Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija ABC ginekologije in porodništva Mirena, dolge krvavitve, ablacija endometrija, možnosti kontracepcije

Mirena, dolge krvavitve, ablacija endometrija, možnosti kontracepcije

Pozdravljeni.
Zaradi predolgih (15 dni) in premočnih menstruacij sem dobila mireno. Imamo jo že 15 mesecev in sem bolj kot ne že obupala in jo nameravam dati ven. Vseeno pa bi imela spet (pred časom sem vas že spraševala o tej temi) nekaj vprašanj ali je vendarle mogoče še upati na izboljšanje? Mogoče spodnje težave niso zaradi mirene?
Stara sem 41, nikoli rodila, zaradi hipotiroze jemlejm Eutyrox (po začetku jemanja se je menstruacija sicer zmanjšala, krvavitve niso bile več tako močne, vendar pa se je podaljšala), težave imam s pritiskom in jemljem tablete, imam policistične ledvice, ki pa še normalno delujejo. KT sem nekajkrat že jemala, da bi se zmanjšale krvavitve, ampak ni bilo uspeha, bili so pa stranski učinki prehudi, zdaj jih ne smem jemati zaradi pritiska. Od začetka so bile menstruacije 7 dni dolge (v najstniški dobi), potem so se podaljšale na 10, 12 dni, zadnjih 5 let pa na 15 dni. S tem, da je bil najmočnejši dan 7. ali 8., potem šibka krvavite, 12. ali 13. skoraj nič ali nič, potem spet močnejša krvavitev za cca. 2 dni.
Prve pol leta je bilo obup. Samo par dni na mesec brez krvavitve. S tem, da je bil PMS obup. Bolečine v ledvenem predelu (pred mireno sem jih tudi imela kak dan pred menstruacijo, ampak so izginile, če sem šla športat). Od vstavitve mirene pa niti športanje ne pomaga, da bi bilo konec teh bolečin. Pa izbruhi mozoljev pa izpuščajev in srbenje kože, srbenje okrog nožnice, vnetja splovila, celo ranice. Po pol leta je večina teh zadev sicer izvenela in je bil med krvavitvami celo kak teden brez krvavitve. Bolečine v ledvenem delu pred menstruacijo in med njo so ostale.
Kak mesec nazaj so te bolečine trajale celo cel mesec skupaj. Potem pa so prenehale, prenehala je tudi krvavitev in sem bila celo cel mesec (cca. 31, 32 dni) brez krvavitve. Vsa srečna sem upala, da bo sedaj pa vse ok. Ampak temu mesecu je sledilo dolgo obdobje krvavitve. Krvavim že skoraj 6 tednov. Vmes se je krvavitev 3 prekinila za po dva dni. Potem pa spet močnejša krvavitev. Spet imam bolečine v ledvenem predelu (zadnjih nekaj dni). Pred mireno sem imela ciste na jajčnikih (vsakič, ko sem bila na UZ). Po vstavitvi jih ni bilo (nekajkrat UZ). Nazadnje pa je bila ena večja cista.

Zadnje pol leta imam spet težave s previsokim pritiskom kljub tabletom. Je možno, da mirena vpliva na pritisk?
Ali so bolečine v ledvenem predelu, zaradi mirene (prej samo pred menstruacijo kak dan in bistveno bolj obvladljive ali pa jih sploh ni bilo). Imam pa sedeče delo, športam pa redno.
Ginekolog mi je predlagal tudi jemanje Dabrostona, ampak sem malo v dvomih, ker so razne hormonske zadeve že tolikokrat negativno vplivale.
Ali drži, da je razlog ledvenih bolečin lahko tudi zastajanje vode v telesu (ob mireni imam še večje težave z zastanjem vode kot prej)?
Glede na to, da te krvavitve trajajo kar naprej in da imam mireno že 15 mesecev, verjetno ni več pričakovati izboljšanja?
Zdaj imam opcijo histerskopske ablacije endometrija in takrat tudi odstranitev mirene. Je upanje, da potem ne bom več imela tako dolgih menstruacij? (Enkrat so mi že odstranili polip in malce endometrija, menstraucije so bile manj močne, vendar pa nič krajše).
Kakšna kontracepcija bi še prišla upoštev zame , razen kondomov? KT ne, mirena očitno tudi ne. Sterilizacija? Koliko časa po preteku histerskopske ablacije endometrija bi se lahko naredilo sterilizacijo?

Hvala za odgovore.
Lep pozdrav.

Spoštovani,
ablacijo endometrija bi bilo najbolje narediti hkrati s sterilizacijo. To bi dokončno rešilo vaše probleme s krvavitvami. Strinjam se tudi, da po 15 mesecih uporabe Mirene ne gre več pričakovati sprememb, ki so nastale ob vstavitvi in so ostale ves čas uporabe. zakaj je tako pri vas, seveda ne vem, dejstvo pa je, da približno 5% uporabnic Mirene ne prenaša in ima ob njej takšne ali drugačne stalne in neprijetne težave in možno je, a ste vi med temi nesrečnicami. Sterilizacija hkrati z ablacijo endometrija se priporoča zato, ker po ablaciji endometrija morebitna zanositev pomeni vraščanje nosečnosti v steno maternice, kar ima lahko za posledico potrebo po odstranitvi maternice.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Hvala za odgovor na prejšnje vprašanje. Ampak mojih težav še ni konec.

Odstranili so mi mireno (vstavljeno sem imela 1,5 leta) in hkrati naredili abrazijo maternice. To je že skoraj 3 mesece nazaj.
Bolečine v ledvenem predelu so sedaj prenehale, neprestane krvavitve so tudi prenehale. Prva menstruacija je bila dober mesec po posegu, trajala je 9 dni (pred vstavitvijo mirene po 15 dni), druga menstruacija je sledila slab mesec po drugi, dolga 15 dni (najprej 9 dni, potem dva dni brez krvi, potem 3 dni krvav izcedek in potem še traja rjavkast izcedek). Pred menstruacijo in po menstruacijo imam kaka dva dni rjav izcedek (enako pred mireno). Je pa menstruacija šibkejša kot je bila pred mireno in močnejša (ter krajša) kot v času mirene.

Od posega naprej imam težave z napihnjenostjo spodnjega dela trebuha. Najprej sem mislila, da je to od posega, ampak stvar se samo stopnjuje. Trebuh je včasih že tak, da kar težko sedim, tako nelagodje. Na otip pa nad mišicami nič nenavadnega, če pa mišice sprostim pa je neko nelagodje v spodnjem delu trebuha. Težave imam tudi z zastanjanjem vode. Zbujam se vsa zabuhla. Pa niso krive ne ledvice, ne težave s srcem (sem bila pri nefrologu, na UZ ledvic, jeter, pri kardiologu…). Kilogrami pa letijo v nebo. V enem letu sem pridobila 11kg, sem mislila, da bo stanje po odstranitvi mirene boljše, ampak segaj kg letijo še bolj v nebo, po en kg na teden gor. Pa pazim na prehrano, športam pa veliko.
Ščitnica: jemljem Eutyrox, TSH na zgornji meji, zato tirolog pravi, da terapija ostane enaka in da ni ščitnica kriva za težave (kg so mi leteli v nebo tudi pred jemanjem Eutyroxa, ko sem tudi v enem letu pridobila 10+ kg, potem pa so šli dol, ko sem jemala Eutyrox, več let je bilo ok, zdaj pa isto).
Imam tudi ciste na jajčnikih, znakov prehitre menopavze ni (sem pod 40). UZ 2 tedna po abraziji je pokazal, da je vse ok. NIsem pa omenjala napihnjenosti, ker sem mislila, da ej to pač od posega (sem že imela poseg, ko so mi odstranili polip in je tista napihnjenost izginila po dobrem tednu) in da bo hitro minilo pa ne mine, ampak se celo stopnjuje.

Ginekolog mi je predlagal Carazzete, ampak zaenkrat se še nisem odločila zanje, ker imam za sabo zoprno izkušnjo z mireno, Logestom, Yarino pa še enimi KT.

Ali je ta napihnjenost slučajno razlog v tem, da se hormoni še niso ustalili? Pa vem, da ni od hrane.
Ti rjavi izcedki, je to mogoče pomanjkanje progesterona?
Progesetronske kreme, ki jih prodajajo brez recepta, a res kaj pomagajo?
Je možno, da so spolni hormoni krivi za tako hitro pridobivanje teže, čeprav pazim na prehrano (in se ne grem kakšnih diet) in veliko športam.
Je mogoče smiselno preveriti še kake druge hormone (TSH, T3, T4 sem dala preveriti).

Glede Carazzete, je kaj upanja, da bi zadeve bile ok, glede na to, da sem imela z ostalimi KT in mireno težave? KT so imele estrogen, amapk mirena ga pa menda nima pa mi je vseeno naredila toliko težav.

Zakaj pride do tega, da je menstruacija dolga nekje 10, potem mogoče kak dan ali dva skoraj brez ali celo čisto brez krvi in potem okrog 14., 15. dne spet krvavitev? Je to ovulacijska krvavitev in v bistvu sploh ni menstruacija? Zakaj pride do tega?

Hvala za pomoč.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,
ne vem, zakaj se vam teža povečuje, ampak od zraka se to ne dogaja, vode pa brez oteklin telo tudi ne more kopičiti več kot 5L nad normo, sicer je medceličnina ne more več vezati nase in se začne izločati v obliki oteklin. Torej se redite zato, ker v telo vnesete več energentov kot jih le to potrebuje za delovanje. Tu ni nobene filozofije, niti “pasiva”, češ “kile letijo v nebo”. Ne letijo v nebo, ampak jih pridelujete, aktivno, sami. Seveda ne trdim, da ne športate, niti da se pri hrani ne zadržujete, ampak trdim, da je razmerje med porabo in vnosom neusklajeno ter v korist vnosu nad porabo. Takšna je pač fizika in če želite doseči spremembe v zaželeno smer, boste morali bodisi fizično dejavnost še povečati ali vnos hrane še zmanjšati ali celo oboje. Če ste zjutraj “zabuhli” se očitno vseeno nekaj vode nabira v medceličnini nad ravnijo, ki jo ta lahko veže na sebe. Tudi tu obstaja fiziologija, ki jo je treba preveriti. Koliko soli dnevno vnesete v telo? Če boste rekli, da malo, je to premalo zanesljiv podatek. Preverite točno v gramih na dan. Do 3 grame je namreč še normalno (prosite v lokalni lekarni, naj vam natehtajo 3g kuhinjske soli, da vidite, kako malo je to), vse kar je več, morajo ledvice aktivno izločiti in če se slučajno vnese več kot 10g soli na dan, ledvice mnogih sicer zdravih oseb tega več ne zmorejo in sol sama veže določeno količino vode nase ter ji ne dovoli, da bi se izločila iz telesa. Tako 9g soli v telesu veže nase cca. 1L vode oziroma se ta lahko izloči le, če se izloči tudi nanjo vezanih 9g soli.
Mogoče imate kakšne težave s skorjo nadledvične žleze, ki med drugim izdeluje kortikosteroide (kortizol in aldosteron)? Določen del aktivnosti teh dveh hormonov imajo tudi drugi steroidni hormoni, med drugim tudi progesteron, zato bi pri zadrževanju vode v telesu prej verjel, da imate spolnih hormonov, tudi progesterona, najmanj dovolj, ne premalo. In seveda, se ti hormoni, če niso usklajeni, lahko tudi motijo med seboj. na to se spoznajo specialisti endokrinologi. Če boste zgolj čekirali posamezne organe po lastnem občutku, verjetno ne boste našli krivca, ker ni nujno, da je katerikoli od možnih sokrivcev dovolj bolan, da bi testi to pokazali ampak gre lahko tudi zgolj za neusklajeno sodelovanje različnih organskih sistemov med seboj. Tu imajo pogosto pomembno vlogo “možgani”, ki so najvišji regulator naše presnove. V tem primeru se zna zgoditi, da boste poleg strokovnjaka za hormone potrebovali še strokovnjaka za odzive na okolico (pa mu recimo kar psiholog), čeprav je to zelo robusten izraz za toliko subtilnih možnosti – torej tudi za to ni vedno primeren vsak psiholog.
Namesto, da torej študirate fiziologijo in vlogo različnih hormonov, česar brez zadovoljive izobrazbe na tem področju žal ne morete razumeti tako, da bi vam to koristilo, se bo mogoče bolje poglobiti v svoj življenjski slog ter spremeniti tisto, kar se spremeniti da, pa čeprav bo verjetno naporno in bo morda potrebovalo tudi pomoč več strokovnjakov, morda tudi zdravnika za nadzor nad presnovo.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

New Report

Close