Najdi forum

Zlom golenice in mečnice

Pozdravljeni,

marca sem med rekreacijo skočila direktno na žogo in si spiralno zlomila desno golen in mečnico, tik nad gležnjem, vendar sklep na srečo ni bil prizadet. Bila operirana, vstavljene ploščici in veliko vijakov. Redno hodila na FTH. Zdaj hodim že brez bergl, občasno še pošepam, ker šparam nogo, ko me boli, oteklina je prisotna še vedno. Ker sem drugače aktivna, tudi mama dveh majhnih otrok, me zanima kdaj približno se lahko začnem spet ukvarjati z rekreacijo, kot je npr hitra hoja, potem sčasoma tudi tek, hoja po trim stezi. Ipd….Včasih moram steči za otrokom, pa naredim to šepajoč. Mogoče bi zmogla tudi brez tega, pa kr ne upam in kot rečeno “šparam nogo”. Ko sprašujem travmatologa, mi odgovori le, da bom to lahko počela, ne pa kdaj lahko začnem delat na tem. Po treh mesecih “prisilnega” počivanja, je navdušeni športnici in aktivni mami kot sem res muka in bi se rada kar najhitreje vrnila vsaj v lažjo rekreacijo.

Prvi pogoj je, da je zlom kostno zaceljen, kar se vidi na rentgenski sliki. Zlomi končnega dela goleni rabijo običajno za zacelitev 3 do 6 mesecev. Pred intenzivnejšimi obremenitvami priporočam doseči polno gibljivost gležnja in kolena ter počakati, da izgineta oteklina in bolečine.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni

Tudi jaz sem imela zlom golenice ter mečnice. Sedaj je minilo od tega leto in 4 mes., od tega je moja rehabilitacija trajala 6 mes.
V nogi še imam vijake ter ploščico, ker se še nisem odločila za odstranitev. Tudi sama imam probleme s tekom, še vedno mi ne uspeva kot bi moralo…Tudi pri hoji me včasih noga ne uboga in je tako rečeno utrujena. Počasi čutim v nogi skorajda vsak vijak, tudi ko bolje pogledaš nogo se vidijo izboklinice kjer so vijaki, saj se je koža sedaj prilagodila nogi. Zanima me kako je z odstranitvijo ploščice ter vijakov, ali se ponovno rez naredi po isti rani ali poleg nje? Ker jaz imam rez čez celo nogo, od gležnja pa skorajda do kolena. Zanima me kako odstranijo teh vijakov oz, kako so vstavljeni v kost? Ali se pri odstranitvi kost zopet malo okrhne, da se vijak spravi ven ali ne? Kako dolgo potem poteka rehabilitacija?

Hvala za odgovor

LP

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovana,

rez se običajno naredi po predhodni brazgotini oziroma pogosto po delu le-te. Vijake se odvijači iz kosti. Rehabilitacija po odstranitvi ploščic in vijakov iz področja gležnja poteka običajno do 6 tednov.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljena,

jaz sem točno 6 mesecev po prvi operaciji zaradi poškodbe imela odstranitev vijakov, saj mi je ploščica dvigovala kožo, bolela me je noga. Po odstranitvi vijakov, ki je bila narejena v spinalni analgeziji, sem bila naslednji dan odpuščena iz bolnice. Po parih dneh sem hodila brez bergel, rana me je malce skelela, po odstranitvi sem bila cca 14 na bolniški, potem sem normalno šla nazaj v službo. Tri mesece potem, že lahko spet tečem, nič več me ne boli, nobene spremembe vremena več ne čutim, samo še brazgotine me spominjajo na poškodbo.

Vse pohvale KC, prdvsem mojemu operatorju Al Mawedu in Tomincu!

9 mesecev po poškodbi, ki mi je takrat življenje obrnila na glavo, sem spet poskočna, energična in na polno aktivna mamica dveh nadobudnih fantov 🙂

Lp Tina

Takšen je željen rezultat zdravljenja…

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Sin si je zlomil obe kosti nad gležnjem. Dobil tri vijake, po 14 dneh ga noga še vedno zelo boli. Je to normalen pojav? Drugo vprašanje se nanaša na odstranitev vijakov,ker je obetaven nogometaš. Kdaj jih lahko odstrani.

Spoštovani,

pooperativna bolečina običajno hitro upada. Priporočam pregled pri operaterju.

Vijake lahko odstrani takoj, ko se zlom zaceli, kar je najprej 3 mesece po učvrstitvi (operaciji).

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,
Zlomil sem si golen ter mečnico, vstavili so mi ploščico ter 6 vijakov. Leto in pol kasneje sem se odločil za odstranitev osm. Prejšnji teden natančneje 19.4 so mi odstranili materijal, naslednji dan so me odpustili v domačo oskrbo. Dovoljena je sicer polna obremenitev, vendar zaradi strahu še vedno hodim z eno bergljo. Po 12 dneh mi bodo odstranili šive. Ker nimam predpisane nobene kontrole se obračam na vas, kdaj lahko opustim berglje. Ter kako je z nadaljnjo rehabilitacijo? Koliko časa nesmem tekati ter skakati oz. se ukvarjati s športnimi aktivnostmi zaradi lukenj v kosteh? Star sem 18 let.
Hvala za odgovor

Spoštovani,

kdaj lahko opustim bergle? Takoj, ko Vam to dopustijo bolečine.

Ter kako je z nadaljnjo rehabilitacijo? Priporočam samostojno razgibavanje gležnja do bolečine (enako priporočam tudi za obremenitve). Če v treh tednih od operacije ne boste dosegel enake gibljivosti kot jo imate na zdravi strani, priporočam obisk fizioterapevta.

Koliko časa ne smem tekati ter skakati oz. se ukvarjati s športnimi aktivnostmi zaradi lukenj v kosteh? Star sem 18 let. Priporočam previdnost 3 mesece po opravljenem operativnem posegu (po odstranitvi ploščice in vijakov).

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Hvala za odgovor 06 03 2016 sem bil operiran star sem 52 let zanima me kolk časa rabi kost da zaceli da se lahko odstranijo metali.18 07 2016 bi začel z fizioterapijo potem nazaj na kontrolo in rentgen kaj je za naredit. hvala lp

Spoštovani,

priporočam počakati (če bo le mogoče) do rentgenske zacelitve zloma, do katere običajno pride v treh mesecih od učvrstitve (operacije).

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani danes sem imel kontrolni pregled. Ambulantni izvid:Še vedno ima nekaj bolečin predvsem po sprednji strani goleni, tam je tudi nad ploščo tipat manjšo zadrrditev tkiv.Sicer večje rdečine danes ni videti,rana je mirna.
Gibljivost v gležnju: dorzifleksija do nevtrale, plantifleksija 35 stop., inverrzija 5 stop., everzija 10 stop..
RTG desne goleni: zabrisane lomne poke, anatomski položaj, OSM in situ.
Th: opravi naj fizioterapijo, nato kontrola pri dr.——.
zatrdlina na sprednji strani goleni bo najverjetneje izginila po odstranitvi OSM nekje v spomladanskem času prihodnjega leta.
Danes pri pregledu mi je dr —- pokazal slike in mi povedal da so mi en vijak odstranili, ker itak ni nič držal,ko pa sem povedal, da mi niso nič odstranili, je povedal pol pa ga sploh ni bilo pač je samo luknja v pločevini.?
Zanima me ali obstaja možnost da je dr —- imel slike od drugega pacienta in mi s tem hotel prikriti realno stanje, ker se tudi sam ne spomnim, da bi na prejšnjih slikah manjkal en vijak.Oziroma več mi ni nič jasno, ker mi je dr —- že 17 05 2016 hotel vzeti bergle in mi povedal naj hodim brez bergel, ker pa nisem zaradi bolečin zmogel je dovolil hojo med bergli z obremenitvijo do bolečin pri naslednjih pregledih 24 05 ko sem imel vnetje in dobil antibiotik ter 31 05 je bilo enako hoja med bergli z ob do bol,. danes 28 06 2016 ko sem dr —- vprašal ali lahko hodim brez bergel ker sem že dva dni probal hodit brez je povedal naj hodim med bergli in opravim fizioterapijo ki mi bo mogoče tudi delala težave z oteklino in vnetjem fizioterapijo začnem 18 07 2016 prosim za Vaš nasvet. ? Lp najlepša hvala.

Spoštovani,

priporočam, da zaprosite za presnetje do sedaj posnetih rentgenskih slik na CD in da se nato naročite na pregled v moji ambulanti (s seboj prinesite tudi CD). Le tako Vam lahko odgovorim na vsa zastavljena vprašanja.

Sicer priporočam hojo z berglami z obremenjevanjem operirane okončine le do meje bolečine. Če bolečine ne boste občutil, lahko bergle opustite, vendar do nadaljnjega poškodovane okončine še ne smete sunkovito in/ali močno obremenjevati. Priporočam tudi čimprejšnji pričetek fizioterapije v smislu individualnega asistirane aktivnega razgibavanja.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni, zanima me katero zdravilišče priporočate kot rehabilitacijo po zlomu lateralnega dela tibije, operacija z vstavljenim osm je bila v sredini maja. Ker nimam določenega zdravilisca , me zanima kaj menite o rehabilitaciji v zdravilišču Laško oz katero predlagate. Hvala ter lep pozdrav.

Spoštovani,

prosim pošljite vprašanje še na moj elektronski naslov: [email protected].

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pred 7 leti sem si zlomil golenico in se nisem odstranil plosco z vijaki ali je se mozno da mi jo odstranijo.

Lep pozdrav

Spoštovani,

vsekakor da.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Tudi jaz imam zlomljeno golenice in mecnico. Zanima.me kakšno fizioterapijo bom imela v zdravilišču
Ker je že štiri mesece od operacije sem res že vsega sita. Prosim strmine za odgovor kje in kakšno terapijo ste imeli.

Sin (11) si je 23 maja letos spiralno zlomil mecnico in golenico. Po klasicnem zdravljenju so cez 3 tedne laparoskopsko operirali in vstavili zicke. Zdaj caka na odstranitev le teh. Naj povem da je bil ogromno v vodi cez poletje, naredili smo vse a otrok se vedno sepa. Bolje je ce hodi pocasi, ko hiti je videti grdo. Zlom je zaceljen, odstranitev zick im 8.10 v Nm. Skrbi me to sepanje. Se je navadil tako hodit? Bo po odstranitvi zick bolje?? Naj se povem da je ena od zick ta teden pogledala ven. Centi in pol zicke je zunaj. Ne boli in ni videti vneto. Pocakamo do 8.10? Zanima me se ce fizioterapija otroku pripada in na podlagi cesa se odlocajo.

New Report

Close