Najdi forum

Pozdravljeni,

27.8.11 sem pri skou z višine nerodno doskočil in si poškodoval desni gleženj.
RTG: desni gleženj. brez prepričljivih znakov sveže poškodbe skleta.
DIAGNOZA: Izvin in nateg skočnega sklepa
Tri tedne nisem mogel stopiti na nogo, potem sem šel na fiziotreapijo in je nekako šlo.
Samoplačniško sem odšel na UZ gležnja: Anteriorni in posteriorni recesus nista distend., v sklepu ni izliva. LEFTA je izrazito nehomogena, precej širši, kot primerjalno na levi strani. Prav tako je poudarjeno v okolici doplersko aktiven, vendar ne popušča, drawer test je negativen. Fibulokalkanearni ligament uz primeren. Sprednja dva dela deltoidnega ligamenta sta podobno spremenjena kot LFTA, nehomogena, nunaokolica je nehomogeno hiperehogena in doplersko aktivna. Ahilova tetiva je primerna, ob njej in v kagerjevem prostoru ni posebnosti.
Mnenje: najverjetneje so opisane spremembe posledica poškodbe. Šlo je za nepopolne rupture LFTA in verjetno tudi sprednjih delov deltoidnega ligimenta.
Pridno sem razgibal in z velikimi bolečinami odšel v službo, kjer dvigujem težke stvari. Stanje se je malenkost izboljšalo a kot so napovedovali, da bo čez 6 mesecev bolje, to ni bilo.
Šel sem na MRI.IZVID: Na vodno senzitivnih sekvenci je viden zvišan signal kostnine distalne epifize tibije, zadnjega dela distalne epifize fibulae in talusa – edem.
Vidna je vertikalna nezaraščena fraktura, ki sega čez celotno višino talusa in zajema 2/3 širine talusa po medialni strani. Talus je na medialni strani v zgornjem delu deformiran – zamaknjen posteriorno in znižan. Sklepna špranja zgornjega skočnega sklepa je ohranjena. Na medialni strani zgornje sklepne površine talusa je vidna 5 mm velika subhondralna cista, podobni sta vidni ob zgornjem delu frakturne poke. Petnica in stoplne kosti so normalne. V mehkih tkivih ne vidim pataloških sprememb. MNENJE: Nezaraščena fraktura talusa ter delna deformacija domusa talusa. Edem kostnine talusa, distalnega dela tibije in fibule.
Včeraj sem bil še na CT, izvida še nimam, so mi pa povedali, da je poka res nezarasla.
Kaj me sedaj čaka in kakšne so lahko posledice take poškodbe ?

Hvala za odgovor in lep pozdrav,

Luka

Zelo verjetno operacija. Odločitev je odvisna predvsem od ugotovitev CT preiskave.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,
Dobil sem izvid CT gležnja.
Strukturna atrofija skeleta, ki je v področju zlasti prikazane distalne goleni mestoma lisasta
(inaktivnostno ?, razvijajoči Mb. Sudeck?).
Stanje po vertikalnem preloma talusa, ki sega skozi celotno višino telesa talusa v področju sprednjega dela proti vratu, bolj proti medialnemu delu. Priležni površini talusa, tibije sta sklerotično preformirani, mestoma izraziro neravnih kontur s subhondralnimi cistami. Predvsem spremembe v področju talusa so videza avaskularne nekroze.
Lomna poka v področju talusa v zgornji in srednji tretjini ni zaraščena, zabrisana je sklerozo.
Zadnji del korpusa talusa je v področju lomne poke od preostalega talusa znižan za približno 2,5 mm. Prav tako gre za stanje po prelomu posteriornega procesusa talusa z manjšimi kostnimi fragmen v tem področju. V zgornjem skočnem sklepu je prisoten izražen izliv, v tekočini številni prosti kostni fragmenti. Tudi s sprednje medialne strani sklepne površine tibije je opazovati subhondralne ciste, fragmentacijo kostnine-osteohondralne frakture.
V večji subhondralni cisti s strani sprednje strani talusa je prisoten manjši, izraziro sklerotični fragment kortikalne kosti-avaskularen. V področju kalkaneusa, preostali stopalih kosti ni znakov stanja po poškodbi, premola.
Radiološko mnenje:
V veliki meri nepreraščena fraktura talusa z deformacijo sklepne površine talusa proti zgornjem skočnem sklepu, z znaki avaskularne nekroze, prostimi fragmenti v zgornjem skočnem sklepu.

Prosim vas, za razlago izvida in kaj me čaka sedaj ?

Hvala lepa za odgvor in lepo pozdravljeni

Luka

nova
Uredništvo priporoča

S CT preiskavo so potrdili nezaraščen zlom skočnice, katere del kaže znake odmiranja (to je pri zlomih skočnice pogost pojav). Opisujejo tudi kostne delčke v zgornjem skočnem sklepu.

Priporočam operativno zdravljenje. Poznam dve možnosti zdravljenja: 1. zatrditev sklepov ob skočnici in 2. namestitev proteze za gleženj.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Hočem nakaj napisati pa pobrišem, pa zopet hočem nekaj napisati in pobrišem…….
Mislil sem, da se bo to opereralo in bo moje življenje normalno kod do poškodbe.
(zjutraj sem vstal odšel na 20 minutni tek, zajtrk, služba, pozimi fitnes in bordanje, poleti kolesarjenje). Ali mogoče obstaja še kakšna možnost, ker sem vam pozabil napisati, da sem star 24 let ?

Lep pozdrav Luka

Menim, da bi pri vas glede na mladost prišla v upoštev le zatrditev sklepov ob skočnici. Stanje ne bo sicer nikoli več takšno kot je bilo pred poškodbo, vendar pa boste lahko kljub temu počeli večino opisanih dejavnosti.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Imel sem zlom skočnice kako je s tem zakompliciran zlom podali so mi samo gibs z petko.

lp

Alen

Spoštovani,

zlomi skočni so zelo različni. Za zdravljenje in rezultat zdravljenja je pomembno predvsem to, kje je zlom in ali je in koliko je premaknjen.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljen,

RTG levo stopalo: vidna fraktura vratu talusa,brez premika, ter se nekaj fragmentov pod talusom, ki se zdi da prepadajo calcaneusu,zato naredimo se ct gleznja in stopala,ki pa pokaze le zlo talusa,brez premika,ter zlom laterarnega procesusa talusa v dobrem polozaju.

Danes je tocno mesec od poskodbe in me zanima kolko casa traja celotna rehabilitacija. oz kdaj postane noga 100% funkcionalna kot pred poskodbo?In ce po odstranitvi mavca se lahko plava in kolesari,seveda brez obremenitve levega stopala…

hvala za odgovor

Spoštovani,

Danes je tocno mesec od poskodbe in me zanima kolko casa traja celotna rehabilitacija. oz kdaj postane noga 100% funkcionalna kot pred poskodbo? Nekje 4 do 6 mesecev od poškodbe.

In ce po odstranitvi mavca se lahko plava in kolesari,seveda brez obremenitve levega stopala… Da, vendar v vodi, ki je hladnejša od 30 st. C..

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni.

V diganozi je zapisano: ekstraartikularni zlom baze V MT.

Prosila bi, če mi razložite pomen diagnoze, saj preko kratic nič ne razumem. Ekstraartikularni zlom mi je jasen. Sklepam pa da gre za zlom talusa?

Za vaš odgovor se vam že v naprej zahvaljujem.

Lep pozdrav.

Spoštovani,

diagnoza pomeni zunajsklepni (to je ugodno) zlom začetnega dela pete stopalnice.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

OGI
zanima me, če si šel na opreacijo talusa ali ne?
Če si šel bi prosil, če lahko kaj napišeš o tem. Meni se je podobno pripetilo kot tebi, dignoza ista in mi priporočajo opracijo. Trenutno čakam na neke ˝rezervne dele˝ ploščice ali nekaj podobnega, da mi bdo utrdili talus.
Hvala in lep pozdrav

Šel na operacijo 2x Dr. Drobnič mi je rešil gleženj kateri trenutno deluje nekje na 90%. Pred operacijo sem upošteval vsa navodila in res počival neobremenjeval gleženj tako, da sem s tem ustavil nekrozo in presaditev kostnine z medenice ni bila potrebna. Nek del hrustanca imam umeten oz. neke maioregen membrane.

Druga operacija je bila artroskopija, izrastki na mestu zloma in po vsej verjetnosti me ponovno čaka tak poseg saj so se izrastki ponovno pojavili. Ovira me predvsem pri počepu ali hoji v klanec.

Drugače pa tečem, kolesarim hodim v fitnes… živim normalno življenje. Vse zahvale pa gredo Dr. Drobniču ker je bil edini, ki mi ni predlagal zatrditve ampak je bil pripravljen gleženj reševati. Srečo imam, da sem naletel na takšnega strokovnjaka in se mu za vsak pretečen kilometer in narejen počep iskreno zahvaljujem.

LP Luka

Pozdravljen,

Tudi meni so sele po dveh mescih od poskodbe ugotovili zlom talusa (vratu in glave). Vceraj so mi odstranili nehodni mavec, ki sem ga nosila 4 tedne. Noga tudi po snetju mavca konstantno zateka in boli. Ortoped je iz rtg slik razbral neko dogajanje v vratu talusa, in sicer ali gre za vnetje ali za asepticno nekrozo. Na nogo se vedno ne upam stopiti, ker ocitno ni ok.

Luka, a si imel tudi ti tezave z zatekanjem in obcutek, da te v stopali žge? Stopalo mi je konstantno zatekalo tudi v casu nosenja gipsa.
Hvala za vsak info

Pozdravljeni,

vezano na moje zgornje sporocilo, bi rada povedala le, da je zdaj ze tri mesece od poskodbe, noga pa se vedno zelo zateka. Skrbi me, da je bilo zdravljenje zgolj z mavcem nepravilno in bi bilo potrebno operativno zdravljenje in se mi zdaj dela se dodatna skoda. Zdravnik namrec ni hotel narediti dodatnega slikanja.

Ali je imel katerikoli od vas podobno izkusnjo in g. dr. Pilih, ali je to normalen potek zdravljenja?

Hvala ze vnaprej in lep pozdrav.

Spoštovani,

da, pri takšnih poškodbah je otekanje običajno dolgotrajno – 6 do 9 mesecev.

Priporočam pa slikanje gležnja z magnento resonanco, ki lahko pokaže morebitno odmiranje dela skočnice, do česar po takšnih poškodbah lahko pride (aseptična nekroza).

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Luka, pozdravljen,

Kateri dr Drobnic je opravil tvojo operacijo?

Lp, Katja

Dragi OGI, Luka!

Hvala, da si delil svojo izkušnjo!
Vesela sem uspeha tvojih dveh operacij, to mi daje pogum in upanje, da se tudi moj gleženj reši!!!
Našla sem tudi dr. Drobniča na MD Medicini v Ljubljani in grem tja na pregled takoj po MR.

🙂
Lp, Katja

Ja to bo pravi dr. Drobnič.

Vso srečo pa javi kako bo šlo.

Lp Luka

New Report

Close