Najdi forum

Naslovnica Forum Politični čvek Zakaj SDS pošilja naš denar na Poljsko

Zakaj SDS pošilja naš denar na Poljsko

Državnega denarja za podjetja ni, za projekt Poljakov je
Zakaj Slovenija na vrhuncu epidemije vlaga denar v mednarodni sklad, ki ga snujejo politični prijatelji SDS na Poljskem?

Primož Cirman
Vesna Vuković
Avtor: Primož Cirman / Vesna Vuković

V nadzornem svetu in upravnem odboru sklada Treh morij imajo za zdaj glavno besedo Poljaki. Vlada RS
Medtem ko se je državna jamstvena shema, ključni ukrep za pomoč gospodarstvu med epidemijo, izkazala za polomijo, Slovenija očitno nima težav s financiranjem projekta, ki ga snujejo politični prijatelji SDS na Poljskem.

Naša država bo namreč 23 milijonov evrov vložila v mednarodni sklad Tri morja. Za primerjavo:

– v celotnem proračunu za prihodnje leto je za vse investicije v domove za starejše na voljo slabih 30 milijonov evrov, torej le sedem milijonov evrov več.

– z denarjem, ki ga bo vplačala v sklad, bi lahko skoraj v celoti pokrila še en obrok mesečnega temeljnega dohodka 26.000 samozaposlenih, kmetom, kulturnikom in drugim, ki so zaradi epidemije ostali brez virov preživljanja.

– zgradila bi lahko cestni predor pod mariborskim mestnim središčem, o katerem so začeli razmišljati na Štajerskem.

– 23 milijonov evrov je skoraj polovica od vrednosti vseh posojil, ki so jih slovenska podjetja v osmih mesecih od prvega izbruha epidemije dobila iz državne jamstvene sheme.

Kaj so Tri morja?
Sklad je projekt, ki izhaja iz politične pobude Treh morij, v katero se je pred leti povezalo dvanajst evropskih držav na območju med Baltskim, Jadranskim in Črnim morjem, med njimi tudi Slovenija. Najbolj intenzivno ga podpirajo na Poljskem in v ZDA, kjer v Treh morjih vidijo nekakšno tamponsko območje med “staro” EU, Rusijo in kitajskim vplivom na Balkanu. Oboji si zato želijo, da bi pobuda prerasla tudi v sklad, ki bi ob sodelovanju zasebnih vlagateljev vlagal v energetsko, prometno in digitalno infrastrukturo na tem območju.

Precej manj so temu naklonjeni v Bruslju in Berlinu. Tam v skladu vidijo orodje za uveljavljanje ameriških interesov v EU, predvsem na področju energetike. Vlagal naj bi namreč tudi v gradnjo terminalov ob Baltskem morju, kamor bi lahko Američani izvažali utekočinjeni naravni plin. Po informacijah iz diplomatskih virov za sklad najbolj intenzivno lobira ameriška veleposlanica na Poljskem Georgette Mosbacher, ki jo je na položaj v Varšavo leta 2018 imenoval Donald Trump.

Eden od ciljev iniciative je zgraditi transportni koridor, ki bi povezal sever in jug.Poljsko ministrstvo za infrastrukturo in gradbeništvo
V Bruslju in Berlinu v projektu vidijo tudi poizkuse spodkopovanja politične enotnosti EU, ki je že na preizkušnji zaradi poljske in madžarske blokade sprejetja svežnja EU za okrevanje gospodarstva po pandemiji. Kot je znano, je Janša prejšnji teden v spor posegel s pismom, v katerem je predsednika evropskega sveta Charlesa Michela skušal prepričati, naj popusti Poljski in Madžarski, ki sta zahtevali, da sprejetje svežnja ne bi smelo biti pogojeno s spoštovanjem vladavine prava. Evropski poslanci SDS sicer že več let v evropskem parlamentu glasujejo proti resolucijam, ki opozarjajo na slabo stanje vladavine prava na Poljskem in Madžarskem.

Zakaj se Sloveniji mudi vplačati denar
Morda se prav zato vladi Janeza Janše tako mudi vložiti denar, ki bi ga precej bolj potrebovali doma. Slovenija je namreč med prvimi državami, ki se je zavezala k vplačilu. Do zdaj sta to storili le poljska državna banka BGK in romunska izvozna banka, ki sta sklad ustanovili junija lani v Luksemburgu. Še približno milijardo dolarjev naj bi po načrtu prispevale ZDA. Ostale evropske države z izjemo Estonije do zdaj niso napovedale vplačil. 23 milijonov, ki jih bo vplačala v sklad Tri morja, si bo država izposodila od SID banke. Tam včeraj na naša vprašanja niso odgovorili.

Zakaj bo Slovenija dala ta denar, za zdaj ni jasno. Še vedno namreč ni znano, ali bo sklad sploh zaživel in koliko denarja se bo v tem primeru vrnilo v Slovenijo. Drugače kot recimo pri delitvi EU denarja je naša država med razvitejšimi člani pobude Treh morij. Prav tako ni znano, ali in koliko besede bo imela pri vodenju sklada, ki ga je Poljska prepustila britanskemu podjetju Amber Infrastructure Group.

V Bruslju in Berlinu v projektu vidijo tudi poizkuse spodkopovanja politične enotnosti EU.Reuters
V nadzornem svetu in upravnem odboru sklada Treh morij imajo za zdaj glavno besedo Poljaki. Prva in za zdaj njegova edina naložba je bil nakup poljske družbe Cargounit, največjega poljskega ponudnika zakupa lokomotiv. Cilje naložbene politike naj bi voditelji dvanajstih držav šele dorekli. Med možnimi projekti pa se poleg plinskih terminalov omenja še gradnja energetskih povezav med državami, hitre železnice v treh baltskih držav, rečnih kanalov, ki bi povezali Donavo, Odro in Labo, s tem pa omogočili plovno pot med Črnim in Severnim morjem …

Med projekti v Sloveniji so za zdaj predvideni plinovod do Madžarske, drugi tir Divača Koper, potniški center Emonika v Ljubljani in še nekateri drugi. Toda pri tem se poraja vprašanje, zakaj jih SID banka raje ne bi pomagala financirati neposredno. Če bo pogoj za pridobitev sredstev sklada Treh morij res sodelovanje zasebnih partnerjev, pa bo Slovenija zelo verjetno ostala brez denarja. Možnosti javno-zasebnega partnerstva namreč ni predvidela pri nobenem od večjih infrastrukturnih projektov.

Odlično naložen denar imamo v Grčiji, tja ga je posodil Borut Pahor kot prvovrstno naložbo
citat
Rebalans je potreben tudi zaradi odločitve Slovenije, da sodeluje v mehanizmu držav območja evra, da pomagajo globoko zadolženi Grčiji. Posojilo Grčiji, za katero se z rebalansom zagotavlja 140 milijonov evrov, po zagotovilih finančnega ministra Franca Križaniča ne bo povečalo primanjkljaja, saj gre le za prerazporeditev sredstev znotraj depozitov države.

Več na: https://www.zurnal24.si/slovenija/grciji-tudi-slovenski-denar-87603http://www.zurnal24.si

Na tole smo pa že malo pozabili, saj ne rečem da ga tile ne pihnejo, ampak očitati nekomu investiranje 30 miljonov v nek sklad , pred tem je pa nekdo ” naložil ” preko 100 miljonov v Grško likvidnost je milo rečeno groteskno, verjamem da je necenzurirano pisal o tem, ampak možgane je pa vendarle treba vklopiti preden neumnosti okoli širiš.

nova
Uredništvo priporoča

Glede na to, da imamo covid razširjen že v cca 90{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} DSOjev, lahko pričakujemo vsaj 5{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} prostih postelj zaradi smrti zaradi Covida.

Vlada dela na tem, da bo prostora v DSOjih dovolj. Kdo bi še hotel v zapor (kar so DSOji dejansko med Covid krizo postali), kjer imaš kakih 10{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} možnosti, da v nekaj mesecih umreš zaradi okužbe, ki so ti jo prinesli tam zaposleni zaradi neustreznih ukrepov vlade.

Pričakovana verjetnost preživetja v DSOjih z učinkovitimi ukrepi Jnaševe vlade, je pač v zadnjem kvartalu letošnjega leta na nivoju nacističnih koncentracijskih taborišč.

Primož Cirman
Vesna Vuković
Avtor: Primož Cirman / Vesna Vuković

Še eden, ki ne ve, kakšna prevaranta sta ta dva “novinarja”.
Na novinarstvo se pa PRAV NIČ ne spoznaš.

spet eden od tistih, ki nimate pošlihtanih koleščkov v glavi…

spet eden od tistih, ki nimate pošlihtanih koleščkov v glavi…
[/quote]
Daj povej , torej ta levičarska naložba ni bila najboljša , ali pač ?


Daj povej , torej ta levičarska naložba ni bila najboljša , ali pač ?
[/quote]

bila je nujna, pa vseeno levičarska ali desničarska, kolikor vaz vem, je pa bila slovenska.

o tem kje se postavlja vejica imaš pa približno toliko pojma kot jaz o veliki Začetnici.

Projekt portala Ne-cenzurinano (Cirman in Vukovićeva) je rušenje te vlade. Prirejanje in polresnice so glavni atributi tega portala. Kmalu se mu bo bombastično agresivno pridružila tudi POP TV, ker se mora Janšo zrušiti čimpreje zaradi posledic prodaje POP TV.
Seveda pa je natepavanje na tem portalu (MON) za polpismene, stalnica.

New Report

Close