Najdi forum

Naslovnica Forum Politični čvek Hamburgerji, kokice, sladke penice in drugo na Žalah

Hamburgerji, kokice, sladke penice in drugo na Žalah

Ste bili danes na Žalah? Hamburgerji, kokice, kostanj, sladke penice, čevapčiči, lepinje ter druga mastna in manj mastna hrana, vse to se tam prodaja. Kot ne bi bilo pokopališče. Kako plehki smo postali. Cirkus se dela iz dneva mrtvih.

No, v MB vsaj hamburgerjev ni, so pa kostanju, sladka pena in podobne neumnosti.

Pa sej ni tako od včeraj, vsa leta je tako.dan mrtvih je en veliki cirkus, ljudje se oblečejo, kot da gredo na zabavo; potem pa tekmovanje, ko bo imel večje šopke.

_______________ So it goes. - Kurt Vonnegut -

Hvala Bogu, da je samo en dan. Včasih se je pred pokopališčem pojavil kakšen osamljen kostanjar, prodajali so le sveče in rože.
Jaz bi ta cirkus prepovedala. Če je Jankoviča toliko v hlačah (očitno ga je, saj podira barake vrtičkarjem-bravo!) naj za naprej prepreči tudi to sramoto.
Nobene pietete ljudje ne poznajo več. Obup.

še malo pa bo, ob dnevu mrtvih na Žalah, potujoči cirkus.
Krasno za otroke, še boljše za starše, ki ne vedo kam z otroci, ko se
poglabljajo v moč zaupanja in upanja .( da je vsaka rožca na svojem mestu in prižganih čimveč sveč)

Meni tudi take zadeve ne gredo skupaj z dnevom spomina na umrle.

Vem pa, da vsem to ni tako čudno. sodelavka je pred mnogimi leti pripovedovala, da je možu, ki je bil iz ene srbske vasi na Kosovu, umrl oče. Nato se je rodbina čez (mislim da 30 dni) ponovno sešla na pokopališču pri grobu pokojnega in imeli tam nekakšno spominsko pojedino na pokojnega očeta. Menda je tak običaj pri njih.

šege in navade posameznih narodov popolnoma razumem, ne morem pa razumeti
zakaj tekmovati kdo ima bolj osladno okrancan grob. Ne verjamem, da to prihaja iz običajev naših revnih dedov in pradedov.

Kako lahko parastos primerjaš s tem cirkusom, ki se zdaj dogaja na naših pokopališčih? Parastos se ne daje na 30 dni, ampak na 40. In potem pol leta in eno leto po smrti. In to nikakor ni skomercializirana pojedina tipa … Hamburgerji, kokice in druge neumnosti. To sploh ni pojedina.

Za parastos se pripravi kuhana pšenica in prinese vino. In je tako, da vsi, ki so prisotni na paratosu, tudi poskusijo to pšenico. Potem pa se vrže na grob. Ker tako kot pšenica raste iz zemlje, tako pokojnik potem zraste v novo, večno življenje. Enako je z vino, vsak naredi požirek, potem pa se polije grob. Kajpak so se starodavni običaji malo spremenili, zdaj pokojnikom na grob nosijo tudi kekse, bonbone in podobne neumnosti. Ampak to ni pojedina, ta hrana sem pusti na pokojnikovem grobu.

S parastosom pokažeš spoštovanje do pokojnika. In je skrajno nespoštljivo (sploh v ruralnih okoljih), da za svoje drage tega ne narediš. Tega nikakor ne moreš primerjati s prodajo hamburgerjev in kokic na pokopališču. Prvo je običaj, starodaven običaj, drugo je komercializacija in banaliziranje vsega.

_________________________________________________ http://monoblog.over.net/zogca/ Včasih pekel, včasih sanje …

Žogica, kaj nas brigajo neki zaostali balkanski običaji..Eni živimo v Sloveniji.

_______________ So it goes. - Kurt Vonnegut -

Tako je zato, ker smo sami tako želeli. Štant s pivom je bil zaseden do zadnjega kotička. Plehkost? Morda samo lakota ali pa izgovor, da se izogneš poštirkani žlahti.
Vsak po svoje!

Vseeno je večerni pogled na tisoče svečk nekaj enkratno, neponovljivo lepega. Okoljevarstvenikom navkljub, ki opozarjajo pred ogromnim onesnaženjem.

Na zemljevidu je Slovenija (verjetno na tvojo žalost) na Balkanskem polotoku. Pa ne gre za balkanski običaj, ampak pravoslaven. Malo širine ti ne bi škodilo.

In ja res je, primerjava parastosa in tega kaj se dogaja ob naših grobovih, je mimo.

Običaj sem opisala zato, ker ga je omenila Tina T in primerjala s tem cirkusom.

_________________________________________________ http://monoblog.over.net/zogca/ Včasih pekel, včasih sanje …

Kako lahko parastos primerjaš s tem cirkusom, ki se zdaj dogaja na naših pokopališčih? Parastos se ne daje na 30 dni, ampak na 40. In potem pol leta in eno leto po smrti. In to nikakor ni skomercializirana pojedina tipa … Hamburgerji, kokice in druge neumnosti. To sploh ni pojedina.

Za parastos se pripravi kuhana pšenica in prinese vino. In je tako, da vsi, ki so prisotni na paratosu, tudi poskusijo to pšenico. Potem pa se vrže na grob. Ker tako kot pšenica raste iz zemlje, tako pokojnik potem zraste v novo, večno življenje. Enako je z vino, vsak naredi požirek, potem pa se polije grob. Kajpak so se starodavni običaji malo spremenili, zdaj pokojnikom na grob nosijo tudi kekse, bonbone in podobne neumnosti. Ampak to ni pojedina, ta hrana sem pusti na pokojnikovem grobu.

S parastosom pokažeš spoštovanje do pokojnika. In je skrajno nespoštljivo (sploh v ruralnih okoljih), da za svoje drage tega ne narediš. Tega nikakor ne moreš primerjati s prodajo hamburgerjev in kokic na pokopališču. Prvo je običaj, starodaven običaj, drugo je komercializacija in banaliziranje vsega.[/quote]

Vtikajo tudi prižgane cigarete (po možnosti Ibar) v zemljo na grobu. Da še rajni ene parkrat potegne, menda:-)

Nisem tega videla, ampak verjetno sem bila samo na parastosih nekadilcev. Če mene jutri povozi avto, bi si želela, da mi dajo cigareto v zemljo. In jo še malo polijejo s kokakolo.

_________________________________________________ http://monoblog.over.net/zogca/ Včasih pekel, včasih sanje …

Kako lahko parastos primerjaš s tem cirkusom, ki se zdaj dogaja na naših pokopališčih? Parastos se ne daje na 30 dni, ampak na 40. In potem pol leta in eno leto po smrti. In to nikakor ni skomercializirana pojedina tipa … Hamburgerji, kokice in druge neumnosti. To sploh ni pojedina.

Za parastos se pripravi kuhana pšenica in prinese vino. In je tako, da vsi, ki so prisotni na paratosu, tudi poskusijo to pšenico. Potem pa se vrže na grob. Ker tako kot pšenica raste iz zemlje, tako pokojnik potem zraste v novo, večno življenje. Enako je z vino, vsak naredi požirek, potem pa se polije grob. Kajpak so se starodavni običaji malo spremenili, zdaj pokojnikom na grob nosijo tudi kekse, bonbone in podobne neumnosti. Ampak to ni pojedina, ta hrana sem pusti na pokojnikovem grobu.

S parastosom pokažeš spoštovanje do pokojnika. In je skrajno nespoštljivo (sploh v ruralnih okoljih), da za svoje drage tega ne narediš. Tega nikakor ne moreš primerjati s prodajo hamburgerjev in kokic na pokopališču. Prvo je običaj, starodaven običaj, drugo je komercializacija in banaliziranje vsega.[/quote]

Vtikajo tudi prižgane cigarete (po možnosti Ibar) v zemljo na grobu. Da še rajni ene parkrat potegne, menda:-)[/quote]

Ja si gledal Sod smodnika (Bure baruta), pa celi liter whiskey-ja vsipajo v zemljo, da se ga malo nažlempa.

Je bil to Bure Baruta? Jaz se v bistvu spominjam podobnega prizora. Iz filma Rane. Je pa fletno, da si me spomnila. Imam DVD doma, pa še nisem gledala.

_________________________________________________ http://monoblog.over.net/zogca/ Včasih pekel, včasih sanje …

Res je Žogca, Rane. Sem malo zamenjala. Ko umre Kure, kao glavni mafijozo v firtlu. Moja napaka.
Pa v kakšni aziatski državi te komot ninje napadejo, niste videli v filmu?

Ne, ne, ne umre Kure. On je še živ. Umre neki drugi mafijec. Na Kuretu Pinki in Švaba ugašata cigarete. Ko leži tam ves zadrogiran. Meni sicer blazno lep prizor zaradi čudovitega pogleda na Novi Beograd. Iskala sem kraj, točno ta kraj, kjer je to posneto in mislim, da mi ga je uspelo najti. Ker tam drugače pokopališča ni.

_________________________________________________ http://monoblog.over.net/zogca/ Včasih pekel, včasih sanje …

Aja. ma dolgo je tega kar sem gledala. No vseeno pa je bil Kure not. Vem, da na začetku en umre, pa mu dajo prižgan čik na grob pa whiskey mu vlijejo v zemljo.

Hvala za osvežitev spomina Žogca.

Pokvarjeni čefurji. Brez kančka pietete

Jest je treba, tud smetenje s plastiko in hlinjenje žalovanja 1 dan v letu je precej težko na prazen želodec.

New Report

Close