Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija ABC ginekologije in porodništva Bolečine desno spodaj med in po nosečnosti

Bolečine desno spodaj med in po nosečnosti

Pozdravljeni.

Na vas se obračam z vprašanjem, ki me muči že kar nekaj časa. Pred 14 meseci sem rodila. V zadnjem trimesečju nosečnosti so se mi začele pojavljati neznosne bolečine desno spodaj, v bližini desnega jajčnika. Bolečina se je pojavila nenadno in, ko se je pojavila, nisem mogla ne govoriti, ne premikati se, od hudega sem tako stiskala pesti, da sem imela dlani krvave. Bolečina je trajala cca. pol minute, potem je za pol minute izginila in se nato zopet pojavila. Takšen ciklus je trajal do pol ure. Na koncu je bilo to že tako moreče, da nisem upala zapustiti doma, ker me je bilo strah da bi me bolečinski val zagrabil kje zunaj (enkrat me je sredi ceste in me je moral mož nesti čez, potem pa sem se vlegla na pločnik, kar je bila prava atrakcija za mimoidoče 😉 ). Zaradi omenjenega sem bila v času nosečnosti večkrat na urgenci (kjer so me pregledali na vse možne načine) in na abdominalnem UZ. Nihče ni ničesar ugotovil. Rekli so, da so te bolečine verjetno posledica raztezanja materničnih vezi. Zaradi skrbi sem bila tudi pri velikih alternativcih, na katere sicer ne dam kaj dosti, ampak v sili človek naredi marsikaj. Tudi oni niso odkrili nič pametnega, razen stvari, ki niso vredno omembe (npr. da imam zaradi stalnega aparata zarotirano maternico ipd.). Po porodu se tako hude bolečine niso več pojavile. Me pa še danes, več kot eno leto po porodu, ta predel občasno boli ali pa bolje rečeno – ga intenzivneje čutim. Kdaj pa Kdaj tudi zaboli. Včasih me tudi špika v desnem jajčniku. Opažam, da me bolj boli, če imam npr. hčerko na tej strani v naročju ali če jo na tej strani nosim. Pred enim tednom sem bila na ginekološkej pregledu, ginekologinja ni odkrila ničesar posebnega. Zanima me, kaj je po vašem mnenju še lahko vzrok takšnih bolečin? Ali je normalno, da je ta predel še vedno občutljiv? Pred nosečnostjo takšnih težav nisem imela nikoli. Ali menite, da bi bilo pametno ponovno opraviti abdominalni UZ? Moja osebna zdravnica pravi, da se ji ne zdi potrebno. Da, če bi bilo kaj resnega, bi se pojavili še drugi znaki… Ampak v meni takšen odgovor ne zbuja ne vem kakšnega zaupanja, še zlasti Ker me odpravi v pol minute. Zato ne vem, ali iti na samoplačniški UZ ali se pomiriti, da tako pač je in prenehati razmišljati o tem… Lepo vas prosim za vaše mnenje. Najlepša hvala.

Katja

Spoštovani,
žal pacienti zaupanje do zdravnika včasih gradite na zelo čudnih osnovah. Merite čas, ki ga zdravnik porabi za vas, koliko govori, razlaga, koliko je prijazen ipd. in če je to strokovno ali ne (seveda večina težko ocenjuje). Vsekakor se strinjam, da je bolečina, zlasti tako huda, da te povsem ohromi, pomembna in si zasluži vso pozornost. Po drugi strani pa, če zanjo ne najdemo oprijemljivega, organskega razloga (npr. tumorja, ukleščeno kilo, vnet slepič, povečan, cističen, morda zarotiran jajčnik, notranjo krvavitev, endometriozo ipd.,) potem je za večino postopek zaključen, oziroma nam ostanejo samo še eksotična ugibanja kot npr. nevralgija pelvičnega živca, senzorični epileptični napadi – čutiš nekaj, česar ni (vonj, zvok, svetloba, občutek, mravljinci, toplota, bolečina ipd. ). Na daljavo seveda lahko o tem razmišljam le teoretično, če bi sam ugotovil, da pri vas ni nič oprijemljivega in da se v več mesecih, celo letih ni nič novega pojavilo, potem bo pač držalo, da ni za bolečine nobenega oprijemljivega organskega razloga in so razlogi za to neoprijemljivi, zato tudi nobena slikovna preiskovalna metoda (RTG, CT, MR, UZ niti invazivna laparoskopija) ne bodo dali rezultatov. Takšni pacienti slej ko prej pridejo do zdravnika, ki se ukvarja s posledicami takšnega trpljenja, bodisi nevrolog, psiholog ali psihiater, lahko tudi vsi trije.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Pozdravljeni.

Zaenkrat me stvar ni pripeljala še tako daleč, da bi potrebovala pomoč kateregakoli od treh omenjenih strokovnjakov (eden izmed njih sem po izobrazbi tudi sama). Je pa zelo moteče, ko te nekaj tako boli pa si izvora bolečine ne znaš pojasniti. Še bolj moteče je, ker nikoli ne veš kdaj se bo bolečina pojavila in kako močna bo. Zanima me sledeče:
A) Ali je izvor tako močne bolečine (pred porodom) možen v raztezanju materničnih vezi in v krčenju (po porodu)?
B) Ali bi se v primeru, če bi šlo za kaj nevarnega (npr. tumor) v tem času od kar se je bolečina prvič pojavila (18 mesecev – prvič v 7. mesecu nosečnosti) najverjetneje jakost bolečine stopnjevala? Ali bi bili pridruženi tudi kakšni drugi znaki?
C) Ali je možno, da je bil abdominalni UZ v nosečnosti nepopoln (zaradi velikosti otroka – takrat je bil velik že okrog 50 cm in težak ok. 3 kg) in se desni spodnjo predel ni jasno videl?
D) Ali bi bile kakšne nevarne spremembe vidne tudi na vaginalnem UZ?

Opravičujem se za takšno kopico vprašanj. Vem tudi, da se na daljavo ne da natančno odgovoriti, me pa vseeno zanima vaše mnenje.

Najlepša hvala in lep pozdrav.

Spoštovani,
če je bil edini UZ trebuha opravljen v nosečnosti in še to v napredovali nosečnosti, potem bi tak UZ vsekakor bilo smiselno ponoviti še izven nosečnosti. Kaj vse lahko povzroča takšne bolečine seveda ni nepomembno, ampak tudi ko razmišljamo o tem, ne gre brez podprašanja, čemu bi se ta tkiva raztezala oziroma krčila, kdaj in po kakšni logiki. Vezi se načeloma ne krčijo ampak preprosto so tam ter držijo nanje priraščena tkiva v določenem položaju in to je to. Krčijo se mišice (gladke in prečno progaste), bolijo pa tkiva, ki so oživčena, če je tako ali drugače dražen senzorni živec za posredovanje bolečine. To lahko povzročajo mehanični, toplotni in vnetni razlogi, ampak za vsakega od teh razlogov se moramo vprašati, kje bi se vzeli ter kaj se z njimi običajno dogaja z minevanjem časa. Vnetje se bodisi pozdravi(samo s pomočjo lastnega imunskega sistema ali z zunanjo pomočjo – antibiotik) ali napreduje v ognojek ali sepso, mehanski razlogi so običajno s čim posredovani, ostali se morajo prav tako zgoditi z nekim logičnim razlogom. Tumorji sami od sebe redko izginejo, praviloma pa rastejo in bodisi vraščajo v tkiva ter jih razdirajo(maligni) ali pa jih odrivajo(benigni). In to je v glavnem to. Dalj kot težava traja, bolj verjetno je organski razlog neprezirljiv, če ga ni pa s tem raste verjetnost funkcijskega razloga za težave.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Pozdravljeni.

Včeraj sem opravila abdominalni UZ, ki je bil brez posebnosti, ugotovili so edino povečano vranico (14,8 cm). Vranica je bila povečana tudi na predzadnjem UZ, pred letom in pol (takrat je znašala 14,4 cm). Seveda je nemogoče ugotoviti, ali je bila v tem času konstantno povečana, ali pa sta to dva naključna dogodka, zaradi morebitne viroze ipd…. Čeprav nisem bila nič bolna in nisem imela nobenega vnetja, vsaj vem ne za to… Vzroka bolečin niso našli. So pa povdarili, da je moja maternica “nekaj posebnega”, ker je “narobe obrnjena” – ampak tako je postavljena že vsaj 6 let, takrat sem namreč imela prvi abdom. UZ in so me seznanili s tem.
Imam nekaj vprašanj:
A) Ali je izvor bolečine možen v položaju maternice, ki se je v nosečnosti raztezala in zaradi specifike položaja povzročala bolečine…? Kaj pravzaprav pomeni narobe obrnjena maternica in ali lahko povzroča kakšne zaplete?
B) Kaj pomeni tako povečana vranica? Bi bilo potrebno opraviti nadaljne preizkave (krvne)?
C) Glede na to, da z UZ ponovno ni bilo mogoče odkriti vzroka bolečin, ali to pomeni da so le-te najverjetneje nenevarne?

Rada bi zaključila poglavje s temi bolečinami, ampak je res težko, ko te nekaj boli, hkrati pa ni mogoče ugotoviti, kaj in zakaj.

Najlepša hvala za odgovore!

K.

Spoštovani,
že sam izraz “narobe obrnjena maternica” ni ustrezen. Domnevam, da gre za tako imenovano “retroverzijo, retrofleksijo”, kar ni nič drugega kot nazaj zakrivljeno obliko, ki se pojavlja v približno 10% ženskah in s tem položajem ni nič narobe, če maternica v tem položaju ni zaradi npr. “endometriotičnih zarastlin”, kar je redko. Je pa res, da imajo ženske s tako zasukano maternico pogosteje bolečine, ampak kljub temu to ni nič nevarnega.
Če je bila vranica povečana že pred 2 leti, potem kaj akutnega ni narobe, vseeno bi to bilo za 1x letno ali vsaj na 2 leti za preverjanje (krvna slika, UZ). Več okrog tega bo vedel vaš splošni zdravnik.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

New Report

Close