Najdi forum

poškodba meniskusa

Pozdravljeni,pred dvemi meseci sem imela poškodbo levega kolena(zvin,notranja stran),rentgen ni pokazal zloma,dobila sem enotedenski mavec,nato je sledila fizioterapija(elektrika,UZ,laser).Počutje in gibljivost kolena je veliko boljša,še vedno pa me zaboli(če pritisnem)na mestu udarca,imam tudi občutek nekakšne zaskočitve na tem delu kolena,boli največkrat ponoči,včasih v kolenu močno poči,takrat je občutek boljši.Pregled z ultrazvokom ni pokazal poškodb meniskusa.Zanima me ali mi svetujete obisk ortopeda,oz.ali se z MR vidi poškodba meniskusa ali je nujna artroskopija in koliko časa navadno traja okrevanje po takšni poškodbi?

Hvala za odgovor in lp.

Spoštovana,

vzrok Vašim težavam je najverjetneje raztrgan meniskus.

Priporočam Vam pregled na na osnovi pregleda odločitev o magnetni resonanci (običajno jo priporočam).

Okrevanje je odvisno od vrste operacije (delna odstranitev ali popravilo meniskusa) in traja od nekaj tednov do 6 mesecev.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Najlepša hvala za vaš odgovor.

Pozabila sem vas še vprašati,kako je z aktivnostjo pri takšni poškodbi?
Trenutno se ukvarjam samo s hojo,vsak drugi dan,približno po 1 uro,predvsem bolj po ravnem terenu.Koleno si zavarujem z kolenčnikom.
Ali priporočate tudi plavanje oz.kakšne druge vaje za obremenitev kolena,dokler čakam na pregled z MR?

Hvala in lep pozdrav.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovana,

pri poškodbah meniskusa odsvetujem vse sunkovite in velike obremenitve kolena. Od aktivnosti priporočam hojo po ravnem, kolesarjenje in plavanje (ne prsni slog).

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni

Pred dvema mesecema sem si poškodovala levo koleno. Na urgenci so “ugotovili” da gre za natrgane vezi. Bila sem tudi na travmatološki kliniki v KC, kjer sumijo na poškodbo meniskusa. Čakam na MR (konec februarja). Mi je pa po približno tednu dni začelo nagajati še desno koleno. Menda naj bi šlo za normalno reakcijo, zaradi preobremenitve “zdrave” noge. Vendar pa se stvar še ni umirila. Zelo pogosto čutim pekočo bolečino na zunanjem delu kolena. Osebni zdravnik mi je svetoval naj koleno hladim (se mi zdi da je večkrat toplo, vroče) in mažem z Voltarenom in naj počakam na sliko MR levega kolena.
Mi znate svetovati kaj se dogaja, kaj naj naredim; strah me je, da se ne bi kaj zgodilo še z desnim kolenom.

Hvala lepa za nasvet.

lp, martuška

Spoštovani!

Če drugo koleno ni bilo poškodovano, se nimate česa bati – bolečina bo izzvenela, če bo vztrajala, svetujem fizioterapijo.

Lep pozdrav,

Uroš dobnikar

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,pred nekaj dnevi so mi operirali koleno in postavili diagnozo:
ruptura menisci lateralis genus dex(15%)
in
ruptura plike infrapateralis genus dex,
sedaj pa me zanima kaj to pomeni,naj pa še omenim da sem aktivni športnik in me zanima koliko časa približno traja okrevanje,in kaj so mi u bistvu naredili?
hvala za odgovor
lp tone

Spoštovani,

tistih 15% najverjetneje pomeni da so vam odstranili 1/7 zunanjega meniskusa (del meniskusa, ki je bil zatrgan in uničen in je povzročal bolečine) in zadebelitev podpogačične ovojnice.
Če je to vse, kar je bilo najdeno v kolenu, koleno ni hudo poškodovano.
Po tej operaciji bi z dobro fizikalno terapijo in dobro mišično rehabilitacijo športne aktivnosti obnovili po 2 mesecih.

Lep pozdrav

Mitja Kozic

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!

Pred nekaj časa sem nerodno brcnil žogo in me je pod pogačico nekaj zaspeklo. Bolečine niso bile prehude zato sem nadaljeval z nogometom.
Zaboli me če nogo čisto stegnem, če levo nogo zelo obremenim recimo ko brcnem z desno me notri zaspeče vendar bolečina čez čas izgine, in se pojavi pri kakem nerodnem gibu. nimam nič zaoteklo niti spremenjene barve, vendar ko grem po stopnicah navzgor čutim bolečino. kaj bi to lahko bilo?
Za odogovor se že v naprej zahvaljujem…

Verjetno nič resnega. V primeru vztrajanja težav več kot 2-3 mesece svetujem pregled.

LP Uroš Dobnikar

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!
Pred 3 meseci sem si poškodoval koleno. Bolečina se je pojavljala pod pogačico ko sem nogo iztegnil in nato nogo v kolenskem sklepu premikal navznoter in navzven. Ćutil sem tudi da mi je nekaj preskakovalo v kolenu. nato sem en mesec počival in nisem obremnjeval kolena. Bolečina se več ni pojavljala. Sedaj že dober mesec treniram in včeraj se je poškodba obnovila. Sumim da je poškodba meniskusa vendar še nisem obiskal zdravnika. Kaj menite vi ?

hvala za odgovor.

lp

Bolečina pod pogačico se običajno pojavi pri nestabilnosti, nepravilni obremenitvi ali poškodbi sklepnega hrustanca le-te (ali na pripadajočem delu stegnenice), lahko pa tudi pri prostem telesu v kolenu.

Vsekakor Vam priporočam čimprejšni pregled (najboljše že z opravljenim slikanjem z magnetno resonanco).

Do takrat odsvetujem vse obremenitve, ki Vam povzročajo težave (bolečine, otekanje…).

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

Pred skoraj 2 leti sem imel rekonstrukcijo kolena (sprednje križne vezi), sedaj že igram nogomet skoraj polno leto, in nisem imel težav.Pred tednom dni mi je pri nerodnem gibu počilo v tem istem kolenu, bolečine nisem imel, oz. so bile zelo male (le pri iztegnjeni nogi).
Zanima me, ali je možno da so se mi vezi spet raztrgale, ali pa je lahko kaj drugo, nategnjene vezi, ali meniskus?!

Lp

Možno je vse kar ste našteli. Priporočam opraviti klinični pregled in nato glede na ugotovitve morebiti tudi magnetno resonanco.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!

V letu 2002 sem imel artroskopijo kolena (po poškodbi pri nogometu). Pri tem so našli le povečano sinovijo v med. delu sklepa ter opravili parc. sinovektomijo. Po posegu je bilo stanje sicer bolje, vendar mi je zdravnik odsvetoval hitre spremembe smeri (nogomet, košarka, ipd.). Zaradi ponavljajočih težav, sem pred časom obiskal ortopeda, nakar je bila opravljena še MR.

Izvid MR:
Signal skeleta v področju desnega kolena je primerne homogenosti in intenzivnosti na vseh serijah slik. Robovi sklepnih površin kažejo marginalno osteofitno apozicijo, ki je videti v zvezi z začetnim degenerativnim procesom. V sklepu ni videti znakov izliva.

Kontura subhondralnega korteksa je gladka ter ima normalno debelino, ni videti subh. sprememb intenzitete signala. Artikularni hrustanec ima spremenjenointenzivnost signala, je fokalno hipointenziven: spremembe kažejo na znake degeneracije hrustanca.

Medialni menisk je zmanjšan in hiperintenziven, ne kaže hiperintenzivnih špranj, ki bi potekale v prosto površino meniska: spremembe kažejo na degeneracijo medialnega meniska.

Lateralni menisk je zmanjšan in hiperintenziven, ne kaže hiperintenzivnih špranj, ki bi otekale v prosto površino meniska: spremembe kažejo na degeneracijo lateralnega meniska.

Anteriorni križni ligament je primerno prikazan, normalne debeline in intenzitete signala,. Posteriorni križni ligament je primerno prikazan, normalne debeline in intenzitete signala. Medialni kolateralni ligament je primerno prikazan. Lateralni kolateralni ligament je primerno prikazan.

Muskultura in tetive imajo normalen potek in obliko; v mehotkivnih strukturah ni videti patoloških sprememb intenzivnosti signala.

Glede na izvid me zanima vaše mnenje. Predvsem pa me zanima kaj pomenijo navedene degeneracije ter marginalna osteofitna apozicija. A se to s časom morebiti pozdravi? Star sem 37 let, MR je bila opravljena pred dobrim letom.

Hvala za odgovor.

Magnetna resonanca kaže na okvare sklepnega hrustanca. Z ozirom na tvorbo osteofitov, ki so pozna reakcija na okvare sklepnega hrustanca, je verjetno okvara hrustanca prisotna že nekaj časa in je precej napredovala.

Glede na izvid magentne resonance (potreben bi bil sicer še klinični pregled in pregled posnetkov magnetne resonanca) dolgoročno odsvetujem vse velike, še posebno pa sunkovite obremenitve poškodovanega kolena (tek, skoke, hojo navzdol), saj lahko le-te pospešijo proces popoškodbene obrabe kolena. Priporočam Vam tudi dolgoročno uživanje preparata, k vsebuje glukozamin sulfat ali klorid in vzdrževanje telesne teže na spodnji meji idealnega področja.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Hvala za Vaš odgovor.

Zanima me koliko časa priporočate jemanje glukozamin sulfata (nekaj mesecev, trajno). Ali to zdravilo morebiti obnavlja hrustanec ali le preprečuje nadaljnjo obrabo.

Ravno tako me zanima ali priporočate ponoven pregled glede na dejstvo, da je od prejšnjega preteklo 2 leti in pol. Sicer sem športno udejstvovanje zmanjšal na minimum, tako da velikih težav trenutno nimam. Včasih, ob manjših naporih, pa so bolečine v kolenu vseeno prisotne.

Hvala in lep pozdrav

Jemanje glukozamina priporočam trajno. Ni dokazov, da bi obnavljal sklepni hrustanec, obstajajo pa posredni dokazi, da upočasnjuje proces obrabe.

Pregled Vam priporočam glede na velikost težav oziroma v primeru naraščanja le-teh.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,
Imam že večletne težave s kolenom. Sedaj so postale že nevzdržne, ker so bolečine prisotne čez cel dan (pri sedenju me peče v kolenu) in ponoči. Boli me na levi strani levega kolena. Hoja po stopnicah navzdol je zelo boleča. Bila sem pri ortopedu že pred leti in takrat sem dobila blokado, ki je bolečino odpravila kar za nekaj časa, vendar je bilo koleno od takrat naprej manj gibljivo.
Sedaj se mi ponoči koleno kar nekako zaskoči in z bolečinami ga spet spravim nazaj.
Spet sem bila pri ortopedu, ki me je dal na rengen in niso slike pokazale ničesar, tudi obrabe ne. Sedaj naj bi šla še na ultrazvok. Ali ultrazvok pokaže, če je miniskus poškodovan ali bi me moral ortoped napotiti še na MR, za katero pa se noče odločiti (??). Njegov prvi predlog je bil spet blokada, vendar se sedaj zanjo še nisem odločila. Moje mnenje je, da bi morali najprej nekje videti, kaj se dogaja v kolenu, šele potem se odločati za blokade.
Kaj menite vi na osnovi mojega opisa? Kaj naj bi bil vzrok za te težave?
Hvala vam za odgovor in vas lepo pozdravljam.
Ana

Pozdravljeni!!!

Mene pa zanima kako dolgo je prisotna bolečina če lažje poškoduješ stranjsko notranjo vez pri kolenu.Sem nogometaš in vse se je zacelo neko jutro.
Se v ponedeljek sem povsem normalno končal trning brez vsake bolečine,naslednje jutro pa sem čutil močno bolečino na notranji strani kolena.Nisem nič počival ampak sem trpel bolečino ki pa se je tudi manjšala dokler nisem naredil giba(podal žogo z notranjim delom stopala).Strah me je da nebi bil poškodovan meniskus,kar pa zdravnik v klubu zanika.Koliko časa čistega počitka bi potreboval da bi se stvar umirila ali pa morda le vse ni tako nedolžno in je potrebna magnetna resonanca.Naj še povem da pri normalni hoji ne čutim ničesar.čutim morda le zjutraj ko vstanem in čisto istegnem nogo ko stopim na tla.

Obrnil sem se na vas ker vas poznam kot priznanega zdravnika!!

hvala za odgovor!

New Report

Close