Najdi forum

Naslovnica Forum Politični čvek na proslavi v Komnu

na proslavi v Komnu

Se vam zdi, da je v redu, da je na proslavi Priključitve Primorski v Komnu plapolalo vsepolno jugoslovanskih zastav ?
To je neka preživela ideologija in ne moremo in ne smemo je poveličevati.
Žal sem imela občutek, in ne edina, da se poveličuje Jugoslavijo in občutek je bil, da se Slovenije sramujemo.

Vendar je bilo preveč v znamenju rdeče zvezde.

Govorniki in nastopajoči so bili enkratni. Njihove domoljubne besede so se globoko dotaknile vseh prisotnih.
Izbrane besede iz ust Marka Bandelli, pa Dušana Jelinčiča…Kot bi nežna burja božala dušo.

nova
Uredništvo priporoča

Tudi meni se je zdelo malo pretirano tole poveličevanje jugoslovanstva, drugače pa zelo lepa proslava.

V objemu kraških borovcev, na ravnini obdani z vonjem po kamnu in rdeči zemlji, se je odvijala ta proslava, ki je bila resnična podoba Primorske z vsemi današnjimi voditelji Slovenije in s priljubljenimi igralci tržaškega gledališča ter seveda s pevskim zborom, ki je zapel himno Primorske.
Enkratno, prelepo.

Naša domovina je Slovenija. Slovenija ima svojo zastavo. Ponosni bi morali biti na svojo zastavo. Plapolati morajo slovenske zastave.

Jugoslavija domovino moja!!!

Ponosni? Realno gledano so ljudje v Jugoslaviji bili ponosni na svojo domovino in tudi v svetu je Jugoslavija nekaj pomenila. Danes pa? Saj vemo kako je.

Ni prav, da na proslavi v naši domovini Sloveniji, za katero smo se borili in si jo želeli, poudarjajo pomen bivše države, v kateri je padlo veliko Slovencev in iz katere smo želeli izstopiti.

Priključitev matični domovini se je zgodila v času Jugoslavije.

Kaj se dogaja z našim ozemljem v današnjih časih, pa imamo možnost videti v Piranskem zalivu in drugod po meji.

Ponosni? Realno gledano so ljudje v Jugoslaviji bili ponosni na svojo domovino in tudi v svetu je Jugoslavija nekaj pomenila. Danes pa? Saj vemo kako je.
[/quote]
Dojemanje domovine in države ni eno in isto. Kot ni isto narodnost in državljanstvo. Lahko ima nekdo državljanstvo neke države, pa to ne pomeni, da je izvorno iz domovine te države.

Biti ponosen na svojo domovino, pomeni biti ponosen na svoj dom, na svo rodj, na svoj izvor. Domovino predstavljajo ljudje, državo pa obast(niki). Ni nujno, da ima nekdo, ki ima rad svojo domovino, rad tudi svojo državo.


Dojemanje domovine in države ni eno in isto. Kot ni isto narodnost in državljanstvo. Lahko ima nekdo državljanstvo neke države, pa to ne pomeni, da je izvorno iz domovine te države.

Biti ponosen na svojo domovino, pomeni biti ponosen na svoj dom, na svo rodj, na svoj izvor. Domovino predstavljajo ljudje, državo pa obast(niki). Ni nujno, da ima nekdo, ki ima rad svojo domovino, rad tudi svojo državo.
[/quote]
*na svoj rod


Dojemanje domovine in države ni eno in isto. Kot ni isto narodnost in državljanstvo. Lahko ima nekdo državljanstvo neke države, pa to ne pomeni, da je izvorno iz domovine te države.

Biti ponosen na svojo domovino, pomeni biti ponosen na svoj dom, na svo rodj, na svoj izvor. Domovino predstavljajo ljudje, državo pa obast(niki). Ni nujno, da ima nekdo, ki ima rad svojo domovino, rad tudi svojo državo.
[/quote]

In kako so lahko ponosni na svojo domovino ljudje, ki v tej domovini životarijo in takih je danes ogromno? Medtem ko elita krade milijarde…

In kako so lahko ponosni na svojo domovino ljudje, ki v tej domovini životarijo in takih je danes ogromno? Medtem ko elita krade milijarde…
[/quote]

Beri, kar je napisano.

In kako so lahko ponosni na svojo domovino ljudje, ki v tej domovini životarijo in takih je danes ogromno? Medtem ko elita krade milijarde…
[/quote]
Beri, kar je napisano.
Spodaj je tema: Vsak četrti Slovenec težko razume preprosta besedila

Sem Primorka. Boli me, ko vidim, kako se družba spreminja in poveličuje domobranstvo in izničuje pomen partizanov. Sem že pisala tukaj gor: družina izgubila brata v partizanih, ženske v zaporu v Italiji. Po vojni pa izgubili najboljšo zemljo, ker niso hoteli biti komunisti. In sedaj mi rečejo, da sem komunist, ko zagovarjam NOB. Zame najhujša žalitev.
Kot otrok sem v Jugi občutila pripadnost domovini, sedaj je pač ne. Občutim pripadnost svoji zemlji, ne pa državi.
Sploh se ne čudim, da ni bilo slo zastav. Kaj pa smo Primorci dobili v tej naši državi? Bolj malo.
Škoda, ker nimamo svoje Primorske zastave. Potem bi te plapolale.

včeraj je karlek vabil v komen, pa nisem vedela za kaj se gre. no, karlek, s temle si pa ušel iz moje liste najbolj priljubljenih forumašev

Tako je. Vstanemo pa (dokaj) složno na “Vstala Primorska”.

Naj ti domobranci že zaprejo svoj gobec, vsi pametni danes, ko se je borilo za Slovenijo so bili pa vsi skriti v tujini.

Na trenutke sem doživljala to proslavo kot slavospev nekdanji državi.
Saj je bila proslava dobra, dobri govorniki, odlični nastopajoči, toda na trenutke je bila prisotna premočna nostalgija nad nekdanjo državo, ki pač vemo, da je terjala veliko življenj naših prednikov.
In res je delovalalo tako, kot da obžalujemo nekdanje čase, kot da sedaj živimo neko razočaranje.

V času smo izgubili Trst, kardelj je hrvatom podaril Istro in vi ste ponosni na jugo?
Jasno je sicer samo to, da smo bili nekoč del neke države, vendar je zato ni treba poveličevati sploh pa ne za drobtinice, medtem ko so potico dobili drugi.

Saj ni poveličevanje, le nostalgija. Marsikdo od teh upokojencev, ki komaj živijo danes, je v udarniških akcijah pomagal graditi marsikaj, kar se je potem sprivatiziralo. Dejstvo je, da smo nekoč imeli sanje o nečem boljšem, ne o životarjenju, revščini.
Namesto, da bi bili ponosni na to, kar smo dobili, si sami očitamo, kaj nismo dobili. Cankar nas je zelo dobro ocenil. Uspešni evropski narodi so ponosni na svojo zgodovino, mi tega ne znamo in zato je kot je. Ponosna na svojo Primorsko, ponosna!

Samo še en komentar. Ne morete primerjati Prekmurja in Primorske. Primorska je krvavela že v 1. svetovni vojni z najhujšo fronto v Evropi. Komaj se je rana malo zacelila, se je druga odprla. Narod je trpel desetletja! Zato je priključitev tako pomemben praznik!

Se strinjam, da je priključitev zelo pomemben praznik. Tudi proslava kar se tega tiče, je bila lepa, toda grenak priokus ostaja, ker je bilo preveč nostalgije za ideologijo, ki je naredila veliko gorja in je ni več.
Premalo se je poudarilo državo, v kateri sicer životarimo, a je naša in smo jo želeli imeti.

To je realno napisano. Že zdavnaj bi morali odstraniti partizanstvo iz proslav. To so drugi časi. 91 je bila druga bitka, imeli smo državljansko vojno za odcepitev in to bi morali spoštovati. Ni šans, da grem na kakšno partizansko parado, pa če je še tako zgodovinsko povezana s krajem in dogajanjem. Takšne spomine in obeležja bi morali potekati brez titovk! Toliko grozot, kot so jih pustili na slovenskem povojni poboji in partizanski eksekuterji, si enostavno ne zaslužijo nobenih časti po vseh premnogih letih od konca vojne, marsikdo pa bi si zaslužil Haag. In nisem zagovornik domobrancev, da bo jasno, le to ni prav!

New Report

Close