Najdi forum

Naslovnica Forum Politični čvek Brezplačen vrtec

Brezplačen vrtec

Pozdrav!!!
Stranka mladih je zbrala podpise za brezplačen vrtec za vse otroke. Zanima me, če se bo zadeva sploh zgodila, čez koliko let lahko res pričakujemo brezplačen vrtec.
lp,mihi

Brezplačen ne bo nikoli. Le zakaj bi bil? Družine so približno enakomerno obremenjene. Prav tako ljubljanska občina. Občine izven MOLa pa itak živijo na račun MOLa.

Podpisov se niso zbrali, so jih komaj pred par dnevi zaceli zbirati, ko jih zberejo 5000 gre zakon v parlament in ce bo sprejet bodo vrtci brezplacni sele leta 1. 1. 2008.

g.minister napisal:

> Brezplačen ne bo nikoli. Le zakaj bi bil? Družine so približno
> enakomerno obremenjene. Prav tako ljubljanska občina. Občine
> izven MOLa pa itak živijo na račun MOLa.

Zakaj pa ne bi bil vrtec brezplacen? Saj je tudi osnovna sola, srednja sola, fakulteta in celo novi bolonjski magisterij brezplacen. To, da so druzine enakomerno obremenjene sploh ni res, najvec otrok imajo mlade druzine, ki morajo placevati svinjsko visoke obroke za se bolj svinjsko draga stanovanja in ta so najdrazja prav v Ljubljani. In tako pac nimajo otrok, ali pa imajo samo enega namesto dveh ali treh. Zato podpiram trud SMS, kajti le tako bo v Sloveniji kdaj nataliteta porasla.
Res pa je, da se nekateri bogati pripeljejo po otroka, ki ima vrtec zastonj v Porscheju, vendar to ni problem mladih druzin, to je problem nesposobne davcne uprave. Vrtec ne sme biti nadomestilo za davcno upravo.

Annya napisal:

****In tako pac nimajo otrok, ali pa imajo samo enega namesto dveh ali treh. Zato podpiram trud SMS, kajti le tako bo v Sloveniji kdaj nataliteta porasla.****

Če bi bilo število otrok res odvisno od finančnega stanja družin, bi se nataliteta poviševala skupaj z razvitostjo držav, pa žal ni tako, temveč ravno obratno.

Tudi pri nas imajo največje družine romi, priseljenci iz nekdanje Jugoslavije in kmetje, a vendar za nobeno od naštetih skupin niso značilni visoki družinski prihodki.

Glede rešitve stanovanjskega problema se delno strinjam, da je to eden od razlogov za manj rojstev. A mislim, da vendarle niso problem le cene stanovanj, temveč predvsem želja po udobju, ki se mu mladi večinoma nismo pripravljeni odreči. Če je bilo pri naših starših dovolj, da so imeli streho nad glavo (soba, garsonjera ali enosobno stanovanje), se nam zdi nujno, da imamo pred rojstvom prvega otroka najmanj dvo- ali trisobno stanovanje.

Dobro jutro

Zakaj naj bi bil vrtec brezplačen? Da bi še več “bogatih vozilo otroka v vrtec s Porscheji”? Da bi še več brezposelnih (po takšni ali drugačni krivdi) dajalo otroke v vrtec, ko bi jih lahko sami čuvali doma (zraven pa delali na črno…)?
Ne moremo čisto direktno primerjati vrtec in šolo. Šola (osnovna, srednja…) daje določeno izobrazbo, ki je človek ne more dobiti nikjer drugje kot v šoli. Čuvanje in vzgajanje otroka v vrtcu pa ni direktno vezano na ustanovo – vrtec. Lahko se izvaja med drugim tudi doma.
Mislim da je večji problem v premajhnih vrtcih oz. v premalem številu vrtcev. Lahko bi kakšna stranka ali kandidat za župana za sveto obljubil kakšen nov vrtec. Mogoče bi SMS večji efekt dosegla s pobiranjem podpisov za nove vrtce.

Ojla,

meni je vseeno…jaz bi plačevala za vrtec, če bi lahko moji punci sploh prišli v vrtec. V Kamniku je to privilegij in ne pravica. Se pripravljam, da bom vsak dan visela na upravi in moledovala za sprejem mojih otrok.

Kandidati za župane pa itak obljubijo vse, tudi nemogoče. Meni se zdi, da ne bo nič drugače. En vrtec zidajo za 150 otrok, čaka jih pa namanj 300…

------------------------------------------------------------------------------------------------ Tudi če si na pravi poti, te bodo povozili, če boš le sedel na njej.

“Povečuje se rodnost neporočenih”… pišejo časopisi, “…saj se je v letu 2005 že skoraj polovica novorojenih otrok rodila neporočenima staršema”… dodaja komentar. Vse lepo in prav. Vzpodbudno, da se povečuje rodnost. Ampak takšna mati je potem samohranilka… z vsemi prednostmi in olajšavami, ki jih prinese ta status s sabo. Pa čeprav je odlično situirana in živi z odlično situiranim moškim v odlično situirani skupnosti. In plačuje subvencionirane stroške vrtcev, šol itd. itd. itd. ter ima prednosti pred vsemi. Resnične samohranilke in resnične družine imajo (imamo) potem težave, ker ostanemo pred prepolnimi vrtci in začudeno zijamo v visoke številke na položnicah.

logično je da jih imajo največ Romi in priseljenci iz juga, saj le-ti živijo na račun socialnih prejemkov, PRAV TAKO najmanj plačajo vrtec, saj so v najnižjem plačilnem razredu. Za vrtec dajo manj kot bi porabili za hrano otroke v enem tednu; cca 6.000 do 8.000 sit. Poleg tega so povavadi starši teh otrok doma na socialni, se spretno izgibajo delu.

Po drugi strani pa zaposleni IZVISIJO, ko hočejo svojega otroka vpisat v vrtec, tako da jih mora veliko iskati privat varstvo na ČRNO, za enormno visko ceno (60.000 do 110.000 SIT)

Če pa le IMAJO/mo SREČO in dobijo/mo vrtec so položnice ZELO VISOKE. Bom kar zase povedal oba imava univerzitetno izobrazbo, povprečno plačo cca. 240. 000 SIT neto, za dva otroka(2 im 4,5 let) dava na mesec cca 84.000 SIT, kar znese cca skoraj 20 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} dohodkov.
Poleg tega sva podnajemnika (na razpisu za neprofitna stanovanje vedno izvisiva) 1,5 spbnega stanovanja, za katerga mesečno plačava 500€.
Torej ena plača gre za vrtec in stanovanje.
Druga plača gre za hrano cca 100.000, ostal si pa izračunajte, kakšne so možnosti, da si privrčujeva neki znesek, ki je potreben pri nakupu nepremičnine (lastna udeležba), mogoče potem ko bosta hodila v šolo.
In kdo je zdaj kaznovan, tisti, ki je trdo študiral in dela.

SKRATKA SISTEM ZA LENUHE

In če bi bil vrtec brezplačen bi mi imeli svoje 1,5 stavovanj, v 15 -ih letih
120.000 NAJEMNINE + 84.000 VRTCA:
Datum izračuna kredita: 09.10.2006
Znesek kredita: 25.949.421,11 SIT 172.086,83 CHF
Izplačano: 25.899.421,11 SIT 171.755,25 CHF
Mesečna obveznost: 190.000,00 SIT 1.260,01 CHF
Število obrokov: 180

Stroški odobritve: 50.000,00 SIT 331,58 CHF
Stroški zavarovanja** : 0,00 SIT 0,00 CHF
Obrestna mera: 3,85{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}
EOM*: 3,95{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}

Kje je sedaj tista Ursska, ki jo je zaninali zakaj niso mladi poročeni.
ZATO KER JE TO EDIMA MOŽNOST ZA ZVOZIJO MESEC.
NEKATERI SE PRAV ZARADI TEGA RAZLOGA NE POROČIJO IN OTROKE V VRTEC PRIJAVLAJO KOT SAMOHRANILKE, NEKATERI SO SE BOJDA CELO LOČILI, KAR JE ŽALOSTNO.

MOGOČE PA BI SEDAJ URSSKA BILČA TISTA, KI BI SE LAHKO ZAVZAMALA ZA “IDEJO BREZPLAČNEGA VRTCA” V SVOJI STRANKI, KI IMA VELIKO VEČJO MOČ KOT SMS

Joj, nehajte posploševati. Vprašanje je kakšen odstotek neporočenih dejansko špila samohranilstvo.

Ne, saj ni bilo bistvo “pripomba” samhranilstvo, ampak je nekaj časa nazaj Ursska začela to temo, kjer so v njeni stranki “ugotavljali” vzroke za ta pojav.
Pa še podatek lani se je v Sloveniji rodilo cca 18.000 otrok, od tega 1/2 neporočenim, ta podatek marsikaj pove.
Torej bistvo pripombe je DA bi lahko Ursska v svoji stranki, ki ima dejansko vpliv se zavzemala za to idejo.

Nisi pa povedala, kaj misliš o tem, da ko bodo, če bodo, vrtci zastonj, tvoji otroci prej dobili prostor v vrtcu, kot sedaj? Prepričana sem, da ne! Veliko otrok starši raje prepustijo v varstvo pri “babicaservisih”, saj le-ti hranijo in čuvajo njihove otroke zastonj, pa še “delovni čas” si prilagajajo po svoje!
Me prav zanima, kaj bo SMS naredila, če bo to dosegla, potem, ko se bodo starši stepli za prosta mesta, ki jih je tako in tako premalo že sedaj. Mislim, da gre tu zgolj za poceni nabiranje predvolilnih točk, ne glede na posledice.

nič ni zastonj, tudi vrtci ne

Tako kot je SMS zastavila idejo zastonjskih vrtcev, to pomeni, da bi se vrtci v bodoče financirali iz davkov.

Kako bodo rešili problem prenatrpansoti kapacitet, pa njihov predlog ne razčiščuje. Domnevam, da z zamahom čarobne palčke.

Ob pomanjkanju vrtčevskih kapacitet in davčnemu/proračunskemu financiranju le teh, to pomeni, da bodo tudi starši, ki ne bodo dobili prostora v vrtcu, bili primorani vseeno plačevati tako “zastonjski vrtec” za tiste starše, ki bodo uspeli svojega otroka vpisati v vrtec, kakor tudi privat varstvo na črno za svojega otroka.

Točno tako. Z zastonjskim vrtcem (prav tako bodo morali biti določeni kriteriji za sprejem … kdo bo imel prednost pa ne bo nič novega od sedaj videnega!) se ne bo nič rešilo na bolje. Edino to, da tisti, ki bodo imeli srečo, pa svojega otroka v vrtcu bodo profitirali, vsi ostali pa bomo preko davkov pokrivali te stroške – pa čeprav smo mi za svoje plačevali tako kot vi sedaj ali pa bodo otroci še vedno v črnem varstvu.

Pravzaprav zna biti zadeva še hudoo vroča – kateri otrok ima prednost pred drugim, saj bo naval v zastonjske vrtce velik, kapacitete pa iste. Hipotetično se lahko zgodi, da bodo ravno Macolini otroci ostali zunaj, ker je še toliko in toliko otrok, ki imajo slabše socialno stanje kot njeni, pa so ravno zato sedaj pri babici.

Si ti že spodaj vse odgovorili. Vrtec ni šola, je samo varstvo za otroke za starše, ki otrok nimajo kam dati in ni obvezno ker ni pogoj za šolanje posameznika. Pa tudi to je res, da mentalitea raste tam kjer je revščina. Pri nas je očitno ni, prej bi rekel, da bi s zastonjskimi vrtci še bolj padala.

SE OPROŠČAM, AMPAK MOJE MNENJE JE , DA TUDI ČE BI BILI VRTCI ZASTONJ BI MORALI DOBITI MESTO V VRTCU TISTI OTROCI, KATERH STARŠI SO ZAPOSLENI

zakaj:
Zato, ker oni vrtec tudi finansiracjo (prek davkov(DOHODNINA 1/3 dobi občina)
– zato ker v primeru, da mesta ne dobi je PRAVZAPRAV DVAKRAT KAZNOVAN, prvič kot je prej navedeno
in drugič mora poiskati privat varstvo in ga tudi plačat

na pa še nakaj podatkov:

Rodnost se nekoliko zvišuje
V letu 2005 je prvič po letu 2000 število rojenih otrok spet preseglo 18.000. Rojenih je bilo 18.157 otrok. Leta 2003 je bilo število živorojenih otrok najmanjše doslej, in sicer 17.321, odtlej pa njihovo število rahlo narašča, so povedali na državnem statističnem uradu. Rodnost se je ustalila, vendar na nizki ravni, so pojasnili.

Rodnost na Slovenskem se znižuje že dobrih 100 let, navaja Milivoja Šircelj v publikaciji Rodnost v Sloveniji od 18. do 21. stoletja, ki je pri republiškem statističnem uradu izšla v letošnjem letu. Na ozemlju današnje Slovenije je bilo leta 1900 43.779 živorojenih otrok, leta 1950 pa se jih je v Sloveniji rodilo 35.992.

Po statističnih podatkih je ženska v rodni dobi (v starosti od 15 do 49 let) leta 2005 rodila 1,26 živorojenega otroka, 30 let prej, leta 1975, pa 2,16 živorojenega otroka. Leta 1975 je bilo živorojenih 29.786 otrok. Ženske se za rojstvo otroka odločajo vse pozneje. V zadnjih tridesetih letih se je povprečna starost mame ob rojstvu otroka povečala za 3,9 leta (leta 1975 25,5 leta, ob rojstvu prvega otroka pa 22,8 leta; leta 2005 29,4 leta, ob rojstvu prvega otroka pa 27,8 leta).

Absolutno.
Razloge si poglejte kar pri ostalih.
Dodam pa še mojega:
jaz sem za kvalitetnejše vrtce v smislu manjšega števila otrok v skupinah.
24 otrok na 2 odrasli osebi – absolutno preveč.

Meni je pa čisto vseeno ali bo ali ne bo.
Jaz tudi nisem poročena,pa ne iz tega razlioga.Se pa smatrava kot zunajzakonska zveza,torej se obravnavava kot da sva poročena.
Torej je lahko milijon neporočenih,ampak živijo v takšni zvezi in so prihodku skupaj.Brezveze gledati na neke ankete koliko je poročenih in koliko ni.Naj potem še dajo anketo koliko jih je v izvenzakonski zvezi,pa boš videla da večina ki niso poročeni,so v takšni zvezi in so prihodku skupaj

Kakšna bo pa v zastonj vrtcih kvaliteta varstva?ja sedaj pri nas dobijo 3000sit/mesec za material na skupino, Halo?
jaz sem odločno proti zastonj vrtcem, pa ga plačujem 20{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} svojega dohodka za enega otroka (torej je jasno da si dveh ne privoščim, ker mu želim kvalitetno življenje, da ne omenjam stroška hrane, ker je alergik – to v razmislek tistim, ki so za večje družine). Raje naj poskrbijo, da bodo vrtci usklajeni s službami ne pa da je njihov delovnik od 5.30 do 15.30, v službi pa večina od 7.30-8 do 15.30-16h.
Uf takele me pa precej pogrejejo.še posebej primerjave z romi-zakaj pa potem ne živite romskega življenja, pomoje se z lahkoto odločite zanj? jaz sem pa bitje ki se razvija, torej ne mislim iti korak nazaj ampak naprej.
pa nehajte že enkrat šparat na otrocih, saj so vendar naša prihodnost, in v času globalizacije potrebujejo precej več za svoj razvoj, kot le ljubezen, oz. smo potrebovali v času socializma.
kaj pa pričakujete čez 20 let, ko bodo otroci študirali?a da bo šolanje zastonj(ja bo za tiste ki si ga ne bodo mogli privoščit in bodo šli delat)

Jaz sem tudi PROTI!

Vedno sem pripravljena plačat za usluge in sploh za dober vrtec!

tukaj so večina negativnih odzivov na mojo vzpodbudo…

Državne vrtce zastonj (20.000 za stroške), za tiste, ki jih denar žuli, pa naj se odprejo zasebni. Tako naj vsak starš sam odloča, v kakšen vrtec bo dal svojega otroka. V zasebnem sem prepričana, da se visokega plačila ne bodo branili. Za vse navadne smrtnike, ki v vrtcu ne potrebujemo varušk z ohoho izobrazbo s tristo jurji plače, ravnateljico in ne vem čim še, bodo pa državni čisto v redu.

točno, tako je po svetu, pa naj bo še pri nas
Jaz tudi pravim, državni zastojn, oz. min. znesek, zasebni za plačat. Pa naj vsak da kamor hoče, oz. more.

Vrtec zastonj ne more biti. Je pa pobuda SMS očitno edina vmesna, da se bo kaj zganilo in premaknilo mogočno kolesje – OBSTOJEČI SISTEM PLAČEVANJA VRTCA JE N E P R A V I Č E N. Morda je za go. Holobar, ki ima roko nad tem na Ministrstvu res obstoječi sistem manjša nepravilnost, za nas, ki nas položnice mesečno močno bremenijo pa gre za zelo konkretno realno stanje. In naj mi prosim nihče ne reče, da ker fajn zaslužim (550.000 SIT za 5 družinskih članov), moram podpirat tak nemogoč sistem financiranja vrtca. Midva bi si tudi raje ustvarila svoj dom – kot marsikdo, ki ima dejansko enak socialni položaj kot midva, pa plačuje 40{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} manj kot midva!!!!!!!!! Z razliko se da že kaj sezidati, kupiti, ustvariti… ZATO PODPIRAM SMS.
Če bo pa res kdaj vse zastonj – pa HVALA BOGU! Če ima država denar za vzdrževanje vseh bivših predsednikov, če častiti parlamentarci dobijo po nehanju opravljanja funkcije še xy plač, če se denar z lopato meče skozi okno, je brezplačni vrtec za pohvalit in v zvezde vkovat, ne pa popljuvat idejo.

New Report

Close