Najdi forum

Poškodba gležnja

Lep pozdrav.
Pred nekaj meseci sem si poškodoval gleženj, pred nekaj dnevi pa tudi opravil MRI ter pregled pri zdravniku, ki mi je postavil naslednjo diagnozo:

St. post dist. ATC dex., Sinovitis ATC dex., Inpigement ATC dex.

Kontuzija kostnine talusa na medialni strani. Izliv v zgornjem skočnem sklepu. Sum na manjšo abrupcijo ventralnega roba talusa v področju talokruralnega sklepa. Spodnji skočni sklep in sinus tarsi normalna. Znakov tenosinovitisa ni. Struktura petnice in stopalnih kosti je normalna. Področje narastišča plantarne aponevroze in Ahilove tetive so bp.
Stres Valgus negativen. Sprednji predalčni fenomen negativen.

Sedaj pa me zanima kaj natančno to vse pomeni, ter kakšne so opcije za zdravljenje te poškodbe?
Hvala!

Postavljen je sum na manjši odkrhek skočnice v sprednjem delu. V zgornjem skočnem sklepu je tudi tekočina, ki je eden izmed znakov draženja.

Priporočam pregled s posnetki magnetne resonance. Zelo verjetno bo potrebno artroskopsko operativno zdravljenje.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni.
Imam eno vprašanje. 10. 11. 2011 sem si pri badmintonu poškodovala gleženj. Takoj po poškodbi sem še lahko stopila na nogo, par sekund po tem sem pa dobila zelooo veliko “hruško” na gleženj. Otekel mi je in bolečine so bile nepopisne. Drugi dan sem odšla k osebnemu zdravniku in ta me je takoj napotil v bolnišnico h kirurgu. Tam so mi svetovali počitek ter čez en teden pregled pri svojemu zdravniku. Ko je teden minil so bile bolečine hujše, oteklina kljub hlajenju še vedno prisotna ter barva noge zmjram bolj čudna. Ko je osebni zdravnik videl nogo me je ponovno poslal h kirurgu, saj je rekel da to sigurno ni navaden zvin. Po drugem slikanje zloma ni opaziti. Dobila sem longeto za 20 dni in to je to. Okrevanje, da lahko traja tudi do 5 tednov. Ker je to velika muka zame in je ležanje in počitek obupno me zanima, če bo kdaj s tem gležnjem kaj boljše? Sedaj imam longeto 14 dni in še vedno so prisotne bolečine. Kar me pa najbolj skrbi je pa barva noge ter slaba prekrvavitev. Ok, to da je bila noga zelena je bilo ker se mi je kri razlila pa tudi vse to pride od udarca. Jaz imam pa non stop nogo mrzlo ter ko se dotaknem prstov na nogi čutim “bravince”. Znanka, ki je medicinska sestra je danes videla mojo nogo in rekla,da je nekaj čudnega, ker bi moralo že biti bolje po tolikem času. Sama sem športnica že dolgo časa in imela operacijo kolena itd,a nič me ni še tako bolelo kot to… Mogoče rabim le tolažbo, da je to normalno za takšno poškodbo 🙂

Lep pozdrav, Ana

nova
Uredništvo priporoča

Takšen potek je po hujšem zvinu pričakovan. Težave bi morale začeti pomembno nazadovati po preteku treh tednov od poškodbe, trajajo pa lahko do osem tednov.

Če bodo vztrajale dlje, priporočam pregled.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Hvala za odgovor. Sem se malo pomirila 🙂
Še eno majhno vprašanje glede injekcij ki jih dobivam. Na trebuhu so se mi pojavili hematomi, a baje to ni nič kaj takega. Sedaj pa si dajem injekcije v roko…
Saj ni to nič narobe?

Lp

Ne. Potrebno pa jih je dajati v podkožje!

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Mogoče kompliciram, ma sedaj me je osebni zdravnik moje sestrične resnično prestrašil. Jaz imam nogo konstantno mrzlo, čeprav imam čez volneno nogavico. On je rekel, da je možnost ukleščenega živca ter mogoče še kaj hujšega. Da ni vredu to, da imam tako slabo prekrvavljeno nogo. Je to možno???

Lep pozdrav, Ana

Ponovno jaz.
Prosila bi za obrazložitev izvidov:
Status: longeto snamem, opažam defekt sprednjega fibulotalarnega ligamenta levega gležnja, vidna sufuzija krvi distalno po stopalu med II. in IV. prstom. Gre za ligamentarno lezijo levega gležnja, zato prejme Rp. za ortozo, ki naj jo nosi tednov preko dneva redno in kasneje ob fizičnih naporih.

Hoja je težka, mišice skorajda nimam več 🙁 Noga sploh ni več moja 🙁

Sprednja vez med mečnico in skočnico (sprednji fibulotalarni ligament) je vez, ki je pri zvinih stopala najpogosteje poškodovana. Običajno se dobro zaceli z neoperativnim zdravljenjem(8 do 12 tednov, če je vez čisto strgana). Opisana sufuzija (razlita kri) je pogosta pri takšnih poškodbah.

Kar se tiče mrzle noge, priporočam pred vznemirjenjem nogo pokazati zdravniku, kar ste kot kaže že naredila dan po tozadevnem sporočilu.

Lep pozdrav in uspešno okrevanje,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni zanima me kaj pomeni ce imas distenzijo spring ligamenta,distenzijo ligamentov tarzalnega sinusa,kontuzijo kostnine talusa lateralno in blag tenosinovitis fleksorskih tetiv namrec to je izvid magnetne resonance od poskodbe je ze en mesec in se vedno ne morem stopit na peto zato bi prosila za vas nasvet in obrazlozitev izvida kaj lahko storim. Dajam obkladke na nogo in zavijem z elasticnim ovojem vendar noga ni vredu.

Spoštovani,

v izvidu navajajo delne poškodbe vezi v področju gležnja (le nategnitev), oteklino kosti zunanjega dela skočnice ter blago vnetje kitnih ovojnic fleksorjev (mišic, ki krčijo stopalo in prste).

Glede na navedeno menim, da se bodo poškodbe pozdravile same. Pričakujem, da bodo močnejše bolečine izzvenele v teku 6 tednov od poškodbe, povsem pa bodo prenehale šele po preteku 3 mesecev od poškodbe. V tem času priporočam obremenjevanje poškodovane okončine le do meje bolečine, vsekakor pa odsvetujem velike in sunkovite obremenitve. Če v 6 tednih od poškodbe ne boste dosegla polne gibljivosti gležnja in stopala, priporočam pomoč s strani fizioterapevta; če v 3 mesecih od poškodbe bolečine ne bodo povsem izginile, priporočam opraviti ponovno slikanje gležnja z magnetno resonanco in pregled s posnetki predhodnega in novega sllikanja.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close