Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem ARTHRON Klinika za sklepe, hrbtenico in poškodbe Razlaga MR levega kolena (sinovialna plika, bakerjeva cista,..)

Razlaga MR levega kolena (sinovialna plika, bakerjeva cista,..)

Pozdravljeni,
po MR levega kolena sem dobil sledeci izvid:

Vecji iliv. Bakerjeva cista /6x2x1 cm/
Burza za nasadiscem tetive medialne glave muskulusa gastroknemiusa je razsirjena in meri v premeru do 25 mm.
Manjsa mediana, parapatelarna sinovialna plika. Patelofemoralni hrustanec izgleda normalen.
Tudi preostali artikulacijski hrustanec ne kaze patoloskih sprememb.
Na prehodu korpusa v zadnji rog medialnega meniskusa je vidna manjsa radiarna fisura prostega roba, v zadnjem rogu je prisotna horizontalna fisura, ki se siri s spodnje povrsine.
Ob dorzalnem delu je majhna parameniskualna cista.
Lateralni meniskus je normalen.
Ligamentni aparat je v mejah normale.

Star sem 44 let, tekac maratonec, tecem 3-4 krat tedensko, od tega je en dolgi tek (med 20-35 km). Mislim, da je prislo do poskodbe poleti, ko sem v vodi brcnil v “prazno”, nisem pa preprican, saj sem ob tem zacutil nelagodje, boleti pa me je zacelo sele cez dan dva (vmes pa sem tudi tekel). Cakam na artroskopijo kolena. Vprasanja, ki jih imam so:
1. jasna mi je sama poskodba meniskusa, kaj pa pomenijo bakerjeva cista, sinovialna plika, razsirjena burza, parameniskualna cista? Je vsaka od teh dodatnih stvari za “zdravit”? In kako?
2. V koliksno meri je lahko k poskodbi pripomoglo dejstvo, da veliko tecem (ali sploh ne)? Je tako ponavljaioce gibanje tudi “slabo” za meniskuse?
3. Ali bom po okrevanju lahko normalno zopet tekel maratonske razdalje? Ali pa bo to “skodljivo”?

Najlepsa hvala in lep dan zelim!

Spoštovani,

1. jasna mi je sama poskodba meniskusa, kaj pa pomenijo bakerjeva cista, sinovialna plika, razsirjena burza, parameniskualna cista? Je vsaka od teh dodatnih stvari za “zdravit”? In kako?
Sinovialna plika je guba sklepne ovojnice, ostali navedeni pa so posledica okvare meniksusa in bodo zelo verjetno izzveneli, ko bo rešena okvara meniskusa.
2. V koliksno meri je lahko k poskodbi pripomoglo dejstvo, da veliko tecem (ali sploh ne)? Je tako ponavljaioce gibanje tudi “slabo” za meniskuse? Pomembno. Meniskusi so amortizerji in so pri teku obremenjeni (sunkovite obremenitve).
3. Ali bom po okrevanju lahko normalno zopet tekel maratonske razdalje? Ali pa bo to “skodljivo”? Odvisno od deleža odstranjenega meniskusa in od stanej sklepnega hrustanca, kar se bo videlo šele pri operaciji.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,
najprej se enkrat hvala za vas odgovor in trud na tem forumu!

Opravil sem artroskopijo kolena, spodaj so rezultati:

Mnenje in terapija

Pri artroskopiji ugotovimo rupturo medialnega meniskusa na meji med srednjo in zadnjo tretjino. Poskodovani del meniskusa odstranimo. Lateralni meniskus bp, hrustanec bp, zadnja krizna vez bp. Sprednja krizna vez deluje prekrvavljena, sicer ni napeta. Po natancnem pregledu vezi ugotovimo, da je PL zelo ohlapna, AM prilepljena bolj proksimalno in ni dovolj napeta. Femuropatelarni sklep je bp.

Diagnoza

S83.2 Ruptura menisci medialis sin
S83.5 Ruptura LCA sin

Z operaterjem sva po operaciji le na kratko govorila in omenil mi je, da s tem ne bi smel imeti tezav pri teku (tudi maratona), da za ostalo se bova pa se pogovorila, saj imava “sestanek” jutri, v petek. Omenil je tudi, da imam zelo lep hrustanec (dobre gene)

Naj omenim, da do sedaj sploh nisem imel obcutka, da je kaj narobe z mojo krizno vezjo. Ce sem smucal cel dan, na polno, nisem imel tezav. Ce sem smucal cel teden, se mi je resda pojavila bolecina v kolenu (kolenih?) tam nekje tretji cetri dan, ce nisem imel dosti pocitka vmes a to sem pripisoval dejstvu, da “noge” ne zdrzijo vec tako intenzivnega smucanja (leta pac), ne pa da je kaj narobe s krizno vezjo. Tudi ko sem imel pregled pri operaterju pred artroskopijo, je rekel, da imam dobre vezi?

Ker se zelim dobro pripraviti, tudi pshicno, za ponovno srecanje z operaterjem, kjer bom verjetno izvedel vec o sprednji krizni vezi, kaj in kako za naprej,..(kar sedaj vem, je le to, da rekunstrukcija le te ni nujna, ce ima clovek dobro muskulaturo,…vprasanje pa je kaj bo cez 10-15 let…).

Zato bi vas prosil se za nekaj pojasnil:
– imam strgano ali nategnejo krizno vez?
– je glede rekunstrukcije sploh vazno ali je strgana ali nategnjena (je kaka razlika pri rehabilitaciji)
– koliko casa traja rehabilitacija in kaksne so faze (kaj v kateri fazi ze smem poceti (sporti?)

Hvala in lep dan zelim!

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

– imam strgano ali nategnejo krizno vez?
Glede na opis, strgano.
– je glede rekunstrukcije sploh vazno ali je strgana ali nategnjena (je kaka razlika pri rehabilitaciji)
Za odločitev o operaciji je pomembna predvsem stbilnost kolena. Če gre za delno poškodbo sprednje križne vezi, ni potrebno nadomestiti cele, ampak le njen poškodovani del.
– koliko casa traja rehabilitacija in kaksne so faze (kaj v kateri fazi ze smem poceti (sporti?)
Šest do 9 mesecev. Do normalne hoje 2 – 6 tednov, do teka po ravnem 3 mesece, polne obremenitve 6 do 9 mesecev, glede na uspešnost mišične rehabilitacije.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

dfdfdsfdsfdsfdsfds

???

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close