Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija ABC ginekologije in porodništva POLICISTIČNI JAJČNIKI

POLICISTIČNI JAJČNIKI

Pozdravljeni, danes mi je ginekologinja povedala, da imam policistični jajčnik. Dg. je postavila, ko sem ji povedala, da imam zadnje 2 meseca neredne menstrualne cikle, da imam pogost izcedek-beli tok?, preveč kg. Potem je opravila UZ in potrdila. Glede na t, da sem že rodila 1x je rekla, da ni to nič, da so take ženske še bolj plodne, le, da moram paziti na prehrano, ker smo take ženske nagnjene k sladkorni bolezni. Da drugače sem ok.
Jaz pa sem na različnih forumih prebrala, da so ravno ženske s PCS (policistični sindrom) neplodne in imajo še druge grozne težave.
Vljudno prosim, naj mi nekdo pomaga in pove kaj je res in kaj ne, kako naj se prehranjujem….
Najlepša hvaal in lp
Anja

No, izjava o “še večji plodnosti pri PCO” je bila res malo “lovska” a vendar ni razloga za paniko. Mislim,da po 2 mesecih omenjenih težav res še ni razloga, da bi vam nekdo pripisal kar diagnozo PCO sindrom, če že, pa bi veljalo opraviti še kakšno preiskavo, da se zadevo potrdi ali izključi. Šrehrana pri PCO ni nič drugačne kot sicer, le paziti je treba na skupni vnos kalorij ter se potruditi s telesno aktivnostjo za porabo preveč vnešene energije.

V nadaljevanju vam pripenjam nekaj dejstev o PCO sindromu:

Sindrom policističnega jajčnika (imenovan tudi Stein Leventhalov sindrom, sindrom hiperandrogene anovulacije ali novejše, metabolni sindrom) je presnovna motnja, ki se pojavi pri 5% – 10% ženskah. Povzroča številne simptome oziroma težave, ki se pri površnem opazovanju zdijo nepovezane, vendar jih povzroča prav ta motnja:
• Neredne ali odsotne mensturacije (M)
• Odsotna ovulacija
• Pridobivanje telesne teže s posbno razporeditvijo maščobe okrog pasu in trebuha, poobno kot pri moških
• Povečana poraščenost po moškem tipu, ki se sčasoma še poslabšuje
• Insulinska resistenca, kar je očitno bolj vzrok kot posledica za stanje. Če se pojavi insulinska resistenca skupaj z visokim krvnim tlakom, povišanimi krvnimi maščobami in debelostjo, ga imenujemo cello “sindrom X” .
• akne
• moška plešavost
• zelo šptevilne , drobne ciste v jajčnikih
• acanthosis nigrans (potemnitve kože pod pazdohami pod dojkami in na tilniku)
Opozorilo: nekatere ženske lahko izkusijo nekatere, druge vse od navedenih simptomov in znakov. Ženske so različne in kombinacije navedenih simptomov so lahko zelo prestre.
Kaj se ob sindromu PCO dogaja?
V preteklosti smo mislili, da je celoten sindrom posledica prevelike količine izločenih moških spolnih hormonov, novejše raziskave pa kažejo, da je glavni krivec za stanje insulinska resistenca in zato previsoke vsbnosti insulina. To povzroča višjo produkcijo moških spolnih hormonov. Zdravljenje, ki je nekoč bilo osnovano na preprečevanju delovanja moških spolnih hormonov torej logično pogosto ni bilo uspešno. Novejše zdravljenje sestoji v glavnem iz borbe proti potrebi po visokih vrednotih insulina in dosedanje izkušnje so zelo spodbudne.
Kaj lahko sam storim glede tega?
Izguba teže!
Z izgubo teže se izboljšajo presnovni pogoji in včasih se zato vrne ciklus. Izguba teže je torej zelo pomembna, vendar je o njej lažje govoriti kot pa jo doseči!
Progestagen
Progestagen je hormon, ki oponaša delovanje progesterone, na ravnega hormona,k ise sicer izloča iz jajčnika po ovulaciji. Medtem kot pregestageni sicer uspejo uravnavati menstraulni ciklus in cello vplivajo na znižanje vrednosti LH, pa so skorajda nepomembni pri odpravljanju poraščenosti ali plešavosti ter drugih presnovnih težav s sindromom PCO. Primneri tega zdravljenja so pri nas Primolut Nor, Orgametril, Dabroston in drugi.

Oralna hormonska kontracepsija
To zdravljenje je standardno pri obravnavi PCO sindroma, zlasti pri ženskha, kin e želijo zanositi in imajo spolne odnose. Povečajo vsebnost posebne beljakovine v krvi, taoimenovani SHBG, ki veže odvečno količino moških spolnih hormonov in zato zmanjša njihov učinek. TAbletka tudi zniža vrdnstiu LH in uravnava cikus, čeprav seveda umetno, prinašajo pa tudi številne druge zdravstvene prednosti.
Kortikosteroidi
Steroidi imajo sposobnost znižati tvorbo moških spolnih hormonov v nadledvični žlezi, zlasti kadar je pri razvoju PCO soudeležena tudi ta žleza. Kakorkoli pa je njihova uporaba v preksi slabša kot v teoriji, saj imajo lahko precej izrazite stranske učinke (kušingoizem)
Anitandrogeni
Ta skupina zdravil se lahko uporablja le če izključimo možnost zanositve, saj so lahko precej teratogeni (lahko namreč vplivajo na razvoj zunanjih spolovil pri plodu) Ta zdravila zlasti izboljšajo težave s kožo ob PCOs. Žal nobeno od the zdravil ni potrjeno za zdravljenje PCO sindroma ali pretirane poraščenosti po moškem tipu temveč se v ta neman vseno uporabljajo. Nekatera od the zdravil imajo lahko pomembne stranske učinke. Predstavniki the zdravil so spironolakton (Aldactone) in finasteride.
Analogi gonadotropinov (GnRH)
GnRH je hormone, ki ga izloča hipotalamu,s to je prdel možganov ter spodbuja hipofizo k izločanju gonadtotropinov FSH in LH. Omeitev uporabe the zdravil ta zlasti zelo visoka cena ter zelo izraziti stranski učinki v smislu umetne menopavze z vsemi posledicami.

Zdravljenje neplodnosti
Pri sindromu PCO je normalno delovanje reproduktivne osi med hipotalamusom, hipofizo in jajčnikom moteno zato tudi jajčeca v jajčniku ne dozorevajo oziroma predčasno propadajo, to pa void v stanje brez ovulacije in menstraucije ter neredne, praviloma izvenciklične krvavitve. Zdravila “za neplodnost” kakršno je klomifen, pogosto uspe vsaj začasno in s ciljem zanositve premostiti problem ovulacije. Enako ali še bolji uspeh dosežemo tudi z dražjimi in slabše dostopnimi sintetičnimi gonadotropini (menogon, Gonal F ipd.), vendar jih prav zaradi cene uporabimo šele, če klomifen odpove.

Kirurško zdravljenje
V preteklosti, zlasti pred dobo hormonskih zdravil so poznali le klinasto izrezanje velikega kosa jajčnika ter s tem bistveno zmanjšanje količine tkiva, ki je odgovorno za produkcijo večine snovi, ki pri PCO dela težave. Postopek pomembno zniža raven LH in moških spolnih hormonov ter povzroči obnovitev menstrualnega cklusa v preko 75% primerih, hkrati pa privede do preko 60% zaželenih nosečnosti v roku enega leta. Kakorkoli, postopek je v cca 30% privedel do pelvičnih zarastlin, ki pa so ovirale zanositev. Danedanes lahko rečemo, da potrebe po omenjeni operaciji pri odprtem trebuhu ni več in če se pokaže potreba, enako lahko dosežemo z laparoskopijo (LEKO – laparoskopska elektro-koagulacija ovarijev).

Anti-diabetična zdravila
Z zdravljenjem insulinske resistence je mogoče zdraviti tudi sindrom PCO oziroma ga je mogoče takorekoč “ozdraviti”. Še vedno pa je nejasno, katere bolnice bi od tega zdravljenja imele koristi in katere ne. Pri nekaterih bolnicah je omenjeno zdravljenje namreč povrnilo menstrualni ciklus, privedlo d zanositve in odpravilo insulinsko resistenco. Omenjena zdravila so uporabna alternative zlasti pri titih, kjer so vsa ostala sredstva odpovedala ali pa ne odtehtajo tveganje njihove uporabe. Zdravilo z antidiabetogenim delovanjem in zmožnostjo zdraviti tudi PCOs je metforin (Aglurab).

Metformin poveča telesno občutljivost tkiv na insulin in s tem zavira produkcijo glukoze v jetrih brez povečanega tveganja za pojav hipoglikemije. Ne znižuje sicer ravni glukoze v krvi, vendar izboljša občutljivost tkiv za insulin brez vpliva na izločanje insulina, kar posledično zniža vrednosti glukoze v krvi. Nekateri bolniki so posledično izgubili težo, izboljšal se jim je profil krvnih maščob, znižal se je krvni tlak, vrnila se je menstruacija, sposobne so bile zanositve. Kaže, da ima Metformin tudi zelo dobre varnostne lastnosti in ga uporabniki tudi sicer dobro prenašajo. Pri ženskah, ki želijo zanositi je edina nevarnost, da ne bi nsečnosi ne opazile dovolj zgodaj, saj ima lahko zdravilo teratogene učinke.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Pozdravljeni!

Od zgoraj naštetih motenj imam jaz samo “preveč” cist okoli jajčnikov. Ali to tudi pomeni PCO sindrom. Naj povem, da drugače imam mestruacije redne, tako pred jemanjem KT kot po jemanju KT. Sem pa enkrat že imela zgodnji SS (pred zanositvijo nisem jemala nobenih zdravil). Ali je lahko to tudi posledica teh cist. Ginekolog mi je sedaj predpisal klomifen. Ali lahko pričakujem “velike” težave pri zanositvi.

Hvala in lep pozdrav!

nova
Uredništvo priporoča

ravno v tem je glavni nesporazum med ginekologi in ženskami, d namreč pri omenjanju PCO nismo dovolj dosledni in premalo razložimo, ker nikoli ni dovolj časa. Policistični jajčnik ni ista stvar kot sindrom policističnega jajčnika, ki ga bomo v doglednem času morali preimenovati v metabolni sindrom, ker prepogosto prihaja do nspoprazumov. Policističen jajčnik je zgolj UZ pojem, ki pogosto sploh nima pomena za kliniko oziroma nima posledic za žensko medtem ko je PCO sindrom ali metabolni sindrom resno stanje, ki prinaša dolgoročno precej nevšečnosti in zdravstvenih tveganj od razvoja diabetesa tip II, hipertenzije, poveča tveganje za obolenja srca in ožilja, raka na dojki in na maternici ter posredno tudi na vseh telesnih sistemih, ki trpijo zaradi večje telesne teže (hrbtenica, veliki sklepi nog itd. itd.)

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Pozdravljeni!

Mislm, da imam tudi jaz tak problem. Menstruacijo sem imela v zadnjem letu komaj 3 x, trenutno pa mi zaostaja že 3 mesece (se pravi 90 dni). V nadaljevanju bi vam rada razložila moj problem. Tudi moja ginekologinja mi je omenila, da naj bi imela PCO (ultrazvok…). Vendar mi je vsakič znova svetovala naj shujašam in naj počakam še naslednje tri mesece, če pa ne bo v redu, naj se vrnem nazaj v ambulanto. Res je da sem se v enem letu in pol zredila skoraj za 10 kg. In vem, da je težko verjeti, tudi njej sem težko dopovedala, da kljub temu, da ne pojem veliko in sem poskušala shujšati pač ne morem. Jem zdravo hrano, skoraj ne jem sladkarij…res redko, tudi ločevanje hrane, ampak teža se ne spremeni – v enem mesecu komaj 1 kg. Sicer sem stara 25 let, teža 88 kg, višina 171 cm – imam tudi malo težje kosti (tko, da je moja normalna teža ok. 75 kg).
Enkrat mi je sicer predpisala tabletke za “umetno” sprožitev menstruacije to je pa tudi vse kar je z mojim “problemom” naredila. Je pa tudi npr. da imam kakšen dan tudi tako močne bolečine, da moram vzeti dopust in ležati in menstruacije še vedno ni. Prosim, če mi svetujete kaj naj še storim, rada bi zanosila in v naslednjem letu, vendar se bojim, da mi bo zopet svetovala naj shujašm…in če še ne bo v redu naj se oglasim….teh izgovorov sem že naveličana. Tudi, ko sem ji povedala za močne bolečine mi je svetovala naj vzamem tableto proti bolečinami, in če ne pomaga??… – kot da me ne jemlje resno! Vzameš dopust, namesto, da greš na morje:).

Že vnaprej se vam zahvaljujem za vaš odgovor in

Vas lepo pozdravljam!

spoštovani,

sicer ob metabolnem sindromu (po starem sindromu PCO) res verjamem, da je hujšanje težje, ker je preprosto presnova tako naravnana, da je lakota večja vendar se od zraka ni mogoče zrediti. Vsekakor zaužijete več, kot potrebujete za vzdrževanje svoje telesne teže in dejavnosti, sicer se ne bi zredili. To je zelo preprosto in zanesljivo dejstvo, pa če se vam še tako zdi, da ne jeste veliko. Treba bo jesti še manj, pa bo morda uspelo. Ali veste, da se lahko za 10 kg zredite v letu dni, če vsak dan pojeste le za eno jabolko več, kot potrebujete? Zanimivo, kaj ne? In seveda še eno dejstvo: hujšati se prične takoj, ta hip in najbolje takrat, ko je največja skušnjava, pojesti še eno samo “kuglo sladoleda” ali “par ostalih koščkov čipsa”, ne jutri ali naslednji teden ali 1. v mesecu ali …
O vašem PCO sindromu pa težko kaj več rečem. Če imate letno le 3 ali 4 M, potem obstaja velika verjetnost, da res imate simdrom PCO.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Lep pozdrav,

Tudi pri meni je ginekologinja potrdila sindrom PCO. Vendar razen izostanka menstrualnega cikla (pri 15 sem imela kar eno leto dolg menstrualni cikel, zadnjih 8-9 let pa imam zelo neredno menstruacijo oziroma je brez Diane 35 tabletk skoraj nimama) nimam nikakrsnih znakov sindroma. Sem vitka, nimam problemov s tezo ali porascenostjo, bila na pregledu za diabetes, krvni tlak v mejah normale ali nizek, ukvarjam se s sportom (3 krat/teden), zdrava prehrana je moja spremljevalka.

Kaj sploh se lahko naredim?

ne vem. Če je diagnoza res prava, potem velja do želje po nosečnosti ciklus urejati umetno s hormoni, potem pa se bo verjetno uporabilo stimulacijo ovulacije s klomifenom ali gonadotropini. Sami ste storili vse, kar je v vaši moči.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

zdravo.
tudi meni je ginekologinja rekla, da imam policistične jajčnike.
sedaj pa me zanima kaksna je potem razlika med tem in med PCO.
ALI BOM TUDI JAST ILAHKO IMELA TEŽAVE PRI ZANOSITVI, SI NAMREČ ZELO ZELIM OTROKA.
STARA SEM 21 LET

ne vem. VSaka takšna trditev potrebuje opredelitev stanja. PCO je samo UZ slika in še ne pomeni sindroma, če pa so poleg UZ slike prisotna še vsaj dva spremljajoča dejavnika od naštetih (redke ali odsotne M, razmerje LH/FSH > 2, zmanjšana toleranca za glukozo ali celo diabetes tip II, znaki androgenizacije – poraščenost, akne, značiulna telesna zgradba…) pa to lahko imenujemo metabolni sindrom ali sindrom PCO. V slednjem primeru prihaja do težav pri zanositvi, vendar tudi za to obstajajo medicinski prijemi pomoči.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Živjo! Tudi meni so že pri prvem ginekološkem pregledu postavili diagnozo PCOS to je bilo pri 14 letih…zanimivo ne?..Kajti že takrat mi je začela zaostajati menstruacija in to se dogaja že celih 8 let, sedaj jih imam že 22…Kar hočem povedat je da nihče ničesar ne ukrene mene pa vse skupaj vse bolj in bolj boli…občutek imam da bom nekega dne med hojo izgubila jajčnike in maternico vse nekam pritiska, pri spolnem odnosu se ne morem sprostiti vse me boli,…zadnjo menstruacijo sem imela 21.2.2010, če se temu lahko tako reče saj je bilo vse skupaj komaj tri dni in skoraj nič se ni poznalo na dnevnem vložku.
Tako da sem se odločila da vse skupaj vzamem v svoje roke in sem se prijavila na pregled v Leonišče v Ljubljano k dr. Pinter, upam da bom imela kaj sreče da bodo končno kaj storili.
Zanima pa me zakaj se redim samo v spodnji del trebuha, ali je to kopičenje maščobe ali gre morda za hipertrofijo jajčnikov?
Po poklicu pa sem medicinska sestra v DSO, kjer je delo težko…koliko na jajčnike vpliva dvigovanje bremen?

Za odgovore se vam lepo zahvaljujem,…Lp

spoštovani,

vse našteto spada zgolj v sklop simptomov in znakov sindrom PCO, od odsotne oziroma redke M, preko bolečin v trebuhu do težav s telesno težo, zlasti pa v predelu pasu. Takšno stanje se praviloma zdravi s KT, s katerimi dosežemo, da jajčniki prenehajo izločati neustrezne spolne hormone androgene in estrogene brez progesterona in se v času uporabe KT stanje vsaj ne slabša, lahko pa se izboljša. . Vsekakor se pri omenjeni kolegici dogovorite, da uredite ciklus in preprečite kasne posledice razvoja sPCO (hipertenzije, hiperholesterolemija, diabetes, debelost, neplodnost in še kaj). Zaradi dviganja bremen ste lahko brez skrbi, ker to nima nobenega vpliva na jajčnike.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Pozdravljeni,

tudi meni je na zadnjem pregledu ginekologinja z ultrazvokom na jajčnikih opazila več cist. Rekla je, da so to policistični jajčniki, da ni to sicer nič hudega, le ponavadi je težje zanosit.
Stara sem 27 let, visoka 174cm in trenutno imam cca. 59kg. Pred 5-6 leti sem imela kakšnih 6-7kg manj in verjetno zaradi tega tudi ne redne menstruacije (imela sem nekaj težav z anoreksijo, v kombinaciji z zelo aktivnimi treningi…). Dobila sem jo po raznih tabletkah (Dabroston, Cycloprogynova), potem pa spet ne. No, pred slabima dvema letoma je menstruacija končno spet prišla spontano (2krat), nato pa sem približno leto in pol jemala Logest (ob tem je bila m. točna skoraj do ure natančno). Spomladi sem prenehala s KT (zaradi želje po otroku), potem pa menstruacije ni bilo več (zadnja 10. maja, po zadnji tablici Logesta). Počakala sem nekaj več kot tri mesece, potem pa se vseeno naročila na pregled, da preverijo, če je vse ok. No, in mi je povedala za policistične jajčnike ter predpisala spet Cycloprogynovo za 3 mesece, vmes pa moram še dat na pregled kri za hormone (FSH, LH, PRL piše na napotnici, šla pa naj bi 3-5 dan menstruacije, ko jo bom dobila).
Malo smešno se mi je zdelo, da mi je rekla, da pri policističnih jajčnikih pomaga, če se izogibam sladkorju in beli moki. Glede na to, da nisem pretežka (prej morda obratno, ampak trenutno se počutim ravno prav), ali to res lahko vpliva? Želim si zanositi in bi se na ta račun tudi odpovedala sladkarijam (ki jih tudi sicer ne pojem ravno ogromno, sem pa še kar sladkosneda). Vem pa, da ne smem prav zelo shujšati, ker potem spet ne bo menstruacije.
Za kaj mislite da gre? Ker nimam drugih znakov, verjetno to ni sindrom PCO oz. metabolni sindrom, ali pač? Ali so ciste na jajčnikih posledica odsotnosti m. v preteklosti? Ali pa morda tudi KT? Bo res pomagalo, če ne jem sladkarij? Se moram zredit, shujšat…? Malo sem pač zmedena…

Že vnaprej hvala za odgovor!

Lep pozdrav

P.S.: Zelo cenim vaš trud pri temle forumu, med odgovori sem tudi sama že našla par stvari, ki so me zanimale, pa všeč mi je vaš neposreden in jasen slog pisanja!

Spoštovani,

vaš ITM = 19,5, kar je povsem normalno in ne zahteva nobenih korekcij. Sicer pa sem že ničkolikokrat zapisal, da ciklus v času uporabe KT nima s ciklusom brez KT nič opraviti. KT ustvarijo povsem svoj ciklus pri vsaki ženski z maternico, tudi, če bi bila v menopavzi ali če bi bila deklica pred prvo menstruacijo, zato tista leta s KT brišite iz spomina, kar zadeva “rednosti ciklusa”. Za zdaj počakajte na izvide hormonskih testov FSH, LH in prolaktina. Tudi UZ videz policističnih jajčnikov je čisto poseben in dejstvo, da imate v jajčniku ciste nič ne pove o tem. Bistvo je, koliko je cistic, kje so in kako so razporejene, pa tudi kako izgleda jajčnik kot celota, koliko je velik, kakšna je sredica in kakšna je skorja. Vsak jajčnik v reproduktivni dobi ima ali naj bi vseboval ciste, nekateri več, drugi manj in tem “cistam” premera 6 ali 7 mm do 30 mm rečemo folikli!

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Pozdravljeni,

spet se oglašam, s še vedno enakimi problemi… Po 3 mesecih jemanja Cycloprogynove sem dobila 3 normalne menstruacije, zadnjo 18. decembra. Zdaj pa spet nič (zamuja že skoraj 4 tedne). Noseča verjetno nisem, saj razen zamujanja menstruacije nimam nobenih drugih znakov. Izvidi hormonskih testov so bili menda “v mejah normale”, mislim, da mi je samo nekaj rekla o razmerju med FSH in LH, da ni ravno idealno, ampak da ni nobenih ekstremnih odstopanj.
Kaj sploh še lahko storim? Ne bi rada spet dobila Cycloprogynove za par mesecev, pa potem spet nič… predvsem pa me zanimajo razlogi, zakaj nimam rednih ciklusov. Tole jemanje tabletk se mi zdi bolj tako… Na koga se še lahko obrnem, da bi raziskal, v čem je problem? Rada bi namreč enkrat v bližnji prihodnosti tudi zanosila…
Ali je možno, da še kaj drugega vpliva? Teža, prehrana, pretirano ukvarjanje s športom? Čeprav mislim, da je to pri meni vse ok, jem dokaj zdravo in normalno, po prenehanju jemanja tabletk sem mogoče zgubila kakšen kilogram in pol, več ne. S športom pa glede na preteklost (aktivno trenirala) zdaj res ne pretiravam…

Lep pozdrav!

Spoštovani,

odsotna M je kompleksen problem in ga rešujemo v odvisnosti od trenutnih reproduktivnih pričakovanj. M ni obvezna niti za zdravje niti za dobro počutje in tudi v reproduktivnem smislu je zgolj znak, da v prejšnjem ciklu ni prišlo do zanositve. Če imate z UZ izmerjeno maternično sluznico tanko, ni nobene potrebe po M, dokler seveda ne boste načrtovali nosečnosti. Takrat se bo ukrepalo usmerjeno tako, da se bo sprožilo ovulacijo. Zakaj je spontano nimate, ne vem in tudi ne morem ugibati. Razlogi so lahko preveč pestri. Če vam je toliko do mesečnih krvavitev in spontanega ciklusa ni, žal ne poznamo drugega kot umetno hormonsko spodbujanje maternične sluznice, kot ste preskusili s Cyclo Progynovo. Za bolj poglobljeno preiskovanje odsotnega ciklusa se bo treba obrniti na ginekologa specialista za reproduktivno medicino ali na endokrinologa.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Pozdravljeni,

še nekaj me zanima v zvezi s policističnimi jajčniki. Ginekologinja mi je že dvakrat na pregledu omenila, da lahko na izboljšanje stanja vplivam s prehrano, in sicer tako, da se izogibam sladkarijam in izdelkom iz bele moke. Glede na to, da imam samo PCO in ne PCO sindrom (ker nimam razen cist na jajčnikih nobenih drugih znakov, pa tudi suha sem), ali lahko vseeno vplivam s tem, da ne jem sladkarij? Saj ne, da se zdaj ravno bašem s “cukrom”, ampak imam pa zdaj grozno slabo vest vsakič, ko pojem kak košček čokolade…
Pa še to – kakšni so lahko razlogi, da do policističnih jajčnikov sploh pride?

Hvala in lep pozdrav!

Spoštovani,

presnova je precej zapletena reč in je bolj podobna pojmu, kot je npr. “ekologija” ali “varčevanje”, kjer je mnogo vstopnih in izstopnih mest, kjer lahko delamo kaj prav ali narobe in se šele po daljšem času sploh kaj pozna, karkoli že počnemo. Če boste pojedli nekaj koščkov čokolade ali kak krof ali še kaj, kar vam je bilo odsvetovano, se ne bo na kratki rok nič poznalo, ker kratkoročnih učinkov takšnega vzorca prehranjevanja ni. V bistvu gre za ustvarjanje zavedanja, da nekatera hranila niso najboljša za presnovo pri osebah, ki imajo moteno toleranco za glukozo, saj bo neka določena sladkarija pri nekom z moteno toleranco raven krvnega sladkorja dvignila nad normalno raven za več ur, medtem ko se to pri zdravem zgodi za manj kot uro, morda celo sploh ne. To utegne sprožiti tvorbo več maščobnega tkiva in poglabljanje neodzivnosti na insulin, višanje vrednosti insulina in s tem ustvarjanje kroga, ki pri vas po pripovedovanju še ni prisoten, torej PCO sindrom. Sicer sploh ne vem, če to za vas sploh velja. Navodila vaše ginekologinje so za zdaj, dokler ni ustrezne diagnoze, le preventivnega značaja, kar škoditi zagotovo ne more, če bo res koristilo pa se ne ve.
Zakaj pride do PCO ne vemo, gre pa za presnovno motnjo na ravni občutljivosti jajčnih foliklov za gonadotropine, insulin in druge rastne faktorje, ki pri tem sodelujejo. Glede na to, da je PCOs v zahodnem svstu, ki živi v prehranskem preobilju mnogo več kot na vzhodu in v predelih sveta (povsem enako kot to velja za diabetes tipa II.), ki živi v pomanjkanju, je to vsekakor povezano s prehrano, točno kako in zakaj, pa se še ne ve dovolj.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Pozdravljeni,

stara sem 20 let, ker je oče imel 10 let nazaj trombozo me je ginekologinja poslala na test za trombofilijo, ki je bil pozitiven. Po očetu sem podedovala mutiran gen Leiden zato sem po dveh letih morala prenehati z jemanjem KT Logest. Med jemanjem KT sem menstruacije imela redne, po prenehanju je bilo potrebno določeno obdobje, da se je ciklus uredil. Junija sem imela menstruacijo kar 12 dni zato sem obiskala ginekologinjo, ki mi jo je ustavila s tabletami (ne spomnim se s katerimi). Naslednje 3 mesece je bilo vse v redu, normalni ciklusi, nato se je ista situacija ponovila. Menstruacija traja že 17 dni, zato mi je naredila UZ, kjer naj bi opazila, da imam malo policistične jajčnike. Ko sem jo vprašala kako bomo to uredili, mi je odgovorila, da sem kot tempirana bomba, ker ne smem jemati KT, naj se sprijaznim s tem, da bom imela dolge cikluse in me naročila na pregled čez 1 leto.

Zato me zanima kaj lahko v takem primeru naredim, naj počakam 1 leto? Ali obstaja še kakšna druga možnost, saj me skrbijo dolge krvavitve.

Hvala in lep pozdrav!

Spoštovani,

na srečo obstajajo še druge možnosti in ne zgolj KT. Prva bi bilo redno jemanje progestagenov 12 dni na mesec od 16. do 27. dneva ciklusa (npr. Primolut Nor), ki ne motijo delovanja sistema strjevanja krvi. Druga možnost bi bila kljub vaši mladosti in dejstvu, da še niste rodili, maternični vložek Mirena, ki bi verjetno celo povsem ustavil krvavitve, če ne pa bi jih precej zmanjšal. Z dolgimi, nerednimi ciklusi in močnimi krvavitvami se vam torej ni treba nujno sprijazniti.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

New Report

Close