Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija ABC ginekologije in porodništva sindrom amnijskih zažemkov

sindrom amnijskih zažemkov

Pozdravljeni,
Sin se je rodil 10. julija 2018 in ima malformacijo obeh rok in levega stopala. Ostali klinični status je normalen, z ostalimi preiskavami so izključili druge prirojene anomalije glave, oči, prsnega koša, trebuha. Dečka je pregledal tudi genetik, ki je bil glede na podatek o amonijskih nepravilnostih v nosečnosti, klinični izvid in izvide opravljenih preiskav mnenja, da prirojene nepravilnosti niso posledica prirojene anomalije, temveč prirojene deformacije zaradi amnijskih zažemkov. Med nosečnostjo sem dobila izvid amnijski ovoji še ne spojeni v 12. tednu, vendar na kontrolnem pregledu je bilo rečeno vse OK. Zanima me, če bi ginekolog temu posvečal več pozornosti in že ugotovil med samo nosečnostjo nepravilnosti, a bi lahko kako sinu pomagali že v nosečnosti. V tujini sem videla, da se delajo operacije v takšnih primerih.
A slučajno veste, koliko je takšnih primerov v Sloveniji? Na internetu iščem razne informacije, vendar na slovenskih spletnih straneh ni nobenih podatkov. Na tujih pod ABS amniotic band syndrome najdem veliko, vendar bi potrebovala kakšne izkušnje slovenskih mamic. Slučajno veste, kdo v Sloveniji ima največ izkušenj s tem sidromom, na koga od zdravnikov se naj obrnem?
Hvala
Lp, Špela

Spoštovani,
mislim, da so vam stvari malce preslabo pojasnili ali pa ste si sami ustvarili predstavo, kako je s temi amnijskimi ovoji. Vam bo poskusil pojasniti razliko med amnijskim tračkom in nespojenimi ovoji.
1. Nespojeni ovoji so pojem, ki je normalno prisoten v vsaki nosečnosti. Vsako nosečnost obdajata dva ovoja, zunanji, horijski, katerega del je tudi posteljica ter notranji, amnijski, ki je tanka membrana, podobna polivinilni vrečki. Oba ovoja sta normalno ločena do nekje 14., 15. tedna nosečnosti včasih tudi tja do 17. tedna nosečnosti. Po 17. tednu nosečnosti sta ovoja praktično vedno združena. Ločenost ovojev na plod nima nobenega vpliva.
2. deformacije udov v literaturi povezujejo z amnijskimi trakovi. Amnijski traček je nekakšna guba ovojev, zaradi katere se lahko tvorijo nekakšne “vrečke” oziroma gube. To je nekaj takšnega kot je guba na rjuhi ali obleki, za katero bi se lahko zataknil z roko ali nogo. V takšno vrečko naj bi plod vtaknil rokico ali nogico pri gibanju, se vanjo zagozdil in potem naj bi mu vstavljeni del zamrl oziroma posušil ali slabše razvil. To nekako lahko še verjamemo, dokler je nepravilnost na enem udu, da bi bila ista nepravilnost kar na treh udih, pa se mi zdi, da to “ne pije vode”. Mimogrede, amnijske tračke videvamo kar naprej in sam v svoji karieri še nisem srečal nosečnice, pri kateri bi bil diagnosticiral amnijski traček, potem pa bi se rodil otrok z omenjenimi deformacijami.
To pomeni, da bo z omenjeno domnevo verjetno kaj narobe in da v bistvu ne vemo, zakaj je do omenjene deformacije vašega otroka res prišlo. Za nekaj se pač oprimemo in za to trditev, da gre za sindrom “amnijskih ovojev”, obstaja vsaj informacija v literaturi, čeravno sam dvomim, da je to povsem res.
Jaz sem eden od zdravnikov, ki preverja tudi stanje ploda na terciarni ravni, torej k meni pridejo nosečnice, pri katerih kolegi iz splošnih ginekoloških ambulant in bolnišnic odkrijejo kakšno nepravilnost in jo pri nas potem opredelimo in dopolnimo, če najdemo še kaj.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Pozdravljeni,
Pozno vam odgovarjam, sam mi je šlo obvestilo o vašem odgovoru pod spam. Vaš odgovor me je malo zbegal. Morda mešam pojme (nitke, ovoji, traček), vendar na našem izvidu jasno piše, da so deformacije nastale zaradi amnijskih zažemkov. To diagnozo na KONEO ni postavil le en zdravnik, temveč več zdravnikov. Sem pa sama pri raziskovanju glede diagnoze naletela na dejstvo, da v slovenskem jeziku ni nobenih informacij. Nato pa sem končno našla prevod Amniotic Band Syndrome, in moj sin ima zagotovo ta sindrom. Pripenjam povezavo na spletne strani, kjer so primeri tega sindroma in sinove deformacije udov so točno takšne (sindaktilija, ne razviti vsi členki, na koncu prstkov nekakšne bunkice …). Tudi iz rokic, kjer ima spojene prstke, mu je ob rojstvu še visela nitka (na obeh rokicah), vidijo se mu na rokah in nogah zažemki, se pravi gube močno vrezane v kožo, kjer so trakovi/nitke preprečevali nadaljnji razvoj. Sem pa v Sloveniji našla še 2 primera tega sindroma, eno odraslo osebo in 2 otroka.
Lep pozdrav
Špela

nova
Uredništvo priporoča

Vse lepo in prav. Tako se pač tovrstne anomalije imenujejo, ampak v bistvu to ni zažemek, temveč posledica napake v regulaciji rasti, če je ud “zraščen z ovoji”. Še zlasti je nelogično, da bi šlo za zažemek, če je prizadet več kot 1 ud. Plod se namreč v maternici neprestano giblje in če bi bil kriv zažemek, potem bi bil ud “ujet” v tak žepek in to ne gre tako, da bi se ud za udom ujel v en zažemek, se ne razvil pravuilno, potem bi plod ud “iztaknil iz zažemka” ter “vtaknil drugega”, kjer bi se zgodba ponovila. Si lahko predstavljate zadevo? Skratka, to ne zdrži racionalne presoje, ne glede na prevladujoče mnenje … preprosto ni mogoče, da bi na tak način bili prizadeti 2, 3 ali celo vsi udi… Takšne nepravilnosti se dogajajo in pri tem je najbolj zanimivo prav to, da se ločeno odkrivajo “amnijski trakovi” in ločeno nepravilnosti v razvoju udov. Nekdo je to dvoje sicer “vzročno povezal”, vendar konkretnega dokaza o vzročno-posledični povezavi v bistvu ni, zato jaz osebno dvomim, da povezava, takšna kot jo navaja literatura, dejansko obstaja. Za mene je to še vedno nedokazana teorija, za katero za enkrat nimamo racionalne razlaga, razen seveda takrat, ko plod ni ločen od ovojev in kjer kontakt z ovoji (zraščenost z ovoji) povzroči napako v regulaciji rasti tistih delov telesa, ki so v kontaktu z amnijskimi ovoji. Tega pa ni mogoče preprečiti niti zdraviti v maternici. Seveda lahko režemo in prekinjamo amnijske trakove, vendar dvomim, da s tem karkoli preprečimo.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

New Report

Close