Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija ABC ginekologije in porodništva Diabetes – meritve ploda?

Diabetes – meritve ploda?

Dober dan,

jaz pa imam eno vprašanje glede nosečniškega diabetesa in velikosti ploda. Namreč diabetologinja mi je po dveh tednih meritev (ki so bile vse pod mejo, razen ene, ko sem pojedla pol polnozrnate pice) rekla, da je načeloma vse ok, vendar da moramo spremljati rast ploda, ker se tudi v primeru, da je sladkor ok, lahko uvede insulin, če bi bil plod vseeno prevelik. Nazadnje sem bila na UZ na morfologiji (zdaj sem v 29. tednu), kjer je bil plod za en teden večji (vendar kolikor sem razumela, proporcionalno ok). Na zadnjem pregledu pri ginekologu v 28. tednu sem vprašala, ali se ob diagnozi diabetes kaj bolj spremlja rast, pa je ginekolog odvrnil, da mi UZ ne pripada (s tem da ni pogledal izvida morfologije, niti vrednosti sladkorjev, samo vprašal, ali so ok). Zdaj sem malo zmedena, ker ne vem, ali naj grem samoplačniško na še en UZ, da se preveri rast. Načeloma zaupam ginekologu in tudi vem, da pač je plod lahko malce večji ne glede na vrednosti sladkorja in da ga bom v vsakem primeru tako ali drugače rodila. Me pa izredno dajejo hormoni, večkrat jočem, imam čudne misli (v preteklosti depresija) in zato me verjetno še bolj matra, kaj pa če bo vse narobe. Kako bi ravnali v v tem primeru? Sklepam, da ne morem zahtevati UZ na podlagi dobrih vrednosti sladkorjev (doseženih z dieto in športom). Zanima me v bistvu, pri kakšnih vrednostih se vi pri svojih pacientkah odločite za preverjanje rasti … Naj še dodam, da imam po svojem laičnem mnenju precej velik trebuh za 29. teden + štartala sem z ITM okrog 18 in do zdaj sem pridobila cca. 10 kg. Najlepša hvala za odgovor.

Spoštovani,
že v osnovi ni res, da vam UZ po morfologiji ne bi pripadal, če za to obstaja medicinska indikacija. Ena od takšnih “indikacij” je gestacijski diabetes, torej obstaja aktivna potreba po nadzoru plodove rasti. O tem ni vredno izgubljati niti besede. V primeru, da vaš ginekolog govori, da do UZ nimate pravice, milo rečeno laže. Do UZ po morfologiji nima pravice nosečnica, pri kateri je vse v redu in nima nobenega stanja, kjer bi bil podroben nadzor nad plodovo rastjo in stanjem ploda pomemben. Tudi v primeru, da je razdalja simfiza-fundus premajhna za gestacijo ali prevelika za gestacijo, velja enako.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Spoštovani dr., ponovno se oglašam.

Zanima me, koliko je po vaših izkušnjah resnih posledic nosečniške sladkorne, če je načeloma urejena (recimo, da je sladkor po jedi povišan nekje do max. 3x na teden za max. do 1 mmol). Ne gre za to, da se ne bi držala diete ali da ne bi gibala, ampak opažam, da mi vrednost vedno gre čez takrat, ko sem med merjenjem res živčna, pod stresom, ravno po kakem konfliktu v družini … takrat imam vedno višji sladkor, tudi če pojem enak zajtrk ali enako kosilo, ki običajno ne povzroči odstopanj od pričakovanih vrednosti … Na tešče nikoli ni šel čez 4,8 mmol, niti na testu niti doma.

K diabetologu so me naročili šele čez en mesec, jaz pa vsakič, ko gre sladkor do 7 ali do 7,5 po jedi, pomislim, da otrok trpi in da raste preveč, čeprav se to redko zgodi (kot pravim, v zadnjih dveh tednih se je to zgodilo nekje 4x-5x) .. Zato me zanima, ali se pogosto srečate s takimi primeri, ko nosečnica ni na insulinu in uravnava sladkor z dieto, a je vseeno plod predebel in pride do komplikacij. Vem, da to ne bo napovedalo mojega poroda, a sem tak tip, ki se raje sooči s čim več dejstvi, da se dobro psihično pripravim – to me bolj pomirja kot “bomo videli” in “prepustite se” in “uživajte v nosečnosti”. Sem v 32. tednu.

Hvala in lep dan vam želim.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,
tako natančno in podrobno pač nimamo podatkov, kolikokrat, za kako dolgo in za koliko gre lahko KS čez dogovorjene meje, da nastane “škoda” pri otroku in kakšna ter kolikšna. Če boste imeli povprečni, dolgotrajni marker za KS povišan (Hba1C), vam bo pač diabetolog predpisal insulin in s tem ob potrebi ni nič narobe. Kaj naj rečem? Podatkov po katerih sprašujete ni mogoče dati in verjetno še dolgo ne bo mogoče. Mogoče, če bomo kdaj v merilce KS vgradili umetno inteligenco, ki se bo sproti učila in znala napovedati usodo posameznemu bolniku ob določenih parametrih. Če ste raje pripravljeni na slabo kot da ne veste, se pač pripravite na najslabši možni scenarij in vse drugo bo “bonus”.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

New Report

Close