Najdi forum

Poškodba hrustanca v kolkih

Pozdravljeni,
Zaradi bolečin v levem kolku, ki se »podaljšujejo« v levo koleno, sem opravil RTG in MRI obeh kolkov.

MRI za levi kolk pravi:
»Preiskava v treh ravninah, v običajni pd/fatsat sekvenci. Manjši izliv. Sklep je normalno razvit. Glavica je sferična in dobro prekrvavljena. Robne naplastitve so na glavici, tudi anterolateralno. Difuzno je malo tanjši sklepni hrustanec, fokalnih sprememb v njem ni. Fisura je v labralnem hrustancu lateralno, približno v osrednjem delu lateralnega labruma, z manjšo perilabralno sinovijalno cisto, premera okoli 1 cm. Mnenje: degenerativne spremembe, FAI, fisura s cisto v labrumu.«

MRI za desni kolk pravi:
»Preiskava v treh ravninah, v običajni pd/fatsat sekvenci. Minimalni izliv. Glavica femorja je sferična, dobro prekrvavljena. Nakazuje se konveksen prehod glavice v vrat v anterolateralnem delu. Edem hrustanca fokalno, lateralno in sicer prehodnega dela hrustanca med labralnim in sklepnim. Debelina sklepnega hrutanca je normalna. Mnenje: mri slika začetnega FAI, fokalna sprememba na prehodnem delu hrustanca.«

Zanima me naslednje (prosil bi za odgovore sistematično po točkah):
1. Kaj se je izlilo ?
2. Kaj pomenijo robne naplastitve na glavici ? Je to velik problem ?
3. Kaj pomeni difuzno tanjši hrustanec ? Ali to pomeni da je prišlo do resne obrabe in bi moral biti zaskrbljen ?
4. Kaj pomeni fisura hrustanca ? Baje naj bi bila razpoka. Ali to pomeni, da potrebujem operativni poseg za sanacijo te razpoke v hrustancu ?
5. Ali cista v mojem primeru izgine (podobno kot Bekerjeva), ali jo je potrebno operativno odstraniti ?
6. Kaj so fokalne spremembe ?
7. Kaj pomeni kratica FAI in slovenski pomen ? Je to sicer velik problem ?
8. Če bi bil operativni poseg neizbežen, koliko časa bi potem traja rehabilitacija in kdaj bi se lahko ponovno pričel ukvarjati s športnimi aktivnostmi ?

Za odgovore se Vam v naprej iskreno zahvaljujem.
lp, Jan

1. Kaj se je izlilo ? Sklepna tekočina, ki jo je zaradi draženja več kot normalno.
2. Kaj pomenijo robne naplastitve na glavici ? Je to velik problem ? Pomenijo reakcijo podhrustančne kosti na povečane obremenitve zaradi okvar sklepnega hrustanca.
3. Kaj pomeni difuzno tanjši hrustanec ? Ali to pomeni da je prišlo do resne obrabe in bi moral biti zaskrbljen ? To pomeni, da je hrustanec na širokem področju stanjšan. Težko komentiram le na osnovi izvida. Moral bi videti tudi posnetke.
4. Kaj pomeni fisura hrustanca ? Baje naj bi bila razpoka. Ali to pomeni, da potrebujem operativni poseg za sanacijo te razpoke v hrustancu ? Opisujejo poko vezivno-hrustančne ustnice (labruma). Če so v ospredju težave poveza s poko, jih lahko operativno zdravljenje odpravi. Pred odločitvijo o operaciji priporočam opraviti še MR artrografijo (slikanje z barvilom).
5. Ali cista v mojem primeru izgine (podobno kot Bekerjeva), ali jo je potrebno operativno odstraniti ? Izgine z operacijo, spontano malo verjetno.
6. Kaj so fokalne spremembe ? Lokalizirane (omejene).
7. Kaj pomeni kratica FAI in slovenski pomen ? Je to sicer velik problem ? Pomeni Femoro Acetabular Impingement – utesnitev med stegnenico in čašico medenice. Problem je toliko velik, kolikor povzroča bolečine. Rešljiv je predvsem operativno.
8. Če bi bil operativni poseg neizbežen, koliko časa bi potem traja rehabilitacija in kdaj bi se lahko ponovno pričel ukvarjati s športnimi aktivnostmi ? Rehabilitacija traja običajno 4 do 6 mesecev. Svetovane športne obremenitve so odvisne predvsem od najdb pri operaciji.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

Najprej najlepša hvala za vse odgovore.

Še nekako najbolj me sekira hrustanec (saj imam šele 35 let, ne bi bil pa rad že pri 50-ih na vozičku). Mogoče še naslednje:

1. Ali stanjšan hrustanec v mojem primeru ostane stanjšan za vse večne čase in gre samo še na slabše ? Vem da se sicer s starostjo počasi obrablja.
2. Kaj lahko storim da preprečim nadaljnje tanšanje ? So to le vaje za krepitev mišic ali pomagajo tudi kakšni prehranski dodatki (glukozamin ipd.). Ali pač še kaj ? Npr. MBST – nuklearna magnetno resonančna terapija ?
3. Kako zahtevna bi bila operacija za mojo problematiko ? Namreč, ali se da celotno problematiko rešiti z artroskopijo, ali je pač potreben kompleksnejši poseg ? (npr. za FAI baje tudi Surgical Hip Dislocation – Osteoplasty). Pravzaprav niti ne vem od kje ta FAI v mojem kolku, glede na to, da nisem imel agresivnejših oblik športa. Je pa res da sem pred leti (kakšnih 17 let) padel s treh metrov neposredno na trtico na beton. Vendar sodeč po RTG slikah poškodb na medenici ni bilo.
4. Kakšna vrsta anestezije bi bila potrebna pri operaciji za omenjeno problematiko ? Odkrito povedano, se epiduralne kar malo bojim.

Hvala za odgovore v naprej tudi na dodatna vprašanja.

Želim vam prijeten dan.
Jan

nova
Uredništvo priporoča

1. Ali stanjšan hrustanec v mojem primeru ostane stanjšan za vse večne čase in gre samo še na slabše ? Vem da se sicer s starostjo počasi obrablja. Da, zadeva lahko gre s časom le še na slabše.
2. Kaj lahko storim da preprečim nadaljnje tanšanje ? So to le vaje za krepitev mišic ali pomagajo tudi kakšni prehranski dodatki (glukozamin ipd.). Ali pač še kaj ? Npr. MBST – nuklearna magnetno resonančna terapija ? Še najbolj so trdni dokazi za glukozamin, ki dokazano zavira propadanje sklepnega hrustanca. Najpomembnejše je zmanjšanje obremenitev (ne teka, skokov, hoje navzdol, prenašanja bremen (tel. teža?)).
3. Kako zahtevna bi bila operacija za mojo problematiko ? Namreč, ali se da celotno problematiko rešiti z artroskopijo, ali je pač potreben kompleksnejši poseg ? (npr. za FAI baje tudi Surgical Hip Dislocation – Osteoplasty). Pravzaprav niti ne vem od kje ta FAI v mojem kolku, glede na to, da nisem imel agresivnejših oblik športa. Je pa res da sem pred leti (kakšnih 17 let) padel s treh metrov neposredno na trtico na beton. Vendar sodeč po RTG slikah poškodb na medenici ni bilo. Za odgovor na to vprašanja vas bi moral videti in videti RTG in MR posnetke.
4. Kakšna vrsta anestezije bi bila potrebna pri operaciji za omenjeno problematiko ? Odkrito povedano, se epiduralne kar malo bojim. Spinalna, epiduralna ali splošna.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,

Naj nadaljujem zgodbo glede na zgoraj navedeno. Opravil sem dodatno še artrografijo prizadetega kolka, ki pravi naslednje:

**********************
MR slikanje levega kolka opravimo intraartikularnem injektiranju paramagnetnega kontrastnega sredstva s HR T1 3D-FFE sekvenco v aksialnih, aksialnih poševnih sagitalnih in koronarnih ravninah in s 3D THRIVE MPR sekvenco, ki je sekundarno rekonstruirana več ravninah.

a) Na anterosuperiornem delu oboda labruma je videti ozko špranjo na bazi.
b) Superiorni rob labruma je nehomogen, imbibiran s kontrastom.
c) Znakov kostne apozicije na robu acetabula ni videti.
d) Femoralna glavica je razokrožena zaradi anterosuperiorne robne osteofitne apozicije, tako da je alfa kot patološko povečan.
e) Artikularni hrustanec je videti stanjšan.
f) Površine ni mogoče oceniti zaradi šuma slik.

Zaključek: gre za FAI tipa CAM, poškodba anteriornega labruma, znaki degeneracije labruma na superiornem delu oboda. Degenerativne spremembe artikularnega hrustanca.
*********************

Zanima me zopet naslednje:
1. Ali lahko “prevedete” izvid v nestrokoven izvid ? Torej da na razumljiv način za običanje ljudi obrazložite točke od a) do g).
2. Kakšen problem predstavlja špranja in kako jo artroskopsko rešujemo ? Je to velik problem ?
3. Ali pri artroskopiji lahko vidimo dejansko obrabo hrustanca in šele takrat potrdimo dejansko poškodbo ali so pač navedeni podatki artrograma 100% zanesljivi ?
4. Ali se postopek “limanja” hrustanca že uporablja v praksi ? Kako se to izvaja in kakšna je praksa ?
5. Kakšna je prihodnost, če je hrustanec obrabljen že pri 36 letih ? Pri katerih letih v povprečju lahko potem pričakujem postopek endoprotetike, če sploh ? Je to pri 50-ih, 60-ih, prej, kasneje … ? Resnih športnih obremenitev ne bi izvajal, zgolj kaj lažjega.
6. Kakšna je prognoza zdravljenja navedenega problema in ali lahko ocenite resnost od 1 do 5, če je 1 stanje ki ni resno in 5 stanje ki je kritično resno. Sem veliko prepozen ?

Za odgovore in vašo angažiranost pri mojem problemu se Vam v naprej iskreno zahvaljujem in Vas lepo pozdravljam.

Spoštovani,

Naj nadaljujem zgodbo glede na zgoraj navedenega. Opravil sem dodatno še artrografijo prizadetega kolka, ki pravi naslednje:

**********************
MR slikanje levega kolka opravimo intraartikularnem injektiranju paramagnetnega kontrastnega sredstva s HR T1 3D-FFE sekvenco v aksialnih, aksialnih poševnih sagitalnih in koronarnih ravninah in s 3D THRIVE MPR sekvenco, ki je sekundarno rekonstruirana več ravninah.

a) Na anterosuperiornem delu oboda labruma je videti ozko špranjo na bazi.
b) Superiorni rob labruma je nehomogen, imbibiran s kontrastom.
c) Znakov kostne apozicije na robu acetabula ni videti.
d) Femoralna glavica je razokrožena zaradi anterosuperiorne robne osteofitne apozicije, tako da je alfa kot patološko povečan.
e) Artikularni hrustanec je videti stanjšan.
f) Površine ni mogoče oceniti zaradi šuma slik.

Zaključek: gre za FAI tipa CAM, poškodba anteriornega labruma, znaki degeneracije labruma na superiornem delu oboda. Degenerativne spremembe artikularnega hrustanca.
*********************

Zanima me zopet naslednje:
1. Ali lahko “prevedete” izvid v nestrokoven izvid ? Torej da na razumljiv način za običanje ljudi obrazložite točke od a) do g).
2. Kakšen problem predstavlja špranja in kako jo artroskopsko rešujemo ? Je to velik problem ?
3. Ali pri artroskopiji lahko vidimo dejansko obrabo hrustanca in šele takrat potrdimo dejansko poškodbo ali so pač navedeni podatki artrograma 100% zanesljivi ?
4. Ali se postopek “limanja” hrustanca že uporablja v praksi ? Kako se to izvaja in kakšna je praksa ?
5. Kakšna je prihodnost, če je hrustanec obrabljen že pri 36 letih ? Pri katerih letih v povprečju lahko potem pričakujem postopek endoprotetike, če sploh ? Je to pri 50-ih, 60-ih, prej, kasneje … ? Resnih športnih obremenitev ne bi izvajal, zgolj kaj lažjega.
6. Kakšna je prognoza zdravljenja navedenega problema in ali lahko ocenite resnost od 1 do 5, če je 1 stanje ki ni resno in 5 stanje ki je kritično resno. Sem veliko prepozen ?

Prilagam sliko izvida.

Za odgovore in vašo angažiranost pri mojem problemu se Vam v naprej iskreno zahvaljujem in Vas lepo pozdravljam.

Spoštovani,

zanima me zopet naslednje:
1. Ali lahko “prevedete” izvid v nestrokoven izvid ? Torej da na razumljiv način za običanje ljudi obrazložite točke od a) do g).
a) Na anterosuperiornem delu oboda labruma je videti ozko špranjo na bazi. (gre za raztrganino vezivno-hrustančne ustnice v zgornjem delu sklepa)
b) Superiorni rob labruma je nehomogen, imbibiran s kontrastom. (barvilo zateka v ustnico (posledica razcefranja le te))
c) Znakov kostne apozicije na robu acetabula ni videti. (kostnih izraskov na robu čašice medenice ne vidijo)
d) Femoralna glavica je razokrožena zaradi anterosuperiorne robne osteofitne apozicije, tako da je alfa kot patološko povečan. (kostni izrastki na sprednejm zgornjem robu glave stegnenice)
e) Artikularni hrustanec je videti stanjšan. (stanjšan sklepni hrustanec – poškodba ali okvara)
f) Površine ni mogoče oceniti zaradi šuma slik. (površine hrustanca niso mogli oceniti)

2. Kakšen problem predstavlja špranja in kako jo artroskopsko rešujemo ? Je to velik problem ? Da in ne. Odvisno od tega, koliko je sklepni hrustanec okvarjen.
3. Ali pri artroskopiji lahko vidimo dejansko obrabo hrustanca in šele takrat potrdimo dejansko poškodbo ali so pač navedeni podatki artrograma 100% zanesljivi ? Bistveno bolj je zanesljiva artroskopija!
4. Ali se postopek “limanja” hrustanca že uporablja v praksi ? Kako se to izvaja in kakšna je praksa ? Ne.
5. Kakšna je prihodnost, če je hrustanec obrabljen že pri 36 letih ? Pri katerih letih v povprečju lahko potem pričakujem postopek endoprotetike, če sploh ? Je to pri 50-ih, 60-ih, prej, kasneje … ? Resnih športnih obremenitev ne bi izvajal, zgolj kaj lažjega. Odvisno od napredovalosti sprememb in bodočih obremenitev.
6. Kakšna je prognoza zdravljenja navedenega problema in ali lahko ocenite resnost od 1 do 5, če je 1 stanje ki ni resno in 5 stanje ki je kritično resno. Sem veliko prepozen ? 3. Ne.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,

Hvala za odgovorjeno.

Zanima pa me še naslednje:
1. Ali je, glede na moje trenutno stanje hrustanca, potrebno/nujno opraviti tudi reparativne posege na hrustancu in kako bi to potekalo (e.g. vsaditev hrustančnih celic, mikrofrakcije) ? Sprašujem zato, ker se rehabilitacija bistveno podaljša, če pridejo v poštev pristopi te vrste.
2. Kakšen problem predstavljajo kostni izrastki in kako se jih z artroskopijo sanira ?
3. Bolečine v kolku so občutno krepkejše. Od kje bolečina izvira ?
4. Kaj storiti da v tem trenutku minimiziramo obrabo hrustanca ? Priporočate da bi moral do operacije mirovati ali se normalno gibati, ali celo že uporabljati bergle ?
4. Ali sedenje pospešuje obrabo hrustanca ?

Vse pohvale Vam (forumu) za izjemno angažiranost. Resnično prava redkost na spletu.

Lep pozdrav.

Spoštovani,

1. Ali je, glede na moje trenutno stanje hrustanca, potrebno/nujno opraviti tudi reparativne posege na hrustancu in kako bi to potekalo (e.g. vsaditev hrustančnih celic, mikrofrakcije) ? Sprašujem zato, ker se rehabilitacija bistveno podaljša, če pridejo v poštev pristopi te vrste. Tovrstne operacije v kolčnem sklepu (še) niso zelo uspešne.
2. Kakšen problem predstavljajo kostni izrastki in kako se jih z artroskopijo sanira ? Lahko se jih odstrani.
3. Bolečine v kolku so občutno krepkejše. Od kje bolečina izvira ? To je brez pregleda težko reči.
4. Kaj storiti da v tem trenutku minimiziramo obrabo hrustanca ? Priporočate da bi moral do operacije mirovati ali se normalno gibati, ali celo že uporabljati bergle ? Predvsem se izogibajte hoji navzdol in prenašanju bremen. Priporočam hojo in predvsem nordijsko hojo po ravnem, plavanje in kolesarjenje.
5. Ali sedenje pospešuje obrabo hrustanca ? Ne.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

Do operacije imam dva meseca in pol. Vsega skupaj čakam na operacijo nekaj manj kot eno leto s čimer seveda niti slučajno nisem zadovoljen.

1. Bi se v teh dveh mesecih in pol, ko čakam na operacijo, lahko utegnilo še kaj spremeniti (na slabše, na dobro gotovo ne) v mojem kolku ? Sicer mirujem.
2. Ali se pri vas (Arthron) tudi ukvarjate s tovrstnimi operacijami in bi se izplačalo iti na samoplačniško varianto ? Kako finančno zahtevna bi sicer bila takšna operacija ?

V naprej hvala.

Spoštovani,

1. Bi se v teh dveh mesecih in pol, ko čakam na operacijo, lahko utegnilo še kaj spremeniti (na slabše, na dobro gotovo ne) v mojem kolku ? Sicer mirujem. Bistveno ne.
2. Ali se pri vas (Arthron) tudi ukvarjate s tovrstnimi operacijami in bi se izplačalo iti na samoplačniško varianto ? Artroskopskih operacij v kolčnih sklepih ne izvajamo.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,

Kaj menite o najnovejših izsledkih regenerativnih postopkov artikularnega hrustanca s pomočjo nano karbonskih vlaken in podobnih postopkih ? Ker sem po duši inženir, prilagam seveda reference, da izjavo podprem:

1. http://jap.physiology.org/content/early/2006/06/15/japplphysiol.01331.2005.short
2. http://www.wisegeek.com/is-cartilage-regeneration-possible.htm
3. In še članek iz MIT: http://www.pnas.org/content/109/25/10012.full.pdf+html?sid=7f184930-4c7b-45e5-92f8-e9af4f6f344a

(če člankov ne smem objavljati na forumu, se v naprej opravičujem)

Če se ne motim gre tu za resne in zelo obetavne pristope. Mogoče sedaj še ni pravi čas, ampak kakšno desetletje pa bi utegnilo popolnoma spremeniti pogled na problematiko obrabljenih sklepov. Kakšno je vaše mnenje o tem, glede na to da se po vsej verjetnosti pogostokrat udeležujete konferenc na temo ortopedije ? Je to tam kaj omenjenega ali spada to bolj v panogo biotehnologije ?

Hvala za mnenje.

Lep pozdrav.

Spoštovani,

vse navedene so obetavne tehnike, ki pa po mojem vedenju še niso v uporabi za zdravljenje ljudi. Nekaj let bomo še morali počakati…

Sicer se na tem področju odvija veliko raziskav, saj je okvara sklepnega hrustanca zelo pogost in za sedaj še nezadovoljivo rešen problem.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

Glede na to, da praktično sam nisem nikjer zasledil informacij od kateregakoli pacienta o artroskopskem posegu na kolku v SLO, mi dovolite da v nekaj stavkih opišem svoje doživljanje za vse tiste, ki jih ta poseg še čaka ali zgolj kot informacijo ostalim.

Zaradi topih bolečin v kolku in špikanja pri abdukciji noge (odmik od sredine vstran) sem sem oglasil pri ortopedu, ki je postavil diagnozo kot zgoraj opisano. Sledili so MRI pregledi, ravno tako že zgoraj opisano. Špikanje je bilo posledica udarjanja razoblikovane glavice femurja v acetabulum – nadalje posledica tega pa tudi lezija labruma.

Uspešno sem prestal operativni poseg konec maja 2013, ki mi ga je opravil dr. Stražar, ki je specializiran za te vrste posegov. Sam poseg za pacienta niti slučajno ni agresiven in sem bil po praktično dveh dneh odpuščen v domačo oskrbo. Bolečin praktično ni bilo, ker je ketonalček lepo pritekal v žilo. Bolj kot kolk so me bolele mišice od neznosno neprebavljivih bolniških postelj, ki jih premore naše zdravstvo. Domača postelja je bil zato pravi balzam.

Drugače je za kirurga. Za kirurga je to izjemno kompliciran proces. V splošnem obstaja tudi nevarnost da postaneš hrom. Ampak brez skrbi, to so izjemno, RES izjemno redki primeri (npr. če z instrumentom kirurg poškoduje živec). Me je pa na to opozoril dr. Stražar. Kar je seveda prav. Po operaciji na nekem predelu kože na prednjem delu stegna tudi dejansko nisem čutil otipa, ampak sedaj se je čutenje otipa povrnilo skoraj na nivo 100%. Konec koncev je tudi anestezija kritična, če že gremo v detajle.

Kot omenjeno, sem imel lezijo labruma, tako da ga je bilo potrebno zašiti in refiksirati nazaj na acetabulum in sicer od 12:00 do 15:00 – da, velika lezija, ampak se da popraviti. Refiksacija je zahtevala tri male vijakce, ki so (baje) razgradljivi v nekaj letih.. Dobra novica je (ki se jo da izluščiti že iz dejstva da smo šivali), da labrum ni bil degeneriran. Pomeni, da smo z zašitjem labruma preprečili agresivno obrabo hrustanca (labrum namreč ščiti hialini hrustanec). Glede na to, da so mi s pomočjo MRI s kontrastom diagnosticirali malo tanjši hrustanec, dr. Stražar ni videl problemov s hrustancem. Z direktnim artroskopskim posegom v sklep pa je videl praktično vse (pomeni, da rezultat MRI še daleč ni 100%). Potrebno je bilo narediti tri cca. 1.5 cm dolge reze v predelu kolka, preko katerih je kirurg vstopil z inštrumenti v sklep. Operativni poseg je potekal v splošni anesteziji, kar pomeni da smo pančal. Ta je baje primerna, ker se sklep na posebni mizi, ki se uporablja v ta namen, bolj sprosti. Meni je pa tudi odgovarjalo, da se enkrat za vselej dobro naspim (če se že zaradi otrok ponoči ne morem).

Izjemno pomemben proces je pravilna in dosledna rehabilitacija s kineteki v dizoterapevtskih prostorih in kasneje pravilna krepitev stegneskih mišic. Atrofija je bila naravnost šokantna. Človek ne more verjeti kako vse pade po dveh mesecih ležanja. Praktično postaneš cunja. Zdravilišče je skorajda nujno. Če ga ne odobri komisija, priporočam, da si ga posameznik vseeno privošči.

Ortoped je opravil odlično delo in mi omogočil da normalno funkcioniram v življenju. In kar je najbolj pomembno, da mi je bistveno podaljšal življenjsko dobo kolka. Zatorej hvala ortopedu.

Če koga še kaj zanima, sem na voljo, sicer pa lep pozdrav in srečno vsem ki imate karkoli opraviti pri ortopedih.

Jan

Srečna in uspešna zgodba…

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani!
Tudi sama imam že leto in pol težave z desnim kolkom. Pred mesecem dni so mi ugotovili minimalne robne osteofitne apozicije na glavici (lahko prosim razložite kaj to je?) z znaki poškodbe labruma anterosuperiorno. Zanima me ali obstaja za sanacijo poškodbe še kakšna druga možnost razen operacija za katero pa je sam ortoped dejal da ni najbolj enostavna in mi je pri zadnjem obisku pri njem raje ( baje, da je možnost da bolečina mine) apliciral še četrto blokado v predel kolka. Ker sem slišala o blokadah veliko različnih mnenj,mi lahko prosim obrazložite negativne strani teh injekcij in kako sama lahko vplivam na zmanjšanje teh slabih učinkov.
Imam pa še eno vprašanje glede delazmožnosti. Ali so pri taki poškodbi kakšne omejitve pri delu oz glede na to da imam lahko zelo razgiban delovni dan ( sem medicinska sestra) ali moram paziti na kakšne gibe, hojo,dvigovanje, da si stanja ne poslabšam ali je to, da nogo obremenjujem do bolečine dovolj pazljivo. Za odgovore se vam lepo zahvaljujem.

Spoštovana,

“robne osteofitne apozicije na glavici” so kostni izrastki na glavi stegnenice (reakcija kosti na obrabno dogajanje).

Sam uporabljam t.i. blokade zelo redko. Blokade običajno vsebujejo lokalni anestetik (zdravilo, ki začasno prepreči prevajanje po živcih) ter močno hormonsko protivnetno zdravilo. Slednje lahko (običajno le začasno) zmanjša vnetne znake (tudi bolečino), ki pa so hkrati tudi obrambni mehanizem telesa, kateri zmanjšuje nastajanje dodatne škode. Menim, da je artroskopski poseg v kolku bistveno boljša rešitev kot ponavljujoče blokade.

Kar se tiče delazmožnosti, bo zelo verjetno pred oceno potrebno opraviti artroskopski operativni poseg.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani!
Za hiter odgovor se vam najlepše zahvaljujem. Poraja pa se mi še eno vprašanje. Glede na to, da je sam otroped poudaril ne tako majhno rizičnost operacije me zanima kako pa,če se za operacijo ne odločim. Se bolečine, obraba, sam proces v kolku stopnjujejo? Lep pozdrav

Spoštovana,

šele z artroskopsko operacijo se lahko natančno oceni stanje v sklepu. Razna slikanja nam dajo le omejene podatke. Sicer je naravni tok obrabe postopno slabšanje, kar lahko prinese s časom tudi večje bolečine.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!

Zaradi bolečin v levem kolku, ki segajo že skoraj po celi levi nogim sem opravil MR artrografijo levega kolka. Bolečina je zmeraj bolj prisotna. Ker sem po poklicu pismonoša in večino dela opravljam peš in s kolesom, sem trenutno že nekaj časa na bolniški in mi to predstavlja velik problem.

Dobil sem diagnozo: sklepna površina femoralne glavice je razokrožena, prisotni so znaki robne osteofitne apozicije. Nehomogen signal iz artikularnega hrustanca, hrustanec je stanjšan; le blage spremembe signala iz subhondralne spongioze v zvezi z degeneracijo kostni rob acetabula je primerno oblikovan nehomogen signal iz artikularnega hrustanca acetabula hrustanec je stanjšan spremembe signala iz subhondralne spongioze v zvezi z degeneracijo psevdocistične formacije. Labrum ima špranjo na bazi v katero zateka kontrastno sredstvo: od superiornega do anteriornega dela oboda.Gre za artrotične spremembe levega kolka, poškodba labruma od superiornega do anteriornega dela oboda.

Zanima me, kaj to pomeni, ali obstaja kakšen poseg, da se to omili in koliko v tem primeru traja rehabilitacija? Kaj svetujete glede na moj poklic, da bi lahko normalno delal?

New Report

Close