ARTHRON Klinika za sklepe, hrbtenico in poškodbe

Odgovarjajo: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg

Izvid MR - koleno - športnik

Default avatar

Darinka Matjašič

Pozdravljeni in vsem lep dan!
Skoraj štiri mesece je odkar sem si s padcem s kolesom poškodovasla koleno.Hospitalizirana nisem bila, dva krat deset dnevne terapije in abulantna zdravljenja- končno izvid MRI:
Nap.dg.:sun na poškodbo patelofemoralnega hrustanca in medialnega meniskusa
MR desnega kolena:Majhen izliv.Subtotalna ruptura ACL. PCL je v redu. Majhna ruptura zadnjega roga medialnega meniskusa s prekinjeno posteroinferinferiorno površino.Laterni meniskus ohranjen.Kolateralna ligmenta, tetivakvadricepsa in ligment patele so v redu.Fibriniran
patelarni hrustanec, predvsem v medialni faseti.Na femoralni strani jer hrustanec ohranjen. Manjša kontuzija tibialnega platoja posteriorno.
Mnenje: Majhen izliv. Subtotalna ruptura ACL. Ruptura zadnjega roga medialnega meniskusa.
Nekoliko rascefran patelarni hrustanec.

Pri travmatologu sem naročena 27.t.m. kaj lahko pričakujem,sem v staležu,bolečine in otekanje kolena ne pojenja.
Najlepša hvala Vam!

Darinka Matjašič
Default avatar

Iztok_Pilih

Zelo verjetno lahko pričakujete artroskopski operativni poseg, v okviru katerega se bo oskrbelo predvsem poškodovane površine sklepnega hrustanca (pogačica) in morebiti tudi notranji meniskus.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih
Lep pozdrav,
Iztok Pilih

ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE
UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA

AMBULANTA LJUBLJANA, Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana
AMBULANTA MARIBOR, Lavričeva 1a, 2000 Maribor

Naročanje na telefon: 041 654 330 ali 01 601 11 70 ali na elektronski naslov: [email protected].

www.arthron.si

Direktor:
mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg
član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov
Default avatar

Matic K.

Pozdravljeni,

Pred kratkim sem bi pri ortopedu, zaradi težav z desnim kolenom (poškodba med košarko), kjer so
me zaradi suma pretrgane križne vezi poslali na MR.
Rezultati so sledeči:

Manj kot 5 mL izliva.
Začetna femuropatelarna artroza.
Kolateralna ligamenta sta vredu.
Entezitis na nasadišču patelarnega ligamenta.
Degenerativno spremenjen in zabrazgotinjen zadnji križni ligament.
Subtotalno lediran sprednji križni ligament.
Začetne degenerativne spremembe zadnjega roga medialnega meniska.
Kondilarni hrustanec je v redu. Patelarni kaže znake začetne degeneracije.

Prosim Vas, če mi lahko malce razložite stanje, saj imam naslednji pregled šele čez
4 mesece in me zanima, kdaj se bom lahko spet normalno športal.

Najlepša hvala in lep pozdrav,

Matic
Default avatar

Iztok_Pilih

Ugotovili so poškodbe sklepnega hrustanca na pogačici, delno raztrganje sprednje križne vezi (za opredelitev poškodbe je bolj pomemben klinični pregled - stabilnost kolena?) ter obrabne spremembe notranjega meniskusa.

Glede na ugotovitve Vam odsvetujem sunkovite obremenitve kolena (hojo navzdol, tek, skoke) ter prenašanja težkih bremen (pazite tudi na telesno težo).

Lep pozdrav,
Iztok Pilih
Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Naročanje na telefon: 041 654 330 ali 01 601 11 70 ali na elektronski naslov: [email protected].

www.arthron.si

Direktor:
Default avatar

Igor N.

Lep pozdrav!

Pred 2 mesecoma sem pri igranju nogometa (ki ga treniram) naredil malce neroden gib z desnim kolenom in začutil manjši premik. Nisem začutil popolnoma nobene bolečine in trening sem brez težav opravil do konca. Dva dni kasneje mi je koleno oteklo. Spet nisem čutil nobene bolečine. Počival sem 10 dni in ko ni bilo več oteklino sem zopet začel trenirat. Med vadbo sem začutil manjše ''poke'' v kolenu, večjih težav nisem imel. Sedaj sem opravil MRI in izvid je bil takšen:

Na skeletu ni videti patoloških sprememb intezitete signala. Debelina in signal iz artikularnega hrustanca ne kažejo patoloških sprememb.

Medialni in lateralni menisk ne kažeta sprememb oblike ne signala.

Anteriorni in posteriorni križni ligament ne kažeta sprememb oblike ne signala.

Patelarni ligament je ob prirastišču na ATT zadebeljen, vsebuje kostni fragment; ATT ima iregularno površino.

V sklepu ni videti izliva.

Gre za stanje po apofizitisu ATT.

-----
Zanima me, kako sedaj naprej in kaj to pravzaprav pomeni. Ali poskušam nadaljevati s treniranjem ali moram na artroskopsko operacijo? Malo bolje se počutim, vendar me zanima ali bi tvegal kakšno drugo poškodbo s treniranjem.
Default avatar

Iztok_Pilih

Koliko ste stari? Kje na kolenu je bila oteklina?

Lep pozdrav,
Iztok Pilih
Lep pozdrav,
Iztok Pilih

www.arthron.si

Direktor:
Default avatar

Igor N.

Star sem 19 let. Skoraj celotno koleno mi je oteklo, vendar mi je zelo postopoma otekalo. Sedaj imam dva meseca kasneje manjšo oteklino na desni strani kolena. Vidi se jo le ko povsem skrčim koleno.

LP
Default avatar

Iztok_Pilih

Apofizitis ATT je vnetje grče golenice, na katero se narašča pogačična vez. Do vnetja pride v dobi rasti in se z zaključeno rastjo umiri (sklepam, da je pri vas glede na starost rast zaključena), običajno pa zapušča trajno zadebelitev na tem mestu. Sama zadebelitev je običajno le kozmetični problem.

Glede na izvid magnetne resonance vam priporočam postopno vrnitev na polne obremenitve, pred katerimi pa se morate dosledno ogreti in opraviti raztezne vaje pred ter po obremenitvah.

Če se vam bodo bolečine in/ali otekanje ponovile, priporočam pregled, nujno s posnetki magnetne resonance.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih
Lep pozdrav,
Iztok Pilih

www.arthron.si

Direktor:
Default avatar

anja n.

Pozdravljeni

Dobila sem izvide za koleno:
MR: preiskava ne kaže posebnosti.
MR po lyonskem protokolu: videti je tendenco lateralizacije pogačic.

Glede na občutek subluksacije leve pogačice, teoretično pride v poštev tudi ojačitev medialnega patelofemoralnega ligamenta.

Zanima me kaj naj bi to pomenilo? Ali pride v poštev kakšna terapija?

PS: Koleno sem si poškodovala pred tremi leti pri treningu, naj bi šlo za izpah. Rekli so mi da zaradi močnih vezi ni bilo nič hujšega in me poslali na terapijo. Ker me je še vedno zelo bolelo sem šla septembra letos na preiskavo v valdoltro, ker so me poslali na obe MR preiskavi.
Default avatar

Iztok_Pilih

Za natančen odogovor bi potreboval slike magnetne resonance in bi moral pregledati koleno.

Ena izmed mogočih rešitev, če pogačica ni v zelo slabem položaju, je tudi usmerjena okrepitev notranje glave štiriglave stegenske mišice, kjer je nujno uporabiti tudi mišično elektrostimulacijo (041753913).

Lep pozdrav,
Iztok Pilih
Lep pozdrav,
Iztok Pilih

www.arthron.si

Direktor:
Default avatar

maxlina

Pozdravljeni,

pred enim letom je imel oče operacijo atoskopijo kolena. Koleno ga še naprej boli. Prejšnji teden jje bil na pregledu MR in dobil izvid MR kolena, citiram:

MR levega kolena:
V kolenskem sklepu je izliv.
Lig. Patele ter lig.m.quadriceps femoris sta ohranjena, ob narastičih so vidne začetne degenerativne spremembe. Medialni in lateralni kolateralni ligament ne kažeta znakov poškodb.
Obe križni vezsi sta ohranjeni.
Medialna sklepna špranja je zožena.
Medialni meniskus je v lateralnem delu izrazito zožen, viden je defekt v meniskusu, ki v AP smeri meri vsaj 14 mm; lahko radialna ruptura, lahko stanje po starejšem op.posegu- dokumenttacije nima na vpogled.
Lateralni meniskus je nekoliko stanjšan v celoti.
Hrustanec medialnega platoja tibie, predvsem posteriorno je degenerativno stanjšan,spodaj ležeča subhondralna kostnina je sklerozirana.
Robne naplastitve so vidne predvsem na medialnem in lateralnem robu tibialnega paltoja, nekoliko tudi na kondilih femurja-degenerativne spremembe.
Manjše osteofite ima tudi medialni in lateralni rob patele v medialnem delu patele.
Backerjeva cista na tipičnem mestu velikosti 15*20*30 mm.

Prosila bi, če mi lahko kot laiku razložite ta izvid. Poleg tega me zanima, kaj predlagate, da bi omililo bolečine.

Najlepša hvala in lep dan!
Default avatar

Iztok_Pilih

Izvid magnetne resonance opisuje okvare sklepnega hrustanca (obrabo) v vseh delih kolena, okvare notranjega meniskusa in izliv v kolenu. Izliv je posledica draženja v kolenu (sklepni hrustanec, meniskus?).

Mogoče je neoperativno (fizioterapija, protibolečinska in protivnetna zdravila) in operativno zdravljenje. Za predlog načina zdravljenja bi moral videti koleno in posnetke magnetne resonance.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih
Lep pozdrav,
Iztok Pilih

www.arthron.si

Direktor:
Default avatar

Gregor Klančar

izvid se glasi:

MRI LEVEGA KOLENA V TREH RAVNINAH IN OBIČAJNIH SEKVENCAH:

Obsežen izliv suprapatelarnega recesusa, plika mediopatelaris.
Suspektna fisura medialne fasete retropatelarnega hrustanca.
Ruptura sprednjega križnega ligamenta v srednji tretjini.
Postkontuzijski endem lateralnega femoralnega kondila in posteriornega tibialnega platoja.
Radialna ruptura posteriornega roga lateralnega meniskusa.
Suspektna poškodba globoke komponente medialnega kolateralnega ligamneta - ruptura meniskofemoralnega ligamenta.
Majhen izliv v globoki infrapatelarni burzi.

Medialni meniskus, zadnji križni in oba kolateralna ligamneta ter ligament patele in tetiva kvadricepsa so v mejah normalnega.
Sklepni hrustanec tibiofemoralnega sklepa izgleda primeren.

Mnenje:
Obsežen izliv.
Plika mediopatelaris. Ruptura ACL.
Radialna ruptura LM.
Suspektna poškodba medialnega meniskofemoralnega ligamenta.
Postkontuzijsku edem kostnine.
Globoki infrapatelarni burzitis.

Zanima, kaj svetujete, glede na to, da sem tekmovalec v judu? Koliko časa bom odsoten iz blazin...
Koliko časa traja sanacija take poškodbe?
Kot začetek zdravljenja, je doktor svetoval artroskopijo, le ta še ni videl tega izvida, je potrebna samo artroskopija ali bo potrebno nadaljne zdravljenje?

Najlepša hvala za Vaš odgovor in trud!

Lep pozdrav,

Gregor Klančar
Default avatar

Iztok_Pilih

Priporočam nadomestitev (rekonstrukcijo) sprednje križne vezi in oskrbo poškodovanega zunanjega meniskusa (glede na obliko raztrganine zelo verjetno delno odstranitev meniskusa). Omenjeni posegi se običajno izvajajo artroskopsko v splošni ali spinalni anesteziji.

Če boste zelo zavzet v rehabilitaciji in bo ta šla brez zapletov, lahko pričakujete povratek na tekmovalne blazine 6 mesecev po operaciji.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih
Lep pozdrav,
Iztok Pilih

www.arthron.si

Direktor:
Default avatar

Savic

Pozdravljeni,

pred 3 mesci sem imel atroskopijo desnega kolena(poškodba pri nogometu),ter pred enim tednom MR kolena.

Atroskopija desnega kolena[/u]:odstranitev strgane LCA,Lachman vsaj 2+,oba miniskusa sta cela.Odstranitev dražene pike iz prednjega dela kolena s shawerjem.Zmehščan hrustanec po kolenu 1. stopnje

MR kolena:Poplna ruptura s posteriorno sublukacijo femorja napram tibiji. PCL je ohranjen
Vertikalna ruptura zadnjega roga medialnega miniskusa prekinja zgornjo in spodnjo površino.
Lat. miniskus je ohranjen
Majhen ACL in zadnjega roga medialnega miniskusa.

Prosim za razjasnitev in kak nasvet.

LP
Mario
Default avatar

Iztok_Pilih

MR kaže popolno raztrganino sprednje križne vezi, raztrganino zadnjega dela notranjega meniskusa.

Priporočam Vam operativno zdravljenje: nadomestitev sprednje križne vezi in zašitje notranjega meniskusa. Do operativnega posega odsvetujem vse sunkovite in velike obremenitve kolena.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih
Lep pozdrav,
Iztok Pilih

www.arthron.si

Direktor:
Default avatar

SonjaKor

Spoštovani!
Mi lahko prosim razložite naslednji MR izvid:

MRI levega kolena:
Majhen izliv, edematozna plika infrapatelaris.
Stanje po repoziciji distalnega narastišča patelarnega ligamenta.
Retropatelarni hrustanec lateralne fasete je nakazano edematozen, vendar ohranjene konture.
Izgleda, da je retropatularni hrustanec v inferiornem delu medialne fasete izrazito stanjšan.
Trohlearna displazija.
Oba meniskusa, oba križna in kolateralna ligamenra ter ligament patele in tetiva kvadricepsa so v mejah normalnega.
Sklepni hrustanec tibiofemoralnega sklepa izgleda primeren.

Prosim za kakšen nasvet in razlago. Najlepša hvala.

lp

S
Default avatar

Iztok_Pilih

Ugotavljajo nekoliko več tekočine v kolenu, kot je to običajno. Opisujejo nepravilno razvitost dela stegnenice, kjer drsi pogačica in stanjšanje sklepnega hrustanca na spodnjem notranjem delu pogačice.

Z natančno oceno problema (kot kaže je ta v pogačično-stegneničnih delih vašega kolena) je potrebno opraviti še rentgenske posnetke pogačic tangencialno in klinični pregled. Sicer posvetite posebno pozornost okrepitvi štiriglavih stegenskih mišic.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih
Lep pozdrav,
Iztok Pilih

www.arthron.si

Direktor:
Default avatar

crt___89

Pozdravljeni

Prosil bi za obrazložitev MR levega kolena

Fabela
Začetna femoropatelarna artoza
Nekaj izliva
Kolateralna ligamenta sta v redu, prav tako križna. sprednji je sicer stanjšan vendar ni prekinjen.
Degenerativne spremembe zadnjega roga medialnega meniska, kjer je suspektna tudi manjša lezija.
Manjša osalna lezija v lateralnem tibijalnem platoju.
Kondilarni hrustanec je še v redu.
Tendenca laterilizacije patele in degenerativne spremembe patelarnega hrustanca.
Tendenca tvorbe Bakerjeve ciste.

Starost 21 let

Lep pozdrav in hvala za odgovor!
Default avatar

recrtgr

Pozdravljeni

Prosim za razlago in mnenje mr levega kolena

Napotna dg: Gonalgia

Fabela
Začetna femoropatelarna artoza
Nekaj izliva
Kolateralna ligamenta sta v redu, prav tako križna. Sprednji je sicer stanjšan vendar ni prekinjen.
Degenerativne spremembe zadnjega roga medialnega meniska, kjer je suspektna tudi manjša lezija.
Manjša osalna lezija v lateralnem tibijalnem platoju.
Kondilirani hrustanec je še v redu
Tendenca leteralizacije patele in degenerativne spremembe patelarnega hrustanca.
Tendenca tvorbe Bakerjeve ciste

Starost: 21 let

Hvala in lep pozdrav

Moderatorji

mag. travm. Iztok Pilih , dr. med., spec. kirurg
Iztok_Pilih