Najdi forum

Pozdravljeni,

pred kakšnimi tremi tedni sem ob lepem vremenu pričel s tekom. Po nekaj dnevnem teku se je pojavila bolečina v levem kolenu oz. tik pod (na sliki označeno z rdečo) ter malo nižje ob strani (modra barva). Zadnjega teka nisem dokončal. Koleno ni zateklo, niti spremenilo barve, le prve dni je bila prisotna ostra bolečina. Da sem jo lajšal, sem imel nogo v rahlo pokrčeni drži (tudi med spanjem). Bolečina se je sprva počasi manjšala, sedaj pa se je ponovno vrnila.
Če mirujem bolečina ni močna, niti moteča. Je bolj občutek, da nekaj ni v redu. Kakor hitro pa prehodim malo večjo razdaljo (več kot 1km) se postopoma bolečina povečuje. Zelo ostra pa je pri hoji po stopnicah navzdol.
Zanima me kaj je narobe in kako zdraviti? Ali je nujen obisk ortopeda ali pa mogoče poškodbo sanirati tudi brez tega. Za odgovor se vam v naprej zahvaljujem.

Slika levega kolena

Rdeča barva označuje zgornji del pogačične vezi. Na tem mestu se pogosto pojavljajo bolečine pri športnikih, ki veliko skačejo in/ali tečejo. Modra barva prikazuje predel narastišča iliotibialnega traktusa, ki se lahko razdraži pri istih obremenitvah. Gre za preobremenitvene spremembe.

Najprej priporočam prenehanje obremenjevanja kolen vsaj 3 tedne, v tem času (vsaj prva dva tedna) redno jemanje nesteroidnega protivnetnega zdravila (Naklofen, Ketonal, Olfen, Nalgesin…), nato postopen prehod na polne obremenitve, pri čemer se morate pred obremenitvami dosledno ogrevati 10 minut ter nato še raztezati, raztezanje pa ponoviti še po obremenitvah.

Če bi se bolečine ponovno pojavile ali vztrajale, kljub priporočenem zdravljenju, priporočam obisk kirurga ali ortopeda.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!

Pred skoraj dvemi tedni se mi je med tekom pojavila bolečina v levem kolenu. Tekla sem šele drugič v tem letu, a dokaj dolgo (50 min), večkrat sem se ustavila, saj je bila bolečina vse hujša. Najprej sem tekla po asvaltu, potem pa po gozdu (začelo me je boleti na asfaltu). Proti večeru istega dne sem opazila rahlo rdečino na desni strani pogačice, ki je na dotik zabolela. Potem je ta rdečina izginila, bolečina pa ne. Hodila sem zelo težko, še posebej navzdol po stopnicah, zato sem po treh dneh obiskala zdravnika (ki pa ni bil moj osebni). Zdravnik ni ugotovil nobene specifične poškodbe, svetoval mi je samo masažo z ledom (predpisal mi ni nobene kreme) in odsvetoval obremenitve kolena pri športu (tek, aerobika, tudi hojo po stopnicah navzdol), po treh tednih pa naj bi obiskala svojega zdravnika, če bolečina ne bi izginila. Ker led ni pomagal, sem v lekarni kupila Voltaren gel in še eno hladilno kremo (Turbo gel F23), s katerima sem si začela mazati koleno po enem tednu od poškodbe (poleg masaže z ledom). Pri masiranju z ledom čutim, da me ob dotiku oz. masiranju boli desna stran pogačice. Med hojo se pojavlja pekoča bolečina oz. me špikne vsakič, ko stopim na tla (predvsem desna stran pogačice), pri vsakem koraku, tudi pri krčenju čutim bolečino, ki se stopnjuje glede na to, koliko skrčim. Koleno mi večkrat klecne, če pa se ga rahlo dotaknem s prsti, čutim rahlo premikanje, “šklocanje” pogačice. Mogoče se je bolečina v teh dveh tednih rahlo zmanjšala (verjetno zaradi mazil), vendar še vedno vsak korak zaboli (še posebej, če dlje hodim), pa tudi ponoči me boli, če se obračam med spanjem. Moti me, ker to tako dolgo traja in ne morem niti hoditi normalno, kaj šele, da bi spet začela s tekom.
Zanima me, kaj bi lahko bilo in ali bo bolečina sama izginila oz. ali naj se oglasim še pri svojem osebnem zdravniku.
Najlepša hvala za odgovor. LP

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni!

Pred skoraj dvema tednoma se mi je med tekom pojavila bolečina v levem kolenu. Tekla sem šele drugič v tem letu, a dokaj dolgo (50 min), večkrat sem se ustavila, saj je bila bolečina vse hujša. Najprej sem tekla po asvaltu, potem pa po gozdu (začelo me je boleti na asfaltu). Proti večeru istega dne sem opazila rahlo rdečino na desni strani pogačice, ki je na dotik zabolela. Potem je ta rdečina izginila, bolečina pa ne. Hodila sem zelo težko, še posebej navzdol po stopnicah, zato sem po treh dneh obiskala zdravnika (ki pa ni bil moj osebni). Zdravnik ni ugotovil nobene specifične poškodbe, svetoval mi je samo masažo z ledom (predpisal mi ni nobene kreme) in odsvetoval obremenitve kolena pri športu (tek, aerobika, tudi hojo po stopnicah navzdol), po treh tednih pa naj bi obiskala svojega zdravnika, če bolečina ne bi izginila. Ker led ni pomagal, sem v lekarni kupila Voltaren gel in še eno hladilno kremo (Turbo gel F23), s katerima sem si začela mazati koleno po enem tednu od poškodbe (poleg masaže z ledom). Pri masiranju z ledom čutim, da me ob dotiku oz. masiranju boli desna stran pogačice. Med hojo se pojavlja pekoča bolečina oz. me “špikne” vsakič, ko stopim na tla (predvsem desna stran pogačice), pri vsakem koraku, tudi pri krčenju čutim bolečino, ki se stopnjuje glede na to, koliko skrčim. Koleno mi večkrat klecne, če pa se ga rahlo dotaknem s prsti, čutim rahlo premikanje, “šklocanje” pogačice. Mogoče se je bolečina v teh dveh tednih rahlo zmanjšala (verjetno zaradi mazil), vendar še vedno vsak korak zaboli (še posebej, če dlje hodim), pa tudi ponoči me boli, če se obračam med spanjem. Moti me, ker to tako dolgo traja in ne morem niti hoditi normalno, kaj šele, da bi spet začela s tekom.
Zanima me, kaj bi lahko bilo in ali bo bolečina sama izginila oz. ali naj se oglasim še pri svojem osebnem zdravniku.
Najlepša hvala za odgovor. LP

Zelo verjetno je bolečina posledica okvar sklepnega hrustanca na notranjem delu pogačice. Vsekakor priporočam obisk zdravnika.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni še enkrat!

Svojo osebno zdravnico sem obiskala pred enim tednom. Po njenih predvidevanjih naj bi imela vnet hrustanec. Predlagala mi je, da koleno še naprej mažem z voltarenom in hladim z ledom, če pa se stanje ne bo izboljšalo oz. izginilo v roku enega meseca, naj se vrnem nazaj, da mi bo napisala napotnico za naprej. V tem zadnjem tednu po obisku zdravnice pa se je stanje samo še poslabšalo: koleno me boli še bolj kot prej, pri rahli masaži z ledom me močno boli oz. peče pogačica, le-ta je na desni starni nekoliko pridvignjena (rahla buškica), koleno mi oteka (proti večeru vse bolj), čeprav skoraj ves čas počivam in ne hodim veliko (razen po stanovanju). Pojavlja se rdeč, žareč kolobar po celotnem kolenu – koža kar žari, je zelo vroča in občutljiva na dotik. Takšno stanje poskušam umiriti z ledom, vendar se že čez nekaj ur spet pojavi rdečina. Le-ta je še posebej izrazita po tuširanju (topla voda). Koža po kolenu se mi tudi nekoliko “lupi”. Ob dotiku na pogačico še vedno čutim rahlo škripanje, poskakovanje, “škrtanje”. Opazila sm tudi, da mi leva noga večkrat na dan postane mravljinčasta (včasih tudi desna). Zadnje čase (mogoče dva tedna) imam tudi nekoliko povišano temperaturo (okrog 37,2; torej vsaj za pol stopinje več kot ponavadi), ne vem pa, če je to povezano. Kaj mi svetujete – naj res čakam en mesec ali naj se predčasno vrnem nazaj k osebni zdravnici (glede na to, da se je stanje po enem tednu poslabšalo)?

Priporočam predčasni pregled pri zdravnici.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

29.3.2012 se mi je izpahnila pogačica na desnem kolenu. Longeto sem imela tri tedne, vmes so izvedli punkcijo kolenskega sklepa (35 ml krvi). Po dobrih sedmih tednih je koleno še zatečeno. Že enajst dni izvajam pasivno fizioterapijo s kinetekom – v enajstih dnevih sem napredovala iz začetnih 20 stopinj na 50 stopinj ter aktivne vaje razgibavanja po navodilih terapevtke (cca 600-800 ponovitev na dan). Vsak dan izvajam vaje krčenja kolena v bani z mlačno, slano vodo.
Navkljub vsemu, rehabilitacija poteka zelo počasi. Bolečine v kolenu so vseskozi prisotne, problem pa je, da po dobrih sedmih tednih imam hude težave s krčenjem kolena. Ugotavljam, da v treh dneh s kinetekom in aktivnim izvajanjem vaj napredujem za minimalnih pet stopinj (trenutno sem pri 50 stopinjah) oz manj, kadar sama krčim koleno. Še vedno ne morem sedeti. Pri krčenju čutim zaporo in močno bolečino. Do sedaj nisem dobila eksplicitnega odgovora zakaj je temu tako in kaj povzroča zaporo (oteklina, vez…), zato sem opravila preiskavo z MR in prejela slednji izvid:

“Signal iz skleleta kaže na stanje po kontuziji lateralnega femoralnega in medialnega dela pogačice. Zadebeljen je MKL, kar kaže na stanje po poškodbi istega. Križna ligamenta, LKL in meniskusa so ohranjeni. Na hrustancu ni videti poškodb. V sklepu je videti izliv.
Mnenje: Poškodba MKL.
Stanje po kontuziji lateralnega, femoralnefga kondrila in medialnega dela pogačice.

Prav lepo bi prosila za vaše mnenje. Ali omenjena fizioterapija zadostuje za moje stanje?

Hvala in lep dan,

V izvidu magnetne resonance navajajo stanje po udarnini zunanjega dela stegnenice in notranjega dela pogačice, kar je pri čakovano pri izpahu pogačice navzven. Poleg tega navajajo zadebelitev notranje stranske vezi, ki je lahko posledica poškodbe le-te.

Priporočam nadaljevanje asistiranega aktivnega razgibavanje ob pomoči fizioterapevta ter lokalno protivnetno zdravljenje. Priporočam izvajanje vaj v HLADNI, ne mlačni vodi. Mlačna voda lahko povečuje vnetje in s tem bolečino ter otekanje.

Če po 3 meseceih od poškodbe še ne boste brez težav, priporočam pregled.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

aktivno igram košarko že 15 let. V letošnji sezoni sem nekje decembra začutil bolečino v tetivi ki gre preko pogačice. Kot ponavadi sem malo miroval, hladil, ko je bolečina rahlo pojenjala sem začel z vajami za krepitev mišice.
Sedaj je sezone konec, iste bolečine ni več, se pa pojavlja topa in precej močna bolečina dobesedno pod pogačico v notranjosti. Najpogosteje če je koleno predolgo pokrčeno, ali pa kar ponoči med spanjem (toliko da se zbudim). Od sezone je mesec in pol in je bolečina še vedno prisotna kljub popolnem počitku.

Kaj mi svetujete?

Hvala za odgovor,

Lep večer,

Elvis

Priporočam pregled in nato usmerjeno slikanje, glede na ugotovitve pregleda. Bolečina je glede na opis lahko zaradi okvar sklepnega hrustanca v pogačično-stegneničnem delu kolena, zaradi okvar kite štiriglave stegenske mišice ali pa pogačične vezi.

Vsekakor je potrebno najprej ugotoviti, kje je vzrok za bolečino in jo nato usmerjeno zdraviti.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni.
Včeraj sem se odpravil na ca. 7 km tek po razgibanem terenu. Po približno 5 km sem začutil rahle bolečine v levem delu na levem kolenu. Proti večeru in danes pa so se bolečine razširile, tako da težje hodim po stopnicah navzdol, in tudi hoja po ravnem terenu mi povzroča rahle težave. Nasploh čutim bolečino če nogo popolnoma iztegnem, npr. ko imam pokrčeno nogo lahko brez težav bolečin vstanem, vendar me zaboli ko jo želim popolnoma iztegniti.
Kaj mi svetujete, kako dolgo lahko traja okrevanje ?

Hvala za odgovor.
lp

Priporočam nekajdnevni počitek in hlajenje bolečega predela z ledom po 20 minut z urnimi presledki.Če bodo bolečine popustile, priporočam postopen prehod na športne aktivnosti, pred katerimi pa priporočam dosledno ogrevanje in raztezanje ter raztezanje tudi po obremenitvah.

Če bolečine v nekaj dneh ne bodo popustile, priporočam pregled.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Lepo pozdravljeni!

Imam problem z kolenom in sicer sem šel po daljšem času na hrib in se mi je pri spuščanju pojavila bolečina v kolenu oz. v spodnjem delu levega kolena nekoliko z desne strani. Čuti se bolečina kot bi me nekaj zbadalo, to pa predvsem pri hoji po stopnicah navzdol, pri hoji po ravnem pa praktično ne čutim nič oz. zelo malo, pa tudi počepe lahko delam povsem normalno. Ta bolečina traja sedaj nekako pet dni, pa me zanima če mi svetujete obisk zdravnika oziroma na kakšen način naj to zdravim ali je mogoče potreben samo počitek?

Hvala za odgovor!

lp

Spoštovani,

glede na opis težko rečem, od kje bi ta bolečina lahko izvirala. Če je bolj v sprednejm delu kolena, je najverjetnejši vzrok okvarjen sklepni hrustanec v pogačično-stegneničnem delu sklepa, če pa je bolj v zadnjem delu kolena, pridejo v upoštev meniskus in sklepni hrustanec na stegnenici in golenici.

Poskusite s počitkom, če pa bo bolečina vztrajala nekaj tednov, priporočam obisk zdravnika.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Boleče koleno
Lani v decembru me je v levi nogi zadaj pod kolenom zagrabil močan, boleč krč. Od takrat me zelo bolijo kite po kolenom, na desni strani ob kolenu in tkivo nad kolenom ( nad kapico). Bolečine so zelo močne in težko hodim. Nad kapico me zelo peče. Bila sem na ultrazvoku, ki ni pokazal nič. Slikanje nič. Sedaj čakam na pregled pri ortopedu. Hodim z berglo, a je tudi to zelo boleče. Za samoplačniški pregled žal nimam denarja. Do pregleda pa sta še dva meseca. Kaj bi to lahko bilo. Starost 6o let.
Hvala za mnenje in odgovor. Kaj lahko storim do pregleda?

Spoštovana,

iz opisa težko rečem, kaj je vzrok bolečinam. Koleno je potrebno pregledati.

Priporočam obisk fizioterapevta, ki naj vam pokaže osnovne vaje za krepitev mišic kolena, katere ne bodo povzročale bolečin. Sicer do pregleda odsvetujem vse tisto kar vam povzroča bolečine, predvsem pa hojo navzdol in prenašanje bremen.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!

Star sem 14 let in redno(5x na teden) treniram nogomet.Pred enim tednom sem kar naenkrat začutil bolečino v kolenu brez, da bi se kar koli poškodoval med treningom oz.med telovadbo.Šel sem k zdravniku in izkazalo se je, da imam vneto koleno.Rekel mi je,da sem preobremenjeval svoje telo kot tudi koleno,in,da ne smem trenirati še vsaj kakšne 4 dni.Potem pa sem šel še h klubskemu fizioterapevtu na masažo.On mi je pa Pravil,da ne bom smel trenirati še vsaj 3 tedne, da se koleno pozdravi. Moja bolečina kolena se nanaša na precej identična vprašanja oz.odgovore kot vam jih pošiljajo drugi nesrečniki :).Prosil bi vas če mi lahko poveste kako dolgo bo še bolečina v kolenu trajala in pa kdaj bi lahko postopoma začel s tekom, da se mi ne zmanjša kondicija kajti ne smem pasti iz forme! Vprašal bi vas še, če se je koleno vnelo od rasti in pa ali se mi bo ta bolečina oz.vneto koleno pojavljalo tudi v prihodnosti.
Lep pozdrav in pa hvala vnaprej za odgovor!

Spoštovani,

za odgovor imam premalo informacij.

Najboljše bi bilo, da pridete na pregled. Potrebno je namreč ugotoviti, kaj povzroča bolečino. Od tega je tudi odvisno zdravljenje.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Hvala za odgovor

New Report

Close