Najdi forum

Naslovnica Forum Politični čvek Rešitev za rome

Rešitev za rome

Da ne bi samo kritizirali in se zgražali, bi rad od vas videl, tudi kakšno resnično konstruktivno rešitev pri problematikiz Romi.

Vsak komentar ,ki bo resnično dobronameren bo dobrodošel. DAjmo kaj prispevati pri usmeritvi naše politike, morda pa vas bo kdo upošteval.

Primož

************************************************************************************* www.mgc-bistrica.si Nihče ni tako bogat, da ne bi koga potreboval in nihče tako reven, da ne bi bil nekomu potreben. [url]https://www.facebook.com/med.over.net[/url]

Najbolj enostavno bi bilo, če bi tudi Romi postali navadni državljani kot smo vsi ostali in ne bili Romi in s tem na nek način priviligirani! al si al pa nisi državljan, če si ROm pa pojdi v Romolandijo!

Se pravi:
-živeti v navadnih hišah in ne barakah
-otroke v šolo/drugače kazen tako kot za vse ostale državljane
-vozniško vsi, ki vozijo imeti
-normalno oblečeni
-vsi v službe, ali pa biti na zavodu
-nič podpore, enostavno samo zato, ker je Rom

Mojca, točno tako. Glede ohranjanja tradicije pa naj delujejo kot Italijani in Madžari v Sloveniji.

Se strinjam z Mojco!

Odlično!

No, saj je že Mojca napisala tisto, kar sem mislila jaz.

Skratka: če živijo v Sloveniji, naj se ravnajo po pravilih, ki veljajo za vse državljane.

Enako pa bi moralo veljati tudi za ostale državne organe (policija, CSD…): naj Rome obravnajo enako kot ostale državljane. To velja tudi pri: krajah, izsiljevanjih, vožnjah brez izpita, avtomobili bi morali izpravni – tehnični pregledi, nič več gradenj na črno, nobenih smetišč okoli hiše….

Skratka naj se vklopijo v “normalno” življenje, ki ga živi večina od nas.

podpišem se pod mojčine ideje

težko je najti rešitev v treh tednih za problem, ki je nastajal desetletja. problematike romov bi se bilo najprej potrebno lotiti s postopno socializacijo. da bi se jih učilo vrednot, ki so za normalno življenje nujno potrebne (delavnost, poštenost, da se ne krade, da se ne lasti tujega…), ter da bi jih naučili, da bodo lahko v sožitju z ostalimi živeli samo, če bodo sprejeli in upoštevali norme, ki veljajo za vse državljane.
problem romov se po nepotrebnem razpihuje kot rasno nestrpnost; v primeru namreč, če bi se slovenci naselili na tujo zemljo, ter ogrožali ostale prebivalce vasi, bi se jih tudi odstranilo, in ne verjamem, da v postojnski dom za begunce, pač pa bi se jim enostavno prepovedalo bivati na tistem kraju. kam bi šli, bi bilo drugo vprašanje.

moj predlog je, da se ambruškim romom – kot ostalim socialno ogroženim prebivalcem slovenije – pomaga s kakšnim socialnim stanovanjem. če v stanovanju nočejo bivati, se jim naj omogoči bivanje na kakšni občinski zemlji, pri čemer si naj denar za hišo zaslužijo sami, tako kot vsi ostali davkoplačevalci. občinska oblast naj bo posebej pozorna na to, da bo hiša zgarjena v skladu s prostorskimi ureditvenimi pogoji in da bo zanjo pridobljeno gradbeno dovoljenje. potem naj otroke obvezno vključijo v šolo, kjer naj jim namesto podaljšanega bivanja omogočijo učno pomoč in pomoč sociologa in psihologa, ki naj skrbita za socializacijo otrok. odrasle rome pa naj prijavijo na zavod za zaposlovanje, ter jih zaploslijo, oziroma če to ne bo mogoče, naj jih zaposlijo preko javnih del. in naj jim ukinejo socailno pomoč, ker so sposobni delat. s socialno pomočj jim namreč država “drži štango”, da ne rabijo delat.

večina ljudi proti romom nima predsodkov, dokler romi upoštevajo pravila, ki veljajo tudi za nas. lep primer so prekmurski romi, ki živijo v sožitju z ostalimi prebivalci pomurja že lep čas. vendar so v prekmurju izvajali načrtno socializacijo romov že več desetletij.

torej, rešitev je mogoča samo na dolgi rok in če ta vlada želi koristiti ljudem, naj začne s socializacijo romov še danes. v vmesnem času pa naj poskrbi, da bodo romi hodili v šolo in v službo (tudi del za nekvalificirane delavce je dovolj), ter da bodo za njih veljala enaka pravila, kot za ostale prebivalce slovenije.
pri tem moram opozoriti samo še na dejstvo, da romi sami za sebe menijo, da jih ljudje šikanirajo, ker so romi, pri tem pa nočejo videt, da to ni zaradi porekla, pač pa zaradi njihovega onbašanja.

moje mnenje, m28

V bistvu sploh ni romske problematike, ampak je samo problematika pravne države, ki ne funkcionira. Romi pač hvatajo krivine iz čist preprostega razloga – ker jih lahko.

se strinjam z Mojco!

Mene pa zanima, kako si predstavljate “socializacijo” samo s korenčkom (ugodnostmi) brez palice (učinkovitih sankcij)?

Možnosti za socializacijo imajo že zdaj, pa jih ne uporabijo Čisto konkretno imajo vso pravico in celo dolžnost pošiljati otroke v šolo, pa tega ne počnejo. Država in institucije, bi otroka neromskim družinam takoj odvzele zaradi tovrstnega početja, Romom tega pa pač ne storijo zaradi nekakšnega apologetskega kulturnega relativizma. Čeprav Romi iz drugih koncev Slovenije svoje otroke pošiljajo šolo in je zato izgovor, da je nepošiljanje otrok v šolo zaradi “kulturne drugačnosti”, priročna laž ljudi, ki delajo v ustreznih institucijah.

Lep primer, kakšno državo imamo, smo lahko spoznali v primeru deklice Ramize v sinočnji oddaji Preverjeno. Država ji lahko ponudi le 20 tisočakov mesečne podpore, medtem ko vsak ‘cigo’ dobi več. Živela je v zapuščenem avtomobilu, dosegala nadpovprečne rezultate v zavodu, kjer se je usposabljala…
No, sedaj je rešena: njen problem je rešila mati samohranilka s štirimi otroki in jo sprejela v najemniško stanovanje, ji ponudila hrano, zatočišče, dom – kot da je njena mati. Torej, samohranilka to zmore, država pa nikakor. Sramota! In takih primerov je nešteto.
Drug primer: cesta to stanovanja ledvičnega bolnika, kamor s šajtrgo dovažajo potrebne tekočine za dializo! Kako bo župan te občine na volitvah sploh pogledal volilcem v oči, vas vprašam?? Ob tem ima skoraj vsaka vasica na Dolenjskem in v Beli krajini asfalt skoraj do zadnje štale v vasi.
Glede na to, koliko Slovenci zmečemo za nepotrebne stroške obrambe (pred kom le??), bi tekočino za trebušno dializo lahko s helikopterjem dovažal kar naš Janez, spotoma pa bi pomahal še svoji novi spremljevalki (zdravnici).
Malo sem zlobna, a do tega me pripeljejo opisani in podobni dogodki, ki sramotijo vse državljane!

samo tale ramiza, ki je bila na cesti, meni pa ni tako zelo do srca segla. Če sem prav razumela, je bila v zavodu, ki ga je potem po lastni želji zapustila, in potem zahteva da ji država najde drugo bivališče????
Podobno kot romi bi rekla.
Pa v končni fazi, dobiva tako podporo kot vsi ostali, lahko bi pa kaj delala, saj je 19 stara. spet podobno kot romi….
Drugače je pa ok, da se ja njena zadeva poštimala, ker meni je delovala precej…hmmm…konfliktna, upam da ima gospa ki jo je sprejela dost potrpljenja.

Poskusi preživeti z 20 tisočaki, pa boš kmalu postala konfliktna. Saj se je spraševala, ali naj krade kot Romi, da se bo preživela? Lahko, da se mati, ki jo je sprejela pod streho, moti o njej. Kmalu bomo zvedeli, saj v oddaji preverjeno spremljajo dogajanja tudi po reševanju predstavljenih problemov. Menim pa, da se bo punca izkazala in dokončala neko usposabljanje – osnovo za samostojno življenje. Pri nas je namreč tako, da država pomaga tistim lenuhom, ki nočejo delati, npr. nekaterim Romom; takim ki so sposobni za izobraževanje, pa pomoč vsi po vrsti odrekajo.

mah, Ramiza je upravičena do najmanj minimalne socialne podpore, ki trenutno znaša nekoliko manj kot 50.000,00 SIT in jo naj bi v Sloveniji dobil prav vsak, ki je brez dohodkov.

Dogajanje in odgovori delavke na centru za socialno delo bi moralo zadostovati odpoved pogodbe o zaposlitvi iz razlogov nesposobnosti tiste šefice v Grosuplju.

govora je bilo okoli 45 tisoč, in ne 20. tudi tako je težko se strinjam, oziroma skoraj nemogoče, saj zato pravim, da bi mogoče lahko kaj delala zraven. jaz pri njenih letih sem.

se strinjam z m28

Lahko bi kaj delala ja. Celo mladi s fakultetno izobrazbo vse težje dobijo zaposlitev, kaj šele brezdomci. Takim ljudem nihče ne zaupa, zato pa pogosto zaidejo tudi na stranpota. Tega pa si mlada Ramiza očitno ne želi, vsaj sodeč po izjavah v oddaji Preverjeno – ne. Alenka, si spregledala izraz sreče v Ramizinih očeh, ko je končno našla streho na glavo in nekaj prijaznih, razumevajočih ljudi? Včasih je potrebno tako malo, pa se zadeve uredijo. Veliko mladih se došola v rejniških družinah. Ti ljudje so pogosto celo bolj srečni in zadovoljni v življenju, kot naši otroci, ki imajo na srečo vsega na pretek. Tudi svoje rejnike imajo zelo radi, tudi kasneje se vračajo k njim.

Romi želijo živeti po romsko in ne po slovensko.

brigita vse u redu, saj pravim da je fajn da se je zadeva rešila.
samo mal z druge strani sem pogledala.

Ja, alenka, ti si v njenih letih delala – samo nisi spala v kleti oziroma v avtu in verjetno nisi sirota,kot je ona in verjetno te v mladosti ni pretepal stric, ali pač?
Med 20 in 45 K sit ni velike razlike v njeni situaciji.

pa verjetno si v službo tudi prismrdela (ker se slučajno nisi imela kje umit)

p.s. Na splošno pa je pravzrok problema “Ramiza” v politiki Centrov za socialno delo, ki imajo raje dolgotrajna rejništva (ali institucionaliziranja) za otroke brez staršev oz. za otroke iz nefunkcionalnih družin, namesto politike posvojitev.

Ramiza še zdaleč ni edini primer, ki se po 18 letu (oz. po zaključenem zadnjem letniku srednje šole) znajdejo na cesti.

nisem prismrdela, ker sem delala , da sem lahko plačevala najemnino za sobo, kjer je bila vključena souporaba kopalnice med drugim.

in med 20 in 45 jurjev je ogromna razlika če imaš le te, pri tvoji plači se pa najrž res ne pozna.

zakaj za boga je ni kdo od vas k sebi vzel, ker vidim da vas je tako presunila njena zgodba?

Alenka, natančno preberi,kaj pišemo.
Napisal sem, da ni velike razlike 20- 45 K sit v NJENI situaciji – ti pa govoriš o moji plači ?
Glede “prismrdenja” v službo – zagotovo to ni letelo nate, ampak je forumovka govorila o Ramizi, ki se nima kje stuširati.

Ja in zelo resno smo doma razmišljali,kako bi dekletu pomagali, tudi to, da bi prišla k nam za nekaj časa je bila opcija.
Pa so nas na srečo prehiteli ( da ne bo pomote – Ramizino srečo).

Mnogi med nami imamo takšne in drugačne žalostne zgodbe, ni pa to razlog, da ne privoščimo kakšnemu drugemu siromaku rešitev njegove zagate,ne?

New Report

Close