Najdi forum

Okrevanje p artroskopiji

Pozdravljeni!

Pri artroskopiji kolena so mi opravili :
– ciscenje mocno obrabljenega hrustanca
-prerez ene vezi in nato dvig oziroma zamaknitev pogacice v pravi polozaj

1 teden po operaciji kolena ne morem pokrciti, ali je to normalno?

Rekli so mi hoditi samo nujno, ostalo pocivati, a brez bergel, ampak me ori hodji boli, zato uporabljam tudi vcasih bergle.

Koliko casa traja do okrevanja, da lahko znova normalno hodim brez bolecin in brez otekanja?

Zame se zaradi dela s hrustancem pricakuje 1 mesec in zaradi tiste vezi (ne vem, ali je pogacnicna) do 2 meseca okrevanja, sprasujem pa zato, ker tukaj ljudje pisejo, da 3 do 8 mesecev! Upam da to ni res. Ce bi to vnaprej vedela, se za ta naporen poseg, ki terja lezanje toliko casa, ne bi odlocila.

Hvala in lp

Danes so mi na kontroli 1 teden po artroskopiji povedali, da okrevanje traja do 2 meseca,
dobila sem tudi napotnico za fizioterapije, da ne bo koleno ostalo trdo.

Po 1 tednu po operaciji še vedno ne hodim lepo.
Upam da še bom in da bolečine popustijo, oteklina je mala, če poi

Cele dni ležim, sprehodim se samo do mize in kopalnice.

Če bi vedela, da ne bom mogla najt pravega položaja in ne bom smela ležati na boku in da me bo dan in noč bolela cela hrbtenica, pekla desna stegenska mišica in žgalo nekje v globinski točki sredi desne ritnice, (VSE TO ME JE BOLELO ŽE VSO JESEN, ampak je zdaj zaradi obveznega mirovanja pršslo do izraza!), pri tem pa sedeti z navzdol visečo nogo zaradi nastanka bolečin in zatekanja kljub povojem nikakor ne smem, se za poseg ne bi odločila. Najhujše mi je to počivanje, vse bolečine in odvisnost od drugih. Najboljše pomaga ledeni obkladek gor najmanj 3 x dnevno, analgin manj.

Upam da mi odgovorite. Nisem bila poučena o vseh posledicah artroskopije, zame je bila mišljena samo odstranitev ciste, toda prišlo je do nujne toalete hrustanca in dviga pogačice, pred posegom pa sem strinjanje z možno razširuitvijo podpisala.

O tem berem prvič tukaj na tem portalu, da je po artroskopiji možnost slabše gibljivosti kolena!
Po toči ztdaj zvoniti je prepoznop!

Danes mi je fizioterapevtka namreč rekla, da bi že morala skušati iztegniti, dvigniti in pokrčiti nogo in stopalo , ko je že 7. dan po operaciji, ampak ne gre, ker začutim grozno bolečino v celi mišici na desni strani stegna!

Že zdaj je desno stegno boleče in trdo, kaj šele bo ali lahko poveste od česa? Je začasno?

Mogoče zato, ker je ta mišica pritrjena na pogačico, ki je bila premaknjena višje v pravo lego in je zdaj premaknjena tudi mišica???

Ali lahko zato pričakujem trajno trdo nogo?

Ali to mogoče izhaja iz napačnega položaja kolka, mislim na displastične kolke, ki niso v pravem položaju, RTG je pokazal sum nanje,

Kako dolgo, koliko dni ali tednov traja bolečnost in trdota desnega stegna, ki mi nje dovoli pokrčiti desnega operiranega kolena?

Ne verjamem, da bi zmogla pokrčiti koleno čez 3 tedne, ko imam fizioteraijo : razen če pride do raztrganine stegneske mišice, če bo taka ostala, niti ne upam nič noge premikat kaj dosti.

nova
Uredništvo priporoča

Mislim, da ste prehitro in preveč zaskrbljena!

Artroskopija je operativni poseg. Telo nanj(o) vedno odgovori z večjim ali manjšim ventjem (oteklina, bolečina, otežena funkcija…).

Priporočam, da vam fizioterapevt čimprej pokaže osnovne vaje za razgibavanje kolena in za krepitev stegenskih mišic, ki jih nato do pričetka aktivne fizioterapije izvajajte do bolečin. Enako svetujem tudi za obremenitve (do bolečin).

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Hvala za odgovor.

Ne gre mi v glavo, zakaj kljub skoraj popolnemu mirovanju brez raztegovanja noge danes po 8-9 dneh od operacije taka huda bolecina job straneh kolena, sklepa, najhujse razbolela in pekoca pa je celotna stegenska misica, celo ob kolku iste noge in tudi na notranji strani stegna pekoca bolecinna, ni da ni! Ali je to pravilo pri premiku pogacice,prerezu njene dolge vezi in ciscenju hrustanca? Povedali so da ja, da boli, da je to normalno. Toda vseh ne boli, poseg pri meni pa je potekal brez zapletov!

Ampak zakaj se potem artroskopijo tako zelo hvali in se o tem povsod pise, da je manj bolecin? Mogoce res zaradi malih 2 ranic v kozo, ni odrte rane, toda muke za stegensko veliko misico in notranjost kolena niso manjse.

Danes ravno za vikend imam nov prroblem : nekaj ur po 5 kratnem blagem iztegovanju in poskusu krcenja kolena do bolecine mi je stegenska misica, prej “samo” pekoca, postala zelo zakrcena! Prej ni bila, zdaj pa je, ali je vzrok v tem, da sem danes 1,5 ue sedela?b Se ne sme sedeti??? Imela sem povoj!

Zdaj je zaradi te spremembe stegenske misice med hojo iz postelje vse skup postalo zelo slabo gibljivo in trdo, da komaj hodim samo do mize in wc-ja. Zakaj je zdaj nastal tako hud krc stegna, 8 do 9. dan po posegu?? Ali je to pravilo ali posebnost?

Imam Analgin in led, vendar ne pomaga nic, da bi se noga sprostila .

Spila sem 1 sumenko Magnesola, ki mi je za nekaj ur olajsal krc stegna. Toda zdaj, 8 ur po magneziju, je pekoce in bolece krcenje znova tukaj in je koleno po novem postalo skoraj negibljivo! Komaj stopim.

Lezim na hrbtu. Nemogoce se mi je obrniti na bok, to ni izvedljivo. In sem spet danes popila 3,5 litra vode in spet bom pol litra, nimam vrocine, ampak luske na ustnicah vseeno od zeje.

Svetovali ste mi, da naj pokrcim nogo do bolecine, ampak zdaj ne gre vec nic – te poskuse krcenja noge oz. kolena sem sicer izvedla samo danes .

Koliko casa bo trajal ta krc stegna, je to vnaprej znano, kdaj popusti?

In ce ne popusti : in na kaksen nacin se bo potem sploh zmogla izvajati fizioterapija? Ce je ne bom uspela izvajati, kot vse kaze danes, gre za trajno spremembo, bo koleno ostalo trdo, kaj je resitev

Razlog za težave, ki jih navajate, je lahko razlita kri v področju kolena in njegovi okolici (stegno, meča). Težave se da bistveno omiliti z ustreznimi zdravili. Priporočam poskusiti še z močnim nesteroidnim protivnetnim zdravilom (priporočam tablete Arcoxia 120mg dnevno nekaj dni). Zdravilo lahko dobite le na zdravniški recept! Če imate doma kakšno drugo zdravilo iz te skupine (Naklofen, Nagesin, Olfen, Voltaren, Brufen ali Ketonal). Ta zdravila lahko kombinirate z Analginom, ki ga lahko jemljete do 2 tableti na 6 ur!

Vsekakor pa kontrolirajte telesno temperaturo vsaj 3 krat dnevno. V primeru povišanja čez 38 stopinj C, priporočam takojšnjo kontrolo pri operaterju.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Najlepsa hvala za razlago in tolazbo!

Zdaj sem malo pomirjena, za silo hodim, kolkor zase rabim.

Desno koleno je oteklo ne glede na povoj.

Desno stegno, ki boli, pa ni oteklo.

V stegnu pač pri premikanju orenk peče, zdaj sem se sprijaznila in me ne grabi več obup-) Zgleda da psihično težje prenašam, ampak od včeraj naprej sem na konju – sem bolj pozitivna.

Doma imam Naklofen in Nalgesin, obcasno ju jemljeta starša zaradi težav s kolki in hrbtenico.

Ali je Hepan gel koristen v takem primeru, čeprav stegno ne kaže neke vidne otekline in koža normalne barve?

Pisala mi je znanka iz Avstralije, njena fizioterapevtka ji je ze 1. teden zaradi istega krča bolece premasirala celo stegno z eno sprostilno in prootibolečinsko kremo, oteklina je izginila, tako da je takoj delala vse mozne vaje za koleno in je v 1 mesecu po artroskopiji čisto vredu brez pokanja, škripanja in bolečin, na stegno se niti ne spomni.

Vzamite Nalgesin ALI Naklofen v največji dovoljeni dnevni dozi (preberite navodila) vsaj nekaj dni. Tudi Hepan gel lahko pomaga. Priporočam čimprejšen obisk fizioterapevta.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni.
Mene so opererali pred 3tedni (rekonstrukcija prednje krizne vezi in cisceneje meniskusa).
Sedaj pa me zanima zakaj je oteklina sr vedno prisotna. Bolrcin ne cutim vec in tudi hoja je ze dokaj normalana.
Hvala

Pozdravljeni.
Mene so opererali pred 3tedni (rekonstrukcija prednje krizne vezi in cisceneje meniskusa).
Sedaj pa me zanima zakaj je oteklina sr vedno prisotna. Bolrcin ne cutim vec in tudi hoja je ze dokaj normalana.
Hvala

Spoštovani,

oteklina je po takšnih operacijah pričakovano prisotna vse do 3 mesecev do operacije. Če je oteklina povezana tudi z občutkom močne napetosti kolena, priporočam predčasni pregled pri operaterju.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Hvala za odgovor.
Sedaj me pa zanima se nekaj. Na enem od sivov sem takoj po odstranitvi le teh opazil da imam crno pikico in sem s piceto prijel in sem videl da je kakor nekaksna vrvica. Sedaj pa me zanima kaj bi to lahko bilo?
Hvala.

Spoštovani,

zelo verjetno ostanek šiva.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spostovani.
Samo v mojem primeru sem imel “klamfe”.
Hvala

Spoštovani,

ostanek podkožnega šiva. Sponke se uporabljajo le na koži.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Hvala za odgovore.

Prosim.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spostovani.
Zanima me se kako je s pokrcitvijo kolena. Do kaksne mere je priporocljiva glede na to da je od moje operacije en mesec?
Hvala

Spoštovani,

sam v takšnih primerih ne dajem nikakršnih omejitev pri razgibavanju.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,
minilo je že 7 mesecev od operacije ACL. V tem času sem okrepil mišice na operirani nogi v skladu z navodili fizioterapevta, vendar kljub temu se mi po vsaki vožnji kolesa (ali teka) pojavi bolečina in otekanje kolena. Po dveh dneh mirovanja mi oteklina izgine, a ob takojšni novi obremenitvi mi ponovno zateče (zanimivo je da nastane nad pogačico takšna bula, ki je nabrekla). Vem, da je odvisno od osebe do osebe, kako koleno se odziva, vendar še mesec dni nazaj nisem čuti/opazil nobenih težav pri vožnji kolesa ali teka..

New Report

Close