo stisk in stresa. Stres imamo vsi in ves čas, torej to ni problem. Če je, pa se je treba lotiti tega in ga z,manjšati. Problem je naš odziv na stresne situacije. Včasih so bolj prilagojene, včasih manj in včasih bi najraje vzeli vse igrače in se preselili na drevo.
Kaj torej lahko naredite proti PMS? Imate več strategij:
1. hormonska kontracepcija. Ta bi odpravila ovulacije in s tem preprečila tudi PMS. Če bi od PMS še kaj ostalo, bi bil vsaj 80% manj izrazit. Zmanjšale bi se tudi težave, ki so morda vezane za PCO jajčnikov.
2. Telesna aktivnost zaposli telo in um. Redna, vsakodnevna telesna aktivnost bo pospešila prebavo, vam izboljšala miselno kondicijo in spodbudila tvorbo endorfinov, ki zmanjšujejo bolečnost ter spodbujajo k optimizmu in pozitivnim čustvom.
3. prehrana z malo (čim manj) sladkorja, bele moke in škroba, ter s čim več otrobi in vlakninami. Tudi beljakovin ni treba preveč, ker povečujejo tvorbo plinov in s tem napihnjenost ter neugodje v trebuhu. Geografska lega je za to idealna, saj je mediteranska hrana relativno dobro dostopna in niti ne predraga.
Glede estrogenov so skrbi odveč, dokler imate kolikor toliko reden ciklus, kajti reden ciklus zagotavlja, da se po vsaki estrogenski fazi pojavi progesteronska, ki “izniči” morebitne problematične učinke estrogenov.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

New Report

Close