Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija ABC ginekologije in porodništva Zastoj v rasti ploda, slabši pretoki

Zastoj v rasti ploda, slabši pretoki

Pozdravljeni!
Vem, da ste že tolikokrat odgovorili na podobna vprasanja kot je moje, pa vendar me zanima vase mnenje v zvezi z meritvami ploda in pretokov. Do sedaj- 31. teden je bilo vse bp, razen na morfologiji je bilo receno, da je plod malo bolj droben, verjetno zato, ker je deklica.
Vcerajsnje meritve pa so pokazale za 14 dnevni zaostanek:
GA 30 w 6d
OTTP 1239 g +- 181 g
BPD 7.28 cm
OFD 9.46
HC 26.62
AC 22.89
FL 5.73

AFI 7.9
Utrip ploda 157 bpm
Umbilical art.
PS – 37.56 cm/s 21.22
ED – 13.19 cm/s 6.88
RI 0.69
S/D 3.26
Plod je v medenicni vstavi, gibi cutim pogosto, vendar ne zelo intenzivno, imam tudi gestacijski diabetes, uravnan z dieto, obcasno odstopa kaksna meritev, vendar minimalno.
Cez 1 teden imam kontrolo pri G. Prosim za vase mnenje, zanima me tudi, kako hitro lahko napreduje zastoj oz. ali bi bilo mozno pripeljati nosecnost ob teh vrednostih vsaj do 36-37 tedna?

Hvala lepa za odgovor!
Urša

Spoštovani,
res je. Podobne situacije sem komentiral že neštetokrat in bom samo ponovil že 100x povedano. V enem tednu dni rasti ne moremo kontrolirati, ampak lahko preverjamo le druge, funkcijske spremembe, morda količino plodovnice, gibanje ploda ipd. Še pretoki skozi različne žile se tako hitro ne spreminjajo. Rast se kontrolira z najmanj 14 dnevnih razmikom, ker je teoretično možni prirastek v <14 dneh tolikšen, kot je možna napaka v meritvah. Pri počasneje rastočem plodu je ta časovni razmik celo do 3 tedne. Torej v enem tednu vsakršna ugotovljena razlika (negativna ali pozitivna) ne odraža prirastka ali izgube temveč sistematično napako v sposobnosti UZ, da zazna prirastek. Ustvarjanje vtisa, da nam je mar tako, da prepogosto preverjamo stanje, je strokovno in moralo sporen, saj vnaprej vemo, da ne moremo ničesar objektivno ugotoviti, zasedamo pa termine, ki bi jih morda drugi potrebovali bolj in predvsem bolj utemeljeno.
Samih mer niti ne morem komentirati, ker niso opremljene s percentilami, katerih na pamet ne poznam, niti ne razpolagam z informacijo, kako so bile meritve izvedene.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Hvala za vas odgovor!
V skrbeh sem predvsem zato, ker je bila moja 2. nosecnost zakljucena v 36 tednu z urgentnim CR, saj na CTG ni bilo vec zaznati plodovih utripov. Rodil se je fantek, 2200 g, s Pradewilijevim sindromom, imel je ogromno tezav. Bil je tudi ves cas na spodnji meji rasti.
UZ s podatki, ki sem vam jih napisala, je bil delan v ZC Dravlje.
Ponovno posiljam meritve v celoti:
PDP 20.6
GA 30 w6d
Ottp 1239 +- 181 g 28w 1d
BDP 7.28CM 29W1D
HC 26.62 29W0D
AC 22.89 27W2D
FL 5.73 30W0D

AFI 7.9
UTRIP PLODA 157
Umbilical art.
PS – 37.56 cm/s 21.22
ED -13.19 cm/s 6.88
RI 0.69
S/D 3.26
Zanima me kako hitro se stanje lahko spremeni? Ali je dovolj da spremljam samo gibe ploda? V komentsrju pise da je plodovnice manj in da so RI povisani, ter asimetricni zastoj rasti.Koliko je to kriticno? Za spremljanje z UZ cez 2-3 tedne ali bolj?
Se opravicujem za toliko vprasanj, vendar me skrbi, da se ne bi ponovila zgodba izpred 3 let. Pri sinu s Pw sindromu je bilo receno, da je bila popkovna zila stanjsana in da zato ni dobival dovolj hrane in je bil zato sibak. Sedaj naj bi bila popkovina ok, pretoki pa slabsi.

Hvala!

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,
sindrom vašega otroka je Prader Willi in je posledica rokrodelecija na kromosomu št. 15. V praksi je to lahko tudi posledica nesrečne napake, ki nastane ob oploditvi, ko se ponevedoma izloči 15. kromosom očeta in ohranita dva kromosoma 15 od matere (maternalna disomija 15), ob čemer izpadejo določeni geni, ki so potrebno v presnovi in jih otrok vedno dobi le od očeta. Zadeva se praktično ne more ponoviti oziroma genetiki stopnjo ponovitve ocenjujejo na <1%. kakorkoli, napaka nima nobene zveze s popkovnico ali žilami v popkovnici. Otrok je bil “šibak” in mogoče je še vedno zato, ker je okvarjena presnova in posledica je manjši tonus vsega mišičja v telesu. malo se mi zdi čudno, da vam teh zadev niso ustrezno pojasnili, saj so pediatri na tem področju dobro izobraženi, pri postavljanju diagnoze pa sodelujejo tudi genetiki, ki so tudi po naravi odlični svetovalci ter znajo dokaj dobro starše poučiti tudi o verjetnostih ponovitev ter takšne otroke večkrat naročijo tudi na kontrolne obiske. Ste sploh imeli genetsko obravnavo?
Tokratne mere ploda kažejo na zaostanek v rasti, ki pa je povsem drug problem kot je bil pri sindromu Prader Willi. Pri takšnem zastoju rasti bi se sam verjetno odločil za UZ kontrolo čez 2 tedna.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

New Report

Close