Najdi forum

Naslovnica Forum Politični čvek Matematika

Matematika

Zmotila me je notica v včerajšnjem Delu. Na prvi strani je pisalo, da so v 24 urah na murskosoboškem davčnem uradu izdali 8000 dohodninskih odločb.

Slovenija na današnji dan šteje 2.007.141 prebivalcev. Delovno aktivnih je 825.175 prebivalcev. Starejših od 65 je 15.5 odstotkov, mlajših od 15 let pa 14.4 odstotke. Če upoštevamo še brezposelne, ugibam in rečem, da morajo slovneski davčni uradi izdati 1 mio dohodniskih odločb. Davčnih uradov je 15, plus posebni, plus generalni. Povprečno mora izdati posamezen davčni urad 67 tisoč dohodninskih odločb. Zmogljivost davčnega urada je, kot smo lahko prebrali, 8000 odločb v 24 urah, čeprav sumim, da je bilo efektivnih ur veliko manj, ker ne verjamem, da so na murskosoboboškem davčnem uradu uvedli triizmensko delo po 8 ur.

Če bi uradi delali 24 ur, bi lahko izdali vse dohodninske odločbe v 8ih dneh, če upoštevamo 8-urni delovnik in pol ure za malico pa bi potrebovali 25 dni. Običajno dobljeni rezultat vedno pomnožim z 2 in s tem upoštevam bolniške, tehnične ovire, posebno težki primeri, in kar je še tega. Torej 50 dni. Dohodninsko napoved je treba oddati do konca marca. Glede na zmogljivost davčnih uradov in na to, da dohodninske odločbe še vedno nisem prejela sklepam, da veliko ljudi hodi v službo gledat na uro.

“Skupno število predvidenih dohodninskih odločb je 1.275.625.”

Zdaj lahko še enkrat ponoviš izračun, čeprav se končna ugotovitev s tem ne bo spremenila …

Ves čas sem mislila, da se za zaostanki pri izdajanju dohodninskih odločb skriva financiranje proračuna. Da do dohodninskih odločb ne pridejo tisti davčni zavezanci, katerim je država še nekaj dolžna, ne pa da se skriva za vsem tem zgolj in samo nedelo (Bajukovim razlagam o tem, da dohodninske odločbe ni prejel tisti, ki je oddal napoved z napakami pa itak ni bilo verjeti).

nova
Uredništvo priporoča

Za vse neizdane odločbe je krivo MF g. Bajuk in njegove službe. Skrivajo pa se za drugimi (Zavod za zaposlovanje, ….) Nesposobnost, da mu ni para. Sicer pa saj je jasno, da je temu tako. Teden dni pred rokom za oddajo dohodninskih odločb so spreminjali zakon (primer družinske pokojnine) in še veliko drugega. Še tudi danes v zvezi z dohodnino za leto 2005 ni vse rešeno. Je vloženih oziroma predlaganih še kar nekaj amandmajev, tudi za leto 2005. Klavrno početje tako opevanega strokovnjaka. Samo kje??? V Sloveniji se kot strokovnjak sigurno ni izkazal.
L.p.

pozabljaš, da delajo davčni uradi še kaj drugega tudi, ne samo izdajajo dohodninske odločbe.

saj je verjetno res, da jim organizacija šepa, ampak ponavadi je tako, da je za dohodninske odločbe odgovornih par ljudi na davčnem uradu, ki v tistih dneh, ko imajo uradne ure, skoraj ne delajo kaj drugega kot to, da dvigujejo telefone in odgovarjajo na vprašanja ljudi.

Uradnih ur na teden je 19. Z varnostnim koeficientom, s katerim sem pomnožila čisti čas, sem upoštevala tudi to dejstvo.

Ja, davčni uradi imajo še nekatere druge funkcije, ne samo izdajanje dohodninskih odločb, vendar do te funkcije ali naloge razporejene na zaposlene. Da si ne bi slučajno kdo mislil, da opravljajo svetovalno funkcijo, nadzorstveno, kontrolno in pritiskajo na print ene in iste referentke.

Mislim, da nimajo prav nobenega tehtnega opravičila, da dohodninskih odločb ne izdajo v dveh do treh mesecih. Mislim, da je tole z letošnjimi dohodninskimi odločbami delanje norca iz ljudi.

ne vem, jaz govorim na pamet.
sem pa enkrat avgusta klicala referentko, ki se je ukvarjala z mojo dohodninsko odločbo in mi je marsikaj potožila. med drugim tudi to, da direktor davčne uprave dosti govori po časopisih, nima pa pojma, s kakšnimi problemi se srečujejo na samih uradih.

jaz mislim, da na dursu škripa organizacija, ne pa da se ljudje praskajo po tazadnjih.

Referentka na nekem davčnem uradu in direktor davčne uprave sta zaradi hiearhije nekaj svetlobnih let vsak k sebi in njegovo gobcanje po cajtngih vsekakor ni neposredni razlog za to, da odločb, ki jih je imela na vesti ni sprintala v dveh, treh mesecih.

Pa se pejmo matematiko še mal z druge strani.

1,2 mio dohodninskih odločb na 15 davčnih uradih znese 80 tisoč odločb na urad. Za primerjavo podatkov iz odločbe s podatki, ki jih ima davčni urad potrebuje referentka 5 min s printanjem vred, kar znese 267 ur dela za vse dohodninske odločbe na davčnem uradu. Če bi bila samo ena na davčnem uradu zaposlena za izdajanje dohodninskih odločb, bi potebovala 34 dni za vse odločbe. 95{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} odločb ne vsebuje nikakršnih napak, ostali 5{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} pa bi lahko rešila v naslednjih 34 dneh.

Da organizacija šepa itak ne pomni nič druzga, da se preveč ljudi čoha po jajcih med službenim cajtom.

Mimgrede, a veš da gre tretjina davkov in prispevkov za plače javnih uslužbencev? 1 tolar od 3 nabranih.

Brain Of Stone, kako si upaš tako pisati na forumu, če je pa tule pol državne uprave 🙂

Za neizdane odločbe niso krivi delavci na DURS-u. Krivo je Ministrsvo za finanace, ki ga vodi minister Bajuk zaradi nepravočasne, nerazumljive, pomanjkljive zakonodaje na tem področju. Jasen in pregleden zakon je osnova, da lahko delavci delajo.

Kot sem že zgoraj napisala nesposobnost g. Bajuka na celi črti.
L.p.

Zakon o dohodnini je bil sprejet v letu 2004, začel je veljati v letu 2005. S 1.1.2005 so ga izplačevalci prejemkov že morali upoštevati (prilagoditi računalniške izpise, računovodstvo plač, nadgraditi računalniške programe,…) Davčna uprava ima vedno več časa na razpolago, da se pripravi na prvo uporabo zakona kot davčni zavezanci, in to ne glede ali gre za zakon o dohodnini ali katerikoli drugi zakon z davčnega področja. Dokler ga ne osvojijo pač ne izvajajo kontrol in ustreznega nadzora tega zakona, ko ga osvojijo, izvajajo nadzor in kontrolo za nazaj. Več kot eno leto in pol po sprejetju zakona o dohodnini jamrati, da davčni urad ni imel dovolj časa in da zato ni odločb, je pesek v oči. Za nekatere ne bo zakon nikol dovolj jasen, nikol dovolj pravočasen in nikol dovolj razumljiv.

Navodila so bila pripravljena. Navodilo, ki zadeva referentko, ki izdaja dohodninske odločbe je “primerjaj podatke iz dohodninske napovedi s kontrolnimi”. Ne me prepričevat, da je prekomplicirano. Iz javnih objav vem, da je bilo do začetka junija izdanih 15.000 odločb, torej so bili vzpostavljeni minimalni standardi za delo.

Iz javnih objav vem, da je bil problem v kontrolnih podatkih, ki pa naj bi bil rešen v juliju. Kdo se ne bi spomnil, kako je Bajuk obljubljal odločbo vsem še pred počitnicami.

Viva 12, imaš prav. Krivdo lahko naprtimo le možganom, nikol rokam. In je čist vseen če te roke pritiskajo na print ali se med službenim cajtom čohajo pod pazduho.

New Report

Close