Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Klinika za sklepe, hrbtenico in poškodbe Bolečina nad kolenom – MPFL?

Bolečina nad kolenom – MPFL?

Zdravo!

Imam majhno bolečino nad desnim kolenom. Boli me, ko kolesarim, ali ko hodim navzgor/navzdol. Če tečem po ravnini, ni problema. Boli me, če s prstom pritisnem na pogačico, na zgornji strani (malo bolj na notranji strani noge).
Bolečina se je prvič pojavila septembra na kolesu (aktiven sem bil vsak dan). Potem sem imel 14 dni pavze. Oktobra sem samo tekel in odtekel tudi 42km na Ljubljanskem maratonu. Bolečine v kolenu ni bilo (bile so v gležnjih, a to je že druga zgodba). Pred dvema tednoma sem šel po dolgem času na kolo (2 dni zapored). Bilo je mrzlo, tako da ko sem končal trening, so me bolela kolena v celoti. Skoraj ves teden sem še čutil neprijetnost v kolenih. Po tednu pavze, sem gonil kolo v fitnesu, kjer me je bolelo desno koleno. Zdaj me noče nehati bolet. Včeraj sem bil v planinah, in me je bolelo pri hoji navkreber in navzdol. Po ravnini me ni. Danes je bolečina največja do zdaj. Tudi če naredim počep, malce začutim koleno, prej tega ni bilo.
Kolegica medicinka je rekla, da je prišlo do preobremenitve MPFL. Ste vi enakega mnenja? Kaj je zdaj najboljše da naredim?
Koleno (vrh pogačice) si že par dni hladim z ledom – 2x na dan po 10 min. Po 10min hlajenja imam kožo zelo mrzlo in bolečine nimam – tudi če pritiskam na pogačico. Poleg tega si še 2x na dan mažem z neko kremo od Leka za proti bolečinam v mišicah in sklepih, ampak imam občutek, da nič ne pomaga.

Ali je najbolje, da popolnoma počivam kakšen teden? Ali lahko še vedno opravljam aktivnosti, kjer ne čutim bolečine (tek po ravnini)? Prosim vas za predlog, kako najhitreje pozdravim koleno, da jo bom lahko spet maksimalno obremenjeval.
Naredil bi vse, da bi imel spet dve neboleči koleni.

Lp, Žonzi

Zelo verjetno gre za okvare sklepnega hrustanca v sprednjem delu kolen. Najprej je potrebno ugotoviti vrsto in obsežnost okvare, nato pa začeti z usmerjenim zdravljenjem.

Priporočam pregled s predhodno izvedenimi rentgenskimi posnetki obeh kolen stoje (AP, stransko) in obeh pogačic tangencialno (pokrčenje kolen 30 stopinj).

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Zdravo!

Bil sem na medicini športa, kjer me je pregledala zdravnica in mi predpisala 10 dnevno fizioterapijo. Ker že mirujem več kot 1 teden, me koleno več ne boli na dotik. Po pregledu mi je zdravnica rekla, da imam vse vezi ok. Težava je s pogačico, ker se preveč premika desno gor proti zunanjem delu stegenjske mišice. Delati moram vaje za ojačitev notranjega dela stegenjske mišice (počepi na prstih, leg extension s pomaknjenim stopalom navzven).
Pogačica se mi naj bi brusila s hrustancem. Zdravnica je tudi rekla, naj začnem jest glukozamin. Včeraj sem ga kupil v lekarni. Farmacevtki sem rekel, da sem ga našel na internetu precej ceneje (znamke Health Rack) pa je rekla, naj ne kupujem preko neta, ker tam zdravila niso preverjena pri slovenskem uradu za živila, in da je vprašanje, če tiste kapsule sploh vsebujejo to, kar piše na embalaži.
A je to res? A poznate oz. priporočate glukozamin kapsule od znamke Health Rack?
Imate morda še kakšne druge pomisleke glede mojega zdravljenja?

Hvala za vaš odgovor,
Žonzi

nova
Uredništvo priporoča

Mislim, da je šlo zdravljenje v pravo smer. Pogosto je potrebno za uspešno okrepitev notranje glave štiriglave stegenske mišice uporabiti mišično elektrostimulacijo (041753913).

Kar se tiče glukozamina. Drži, da je glukozamin, ki je naprodaj v naših lekarnah, registriran kot zdravilo in tako pod močnim nadzorom. V tujini so tovrstni preparati običajno registrirani kot prehrambeni dodatki, tako da so sicer nadzirani, vendar manj strogo. S preparatom, ki ga navajate, nimamo izkušenj.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Bolijo me mišice nad kolenom. Pri sedenju imam občutek hladno boleč, za zmanjšanje moram debelo pokriti koleno in gornjo mišico. Počep in dvig so boleči tako da se moram nečesa oprijeti da ta gib opravim. Pri hoji po ravnem je bolečina neznatna, občutim pa da je prisotna. Hoja po stopnicah navzgor povzroča bolečino, da imam težave pri premagovanju vsake stopnice.

Pozdravljeni,

opisana bolečina najverjetneje izvira iz pogačično-stegneničnega dela sklepa ali pa iz kite štiriglave stegenske mišice.

Priporočam bodisi koleno najprej slikati z magnetno resonanco in nato pregled že s posnetki in izvidom (tako bo zadoščal le en pregled) ali pa najprej klinični in ultrazvočni pregled ter nato še zelo verjetno slikanje z magnetno resonanco, čemur bo sledil še kontrolni pregled.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close