Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija ABC ginekologije in porodništva Vzroki izginjanja znakov nosečnosti

Vzroki izginjanja znakov nosečnosti

Pozdravljeni,

prebrskala sem forum in prebrala že kar nekaj na to temo, a vas vseeno prosim za odgovor. Glede na ZM sem noseča 6 tednov in en dan. Kakšnih posebnih znakov nosečnosti do sedaj pravzaprav nisem imela, razen nekoliko bolečih in občutljivih prsi. En dan so bolj boleče, drugi spet manj. Že pred tednom dni sem se ustrašila, saj je občutljivost izginila. Pa se je potem naslednji dan vrnila nazaj. In tudi danes je podobno – praktično niso občutljive, le nekoliko povečane.

Kot ste napisali že večkrat, je možno, da je to znak odmrtja ploda. Možno je tudi, da bo vse ok, saj številne nosečnice poročajo o tem, da nosečniški znaki v zgodnji nosečnosti večkrat pridejo in gredo in to nujno ne pomeni nekaj slabega. Zanima pa me, glede na vaše izkušnje, ali je to res povsem, običajno? In v primeru, da bi šlo res za odmrtje ploda, kaj lahko pričakujem v prihodnjih dneh/tednih? Sem namreč prvič noseča in precej nevedna na tem področju. Je v tem primeru običajno, da se v naslednjih dneh pojavijo bolečine in krvavitev? Moram potem čim prej h ginekologu (načrtujem namreč odsotnost zaradi dopusta)? Prvi pregled bom imela šele čez 14 dni (po dopolnjenih 8ih tednih), do takrat pa lahko samo čakam, kako se bo razpletlo. Ali je smiselno v mojem primeru ginekologa opozoriti na izginjanje znakov in ga prositi za prejšnji termin prvega pregleda in torej tudi ultrazvoka?

To priložnost bi izkoristila še za eno vprašanje. Imam namreč prirojeno srčno napako (ASD, VSD), brez posebnih omejitev, razen kontrole na 3-5 let in antibiotično zaščito pred kirurškimi posegi. V sredo (16.8.) sem naročena pri kardiologu v UKC, ravno zaradi nosečnosti, saj naj bi me tekom nosečnosti podrobneje spremljali. Ali morda veste, če takšnim primerom kot sem jaz, dodelijo kakšnega posebnega ginekologa (ki je morda specializiran za nosečnice s podobnimi težavami) in ali se v takem primeru bolj pogosto spremlja tudi razvoj ploda? Morda neumno sprašujem in taki posebni ginekologi ne obstajajo, oziroma ni posebnih obravnav za primere kot sem jaz, pa vendar bom vesela odgovora.

Najlepša hvala!

Spoštovani,
včasih vas ženske res ne razumem. Najraje bi razpravljali o temah, kjer razprava popolnoma ničesar ne spremeni. Kaj boste imeli od vsega skupaj, če zraven vsake trditve pride še trditev: mogoče da, mogoče ne. Dajte vendar sprejeti dejstvo, da so stvari nepredvidljive in nenadzorljive in se ne trudite teh dejstev spreminjati z iskanjem kakršnegakoli “mnenja”. Ali se da slona spraviti skozi šivankino uho? Absolutno da, odvisno od velikosti šivanke in njenega ušesa ter od velikosti slona….ampak skozi uho običajne šivanke običajnega slona ne moremo spraviti.
Zato boste pač morali počakati na priložnost za pregled po 6. tednu po ZM, v vašem primeru očitno pri 8 tednih, kar je sicer skladno s pravilom, da se prvi pregled v nosečnosti opravi med 8 in 10 tedni.
Nosečnice z dodatnimi dejavniki tveganja, kar s še vedno odprtimi VSD in ASD ste (če sta odprtini bili zaprti, pa ne več), običajno vodijo ginekologi – porodničarji v terciarnem centru v okviru ambulante za patološko nosečnost (ambulanta za tvegano nosečnost). Mogoče bi bilo primerno kardiologa 16.8. vprašati, če bi bilo smiselno jemati 100mg Aspirina ali uvesti profilakso s Fragminom za preprečevanje strdkov, za katere je v nosečnosti sicer cca. 80x večja nevarnost kot izven nosečnosti. Pri vas bi namreč skozi odprtino v steni srca lahko prišel strdek, kateri lahko nastane v venah spodnjih delo telesa in povzroči možgansko kap. Če odprtin v srčni steni nimate več, to ni več mogoče in dodatnega zdravljenja zagotovo ne potrebujete.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Spoštovani,

hvala in prav imate. Vprašanja, ki za točne odgovore zahtevajo čas, so dejansko nesmiselna. Lepo prosim, če lahko odgovorite zgolj to, če obstajajo kakšni zadržki, da grem na dopust v tujino? Sprašujem zgolj zato, ker ne vem ali se v primeru odmrtja ploda že v nekaj dneh pojavijo bolečine in krvavitve, ki jih bom definitivno lažje reševala doma.

Kar pa se tiče srčne napake, hvala za nasvet. Odprtini sta bili sicer zaprti, a so kasneje ugotovili majhen rezidualni šum (naj bi šlo za posledico popustitve enega šiva), ki mi načeloma omogoča normalno življenje, le preveliki napori niso priporočljivi. Sem se pa spomnila še ene zadeve. Kot otrok sem imela tudi kilo, ki pa je (upam) sama od sebe izginila. Včasih se spomnim, da je ob kakšen naporu nastala izboklina (v predelu slepiča), ki mi jo je mami vmasirala nazaj. Da je izginila, sklepam zato, ker se že vsaj 15 let, če ne več, ne spomnim, da bi se pojavila. Je na to tudi potrebno opozoriti ginekologa?

nova
Uredništvo priporoča

OK, torej domnevam, da gre za dovolj stabilno stanje, da profilaksa proti strjevanju krvi in zlepljanju trombocitov najverjetneje ne bo potrebna. Vseeno vprašajte kardiologa. Tisto okrog morebitne kile v predelu dimelj pa mislim, da ne bo pomembno. Vpliva nato nimate, lahko bi se v nosečnosti kot posledica preraztegnjenosti trebušne stene spet kaj pojavilo(običajno po porodu), ampak to za enkrat ne kliče po nobenih ukrepih.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

New Report

Close