ARTHRON Klinika za sklepe, hrbtenico in poškodbe

Odgovarjajo: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg

Izvid MR - koleno - športnik

Default avatar

brantusa

Lep pozdrav!
Pred 2 mescema sem si poškodoval levo koleno! Pravkar sem dobil izvid iz MR!
-večji izliv
-popolna ruptura ACL
-vertikalna ruptura zadnjega roga medialnega meniskusa, ki sega v korpus.
-majhna poševna ruptura zadnjega roga latralnega meniskusa
Ob tem suspektna tudi raztrganina ročaja košarice lateralnega meniskusa,saj majhen del le tega leži interkondilarni eminenci.
-manjši delni rupturi obeh koleteralnih ligamentov
-bicepsa tetiva,iliotibalni trakt ter tetiva so vredu.
-tetiva kvadricepsa in ligamnti patele sta ohranjena.
-znakov za hrustančno lezijo ni
-prikazani skelet ima normalen signal

Zanima me kako huda je poškodba in kak dolgo bo okrevanje...
Default avatar

Peter 1234

Pozdravljeni!

Zanima me nasljednje diagnoza kolena...

Anteriorni križni ligament ni primerno prikazan in poteka v področju povišanje intenzitete signala
Posteriorni križni lig. je pirmerno prikazan., prav tako Medialni kolateralni in letaralni kolateralni ligament sta primerno prikazana.

Lateralni in medialni menisk imata normalno obliko, gladko in regularno površino. Notranja struktura ima homogen signal nizke intenzitete.

Ali je razlaga diagnoze strgana sprednja križna vez? še kaj dodatnega?

Hvala za odgovor in lep pozdrav,
Peter
Default avatar

Iztok_Pilih

Opis lahko pomeni tudi strgano sprednjo križno vez, vendar zaključkov nikoli ne postavljamo samo na osnovi posnetkov magnetne resonance (MR). Zelo pomemben, sploh pri poškodbah vezi, je pregled, pogosto še pomembnejši od posnetkov MR.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih
Lep pozdrav,
Iztok Pilih

ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE
UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA

AMBULANTA LJUBLJANA, Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana
AMBULANTA MARIBOR, Lavričeva 1a, 2000 Maribor

Naročanje na telefon: 041 654 330 ali 01 601 11 70 ali na elektronski naslov: [email protected].

www.arthron.si

Direktor:
mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg
član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov
Default avatar

dk1170

Dober dan

Dobra 2 meseca po poškodbi sem opravil MR slikanje, po Vašem priporočilu.
Izvid:
Nap.dg: Ruptura ACL susp.,
MR levega kolena
Velik izliv. V njem nekoliko zadebeljena medialna patelarna plika.
Obsežna raztrganina ročaja košarice medialnega meniskusa, kateri večji del je dislociran v interkondilarno eminenco.Lateralni meniskus je ohranjen.
Subtotalna ruptura ACLintraartikularno, ob narastiščih je ligament še ohranjen.PCL je vredu. Majhna subhondralna impresija lateralnega femoralnega kondila anteriorno tik nad sprednjim rogom lateralnega meniskusa, pod njo edem subhondralne kosti.
Kolateralna ligamenta sta ohranjena.
Tetiva kvadricepsa je vredu, prav tako tudi ligament patele, ki se normalno pripne na tuberozitas tibije.
Majhna kontuzija lateralnega femoralnega kondila, povsem posteriorno, tik ob metafizi.
MNENJE: Izliv. Subtotalna ruptura ACL. Obsežna ruptura ročaja košarice medialnega meniskusa. Majhna subhondralna impresija lateralnega femoralnega kondila.
Suspekten majhen kostni fragment ob spodnjem robu patele.

Prosim če mi lahko ta izvid razložite in ali je potrebna operacija, ter kako bo poškodba vplivala na mojo športno aktivnost ??
LP in hvala za Vaš odgovor.

Kot kaže, imate pretrgan in vkleščen (premaknjen v sredino kolena) notranji meniskus, verjetno pretrgano sprednjo križno vez in še hrustančno kostne poškodbe v zunanjem delu kolena.

Takšne poškodbe običajno zahtevajo relativno nujno operativno zdravljenje (v nekaj tednih). Kar se tiče športnih aktivnosti, jih s takšnim kolenom odsvetujem vse do operativne oskrbe, nato pa so odvisne od ugotovitev pri operaciji in od uspešnosti same operacije.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih
Default avatar

diagnoza

Pozdravljeni!

Sem športnik, zanima me menenje ortopeda glede na MR preiskavo kolena in kaj mi predlaga za naprej

Prosim, za obrazložitev izvida MR desnega kolena, ki pravi:

Preiskava potrdi sum na lezijo medialnega meniskusa.Videti je jasno frakturno poko v zadnjem rogu. Skelet kolena kaže sicer kontuzijske spremembe, predvsem s strani lateralnega kondila in platoja tibije. Sprednji križni ligament je zabrisan, gre vsaj za parcialno rupturo ligamenta. Zadnji je v mejah normale. Kolateralna ligamenta ne kažeta posebnosti. Minimalni izliv v kolenskem sklepu.

Ob pregledu je desno koleno brez izliva, gib. 0-5-130st,..vezi so stabilne..

z ozirom na težave in izvid MR obstaja poškodba medialnega meniskusa.

Lepo prosim za mnenje, kako naprej in predvsem kako dolga je rehabilitacija.
Default avatar

Iztok_Pilih

Kot kaže imate pretrgan notranji meniskus in sprednjo križno vez (vsaj delno). Zelo verjetno bo potrebno operativno zdravljenje, bodisi le oskrba poškodovanega notranjega meniskusa (priporočam zašitje, če bo to le mogoče) in delno ali popolno nadomestitev (rekonstrukcijo) sprednje križne vezi (če bo pri operaciji ugotovljeno, da je poškodovana). Rehabilitacija traja po delni odstranitvi meniskusa približno 6 tednov, po zašitju meniskusa 4 do 6 mesecev in po nadomestitvi sprednje križne vezi 6 do 9 mesecev.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih
Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Naročanje na telefon: 041 654 330 ali 01 601 11 70 ali na elektronski naslov: [email protected].

www.arthron.si

Direktor:
Default avatar

Dominika Lušin

Pozdravljeni,

še enkrat bi prosila za odgovor na moje vprašanje, ki sem ga zastavila 12.9.2009. V nasprotnem primeru prosim, če lahko moje vprašanje zbrišete iz foruma.

Hvala in lp,
Dominika
Default avatar

Iztok_Pilih

Pozdravljeni!

Zanima me mnenje oz razlaga izvida MR.

Izvid se glasi:
Lega petele je v redu, tudi pateralna retinakuluma imata normalen signal.
Ob tem je hrustanec patele centralno nekoliko strukturno spremenjen ter zadebeljen, gre za lezijo tip I.
Medialno je v patelarnem hrustancu vidna tanka fisura, ki pa poteka skoraj do subhondralne kosti.
Znakov za hrustačno lezijo v predelu femurja in tibije ni.
Meniskusa, križna in kolateralna ligamenta, tetiva kvadricepsa ter ligament patele so v redu.
Mnenje:
Hondropatija patele centralno z majhno fisuro hialnega hrustanca patele medialno.

Koleno ni bilo poškodovano. Se pa je pri športu - predvsem teku - včasih pojavila ostra bolečina v zunanjem spodnjem delu kolena. Pred tem sem včasih čutila napetost v kolenih. Enkrat po teku sem stopila na stopnico, zgodil se je nekakšen premik v kolenu in od takrat mi je v kolenu škrtalo, pokalo ob iztegu, kasneje pa tudi ob krčenju. Bolečine so se sicer umirile, vendar koleno ob športni aktivnosti neprestano čutim, gre pa za različne vrste bolečin v različnih delih kolena. Te bolečine niso hude, vendar me stalno opozarjajo da nekaj ni v redu. Poleg tega še po več kot enem letu, odkar se mi je to zgodilo, ne morem čepeti, ker imam občutek napetosti, kot da mi koleno vleče narazen, to pa spremlja tudi bolečina.

Ortoped mi je svetoval krepitev mišic - kar tudi delam in prilagoditev vadbe. Vem, da imam poškodbo hrustanca. Zanima me ali se res ne da narediti še česa. Kaj pa MBST terapija - ali bi v tem primeru pomagala? Kaj pomeni zadebelitev hrustanca in lezija tip I.?

Zanimivo je tudi, da se bolečina včasih pojavlja med kolesarjenjem, ki ga ob poškodbah kolena sicer priporočajo. Včasih me bolijo tudi mičice neposredno nad kolenom in ta bolečina več dni ne popusti. Zanima me tudi, ali lahko s tekom na smučeh (skate tehnika) naredim kakšno dodatno škodo?

Za odgovore se vam vneprej najlepše zahvaljujem.
Dominika

Odgovor:

Prvi odgovor je očitno nekam zajadral. Se opravičujem.

Na splošno je bolečina opozorilo, da se v telesu dela škoda. To pomeni, da sleherna dejavnost, ki v kolenu sproža bolečino, kolenu škodi.

Pod poškodbo sklepnega hrustanca tipa 1 je najverjetneje mišljeno zmehčanje hrustanca (to lahko sicer natančno ugotovimo šele pri operaciji), poka, ki sega čez polovico debeline sklepnega hrustanca, pa je poškodba sklepnega hrustanca tipa 3a.

Obe vrsti poškodbe (okvare) lahko sprožata bolečine v kolenu. Najpomembneje pri tovrstnih poškodbah je zmanjšanje ter čimenakomernejša razporeditev obremenitev v pogačino-stegneničnem delu kolena. Zmanjšanje obremenitev lahko dosežemo z izključitvijo sunkovitih in velikih obremenitev kolena (hoja navzdol, tek, skloki, prenašanje in dvigovanje težkih bremen, počepanje, klečanje) ter z okrepitvijo štiriglave stegenske mišice. Tu praviloma priporočamo vključitev mišične elektrostimulacije. Pred začetkom programa krepitve stegenskih mišic priporočamo opraviti tudi izokinetične meritve le-teh.

Na enakomerno razporeditev obremenitev v pogačično stegneničnem delu sklepa lahko vplivamo z usmerjeno krepitvijo posameznih delov štiriglave stegenske mišice, včasih pa je potrebno tudi operativno zdravljenje. Odločitev je odvisna od položaja pogačice glede na stegnenico.

Z MBST terapijo nimamo izkušenj. Namenjena je tudi zdravljenju okvar in poškodb sklepnega hrustanca. Za informacije se obrnite na internet ali na izvajalca zdravljenja. Pozanimajte se, če so z metodo opravljene kvalitetne prospektivne randomizirane študije.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih
Lep pozdrav,
Iztok Pilih

www.arthron.si

Direktor:
Default avatar

matevzs

Lep pozdrav!
Aprila letos sem imel operacijo sprednje križne vezi na l. kolenu. Pred tremi meseci na pregledu je bil pivot shift negativen, sedaj na zadnjem pregledu pa je bil pivot shift drseč.
Ali mi lahko prosim razložite kaj pomeni, če je pivot shift negativen in kaj če je pivot shift drseč?
Prosim tudi za obrazložitev kaj pomeni, če je baltoma kolena negativen?
Hvala!
Default avatar

Simao82

Lep pozdrav! Ravnokar sem dobil izvide opravljene magnetne resonance desnega kolena, pa bi vas prosil za obrazložitev in nadaljnje ukrepanje.

MR desnega kolena:
Preiskava ne pokaže izliva v kolenskem sklepu.
Skelet kolenskega sklepa je strukturno v normalnih mejah.

Lateralni meniskus kaže suspektno poko na prehodu telesa v sprednji rog. Medialni meniskus je v normalnih mejah. Nakazana nehomogenost sklepnega hrustanca lateralnega platoja tibije. Križna ligamenta sta nekoliko zabrisana, posebej sprednji, ki se nakazuje le v sagitalni ravnini. Zadnji se diferencira v celotnem poteku. Kolateralna ligamenta ne kažeta posebnosti. Tetiva četveroglave mišice in patelarni ligament sta v normalnih mejah. V aksialnih rezih je patelarni hrustanec v normalnih mejah.
Zaključek: preiskava pokaže popoškodbene spremembe lateralnega meniskusa in lezijo sprednjega križnega ligamenta.

Hvala za odgovor in lep pozdrav
Default avatar

dorinda

preiskava v standardnih rezih in frekvencah

-manjši izliv
-kolateralna ligamenta sta v redu
-zadnji križni je degenerativno spremenjen
-začetni entezitis na nasadišču kvadricepsove tetive
-lezija zadnjega roga medialnega meniska
-manjša hondarlna lezija medialnega kondila
-tendenca lateralizacije patele
-patelarni hrustanec je še v redu

prosim,če mi razložite....moj zdravnik je rekel,da bo potrebna operacija,zdaj čakam na ortopeda...

lp
Default avatar

Iztok_Pilih

Lep pozdrav!
Aprila letos sem imel operacijo sprednje križne vezi na l. kolenu. Pred tremi meseci na pregledu je bil pivot shift negativen, sedaj na zadnjem pregledu pa je bil pivot shift drseč.
Ali mi lahko prosim razložite kaj pomeni, če je pivot shift negativen in kaj če je pivot shift drseč?
Prosim tudi za obrazložitev kaj pomeni, če je baltoma kolena negativen?
Hvala!

Pivot shift je test za ugotavljanje stabilnosti kolena (preverjanje funkcije sprednje križne vezi). Če je negativen, pomeni da sprednja križna vez dela dobro, če ni, pa da ne. Da je drseč, verjetno pomeni, da je nekje med negativnim in pozitivnim. Vsekakor pa gre za subjektivno oceno pregledovalca.

Negativen balotma kolena pomeni, da pregledovalec ni zaznal proste tekočine v sklepu.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih
Lep pozdrav,
Iztok Pilih

www.arthron.si

Direktor:
Default avatar

Iztok_Pilih

Lep pozdrav! Ravnokar sem dobil izvide opravljene magnetne resonance desnega kolena, pa bi vas prosil za obrazložitev in nadaljnje ukrepanje.

MR desnega kolena:
Preiskava ne pokaže izliva v kolenskem sklepu.
Skelet kolenskega sklepa je strukturno v normalnih mejah.

Lateralni meniskus kaže suspektno poko na prehodu telesa v sprednji rog. Medialni meniskus je v normalnih mejah. Nakazana nehomogenost sklepnega hrustanca lateralnega platoja tibije. Križna ligamenta sta nekoliko zabrisana, posebej sprednji, ki se nakazuje le v sagitalni ravnini. Zadnji se diferencira v celotnem poteku. Kolateralna ligamenta ne kažeta posebnosti. Tetiva četveroglave mišice in patelarni ligament sta v normalnih mejah. V aksialnih rezih je patelarni hrustanec v normalnih mejah.
Zaključek: preiskava pokaže popoškodbene spremembe lateralnega meniskusa in lezijo sprednjega križnega ligamenta.

Hvala za odgovor in lep pozdrav

Odgovor:
Magnetna resonanca postavlja sum na raztrganino sprednje križne vezi in zunanjega meniskusa. Če enako kaže tudi klinični pregled, bo zelo verjetno potrebno operativno zdravljenje.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih
Lep pozdrav,
Iztok Pilih

www.arthron.si

Direktor:
Default avatar

Iztok_Pilih

preiskava v standardnih rezih in frekvencah

-manjši izliv
-kolateralna ligamenta sta v redu
-zadnji križni je degenerativno spremenjen
-začetni entezitis na nasadišču kvadricepsove tetive
-lezija zadnjega roga medialnega meniska
-manjša hondarlna lezija medialnega kondila
-tendenca lateralizacije patele
-patelarni hrustanec je še v redu

prosim,če mi razložite....moj zdravnik je rekel,da bo potrebna operacija,zdaj čakam na ortopeda...

lp

Odgovor:
Magnetna resonanca kaže raztrganino zadnjega dela notranjega meniskusa, manjšo poškodbo sklepnega hrustanca na notranjem delu stegnenice, malo tekočine v sklepu in nekoliko navzven pomaknjeno pogačico.

Zelo verjetno bo potrebno operativno zdravljenje, vendar je odločitev odvisna tudi od Vaših težav in od ugotovitev kliničnega pregleda.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih
Lep pozdrav,
Iztok Pilih

www.arthron.si

Direktor:
Default avatar

Tomy

Pozdravljeni,
dobil sem izvid MR - levega kolena, pa bi vas prosil za obrazložitev in nadaljne ukrepanje. Skočil sem namreč z višine 1,5 m in je prišlo do poškodbe kolena (koleno zateklo, ni se dalo pokrčiti niti do konca stegniti)
IZVID:
Na skeletu ni videti patoloških sprememb intenzitete signala. Debelina in signal iz artikularnega hrustanca ne kažejo patoloških sprememb.
Medialni menisk ima močno hiperintenzivno spremenjen korpus in posteriorni rog, hiperintenzivna špranja do površine meniska. Lateralni menisk ne kaže spremembe oblike ne signala. Anteriorni križni ligament ima ohranjeno kontinuiteto; je malo zadebeljen, hipointenzivna vlakna so nekoliko slabše kontrastno ločljiva. Posteriorni križni ligament ne kaže sprememb oblike ne signala. Medialni kolateralni ligament je malo zadebeljen, več proksimalno; tenek STIR hiperintenzivni sloj na površini. Lateralni kolateralni ligamnet ne kaže sprememb oblike ne signala.
Izliv, poplitealna cista.

Lep pozdrav in hvala za odgovor!
Default avatar

Iztok_Pilih

Kot kaže imate poškodovane: notranji meniskus, sprednjo križno in notranjo stransko vez. Odločitev o načinu zdravljenja je odvisna predvsem od izvida kliničnega pregleda (stabilnost kolena, bolečnost) in od Vaših težav. Priporočam pregled skupaj s posnetki opravljene magnetne resonance.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih
Lep pozdrav,
Iztok Pilih

www.arthron.si

Direktor:
Default avatar

DS86

Pozdravljeni.
Ravnokar sem dobila izvid MR levega kolena. Prosila bi za obrazložitev in nadaljnje ukrepanje. Sem aktivna športnica.

Preiskava pokaže znake izliva v kolenskem sklepu. Obsežne kontuzijske in edematozne spremembe tibije obojestransko, izraziteje pa z lateralne strani. Kontuzijske spremembe kaže tudi medialni kondil stegnenice. Nekoliko zadebeljen lateralni kolateralni ligament, medialni je videti v normalnih mejah. V sagitalnih rezih sprednjega križnega ligamenta ni moč diferencrati, zadnji je ohranjen.
V aksialnih rezih se kaže blaga nehomogenost patelarnega hrustanca. Bakerjeve ciste ni videti.
Meniskusa ne kažeta zanesljivih frakturnih pok.
Zaključek: Obsežne kontuzije kolenskega sklepa ter lezije sprednjega križnega ligamenta.

Hvala za odgovor. Lep pozdrav.
Default avatar

Iztok_Pilih

Priporočam artroskopsko operativno zdravljenje - nadomestitev sprednje križne vezi in oskrbo zelo verjetnih poškodb sklepnega hrustanca.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih
Lep pozdrav,
Iztok Pilih

www.arthron.si

Direktor:
Default avatar

leksam

Pozdravljeni

Prosil bi za obrazložitev MR in nasvet za nadaljnje ukrepanje.

Artikularni hrustanec patele je normalne debeline,na medialni steni je njegova površina neravna,v njem so fisure,kar predstavlja degenerativno okvaro.

Drugače poškodb ni bilo,udarcev in podobno,hvala za odgovor.lp
Default avatar

Iztok_Pilih

Gre za poškodbo ali okvaro sklepnega hrustanca na notranjem delu pogačice.

Potrebno je ugotoviti, ali je položaj pogačice glede na stegnenico optimalen (klinični pregled, rentgensko slikanje kolena v AP in stranski smeri ter obeh pogačic tangencialno pri pokrčitvi kolena 30 stopinj) ter ugotoviti, ali so tudi stegenske mišice optimalne (izokinetične meritve stegenskih mišic - tel. 041753913).

S temi posnetki in meritvami priporočam nato pregled, kjer bomo pripravili načrt zdravljenja.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih
Lep pozdrav,
Iztok Pilih

www.arthron.si

Direktor:

Moderatorji

mag. travm. Iztok Pilih , dr. med., spec. kirurg
Iztok_Pilih