Najdi forum

Naslovnica Forum Politični čvek Državni zbor je v torek sprejel spremembe Zakona o tujcih. Po novem je obvezno znanje spovenščine za pridobitev prebival

Državni zbor je v torek sprejel spremembe Zakona o tujcih. Po novem je obvezno znanje spovenščine za pridobitev prebival

https://twitter.com/mnz_gov_si/status/1377542750439141376?s=20

Končno se dogajajo spremembe in se malo ureja zadeve.

Za stalno prebivališče je pogoj znanje slovenskega jezika, do sedaj so lahko tujci brez osnovnega znanja našega jezika pridobili državljanstvo, to sedaj ne bo več mogoče.

Rečite, kar hočete, vendar je to naredila vlada prav in jo v tem zelo podpiram, še bolj bi morali dvigniti nivo znanja, vsaj na B2.

A dej nehi, res? Aja, prvi april je.

Stalno bivanje gor ali dol, še vedno znanje slovenščine ne bo pogoj za opravljanje del, ki jih domači nočejo opravljati.

Stalno prebivališče =/= državljanstvo.

Nekaj je treba naredit, v Sloveniji je uradni jezik slovenščina, tudi v Avstriji te ne bodo dolgo gledali, v kolikor ne znaš nemško.

Če prinašaš profit, lahko govoriš tudi svahili, me ne briga niti najmanj. Bomo pač nesli kapital tja, kjer to razumejo.

To ni res, tujci brez znanja slo jezika niso mogli dobiti državljanstva.

Hja, samo to bo nivo A2, premalo.
Sicer pa danes je tako:
dec pride gor, recimo albanci, klati po srbsko, dela na minimalcu. Privleče babo in froce, vse na socilki, baba 7 let tu, niti besede ne zna slovensko. Dec pa malo razume slovensko, klati pa po srbsko, ker albansko ga itak nihče na razume. Tu pa že 10 let.
Večkrat videno.
Ali pa vidiš baba že leta tu, pride v trgovino, ne zastopi besede slovensko, če mora kaj reklamirati recimo, privleče froca, da ta prevaja (pa itak nima pojma kaj, zato nastane čista zbrka).

NIč nimam proti tujcem, ki živijo v SLoveniji, če se trudijo naučiti jezik. AMpak to, ,ko pa gledam kaj se je sedaj razpaslo pa je grozno. Šiptarski deci klatijo po srbsko (med sabo seveda albansko) pa so že leta in leta tu. Privlečejo babe, ki se nočejo niti besedice naučiti. Te babe niti srbsko ne zastopijo, kaj šele angleško, nemško… nič ni od teh babetin. Samo socialko vlečejo pa froce štepajo.

Da ne omenjam, da imajo zastonj tečaje za te šiptarje. Dame bi se lahko peš sprehodile na tečaj. AMpak ne. Ne bodo.

Se pa množijo na veliko.

To ni res, tujci brez znanja slo jezika niso mogli dobiti državljanstva.
[/quote]
Tudi to ni res, športniki, ki ne znajo niti izreči dober dan so ga in ga še dobivajo, to so pač posebni pogoji pridobivanja ker je v interesu države in tudi iz bivših republik ga bodo dobival razen, če bomo prepotentni slovenčki postali zidarji in komunalni delavci kar je seveda misija nemogoče.

Kaj bodo pa s sdsovnci naredili? Pa s Hojsom in Pocivalskom?
Po mojem je nujno uvesti vsaj B1 znanje slovenscine za v DZ.

To ni res, tujci brez znanja slo jezika niso mogli dobiti državljanstva.
[/quote]

Jaz jih pa kar nekaj poznam, ki so že 30 in več let tu pa ne govorijo slovensko, nikoli. Pa imajo državljanstvo. Po letu 91 so en čas delili državljanstvo vsepovprek.

Drugače pa tole ni govora o državljanstvu. AMpak o stalnem bivanju v Sloveniji pa da ne bi socilake dobivali, če ne znajo 5 besed slovensko. Zdaj vse to, kar je že leta tu pa ne zna nič slovensko ,vseeno dobiva socialko.


Isto kot slovenci v tujini, jezik ne obvladajo v bistvu ga podobno kot južni po desetih letih v sloveniji, ravno tako zelo hitro prišlepajo v tujino družino in sorodstvo, za izkoriščanje socialnih transferjev so pa vrhunski mojstri.


Isto kot slovenci v tujini, jezik ne obvladajo v bistvu ga podobno kot južni po desetih letih v sloveniji, ravno tako zelo hitro prišlepajo v tujino družino in sorodstvo, za izkoriščanje socialnih transferjev so pa vrhunski mojstri.
[/quote]

Ha, si pa res teslo.
Misliš, če greš v Avstrijo, Nemčijo živet, da boš tam klatil po slovensko, srbsko? Ne, ne boš, se boš kar lepo naučil nemško. Drugače pa adijo.
Ne vem kako je v Nemčiji, ampak v Avstriji moraš v roku 4 mesece po prihodu pridobiti ANmeldebescheinung. Za pridobitev moraš pa dokazt, da imaš dovolj sredstev za preživljanje, da ne boš na socialki.
Brez znanja osnov nemščine pa boš težko prišel do tega, da boš imel službo.

Nisem volil SDS ampak vseeno v tem pa vlado podpiram končno je nekdo spravil besede v dejanja bravo

Poznam dosti Slovencev ki delajo na komunali in tudi gradbenike, ne sodi po Ljubljani cela Slovenija ni Ljubljana

naši južni bratje so preponosni, da bi se sploh hoteli naučit slovenščine, a ko slovenčki pridemo v njihove kraje pa moramo znati po njihovo. Ja slovenčki smo hlapci. A južni bratje znajo priti do vseh možnih socialnih transferjev in se nam smejijo v obraz, ker slovencem pa kao nič ne pripada. Tudi mi ni jasno, nekaj let živijo v Sloveniji pa so že v nakupu hiše, stanovanja, dobijo kredite ( ni mi jasno kako, saj z istimi pogoji ga sama ne dobim?!) Kot sami delovci pa samo hvatajo krivine, bognedaj, da bi jih kaj pokritiziral…, je sicer tudi nekaj izjem.

Nisem volil SDS ampak vseeno v tem pa vlado podpiram končno je nekdo spravil besede v dejanja bravo
[/quote]

Saj to, vsaj nekaj.

Tako jaz rečem, do sedaj nisem nikoli volil, na naslednjih volitvah pa bom volil za SDS, vsaj izpolnijo svoje obljube, ostali imajo pa samo jezik in nam obljubljajo gradove v oblakih, potem se ne zgodi pa nič.

To ni res, tujci brez znanja slo jezika niso mogli dobiti državljanstva.
[/quote]

So dobili, jih poznam nekaj. Je bilo pa to kakšnih pet let nazaj.

Saj to, vsaj nekaj.

Tako jaz rečem, do sedaj nisem nikoli volil, na naslednjih volitvah pa bom volil za SDS, vsaj izpolnijo svoje obljube, ostali imajo pa samo jezik in nam obljubljajo gradove v oblakih, potem se ne zgodi pa nič.
[/quote]

O, Kopriva, a je dober sendvič danes?

So dobili, jih poznam nekaj. Je bilo pa to kakšnih pet let nazaj.
[/quote]

Izpit iz slovenskega jezika je pogoj. Je sicer osnovna raven, ampak pomoje bi kar veliko slovencev ruklno, glede na to da vsakodnevno berem besede ala Gdo ipd. :). So sicer izjeme (bolezen, opravljeno šolanje v sloveniji, potomci slovencev….), ampak to je redko.
Drugače pa vse normalne države nudijo učenje domačega jezika za priseljence. Ni da bi bili neka izjema. Večina učiteljev je prostovoljcev 🙂
To da pa delavci na recimo gradbiščih ipd. ne znajo slovensko je pa vsakemu, ki ima malo pameti jasno zakaj. Če so tam vsi recimo bosanci in v službi govorijo “po svoje”, doma isto…kje točno naj se naučijo tekoče slovenščine?

To da ne moreš prijaviti bivališča če ne znaš nič slovensko je pa totalna bedarija. Kaj pa tuji študentje? Se morajo preden pridejo sem učit slovensko čeprav študirajo v angleščini? Kje? Au pairs. Tuji strokovnjaki, ki jih naša podjetja oz. mednarodna podjetja v sloveniji zaposlijo? Recimo da rabimo kirurga strokovnjaka, ki ga v sloveniji ni. Ne moremo nikogar uvoziti ker dvomim da kje obstaja kkšn ki zna osnovno slovenščino :). Sama sem 5 let živela v Nemčiji, pa ob selitvi nisem znala niti kofeta naročit v nemščini. Bivališče sem si pa brez problema prijavila. Jasno pa da državljanstva ne moreš dobit če ne znaš uradnega jezika države. Ampak to pač ni isto kot prijava bivališča.

Izpit iz slovenskega jezika je pogoj. Je sicer osnovna raven, ampak pomoje bi kar veliko slovencev ruklno, glede na to da vsakodnevno berem besede ala Gdo ipd. :). So sicer izjeme (bolezen, opravljeno šolanje v sloveniji, potomci slovencev….), ampak to je redko.
Drugače pa vse normalne države nudijo učenje domačega jezika za priseljence. Ni da bi bili neka izjema. Večina učiteljev je prostovoljcev 🙂
To da pa delavci na recimo gradbiščih ipd. ne znajo slovensko je pa vsakemu, ki ima malo pameti jasno zakaj. Če so tam vsi recimo bosanci in v službi govorijo “po svoje”, doma isto…kje točno naj se naučijo tekoče slovenščine?

To da ne moreš prijaviti bivališča če ne znaš nič slovensko je pa totalna bedarija. Kaj pa tuji študentje? Se morajo preden pridejo sem učit slovensko čeprav študirajo v angleščini? Kje? Au pairs. Tuji strokovnjaki, ki jih naša podjetja oz. mednarodna podjetja v sloveniji zaposlijo? Recimo da rabimo kirurga strokovnjaka, ki ga v sloveniji ni. Ne moremo nikogar uvoziti ker dvomim da kje obstaja kkšn ki zna osnovno slovenščino :). Sama sem 5 let živela v Nemčiji, pa ob selitvi nisem znala niti kofeta naročit v nemščini. Bivališče sem si pa brez problema prijavila. Jasno pa da državljanstva ne moreš dobit če ne znaš uradnega jezika države. Ampak to pač ni isto kot prijava bivališča.
[/quote]

Ti mešaš stalno in začasno prebivališče. Začasno ne zahteva znanja slovenščine, stalno pa. Stalno pa lahko dobiš po 5ih letih začasnega (najbolj pogosto, ne bi pa o vsem niansah, si lahko zakon prebereš). Državljanstvo je pa spet čisto nekaj drugega.

Japajade, za pridobitev državljanstva je bil pogoj znanje slo jezika že skoz. No ja, vrjetn ne takoj po razpadu juge ko so jih baje kr talal, čeprav tud takrat ni čist vsak lahk dobil državljanstvo.

Izpit iz slovenskega jezika je pogoj. Je sicer osnovna raven, ampak pomoje bi kar veliko slovencev ruklno, glede na to da vsakodnevno berem besede ala Gdo ipd. :). So sicer izjeme (bolezen, opravljeno šolanje v sloveniji, potomci slovencev….), ampak to je redko.
Drugače pa vse normalne države nudijo učenje domačega jezika za priseljence. Ni da bi bili neka izjema. Večina učiteljev je prostovoljcev 🙂
To da pa delavci na recimo gradbiščih ipd. ne znajo slovensko je pa vsakemu, ki ima malo pameti jasno zakaj. Če so tam vsi recimo bosanci in v službi govorijo “po svoje”, doma isto…kje točno naj se naučijo tekoče slovenščine?

To da ne moreš prijaviti bivališča če ne znaš nič slovensko je pa totalna bedarija. Kaj pa tuji študentje? Se morajo preden pridejo sem učit slovensko čeprav študirajo v angleščini? Kje? Au pairs. Tuji strokovnjaki, ki jih naša podjetja oz. mednarodna podjetja v sloveniji zaposlijo? Recimo da rabimo kirurga strokovnjaka, ki ga v sloveniji ni. Ne moremo nikogar uvoziti ker dvomim da kje obstaja kkšn ki zna osnovno slovenščino :). Sama sem 5 let živela v Nemčiji, pa ob selitvi nisem znala niti kofeta naročit v nemščini. Bivališče sem si pa brez problema prijavila. Jasno pa da državljanstva ne moreš dobit če ne znaš uradnega jezika države. Ampak to pač ni isto kot prijava bivališča.
[/quote]

Veš živim v Avstriji. Pa, če bi želela na tečaj nemščine, ga je treba kar lepo plačat.
In seveda, ko iščeš službo, je treba poslati vlogo in CV, v nemščini seveda.
Pa v službi je samo nemščina in nobenega drugega jezika. Če ne razumeš, adijo.
Ni tako kot v Sloveniji, ne govorijo slovensko, klatijo po srbsko in šiptarsko, privlečejo še babo in froce in vse to na socialki, dec pa na minimalcu.
Probaj tako v Avstriji, ti bodo hitro vrata pokazali, če boš blodil po slovensko.

Pa ja, Slovenija je včasih podeljevala državljanstvo kar vsem jugovičem po vrsti, ki niti malo niso znali in tudi zdaj po 20, 30 letih ne znajo slovensko. Bebasti Slovenci pa z njimi po srbsko pričajo.

Moj kolega je dobil službo kot šef na gradbišču. Pogoj je bil, da obvlada srbščino, da je lahko delavcem dopovedal kaj delati. Preprosto je moral govoriti srbsko. ALi pa adijo služba.

“Rečite, kar hočete”? Avtor, predaj državljanstvo, pa marš v Kandahar.

Medtem, ko se navdušujete nad takimi rečmi, bo vlada sprejela pravilnik, zaradi katerega bo onesnažena pitna voda. Adijo pitje vode iz pipe.

New Report

Close