Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija ABC ginekologije in porodništva Endometrioza – Visanne – ni menstruacije

Endometrioza – Visanne – ni menstruacije

Pozdravljeni,

oktobra so mi odkrili hujšo obliko endometrioze s tremi žarišči, od tega največje meri 33x35x28 milimetrov. Na tem delu se je tudi levi jajčnik prirasel na debelo črevo, tkivo endometrioze pa mi je tudi zmanjšalo lumen debelega črevesja na zgolj 7 milimetrov. Da bi se izognili operaciji, že od takrat jemljem tablete Visanne, jemala naj bi jih še do 26.1., ko imam kontrolo. Zanima me ali je pri takšnem obsegu endometrioze sploh kakšen učinek tablet, ali naj se v vsakem primeru že malo pripravim ba operacijo? Naj samo povem, da so endometriozo odkrili šele ‘v drugem poskusu’, prva diagnoza je bila tumor debelega črevesja in tudi datum ga operacijo sem že imela določen, napotnico imam še vedno odprto. Priznam, da ne vem kaj naj si mislim.

Druga stvar pa je, da že od takrat ko jemljem te tablete, nimam menatruacij. Od zadnje menatruacije je minilo že 63 dni. Vem, da je to eden od stranskih učinkov, ampak me vseeno skrbi, saj sem so sedaj pri vsaki hormonski terapiji ali kontracepciji, menstruacije vseeno vedno imela. Nosečnost je izključena.

Najlepša hvala za vaše odgovore in lepe praznike vam želim.

Spoštovani,
Visanne je v bistvu samo progestagen s posebno kemijsko sestavo, da je očitno proti endometriozi najbolj učinkovit, torej deluje zelo podobno kot deluje katerakoli progestagenska kontracepcija in ciklusa ni. to je cilj pri endometriozi, kajti poslabšanja so možna le v času krvavitev in nato nove rasti maternične sluznice. Po drugi strani pa je kot posledica vraščanja in brazgotinjenja endometrioza na vašem črevesu očitno že naredila veliko škode in lumen 7 mm je po moji, ne povsem laični presoji, čeprav s tem nimam osebnih izkušenj, za debelo črevo vseeno premalo, da bi to lahko normalno delovalo. Debelo črevo ima sicer lumen tja do 50 mm in več, tanko črevo pa vsaj 10 mm. Za pasažo tekoče vsebine bi to še šlo, ampak v debelem črevesu se blato gosti in izgublja tekočino, zato potrebuje bistveno večji lumen kot tanko črevo. Mislim, da se kar malo pripravite na operacijo.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Pozdravljeni,

najlepše se vam zahvaljujem za vaš hiter in (kot vedno) strokoven in realen odgovor. Lumen črevesja je pri meni trenutno res velik problem, zato se že od prihoda iz bolnišnice držim stroge diete in spijem liter donata na dan. Počutje je super in posledic zaenkrat ne čutim.

Se mi je pa tukaj porodilo še nekaj vprašanj, če dovolite.
Na operacijo se miselno že pripravljam, saj bo po vsej verjetnosti potrebna odstranitev dela črevesja (na 16 cm – upam, da to še ni kritično), bojim pa se, da kljub prisotnosti ginekologa na operaciji, ne bi uspeli rešiti jajčnika. Kolikšna je verjetnost, da se podobna situacija ponovi in bi lahko bil ogrožen še drugi jajčnik? Namreč stara sem 25 in še brez otrok, zato si zelo želijo rešiti jajčnik. Jaz pa na vse skupaj gledam realno in me zanima, ali je morda smiselno razmisliti o shranitvi jajčnih celic, saj me je zelo strah, da se mi zadeva ponovi in bi morda (čez leta) lahko izgubila še drugi jajčnik?

In pa še ena stvar glede odsotnosti menstruacije. Namesto krvi se mi v času menatruacije pojavlja obilen rjav izcedek (enak kot sicer pred menstuacijo, samo do krvavitve ne pride). Je tudi to okej? Ne bi rada po nepotrebnem delala panike in gužve pri ginekologu.

Ponovno se vam zahvaljujem za vaš odgovor.

Spoštovani,
tehnika shranjevanja jajčnih celic je še zelo pomanjkljiva, poleg tega je razvoj jajčne celice specifičen. V jajčniku namreč ni zrelih jajčnih celic, tako kot je to pri spermijih, katere se shranjuje v njihovi končni in zreli obliki ampak so v jajčniku le nezrele jajčne celice, ki kot takšne niso primerne za oploditev. Ko je jajčna celica zrela, se izloči iz jajčnika in je oplodljiva le 6 do 12 ur. Takšne celice sicer lahko pridobimo s punkcijo, ampak jih uspešno zamrzujemo le v obliki zarodkov, torej po oploditvi in v stadiju morule ali blastociste. Zrele jajčne celice sicer res tudi zamrzujejo, ampak zelo pogosto po odmrznitvi niso oplodljive. Zamrzujejo pa tkivo jajčnika, v katerem so jajčne celice. Ne vem sicer kako, ampak računajo, da bi to tkivo nekoč lahko odmrzovali ter ga odmrznjenega nacepili na ustrezno podlago, kjer bi potem vzklilo in delovalo kot pač deluje skorja jajčnika, torej bi opravljalo reproduktivno funkcijo, Pogovorite se o tem s strokovnjaki za reproduktivno medicino, ampak po tem, kar razumem s tega področja, trenutno tehnologija shranjevanja ženskih spolnih celic še ni zrela za takšno rutinsko uporabo.
O usodi vašega drugega jajčnika bi tudi težko ugibal. Ednometrioza je kronična bolezen, ki se ponavlja in ima načeloma agresiven potek do reproduktivnih organov. Še najboljši pristop k reševanju problema endometrioze, kakršen je vaš, narekuje čimprejšnjo reproduktivno aktivnost, ker čas res ni vaš prijatelj od vsega začetka dalje. Endometrioza v najboljšem primeru miruje, večinoma počasi napreduje in v najslabšem času nimamo skoraj nič uspeha z medicinskimi pristopi zdravljenja (pa tudi z drugimi ne).
Če sem vas prav razumel, ste trenutno na Visanne. Pod vplivom tega zdravila ni menstruacij, so pa lahko krvavi izcedki, zato ni nič nenavadnega, da menstruacije, v kolikor jih imate, niso takšne kot ste jih bili vajeni.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Pozdravljeni,

nekaj mesecev po tem, ko sem odprla tole temo, se vam javljam. Operacija je za mano, odstranili so mi vsa žarišča endometrioze (ki so jih med operacijo našli celo kar 7), na žalost pa je bilo potrebno opraviti tudi resekcijo črevesja (cca 15 cm). Ne mojo največjo srečo pa so mi uspeli ginekologi rešiti jajčnik, za kar sem jim nadvse hvaležna.

Sedaj pa se ponovno obračam na vas. Operacija je bila pred mesecem dni (18.3.), prav tako od takrat dalje že jemljem kontracepcijske tabletke (Sibilla). Jemljem samo ‘polne tabletke’, torej z novo škatlico začnem na vsake tri tedne, da ne pride do menstrualnih krvavitev. Pred tem sem jemala Visanne, za katere pa so rekli da niso priporočljive na dolgi rok, prav tako sem se po njih zelo slabo počutila in sem imela veiko stranskih učinkov. Sedaj je precej bolje.
Sedaj pa moje vprašanje. Kako dolgo lahko jemljem kontracepcijske tabletke, brez da bi imela menstruacijo? Tako bi naj namreč počela, dokler se ne odločim za zanositev, česar pa trenutno še vsaj nekaj let ni v mojih načrtih. Ali je lahko za žensko nevarno, da nima menstruacij? Zdi se mi namreč, da ginekologi, ki so me operirali, precej namigujejo na čim hitrejšo zanositev, tudi ponovni pregled imam že čez pol leta. Bi morebiti res bilo smiselno že razmišljati o naraščaju?

In pa še eno vprašanje (ki upam, da ne bo preveč smešno): ali sem kljub odsotnostim krvavitev normalno zaščitena pred zanositvijo (dokler se za to 100% ne odločim), če tabletke jedno jemljem ob isti uri in vsak dan?

Najlepše se vam zahvaljujem in vas lepo pozdravljam.

Spoštovani,
iz vaših vprašanj veje tipična zabloda večine žensk, da je menstruacija za žensko zdravje nujnost in po drugi strani da je odgovorna za reproduktivno zmožnost ženske. Narobe!
Menstruacija ni nič drugega kot zaključna krvavitev neuspešnega ciklusa, v katerem je prišlo do ovulacije, ne pa do zanositve. Za zanositev je nujna ovulacija, ne menstruacija. Slednja ob zanositvi izostane, mar ne? In potem je ni skoraj leto dni ali celo dalj, če ženska polno doji. Torej menstruacija ni nujna za žensko zdravje, zlasti ne, če kakorkoli preprečimo ovulacijo. Mimogrede, ob prehodu v meno je povprečna ženska šele na dobri polovici svojega življenja, kar pomeni, da bo polovico življenja preživela brez menstruacije, pa to ne pomeni, da je zaradi tega ogrožena ali manj zdrava. Se strinjava?
Drugo vprašanje. Zakaj ginekologi namigujejo na to, da se čim prej reproducirajte. Zato, ker je endometrioza kronična bolezen, ki traja do menopavze in se nepredvidljivo ponavlja. S hormoni in nosečnostmi jo sicer zaviramo, začasno ustavimo, ne pa tudi odpravimo ali dokončno ustavimo in nihče vam ne more zagotoviti, da boste lahko zanosili, ko se boste ravno odločili za to. Posebej ne, če boste do takrat prišli že v kasna 30. leta. In še tretje vprašanjne, če ste 100% zaščiteni s Sibillo? Česa takšnega kot je 100% v medicini ni. Ste pa zelo blizu 100%. Pač, nobena kontracepcija ni 100% učinkovita pri vseh uporabnicah in uporabnikih ampak kdaj pri komu tudi odpove. Redko, zelo redko, pa vendarle.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

New Report

Close