Najdi forum

Naslovnica Forum Politični čvek Slovenija junaška, svobodna bodeš ti

Slovenija junaška, svobodna bodeš ti

En mali fragmentek o tem, kako svobodni smo bili po letu ’45…

http://www.ff.uni-lj.si/www/diplomske_naloge/peterlin_andreja/slike/1070b.jpg

Komplet si pa lahko preberete tule:
http://www.ff.uni-lj.si/www/diplomske_naloge/peterlin_andreja/index.html#1

Kaj takega…Bolj koristno bi bilo,da bi se bolj ukvarjal s sedanjostjo in prihodnostjo,ne pa da vlečeš na dan stare dokumente in netiš mir med že tako neenotnimi Slovenci.

Naj zgodovina pride na dan,vendar se preveč ukvarjamo s preteklostjo katere ne moremo spremeniti.Da se le ne bi nikoli več ponovilo kaj podobnega.Mislim na bratomorno državljansko vojno med NOB in seveda povojne poboje.

http://www.ick.si/PDF/Sirc.pdf

http://www.ick.si/PDF/Sirc.pdf

Še kaj?

Zgodovine s tem ne boš predrugačil.Raje se zavzemaj za boljšo prihodnost,za spravo in mir med Slovenci.Ne pa vleči na dan stare enoumne grehe.Zato ne bo nič boljše,ker se preteklosti ne da spremeniti,mrtvih ne obuditi.Prihodnost pa lahko spremenimo in jo naredimo lepšo,boljšo,ampak ne s sovraštvom in starimi grehi,kot jih na plano vlečeš ti.

Može, Jože. Da ne bomo govorili samo o revoluciji in nje posledicah.

Fotodokumentirano, kako se partizani borijo proti okupatorju.
Evo: http://www.forum.hr/showpost.php?p=5599623&postcount=4816

mirko, izbrskal si stare dokumente… in kaj zdaj?,vsako zgodovinsko obdobje ima svoje negativne in pozitivne strani- vsi ki sedaj napadate medvojno in povojno dogajanje pa ne vidite koristi ki jih je imela Slovenija- prehod iz pretežno kmetijskega gospodarstva v industrijsko ( pa čeprav takrat plansko gospodarstvo), izgradnja infrastrukture , hiter razvoj mest, možnost izobraževanja vseh slojev prebivalstva, dostopnost do zdravstvenih storitev, dvig povprečne življenske dobe … in tako lahko naštevamo v neskončnost…predlagam ti da malo prebereš Janeza Trdino in se vrneš v leto 1848 in še prej ( v pomlad narodov) in boš videl kdo je bil resnična cokla v rezvoju slovenstva, slovenske kulture in jezika ter tudi gospodarstva

Domobrancev pa ne boš nič pokazal ,saj so tudi veliko fotografirali ujete partizane kako so jih zverinsko in nečloveško mučili?????

En mali fragmentek o tem, kako svobodni smo bili po letu ’45…

http://www.ff.uni-lj.si/www/diplomske_naloge/peterlin_andreja/slike/1070b.jpg

Komplet si pa lahko preberete tule:
http://www.ff.uni-lj.si/www/diplomske_naloge/peterlin_andreja/index.html#1%5B/quote%5D
glede svobode v Jugoslaviji pa tole- leta 1990 sem v Atenah v enem youth hostel-u videl kako me nekdo sumničavo gleda in opazuje ( v rokah sem držal rdeči jugoslovanski potni list)- no po parih urah se ojunači in pristopi do mene in vpraša od kod sem , mu povem, nakar me vpraša če sem pobegnil iz Jugoslavije ( on je namreč bil iz JAR), mu razložim da lahko pptuje v jugoslaviji kdorkoli in kadarkoli brez omejitev, da je država urejena in da že dolgo nismo koga nabili na kol in ustrelili iz političnih razlogov ( za razliko od aparthajda pri njih)-pa ne mi zdaj privleč procesa proti četverici-večje burke še svet ni videl pri nas-človek se čudi nakar izzvem da ima on z svojim potnim listom prepoved vstopa v večino zahodnih evropskih držav in v ZDA- sam sem prepotoval celo evropo brez kakršnih koli omejitev ( razen za Francijo in Grčijo si potreboval vizo) toliko o omejevanju svobode, da o tem da recimo v “zibelki demokracije” ZDA, SPLOH NE SMEŠ IMETI DOMA POTNEGA LISTA AMPAK JE DEPONIRAN NA POLICIJSKI POSTAJI KJER GA VZDIGNEŠ ŠELE PRED POTOVANJEM- TO TI PA JE SVOBODA GIBANJA, MAR NE

Socializem = industrializacija + elektrifikacija je baje rekel Stalin.

Posledice te silne “industrializacije” pa lahko vidiš še danes – so jih polni zavodi za zaposlovanje.

Ja, se strinjam napredek je bil – ampak precej manjši kot v primerljivih državah, ki so imele to srečo, da niso imele komunistov. Tako, da temu ne moreš reči napredek, ampak nazadovanje. Za primerjavo lahko pomoliš nos skozi ljubljski tunel, pa bo.

imel sem to srečo da sem še pred razpadom jugoslavjije videl nekaj sveta in bil v kontaktu tudi z tujci, in ti moram povedati da neke grozne razlike v razvoju med zahodno evropo in slovenijo ni bilo- zavodi za zaposlovanje pa so polni tudi v Franciji, Nemčiji, Italiji – imajo primerljivo stopnjo brezposelnosti kot pri nas, pa niso živeli v socializmu-glede napredka pa tole, včasih je bolje biti pri napredku zmeren kot pa napredek postaviti pred kvaliteto življenja-marsikatero napredno državo bo zardi tega silnega napredka še silno bolela glava ( predvsem na račun uničenja okolja in izčrpavanja naravnih virov ) s tem da zahodne države napredek enačijo predvsem na račun polnjenja žepov posameznikov

Pa kaj se ti tolk obremenjuješ z domobranci?

Vse (pa še mal zraven) kar so počeli med vojno oz. revolucijo je itak že dolgo znano.

Če si hotel v Jugi pomolit kljunčka čez mejo, si moral najprej izpolnit dva pogoja:

1. Si moral biti moralno-politično neoporečen, da so ti sploh izdali potni list (o tem se že pisal tule gor).

2. V 80-tih si moral še pol starega milijončka depozita plačat, da so te spustili čez “najbolj odprto mejo v Evropi”. Da bo hec popoln – za ta znesek je obstajal tudi bankovec – in hm, le kdo je bil narisan na njem? Sam simbol svobode, druže Tito mi ti se kunemo, osebno.

O tem, kdo vse in na kakšen način ti je vtikal prst v rit na meji, ko si se privlekel nazaj v obljubljeno deželo (če je kragujevški nadomestek osebnega avtomobila sploh zvozil ljubeljski klanec) pa kdaj drugič…

Vsekakor pa primerjave z JAR niso smiselne. Z ZDA še manj. Oglej se po soseščini.

lepo te prosim do potnega lista je lahko prišel vsakdo, ne samo v 80-tih, tudi v 70-, dokaz imamo doma; namreč leta 77 so mojega očeta vrgli iz Zveze Komunistov , ker je pač postal moralno oporečen pa je kljub temu lahko nemoteno potoval in podaljšal potni list, je pa res da so na policijski postaji pisali neka poročila o njem, ampak njemu se je že takrat zdelo to smešno, in ko mu to zdajto omeniš mu gre samo na smeh, pa tega ne obeša na velik zvon kot to počnejo neki naši politiki ( rupel je tak primerek) in se predstavljajo kot neke kvaz žrtve sitema ki jim je omogočil da so postali to kar so danes in s tem nabirajo politične točke. kar se pa tiče depozitev pa tole, res si moral položiti depozit na meji, ampak si ga tudi dobil nazaj- in kaj zdaj , še dandane lahko carinik od tebe zahteva da dokažeš da imaš dovolj denarja za preživetje v državo v katero vstopaš, takrat si pač plačal da si lahko zapustil jugoslavijo ( pač v obratni smeri)-big deal

In kaj ti toliko blatiš partizane naše edine uprnike proti fašizmu in nacizmu ter domačim izdajalcem domobrancem,ter našega Josipa Broza.

A nisi ti včeraj ene številke obljubljal?

Imam pametnejše delo doma kot pa brskati po moji knjižnici in ugotavljat resnico.

Sem te nekaj drugega vprašal.Kaj so tebi storili partizani?So ti koga ubili po krivem?Meni so starega očeta,pa kaj naj.Oživiti ga ne morem.

Aha. Se mi je kar zdelo.

Ti pa obljubim,da ti postrežem s podatki še ta teden.

Ti bom razložil, da te ne bo preveč matralo:

V moji bližnji in daljni žlahti ni nikogar, ki bi med vojno na katerikoli strani utrpel kakršnekoli poškodbe. Še bolj natančno: V moji bližnji in daljni žlahti ni nikogar, ki bi bil med vojno na katerikoli strani. Nobenih črnih, belih, rdečih, rozastih ali pa karirastih. Očitno so mel srečo.

Ampak, za razliko od tebe, meni ni škoda prostega časa za brskanje po knjigah. Zlasti tistih, zgodovinskih.

Imam pametnejše delo.Se raje prizadevam za lepšo in obetavnejšo prihodnost,ne pa za preteklost,ki je ne moreš spremeniti.Samo hvališ ali pa blatiš je lahko.In kaj boš imel od tega?Razpihoval boš sovraštvo med ljudi namesto,da bi se spravill.

Ja, današnja svoboda pa izgleda takole:

je mogoče kdo gledal? Žalostno je, da to ni edini primer. Sam sem slišal še najmanj za dve podobni firmi, eno v Ljubljani in eno v Kranju. Delavke, ne, da ne smejo niti na WC in da zaradi tega nekatere nosiijo celo plenice. Med seboj ne smejo spregovorit niti besede, šikaniranje in pritiski se dogajajo tudi glede popolnoma neslužbenih (recimo grožnje s trganjem od plače, če se ne udeleži takega ali drugačnega stečanja).

Ne bom spraševal kaj počnejo sindikati. Ti so se že pred časom sparili z delodajalci in se zganejo samo, če jim ni všeč trenutna oblast. Bolj me zanima kaj delajo inšpekcije, ker ne verjamem, da glas o tem do tja ne prihaja.

Še bolj žalostno je, da zgledi vlečejo in da so se podobni poskusi začeli dogasjat že tudi po nekaterih večjih firmah. Očitno je, da bodo stvari zaostrovali do te mere, da se bo nekje “zgodil narod”, potem bo pa spet vsega kriva “lena in zanikrna komunistična drhal”.

New Report

Close