Najdi forum

Naslovnica Forum Politični čvek pesek v oči

pesek v oči

Tale Drobnič, in njegovi hudi prijemi za dvig rodnosti. Lepo vas prosi, saj vsi vemo kaj bi mogla država naredit, da bi bilo otrok več. Enostavno kot pasulj.
Bi pa kupili kak tank manj, in Drnovšek bi izpustil kako inavguracijo plemenskega poglavarja nekje bogu za plombo…pa bi bilo zadost za vse.

Briga njega tale polulacija ki se zdaj rojeva, ko bodo tile začeli delat in dajat za njegovo penzijo, bo tako že mrtev.

Samo lepo se pa sliši ja, da se dela na tem. Mah, za kozlat.

Eh alenka. A res misliš, da je vse v denarju?

Potem bi se število otrok z gospodarsko rastjo povečevalo, pa imajo ravno razvite države najmanjšo nataliteto.

Problem je kulturne narave …

poglej kako anketo kjer ženske povedo zakaj se ne odločajo za več otrok. gospodarska rast države teh otrok ne futra.

Kako bogati so bili tvoji starši, ko so se odločili zate? In kako bogati so bili stari starši, ko so imeli otroke? Kdo ima več otrok: manj ali bolj premožni? V katerih državah se rodi največ otrok?

Odgovor na zadnje vprašanje:
Niger 7,46
Mali 7,42
Somalija 6,76
Uganda 6,71
Afganistan 6,69

Prva evropska država na tej lestvici je ALBANIJA na 120. mestu.

Naj država izklopi elektriko za kakšen teden, pa se bo takoj poznalo na številu …

(Sem iz velike generacije 1981/1982, ki je bila velika prav zaradi pogostih izklopov elektrike.)

haha, pa ja ne misliš, da Slovenci samo v temi seksamo? Ti morda res, jaz ne, hehe :)))

Saj ne gre samo za svetlobo ali temo, gre za to, da bi bilo več časa preživetega s partnerjem, namesto visenja na računalniku, pred TV ali pa po drugačnih ogledih zabave. Mislim, da bi kakšen otrok zaradi tega privekal več na svet, ni pa po mojem to vzrok. Vzrok je v tem kaj imamo raje. Pri tej poplavi kontracepcije, kondome lahko kupiš v vsaki trgovini, trafiki, pred šolami, lekarnah pa še ginekolog predpiše recept, smo lahko skoz v temi, pa otrok ne bo kaj dosti več, ker si jih v večini dva ne želita. Lepše je potovati, potapljati, smučati za ene, za ene pa večja družina. Vse je v nas kako razmišljamo in kaj si želimo.

Kjer je ljubezen, je množina.

Misliš poln harem vročih Švedinj?

Buh ti jih požegnej.

kris, če je problem kulturne narave, je brez veze karkoli v tej smeri delat, se pač sprijaznimo s tem, takle mamo.

gre za to, da bi marsikatera slovenka imela še kakega otroka, če bi finančno zneslo. da jih pa nimajo, tako kot v somaliji, nigru in ugandi kjub temu da si jih ne morejo privoščit je to zaradi poučenosti in predvsem razuma.

Drobnič ni politik. Imel je nekaj dobrih idej, tale pa je za crknit. Z njo je sprl koalicijo in povzročil, da je opozicija celo podprla vlado…. ajajajaj… Pa, da ne govorim kako bomo sedaj pljuvali katolike 🙂 Po mojem je začel 3. svetovno, hehe.

in ti misliš, da v teh državah štepajo otroke iz čiste ljubezni???

Alenka, zagotovo so tudi primeri, ko si otrok res ne morejo privoščiti, še veliko več pa je takšnih, ki se niso pripravljeni odreči udobju, ki ga trenutno uživajo.

Padec rodnosti je povezan še z mnogimi drugimi trendi: urbanizacija, manjši vpliv cerkve, daljše šolanje …

Eden pomembnejših razlogov je tudi ta, da želijo biti ženske finančno samostojne in se zato prej odločiijo za kariero kot za družino.

Kot je povedal že en mal mem, pa lahko del krivde pripišemo tudi televiziji, računalniku in drugim oblikam zabave, zaradi katerih nam ni nikoli dolgčas. Če bi nam bilo, bi se morda lažje odločili za otroke.

še enkrat kris – ne gre za VSE slovenke, tiste ki več otrok nočejo jih pač nimajo, pa zaradi teh ali drugih vzrokov.

gre za one, ki bi jih imele še, pa jih ne morejo. pa če jim je dolgčas ali pač ne. in za te slednje se nič, oziroma premalo naredi, za tiste taprve je tako vseeno. pa mislim da je teh drugih tudi občutno manj, po moji presoji.
got it??? ; )

Draga Alenka,

Kaj ti potrebuješ, da boš lahko imela 3 otroke?

Naštej!

Ali res misliš, da si večina žensk želi še otrok?

Kdo pa bo hodil na dopuste, pa kupoval obleke po modi, pa ponoči vstajal, pa rodil še enkrat, pa doma čuval dva ali tri otroke, pa jih vzgajal., pa kuhal za 5-člansko družino…

Vprašaj svoje vrstnice, koliko jih trdi: Jaz nikoli več ne bom rodila, ker me je prvič takoooo bolelo? No vidiš, ene si “samo” ne upajo več roditi.

Ja, res si želijo…… samo, da bi nekdo drug rodil in skrbel za otroka, to ja…

Hja, ko so imeli moji starši mene, ni stal vrtec petdeset jurjev po tamalem. Kris, bom ugibala. Nimaš otrok, a ne? Ko jih boš imel in ko boš ugotovil, da si kljub lepemu dohodku še vedno revež (ker to naredi iz tebe ta ista država, ki bi rada povečala rodnost), se pa oglasi.

Kaj jaz potrebujem, da bom imela tri otroke:
Zastonj ali vsaj bistveno cenejši vrtec bi bil lep začetek. Smo ob dveh skoraj bankrotirali. Ma kaki dopust, pa oblačenje po modi! Se hecate?

Uf, dobra razprava.
Ste me mal spomili na to, da bo treba šolo plačat. Če bom jaz doma s tremi otroki, mož bo pa delal kariero, …. otroci ne bodo mogli v šolo, ne na faks in bodo že v šatrtu obsojeni na bedo. V tem času in prostoru je to jako slaba popotnica za lajf. Še sreča, da nismo v Afganistanu.

Pri g. Drobniču je problem to, da misli, da imamo v Sloveniji vsi poslanske plače pa dnevnice.

In da, želim si še najmanj dva otroka, ampak kdo jih bo nahranil, pa res ne vem. Pa da smo si na jasnem, briga me za lepe obleke, športamo lahko pocni (tek, hribi, jezera, reke,…), za dopust se bomo že znašli. Soočamo se z eksistenčnimi problemi, kljub temu, da obdava delava več kot 8 ur dnevno. Pri takem delavniku pa ni časa še za high life.

Ta debata zakaj so bile pred 30, 20 leti večje družine ob slabših pogojih življenja in zakaj so danes manjše, lahko traja. Dejstvo je, da jih nočete. Zakaj ne, pa ve vsak zase sam.

Življenje je boljše kot je bilo, standard je boljši, imamo vse sorte naprave v stanovanjih in v garažah. Vse to nam poleg drugačnega delovnega časa jemlje čas. Včasih nam je časa zmanjkovalo zaradi toliko ročnega opravila, pa naj to velja za matere ali za očete. Pa to ni vplivalo na rodnost.

Saj to ni samo pri nas v Sloveniji. Velja za Evropo. Pač drugačen način poteka življenja dveh, ki živita skupaj. Toliko stvari, ki se ponuja in so dosegljive prevaga, da raje posežemo po njih kot pa uživamo ob večji družini.

Saj je na pohodu spet preseljevanje narodov. Slovenija bo še vedno Slovenija, Slovenci pa bodo imeli morda poševne oči. Nič hudega.

Če se v kratkem pri razmišljanju ljudi ne bo nič drastično spremenilo, je prihodnost Slovenije in cele Evrope podobna sedanjosti Združenih Arabskih Emiratov, kjer je domačinov le še približno 25{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} vsega prebivalstva.

Tako je.

No, Kris, potem pa le na delo veselo, da vidimo, koliko jih boš naštepal in preživel. Ja, včasih je bilo več otrok, ampak življenjski stroški niso bili takšni, kot so danes. Živelo se je po kmetih, sami so si pridelovali hrano, otroci niso hodili v vrtce, pri šestnajstih so šli od doma, s trebuhom za kruhom. Če velja načelo, da imaš danes toliko otrok, kot jih lahko preživiš, je to pri povprečni slovenski plači največ dva. Več ne gre in pika. Pa še potem se moraš vnaprej odreči vsemu luksuzu. Ker otroci morajo tudi nekje živet, stanovanja pa stanejo. Pa računajte. Mi imamo 51 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} povprečne slovenske plače na člana, kar ni tako slabo. Za vrtec za dva otroka plačam 80.000. Položnice 50.000. Dodatno pokojninsko zavarovanje 30.000. Krediti za stanovanje 150.000, ker nam ni nič padlo z neba. Seštevate? Smo že prek tristo jurjev. Kje so potem stroški za hrano, plenice, obleke, obuvala, kozmetiko (a la WC papir, da ne boste mislili, da se preseravamo), pohištvo, avto, da se pripeljemo do službe … Ko takole računam, se čudim, kako preživimo. Vi pa govorite o luksuzu in udobju? Ups, pardon, državi sem naredila strašansko krivico, Za dva otroka mi da celih 10.000 otroškega dodatka. Čez zdajle zanosim, bom službo morala gladko pustiti, ker si vrtca še za tretjega ne bomo mogli več privoščiti. In potem MI nočemo otrok? Preberite si malo temo na Starševskem čveku Zakaj nimate še enega otroka, pa ne boste več govorili takšnih oslarij. Slovenke si še kako želimo otrok, samo ni pogojev. Je življenje predrago.

Accompagnia, ti se pa tako motiš, da se bolj ne bi mogla. Vse, s katerimi se jaz pogovarjam, si zelo želijo več otrok. Vključno z mano.

Mimica10, ne vem, kakšno krivico naj bi naredila državi?

Meni se s tem ne zdi nič narobe, če se nekdo odloči, da bo imel dva, enega ali celo nobenega otroka. Ta zadnja možnost zaenkrat mika tudi mene …

Zdaj pa k odgovoru:

pri 51{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} povprečne plače na družinskega člana dobiš za 2 otroka 13.240 SIT
če imaš pri nekaih dohodkih še enega otroka dobiš 32.480 SIT

Če k temu prišteješ še dodatno olajšavo pri dohodnini – ca. 57.000 SIT mesečno, tretji otrok sploh ni tako drag, saj ti večino stroškov posredno krije država.

Pri tem sploh še nisem upošteval nižje cene vrtca, saj zagotovo padete v nižji razred.

Samo veš, kaj je ironija? Da sem samozaposlena. Se pravi, da dam vsak mesec še 70.000 za prispevke. Tega stroška prej še omenila nisem. In ker mi ne znese preživeti s tem, kolikor dobim (je šlo strmo navzdol, ko je šel drug otrok v vrtec), moram delati čedalje več, da pokrijem višje stroške. Kar pomeni, da bom imela naslednje leto višji dohodek in posledično še nižji otroški dodatek in več vrtca. Toliko kot bi mi država za 3. otroka dala, bi mi tudi vzela.

Ali ti ni moj izračun pokazal ravno to, da ti za tretjega otroka ni potrebno nič dodatno delati? Torej ti tudi država ne bo nič več pobrala …

New Report

Close