Najdi forum

Pokanje v kolenu

Pozdravljeni

Star sem 25 let, 78kg, 180cm, se redno ukvarjam s športom – igram brezkontaktno različico ameriškega nogometa. V ponedeljek sem bil na fitnesu in delal vajo “JUMP SQUAT” z obremenitvijo 55kg. Vse je bilo lepo in prav do naslednjega dne.

Drug dan se je pojavila bolečina, ko sem stegnil celo nogo. Zabolelo me je ob strani pri kolenu in po sedenju na stolu, mi je ob dvigu v kolenu “počilo”. Bolečina je po dveh dneh izginila, pokanje pa se še vedno pojavlja. Kaj bi lahko bil vzrok?

Naj še dodam, da do zdaj nikoli nisem imel težav s kolenom, koleno je popolnoma gibajoče in brez bolečin. Včeraj sem opravil tudi lažji trening, kjer nisem imel nobenih težav. Ali bi lahko bila težava s hrustancem?

Bolečino v zunanjem delu lahko povzroči okvara/poškodba sklepnega hrustanca ali meniskusa, vnetje/poškodba sklepne ovojnice v tem predelu, vnetje/poškodba zadebeljene mišične ovojnice v tem delu (traktus iliotibialis) in še kaj.

Če se vam bodo težave ponovile, priporočam pregled čimprej!

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Ali se lahko normalno športno ukvarjam ali je bolje, da mirujem?

nova
Uredništvo priporoča

Naj še dodam, da sem včeraj zvečer obiskal ortopeda, ki mi je koleno premikal v vse smeri in pritiskal nanj… Pravi, da nimam vzroka za skrb in da bi moral ojačati predvsem mišico (kvadriceps – ne vem če sem si prav zapomnil) na stegnu. Dejal mi je, da v primeru, da bi bil poškodovan hrustanec ali meniskus, bi čutil bolečine ob bremenitvah.

Včeraj sem zopet opravil trening in bolečin ni. Še vedno pa mi recimo ko se vstanem iz stola v kolenu občasno “počijo” kosti. Ampak ne samo v desnem, kjer naj bi imel probleme. Tudi v levem mi občasno.

Ali menite, da vseeno obstaja možnost kakšne hujše poškodbe ali tveganja glede na navedeno?

Zahvaljujem se za odgovor.

Samo pokanje brez bolečin običajno ni nevarno. Počakajte na težave (bolečine in/ali otekanje) ter tedaj pregled.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,
sam imam tudi podobne težave z pokanjem v kolenu, v nedeljo sem med rekreacijo v levem kolenu začutil pokanje, po rekreaciji mi je koleno oteklo in naslednji dan sem se zbudil z bolečinami in oteklino kolena. Po 2 dneh je tako bolečina kot oteklina delno izginila, vendar koleno še vedno ni “tapravo”, imam občutek kot da se mi sklep premakne(kot da bi skočilo iz tečaja) in me takrat zaboli, ko pa ga ponovno pokrčim pa ni več težav. Mi lahko svetujete za kaj gre?

Spoštovani,

težko rečem brez pregleda. Zelo verjetno je prišlo do pomembne poškodbe kolena (sklepni hrustanec, meniskus?).

Priporočam pregled.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Živjo,
Zanima me, ali je to normalno, da mi po poku v kolenu, koleno “zatrokira” oz. “zašteka” po domače. Ko pa premaknem nogo pa me močno zaboli.

HVALA

Spoštovani,

ne. V kolenu je nekaj narobe – najverjetneje nekaj s sklepnih hrustancem ali z meniskusom. Priporočam pregled!

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

s fitnesom se ukvarjam že približno tri leta in v ponedeljek (9.12.2013) sem pri počepu (z obremenitvijo na hrbtu) in sicer v 5. seriji ob tretji ponovitvi začutil nenavaden občutek v levem kolenu kot, da bi koleno postalo nestabilno oz. ni bilo zmožno pomagati dvigniti bremena nazaj na višino. Koleno mi ni zaoteklo niti ni bilo toplejše od desnega, le ob obremenitvi kolena sem začutil rahlo bolečino. Težave so se potem v manjšem obsegu pojavljale tudi pri hoji po stopnicah. Sedaj če koleno krčim in iztegujem me slednje ne boli, slišim le “presketanje” sklepa.

Hvala za vaš odgovor.

Spoštovani,

glede na opis mislim na okvare sklepnega hrustanca pogačice ali sprednjega dela stegnenice, manj pa na okvare meniskusa(ov).

Kot prvi korak priporočam klinični pregled kolena. V primeru nadaljnjih obremenitev kolena je velika verjetnost dodatnih poškodb.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Ali lahko do pregleda pri ortopedu vseeno obiskujem fitnes in izvajam vaje za zgornji del telesa in mogoče kolo, plavanje za noge ali je bolj pametno opustit športne aktivnosti do pregleda?

Hvala.
Lp.

Spoštovani,

odsvetujem sunkovite in velike obremenitve kolena (tek, skoke, hojo navzdol, dvigovanje in prenašanje bremen, počepanje) ter vse, ki vam povzročajo bolečine ali morebitno otekanje kolena.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!

Ob izvedbi izpadnega koraka oz. ob dvigu iz njega me zaboli v kolenu na obeh straneh (ob strani kolena).

Imate morda kakšne izkušnje kaj bi to lahko bilo ?
Hvala
LP Klemen

Spoštovani,

vzrokov za bolečino v zunanjem delu kolena pri izpadnem koraku je lahko več, zakar je za začetek nepogrešljiv klinični pregled, nato pa z ozirom na ugotovitve še pregled z ultrazvokom in/ali slikanje z magnetno resonanco.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni ponovno,

Danes sem dobil izvid opravljene magnetne resonanca, ki se glasi takole:

MR levega kolena v standardnih ravninah in sekvencah:
Izliv ob tetivi semimebranozusa in pod medialnim kolateralnim ligamentom.
Centimeter veliko področje edema kostnine medialnega roba medialnega kondila femurja.
Ligamentarni aparat izgleda ohranjen.
Signal meniskusov je primeren, brez prepričljivih znakov za poškodbo.
Sklepni hristanci imajo primeren signal.

Mnenje:
Semimembranozni bursitis. Diferencialno diagnostično pride v upoštev ruptura meniskotibialnega ligamenta.

Prosil bi za bolj “domačo” razlago izvida.
Hvala.
Lep pozdrav.

Spoštovani,

odgovor lahko najdete v drugi temi, kjer ste (tudi) postavil vprašanje.

Lep pozdrav,
Iztok PIlih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Zdravo. Cca 7 mescov nazaj sem bil operiran lca na desnem kolenu. Rehabilitacija in vse poteka normalno. Zdej ko sem zacel delat vse in na polno obremenjevat koleno pa mi ob iztegnitvi noge poka v kolenu. Bolecin in drugih tezav ni. Ni pa lep obcutek ko vse poka in skrta v kolenu. Hvala za odgovor.

Spoštovani,

praviloma neboleči poki in predkoki niso nevarni. Vsekakor pa bi bilo dobro ugotoviti, kaj povzroča pokanje, zakar priporočam klinični pregled.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Zanima me kaj pomeni pokanje v kolenih brez bolečin??

New Report

Close