Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Klinika za sklepe, hrbtenico in poškodbe razlaga izvida- magnetna resonanca kolena.

razlaga izvida- magnetna resonanca kolena.

Pozdrvaljeni,

v upanju da tokrat prejmem odgovor(sem vam pisala dobrih 14 dni nazaj), bi lepo prosila za razlago izvida MRI, ker iz ugotovlejnega ne razberem nič. Kot laiku glede na napisano se mi zdi, da imam koleno totalno deformirano:)))))) ker imam do obiska travmatologa še 3 tedne, lepo prosim za razlago..

bom kar dobesedno prepislala.

Večji izliv. Nakazana Bakerjeva burza.
Edem patelarnega ligamenta v zgornjem lateralnem delu(entezopatija); edem okolnih mehkih tkiv- združljivo frikcijskim sindromom patelarni ligament- lateralni femoralni kondil.

Medialni patelofemralni ligament je elongiran in stanjšan- stanje po distenziji.

Patelofemoralna displazija z lateralno subluksacijo patele. Edem patelarnega hrustanca v centralnem in lateralnem delu:hondropatija patele.

Medialni in lateralni meniskus sta normalna.

Preostali ligamentarni aparat je v mejah normale.

Mnenje: VEčji izliv. Paletofemoralna displazija. Hondropatija patele. Entezopatija proksimalnega nasadišča patelarnega ligamenta.

naj dodam, da sem imela novembra drugo artroskopijo( prva je bila pred 3 leti, pri kateri ni bilo ugotovljeno nič posebnega), po kateri pa stanje ni nič boljše. Ugotovljeno je bilo; počena pogačica skozi celotno dolžino, zmehčan hrustanec, in sinovinalna reakcija, ki so jo pobrili z brivnikom.
Naj navedem še težave, ki me spremljajo;

noga oz koleno pogosto nestabilno tj. občutek mehkega kolena, kot da mi bo skočilo iz sklepa, vendra ta nestabilnost ni prisotna vseskozi, ampak kar pogosto, recimo 2x ali večkrta na dan. potem občasno se koleno”zaskoči”, in to tako da iamm kakšni 2 minuti, kakor hočem premakniti nogo, dokaj hude bolečine in ravno toliko kot trajajo bolečine noge ne morem skrčit. Težave pri hoji po stopnicah, ponavadi za dol. Zadnje čase pa, sicer redko zaenkrat, tudi ostra bolečina v mirovanju ki pa kar hitro izzveni( po pribl.1 minuti).

Težave niso vseskozi prisotne. Kakšen dan je čist suepr. Gibljivost je dobra.

Sicer se zavedam, da brez pregleda ni moč točno doreči kaj me čaka, me pa vseno zanima, če se da iz navedenega razbrati, ali so moje težave samo prehodne in bodo minile, ali bi se znalo zgoditi, da me čaka še ena artroskopija ali kaj podobnega.

Stara sem 36 let, imela pa sem poškodbo 3 leta nazaj, zarad katere so še vedno te težave.

Hvala lepa za vaš čas.
lp

Spoštovani,

ste imeli izpah pogačice? Magnetna resonanca govori za spremembe v tem delu kolena.
Brez pogovora in pregleda pa vam težko svetujem.

Lep pozdrav

Mitja Kozic

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!
Ne, nisem imela izpah pogačice. V bistvu so te težave zdaj slabšanje stanja po poškodbi pred 3 leti, kjer sem imela postavljeno diagnozo zvin kolena. zdaj pa so težave iz dneva v dan bolj izrazite:( SE je pa začelo slabšat enkrat poleti, pri hoji po stopnicah, brez da sem karkoli narobe stopila. Me je kar naenkrta začelo koleno ful bolet, ampak je čez ene 2 uri ponehalo.

lp

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

Vse podatke, ki jih imam je izvid MR. Vem le, da vas boli koleno.
MR pa govori za spremembe v pogačično-stegneničnem delu kolena.

Na daljavo vam ne morem pomagati.

Lep pozdrav

Mitja Kozic

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni

23.6.2012 sem padla s kolesom. Noga mi je zdrsnila, medtem pa mi je iz sklepa “vrglo” desno koleno. V tem položaju sem padla v počep. Bolečine so bile tako hude, da ne morem opisati. Koleno mi je zateklo. Od takrat naprej mi pri vsakem koraku, ki ga naredim, vrže koleno iz sklepa v desno. Noga mi dobesedno preskakuje.Ko hodim zgleda, kot bi se mi lomila noga v kolenu.
Kirurg je čez 4 dni na pregledu pod stanje napisal: Koleno nestabilno – poz. Pivod test, odpira se lat.skl.špranja, sagitalno nestabilno. Večjega izliva ni.
Dobim naročilnico za ortozo za pogačico in napotnico za MRI kolena.

24.6. sem imela v Murski Soboti MR desnega kolena. Danes sem prejela izvid. Bom napisala vse, kar piše:

Večji izliv.Nakazana Bakerjeva cista. Manjša medialna parapatelarna sinovialna plika.
Izrazit edem patelarnega hrustanca, v območju medialne fasete in centralno so vidne številne sagitalno usmerjene fisule, mestoma segajo do kosti – hondropatija patele.

V zadnejm rogu medialnega meniskusa je nakazana majhna periferna vertikalna fisura.
Lateralni meniskus je v mejah normale.

Sprednji križni ligament se ne diferencira v območju femoralnega nasadišča – stanje po rupturi.
Lateralni kolateralni ligament je zadebeljen, difuzno zvišane intenzitete signala, še ohranjene kontinuitete; v njegovem poteku je prisoten edem – stanje po distenziji ligamenta.
Preostali ligamentarni aparat je ohranjen.

V srednji tretjini lateralnega femoralnega kondila je vidna osteohondralna lezija, ki meri v premeru do 10 mm, pod njo je izrazit kostni edem – stanje po kontuziji kosti. Kontuzijski edem je prisoten tudi v dorzalnem delu lateralnega tibialnega kondila.
Hrustanec na lateralnem in tibialnem kondilu je edematozen, vidne sp vertikalno usmerjene fisure, ki segajo do kosti – hondropatija.

Mnenje: Izliv. Napredovala hondropatija patele.
Majhna fisura v zadnjem rogu medialnega meniskusa. Ruptura sprednjega križnega ligamenta.
Osteohondralna poškodba v srednji tretjini v srednji tretjini lateralnega femoralnega kondila.
Hondropatija hrustanca lateralnega tibialnega platoja.

Prosim za vaše mnenje.

Za vso pomoč pri razlagi izvida se vam že vnaprej najlepše zahvaljujem.
Lep pozdrav!

V izvidu MR navajajo napredovale okvare sklepnega hrustanca pogačice, zunanjega začetnega dela golenice majhno poko notranjega meniskusa, raztrganino sprednej križne vezi in hrustančno-kostno poškodbo zunanjega končnega dela stegnenice.

Zelo verjetno bo potrebno operativno zdravljenje. Za odločitev o operaciji so sicer odločilne ugotovitve pregleda.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Za vaš odgovor se vam najlepše zahvaljujem.

Lep pozdrav,
Neda Avramović

Prosim.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,
prosim za razlago mojega izvida MR levega kolena.
Moj izvid pravi:
Manjši izliv. Medialni in lateralni meniskus sta v mejah normale. Dokaj izrazit kostni edem v dorzalnem delu medialnega tibialnega kondila – stanje po kontuziji kosti. Medialni kolateralni ligament je v celotnem poteku zadebeljen, zvišane intenzitete signala (edem); ligament je prekinjene kontinuitete v ventralnem delu ter v višini tibialnega nasadišča – ruptura. Preostali ligamentarni aparat in druge anatomske strukture sklepa so v mejah normale.

Mnenje:
Ruptura medialnega kolateralnega ligamenta. Stanje po kontuziji medialnega tibialnega kondila

Imamo tudi platfus. Kaj pomeni mnenje? Kakšno bo zdravljenje? Je tudi kaj odvisno od platfusa?

Hvala,
Kralj

Plosko stopalo na način zdravljenja nima vpliva.

V izvidu MR navajajo raztrganino notranje stranske vezi in kostno oteklino notranjega začetnega dela golenice po udarnini.

Zelo verjetno bo zadostovalo neoperativno zdravljenje.

Priporočam pregled po preteku 8 tednov od poškodbe zaradi ocene težav in stabilnosti kolena.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani.

Tudi jaz sem danes dobila izvid moje mr kolena in res nimam najmanjše ideje kaj bi pomenil.
Citiram:

V lateralnem delu sklepa je videti kontuzijsko poškodbo posteriornega roba lateralnega tibialnega platoja s STIR hiperintenzivno spremenjenim signalom iz subhondralne spongioze; v lateralnem femoralnem kondilu je videti kontuzijsko poškodbo nad anteriornim rogom lateralnega meniska s STIR hiperintenzivno spremenjenim signalom iz subhondralne spongioze. Drugih sprememb intenzitete signala iz skeleta ni videti. Debelina in signal iz artikularnega hrustanca ne kažejo drugih patoloških sprememb.

Medialni menisk ima longitudinalno potekajočo špranjo ob bazi posteriornega roga in korpusa.
Lateralni menisk ne kaže sprememb oblike ne signala.

Anteriorni križni ligament je hiperintenzivno spremenjen, vlakna niso ločljiva.
Posteriorni križni ligament ne kaže sprememb oblike ne signala.

Prosim za čimprejšnjo obrazložitev. Urška Švara

Spoštovana,

v izvidu opisujejo oteklino podhrustančne kosti v zunanjem delu kolena, raztrganino notranjega meniskusa in sprednje križne vezi.

Zelo verjetno bo potrebno artroskopsko operativno zdravljenje. Za odločitev o načinu zdravljenja so najpomembnenjši podatki, dobljeni pri pregledu.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Najlepša hvala za odgovor. Zanimalo bi me le še, če je sprednja križna vez popolnoma pretrgana oz. le natrgana. Ali bo potrebna rekonstrukcija?
In ali se bom lahko še naprej ukvarjala z rokometom oz. z drugimi športnimi aktivnostmi?
Kako resna je moja poškodba in ali obstaja kakšen način kako bi jo lahko v nadalnje preprečila?

Najlepša hvala za vaš čas,

Urška Švara

Spoštovana,

za odgovor bi moral videti in testirati vaše koleno ter videti slike magnetne resonance. Iz izvida ne morem potegniti jasnega zaključka.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Najlepša hvala.
Urška Švara

Spoštovani,

tudi jaz vas bi prosil za interpretacijo izvida, ter vaše mnenje o poteku nadaljnjega zdravljenja. Gre za MR levega kolenskega sklepa.

Bolnik se premika, artefakti zaradi gibanja otežkočajo interpretacijo.
Nakazana Bakerjeva cista.
Medialna parapatelarna sinovialna plika.
Edem patelarnega hrustanca zlasti v območju medialne fasete in centralno.
Medialno so nakazani majhni površini defekti – začetna hondropatija patele.
Susp. edem hrustanca trohleje femorja – susp. začetna hondropatija.
V zadnjem rogu medialnega meniskusa se diferenc. horizontalno linearno področje, ki verjetno komunicira s spodnjo površino. Susp. fisura /ocena zaradi artefaktov ni sigurna/.
Lateralni meniskus je v mejah normale.
Sprednji križni ligament je stanjšan, neravnih kontur, difuzno zvišane intenzitete signala, še ohranjene kontinuitete – stanje po distenziji.
Preostali lig. aparat je v mejah normale.

MNENJE: Medialna parapatelarna sinovialna plika. Začetna hondropatija patele. Možnost fisure v zadnjem rogu medialnega meniskusa.
Stanje po distenziji LCA.

Izvid ima “naslov” Motnja meniskusa zaradi stare raztrganine ali poškodbe.

Tudi jaz mislim, da je problem v kakšni starejši poškodbi. Težave opažam dobro leto. Hudih bolečin nisem imel nikoli. Prisotna pa je nekakšna napetost(tenzija) v sklepu. To napetost čutim pri iztegu noge. Začetek napetosti čutim, ko je kot kolena cca. 140 stopinj. Napetost pa traja skoraj vse do popolnega iztega – 180 stopinj. Podobno napetost čutim tudi med hojo, ko je noga pod kotom od 140 do 170 stopinj. Če nogo med hojo pokrčim, v kolenskem sklepu vedno nekaj poči-preskoči. Začutim začasno olajšanje, ki traja minuto ali dve, nato se napetost ponovi. Opažam, da včasih po daljši hoji napetost izzveni. Napetosti nato ne občutim več, koleno deluje normalno.

Za interpretacijo izvida ter vaše mnenje o poteku nadaljnjega zdravljenja se vam vnaprej zahvaljujem.

Lp, RT

Spoštovani,

v izvidu MR ne navajajo jasno poškodovanih struktur. Za odločitev o zdravljenju bo pri vas ključen pregled, ki ga priporočam skupaj s posnetki MR.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!

Težave imam z desnim kolenom in to že skoraj 2 leti. Prosim Vas za pomoč pri razumevanju izvida.

Nekaj sinovialne tekočine v sklepu.

Medialna parapatelarna sinovialna plika.
Edem patelarnega hrustanca, zlasti v območju lateralne fasete, suspektni so majhni površinski defekti- začetna faza hondropatija patele.

Preostali artikulacijski hrustanec ne kaže patoloških sprememb.

Medialni in lateralni meniskus sta normalna.
Medialni kolateralni ligament je v višini femoralnega nasadišča heterogene intenzitete signala, normalne debeline, ohranjene integritetee; nakazan je edem ob ligamentu v višini sklepne špranje. Verjetno stanje po lažji stari poškodbi ligamenta- distenziji.
MNENJE: Medialna parapatelarna sinovialna plika. Začetna hondropatija patele.

ker sem aktivna športnica me najbolj zanima kaj to pomeni glede mojih treningov?

Hvala.

Spoštovana,

v izvidu MR navajajo okvaro sklepnega hrustanca na zunanjem delu pogačice, spremembe v predelu notranje stranske vezi in tekočino v kolenu (več kot je to normalno).

Priporočam pregled s posnetki MR. Če so v ospredju težave povezane z okvaro sklepnega hrustanca pogačice (pomemben predvsem pregled!), je najpomembnejša okrepitev notranje glave štiriglave stegenske mišice, pri čemer je ključna uporaba mišične elektrostimulacije. Dokler se problem ne reši, odsvetujem vse velike in sunkovite obremenitve kolena ter vse tiste, ki vam povzročajo bolečine.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!

Pred dvemi meseci sem si pri košarki poškodoval desno koleno (zvin).
Trenutno ima koleno omejeno gibljivost in je rahlo otečeno.

Prosim za interpretacijo MR izvida in okvirno prognozo okrevanja.

Najlepša hvala…

Izvid:
MR preiskava desnega kolena po standardnem protokolu.

Subhondralnì kontuzijski edem spongioze anteroìnferiono na iateralnem femoralnem kondilu, na zunanji strani medìalnega kondila in posteriorno na platoju tibije.
Signal iz artikularnega hrustanca trohlee in patele je heterogen, medialno je na patelarnem hrustancu viclna fisura, ki sega do kortikalisa. Medialna plika.

Izliv v sklepu.

Degeneracija posterìornega roga medialnega meniska.
Delna radialna raztrganina lateralnega meniska posteriornega narastišča, del meniska je dislociran in leîi vertikalno ob poškodovanem ACL.

Vlakna anteriornega križnega ligamenta so proksimalno zabrisana, signal v tem predelu je zvišan, anteriorna translacija tibije za 7mm – nestabilna parcialna ali popolna ruptura ACL.
Posteriorni ligament je brez patoloških sprememb.

Medialni kolateralni ligament je proksimalno delno prekinjen, signal v tem predelu je zvišan – nateg oz. parcialna ruptura MCL (gradus 2).
Lateralni kolateraini ligament ima primerno morfologijo, patoloških sprememb signala ni.

Mnenje:

Subhondralni kontuzijski edem spongioze.
Degeneracija hrustanca v patelofemoralnem sklepu s fisuro na patelarnem hrustancu medialno, ki sega do kortikalisa. Medialna patelarna plika.
Delna radialna raztrganina lateralnega meniska blizu posteriornega narastišča, del meniska je dislociran in leži vertikalno ob poškodovanem ACL.
Nestabilna parcialna ali popolna ruptura ACL.
Nateg oz. parcialna ruptura MCL (gradus 2).

New Report

Close