Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija ABC ginekologije in porodništva Neprehodni jajcevodi

Neprehodni jajcevodi

Pozdravljeni,
prosila bi za nasvet. Leta 2011 sva s takratnim partnerjem poskušala zanositi in nama ni uspelo. Leta 2013 sem imela THL, kjer so ugotovili, da je levi jajcevod popolnoma neprehoden, desni pa slabše. Povedano nama je bilo, da je možnost naravne zanositve zelo majhna in predlagano, da laparoskopsko poskusijo odstraniti zarastline ali pa kar postopek IVF. Takrat se nisva odločila niti za eno, niti za drugo, kmalu po tistem sva se razšla.

Sedaj sem spoznala novega partnerja in odločila sva se, da bi poskusila zanositi.
torej k vprašanju:
1. Zanima me ali je sploh smiselno poskušati naravno zanositi, da ne bi slučajno prišlo do izvenmaternične nosečnosti?

Sprva sem mislila, da bi se lahko za laparoskopijo odločila sedaj in bi poskušala naravno zanositi, vendar mi je ginekologinja rekla, da pri teh letih (stara sem 34) najbrž to ne pride več v poštev (da so lahko tudi zelo poškodovani jajcevodi, lovke, itd).
2. Ali tudi vi tako mislite? Torej je najverjetnejša možnost IVF?

Hvala za vaše odgovore in lep pozdrav.

Mi je pa kar dala napotnico za neplodnostno ambulanto,

Spoštovani,
torej, zagotovo pri omenjeni diagnozi ni narobe, da imate napotnico za specialista za zdravljenje neplodnosti, po drugi strani pa mi za realnejšo oceno manjkata podatka, ki lahko pomembno vplivata na takratno in tokratno možnost zanositve, če ni problem le pri vas in to sta informaciji o takratnem in sedanjem spermiogramu. Plodnost oziroma neplodnost je namreč redko absolutna kategorija ampak gre praviloma za probleme, ki nastopajo “v paru”. Seveda poznamo ženske dejavnike in moške dejavnike neplodnosti, ampak tudi kombinacije in nenazadnje tudi neznane razloge za neplodnost.
Prednost prehodnega jajcevoda ob delujočih jajčnikih je ta, da ima redno ovulirajoča ženska letno 10 do 14 ovulacij, medtem kot je mogoče tehnično in za zdravje neškodljivo opraviti letno 2 ciklusa IVF (vsaj stimulacije jajčnikov), max 3x. To ni nepomembna razlika, IVF pa tudi ni garancija za uspeh. Zato se o morebitni korekciji stanja vašega jajcevoda vseeno izplača vsaj pogovoriti s specialistom. IVF naj bi namreč bila zadnja, ne prva in tudi ne vmesna varianta za zanositev, torej se jo uporabi, ko vse drugo odpove.
Drugo je pojem “biološke starosti”. Pri 34 letih imate lahko jajčnike aktivne toliko kot jih ima povprečna 40 letnica (v tem primeru bi bil IVF res priporočljiv), lahko pa so aktivni kot pri povprečni 30 letnici ali še mlajši ženski, pri takšnem stanju pa se korekcija verjetno izplača. Ena od metod za ocenjevanje “rezerve jajčnikov” je npr. AMH v kombinaciji s številom antralnih foliklov v jajčnikih (UZ štetje). To bodo poleg partnerjevaga spermiograma v specialistični ambulanti zelo verjetno opravili preden bodo rekli kaj o tem, kako velja ukrepati v vašem primeru.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Spoštovani,
najlepša hvala za vaš odgovor. Tudi moja želja je, da bi se korekcija napravila in bi obstajala možnost naravne zanositve.

Spermiogram prvega partnerja je bil zelo dober (so se takrat pošalili, da je za v okvir in za na steno), se pravi, da je bil moški vzrok popolnoma izključen. Spermiograma novega partnerja še nimava.

Morda vam bo pomemben podatek tudi ta, da sem leta 2007 naravno zanosila in 2008 naravno rodila. Po porodu zaščite nisva več uporabljala, od leta 2010-2011 pa sva aktivno pričela delati na drugem otroku, pa žal neuspešno.

Kakšno je pa vaše mnenje glede nezaščitenih spolnih odnosov v primeru neprehodnih jajcevodov? Ker sem bolj previdne sorte, bi se raje izvenmaternični nosečnosti izognila.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,
verjetno je tudi vam logično, da podatki o preteklosti nimajo pomembne vloge, če se je vmes zgodila pomembna sprememba (sprememba partnerja, sprememba na rodilih???) . Kaj vam ni jasno v zvezi s spolnimi odnosi, če sta jajcevoda zamašena? Če je to res, potem zanositev pač ni možna. Prehodna jajcevoda ali vsaj eden od njiju je osnovni pogoj za zanositev. To spolnih odnosov seveda ne moti, moti pa sposobnost oploditve in zanositev. Če bi bili sposobni vedeti točno, kaj in koliko je narobe brez zelo specifičnih preiskav (npr. HSG), bi znal odgovoriti tudi na zadnje vprašanje. IMN je pač zaplet, bodisi naključen pri zdravih jajcevodih ali zaplet delno poškodovanih ali poškodovanega jajcevoda. Edini način izogibanja IMN je dosledna uporaba kontracepcije, torej izogibanje zanositvi.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

New Report

Close