Najdi forum

Spoštovani g. Pilih!

11. 1. 2013 sem si pri sankanju zlomila golenico. Diagnoza Fractura malleoli externi sin. Oskrbeli so me v Jesenicah, kjer sem dobila nehodilno mavčno longeto in Fragmin 2.500. V ponedeljek, 14. 1 sem šla na kontrolo v UKC Maribor, kjer so mi longeto kompletirali v dokolenski mavčni škorenj. PO treh dnevih sem odšla nazaj, saj mi je noga otekala in me je mavec preveč tiščal. Mavec so odstranili in namestili novega. Zgodba se je ponovila. 20. 1 sem bila ponovno obravnavana zaradi tiščanja mavca. Mavec so mi odstranili, namestili mavčno longeto in vzeli kri za D-dimer, ki je pokazal vrednost 440. Zdravnik je dejal, da je izvid negativen. Ker imam z nogo še vedno težave, nameščen imam mavec s peto, sem malo brskala po spletu in ugotovila, da je ta vrednost D-dimera kar povečana. Sedaj me skrbi ali je možno, da mi noga dela težave zaradi možnosti globoko venske tromboze. Ali je tri tedne po poškodbi normalno, da mi prsti zatekajo, ko imam nogo v navpičnem položaju, občasno me pod mavcem pika, peče in zateguje. Na nogo ne morem stopiti, lahko jo samo položim na tla.

Najlepša hvala za odgovor in lep pozdrav,
Valerija

Spoštovana,

D-dimer je povišan (to je pri poškodbah pričakovano), vendar ne čezmerno. Težave, ki jih navajate, so pogoste pri tovrstnih poškodbah. V času otekanja (to lahko traja tudi več kot 3 mesece od poškodbe) priporočam v mirovanju višji položaj poškodovane okončine od prsnega koša.

Če se je oteklina v zadnje času povečala, priporočam kontrolo D-dimerja.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

živjo danes si je sin 5let na smučanju zlomil golenici in me zanima kako dolgo traja zdravljenje??in po kolikem času dobi peto?? ps.golenice ni bilo potrerbno ravnati niti poerirati .lp janja

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovana,

trajanje zdravljenja v mavcu je odvisno od vrste zloma. Običajno traja 3 do 6 tednov. Če bo potrebno 6 tedensko zdravljenje, bo peto dobil zelo verjetno po 3 do 4 tednih. Glede na to, da golenice ni bilo potrebno ravnati, sklepam, da je verjetnejše 3 tedensko zdravljenje v mavcu brez pete.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

živjo na izvidu piše diagnoze:fractura tibiae dex.kaj drugega ne piše gležen:vidna spiralna fraktura tibiae v dokaj dobrem pšoložaju.že v naprej hvala za odgovor če mi lahko poveste kaj to pomeni.lpjanaj

Spoštovana,

za celjenje je to ugoden zlom, ki je, kot je navedeno tudi v dobrem položaju. Zelo verjetno bo moral nositi mavec 3 do 4 tedne.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

živjo mene pa zanima če je normalno da sina po 12dneh od zloma golenice boli na predelu zloma pravi da ga ne boli močno ampak rahlo.mislite da je razlog približevanje grdega vremena??

ps.da vam povem dobil je mavec za 3 tedne nato dobi še peto za 14 dni.lp in hvala za odgovore

Spoštovani,

da, to je normalno, dokler se zlom ne bo zarastel. Mavec ne zagotovi popolnega mirovanja na mestu zloma.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

živjo zopet imam nekaj vprašanj kot sem napisala si je sin 5 let 21,2. zlomil golenico 22,3 smo imeli kontrolo in dr.kordič je v izvid napisal da rtgg kaže nespremenjen odnos fragmentov,ni pa še izrazitega alusa ,tudi preraščene frakture.odsvetujemo še polno obremenitev.sedaj mora imneti mavec še dodatne 4 tedne.ali je to normalno in če mi lahko razložite te besede dr.kordiča.skrbi me zaradi mišic ker bodo 10 tednov v mirovanju.lp in že v naprej najlepša hvala za odgovor

Spoštovani,

kot kaže, je ostal zlom v dobrem položaju, kolega pa ni videl znakov kostnega celjenja (kalus). To pomeni, da se zlom zarašča počasneje, kot je to običajno. Mišice bo lahko popravil tudi po daljši nošnji mavca.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni.

V sredo sem si zlomil golenico, in dobil mavec. Kosti ni bilo potrebno ravnati. Zanima me kako dolgo bom moral nositi mavec (mavec je brez pete, in ne smem stopiti na poškodovano nogo)? In kako dolgo lahko pričakujem bolečine v predelu zloma?

Lep pozdrav

Spoštovani,

koliko ste stari? To je za (orientacijsko) napoved zelo pomembno.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Star sem 19 let.
Zanima me še, če po odstranitvi mavca brez pete, lahko pričakujem še mavec s peto, ali kakšno drugo rešitev?

Za odgovor se že vnaprej zahvaljujem.

Lep pozdrav

Spoštovani,

zelo verjetno boste nosili mavec brez pete 3 do 6 tednov, nato pa še 3 do 6 tednov mavec s peto. V tej zadnji fazi, boste lahko pričel nogo obremenjevati do meje bolečine. Gre za precej velik časovni okvir (skupaj 6 do 12 tednov), ki je odvisen predvsem od tipa zloma in hitrosti celjenja.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

po osmih tednih so mi sneli mavec. Zlom je še viden, polovična obremenitev med berglama, vodilo je bolečina. Držim se navodil, ne boli me, pa tudi ne obremenjujem noge (niti polovično ne, ker nočem tvegati). Kljub temu mi noga na mestu zloma oteka, je to normalno? Ne boli me, samo otečeno je..

Spoštovani,

da, otekanje je normalno vse dokler proces celjenja zloma ni popolnoma končan (za golenico vsaj 3 mesece). Pazite le, da ne boste občutili bolečino!

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!

Stara sem 21 let in sem si pred 2 tednoma zlomila golenico. Imam nadkolenski nehodilni mavec. Noge ne obremenjujem. Ko ležim imam nogo vedno podloženo z vzglavnikom. Zadnje dni imam problem v peti, namreč ko ležim imam občutek kot da pete ni, bolečin v peti ni, ampak domnevam da me zaradi tega boli noga. Peta na mavcu je obrabljena, ker sem nogo nehote položila na mokro podlago.

Za odgovor se vam zahvaljujem.

Spoštovana,

zaradi popravila mavca priporočam predčasno kontrolo.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdrav 20 10 2013 sem pri pacu z drevesa mi je počila golen bil sem operiran dobil sem 10 vijakov+ ploščico razgibavana se ni kašni so postopki hvala…

Pozdrav 20 10 2013 sem pri pacu z drevesa mi je počila golenica bil sem operiran dobil sem 10 vijakov+ ploščico noga je še malo zatečena razgibavana se ni kašni so postopki hvala…

New Report

Close