Najdi forum

Pozdravljeni,

približno 2 leti sem jemala kontracepcijske tabletke yasminelle, ki so mi izničile libido. Sedaj sem menjala na Belara, ki naj nebi vplivale na libido. V koliko časa lahko pričakujem izboljšanje simptomov?

Hvala za odgovor in lep pozdrav

Hm?…če ne bo nič drugače v 1mesecu, kaj dosti boljše ne bo. V bistvu pri progestagensko poudarjenih formulah z antiandrogenimi učinki (Belara je izrazito antiandrogena KT), ne pričakujem ugodnih učinkov v smislu višjega libida. Glavni problem KT pri vplivu na libido je takrat, ko je libido bolj kot ne posledica androgenov (moških spolnih hormonov), katere izločajo neuspešni folikli v času tik pred ovulacijo. kar se ob zavori ovulacije seveda ne zgodi ali pa se dogaja v znatno zmanjšani meri. Tak učinek imajo žal vse kombinirane KT, katere zavrejo ovulacijo. Obstaja še drugi “ubijalec libida”, to je strah pred zanositvijo. Ta ubijalec libida je prevladoval v času, ko ni bilo na voljo KT. zato naše babice, ki so bile prve deležne vseh prednosti kontracepcijskih tabletk, praviloma niso imele težav z libidom, kajti KT so ga manj “ubijale” kot ga je ubijal strah pred zanositvijo. Današnje generacije uporabnic so “razvajene” v tem smislu, da se zdi “kontracepcija normalna, stranski učinki KT pa ne, zato je vse več žensk, ki opažajo, da ob uporabi KT do spolnosti nimajo več enake želje kot so jo imele pred uporabo KT. na srečo obstaja alternativa. lahko poskusite še z materničnim vložkom (npr. Jaydess), ki izloča le zelo nizke odmerke progestagena levonorgestrela, lahko pa poskusite z minipilulami Cerazette ali čim podobnim, ki sicer delujejo sistemsko ampak tudi vsebujejo manj problematičen progestagen, ampak ne zavrejo nujno ovulacije ter so nekoliko manj zanesljive od kombiniranih. Od kombiniranih KT, ki zavirajo ovulacijo, pa so najmanj problematične glede libida starejše KT, npr. Stediril-m, ki so od vseh KT najbolj estrogensko poudarjene in s tem tudi manj problematične glede libida.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Doktor pozdravljeni.

Zanima me če obstajajo kakšni spodbujevalec libida? Z partnerjem res vse štima v odnosu, ampak jaz sem čisto brez želje do sexa. Naj omenim še to, da že 9let se zdravim za slabim delovanjem ščitnice in jemljem euthxyrox.

Hvala za vaš odgovor.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

ženski libido je vedno kompleksna tema in tako, kot sprašujete, je skoraj nemogoče odgovoriti. Iz vprašanja veje predvsem želja po nekem preprostem receptu ali ukrepu, ki bi vam pač libido dvignil in vam pričaral večjo željo po spolnosti. Edini tak “preprost” ukrep, ki včasih celo res deluje, bi bil dodatek testosterona, ki pa ima hkrati lahko precej nezaželenih učinkov, kot bi lahko bila večja poraščenost po moškem tipu(in to deloma nepovratno), problemi v delovanju vaših reproduktivnih organov in pa morebiti tudi nezaželen vpliv na psiho. Sicer pa na željo po spolnosti vpliva celo morje različnih dejavnikov, ki se lahko začnejo že pri samopodobi, samozavesti, splošnem zadovoljstvu s seboj in svojim življenjem, preko dojemanja svoje ženske vloge in položaja v odnosu z okolico in partnerjem pa do povsem organskih razlogov (nekaj morda ni v redu s spolnimi in reproduktivnimi organi) ali pa npr. so lahko v ozadju tega pomanjkanja tudi potlačene neprijetne ali celo slabe izkušnje s spolnostjo v preteklosti, nezadovljujoči odnosi v preteklosti, predsodki v zvezi s spolnostjo iz otroštva in/ali adolescence ipd.). Skratka, ko se lotimo problema libida, je potrebno kar precej stvari najprej preveriti in predebatirati, preden se da predlagati kak smiseln ukrep, oziroma tvorno iskati rešitev. Priznam, da v tem nisem strokovnjak niti se s tem pri svojem delu nisem dovolj pogosto srečal, da bi se lahko imel za referenco, oziroma da bi lahko obljubljal rešitev. Strokovnjaki, ki se s tem ukvarjajo so sicer iz različnih osnovnih strokovnih področij, med drugim tudi ginekologi, večinoma pa so psihologi in celo psihiatri. Področje, ki ga ti strokovnjaki pokrivajo se uveljavlja pod skupnim imenom seksologija.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

New Report

Close