Najdi forum

Šivanje meniskusa

Pozdravljeni,

Pred 5 meseci sem imel rekonstrukcijo ACL (double bundle). Med rekonstrukcijo so mi zašili tudi medialni meniskus z dvema metres šivoma. Kirurg je ocenil, da je bil meniskus natrgan na takšnem mestu, da je bilo šivanje mogoče, ter da obstaja 90-95% možnost, da se zaraste.

Na zadnjem pregledu (pred dvema dnevoma) mi je rekel, da bo v prihodnosti (pri športu) obremenitev kolena narekoval predvsem meniskus. Sam izjavo razumem v smislu, da lahko pride do ponovne poškodbe medialnega meniskusa. Ali imam lahko kakšne težave z zašitim meniskusom, ali je tako “močan” kot pred poškodbo?

Ukvarjam se z nogometom (dvoranskim).

Hvala za pomoč in lep pozdrav.

Samo

Spoštovani,

meniskus se lahko po šivanju popolnoma, delno ali pa sploh ne zaraste. V prvem primeru je meniskus praktično enak kot je bil pred poškodbo, v drugih dveh primerih pa je pričakovati težave, ki se razvijejo postopoma v teku nekaj let. Z ozirom na to, da je pri Vas šlo za poškodbo meniskusa hkrati s sprednjo križno vezjo, je verjetnost njegove zacelitve zelo velika.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

Pri določenih gibih mi poka operirano koleno. To je izrazito predvsem pri ležanju na boku operiranega kolena. Vsakič ko iz popolne iztegnitve počasi pokrčim koleno, slišim rahlo pokanje oz. škrtanje, ki pa je popolnoma neboleče. Pri neoperiranem kolenu tega ni. Je to po rekonstrukciji ACL normalno? Ali to s časoma zgine?

Hvala in lep pozdrav.

Samo

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

takšno škripanje je pogost pojav po tovrstnih operacijah in se običajno pojavi v pogačično-stegneničnem delu kolena. Vzrok je oslabelost štiriglave stegenske mišice.

Na kratko: če občutite škripanje pod pogačico, je najverjetnejši zgornji vzrok. V tem primeru morate le okrepiti štiriglavo stegensko mišico in težave se bodo zmanjšale oziroma izginile.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

Ali obstaja še kakšna razlaga za pokanje po rekonstrukciji ACL? Obseg operirane noge je namreč 3cm večji kot pred poškodbo, poleg tega pa je tudi za slab centimeter večji kot na neoperirani nogi. Nekaj časa sem delal po programu iz zdravilišča, zgolj za operirano nogo. Za krepitev mišic, delam vaje na fitnesu 3x tedensko (po programu).

Hvala in lep pozdrav.

Samo

Spoštovani,

priporočam Vam opraviti izokinetične meritve stegenskih mišic, ki bodo natančno pokazale stanje Vaših mišic (bistveno natančneje kot meritve obsega stegna). Poleg oslabelosti mišic je lahko razlog za pokanje tudi neenakomerna okrepitev štirigalvih stegenskih mišic (običajno notranji del mišice zaostaja za zunanjim), kar lahko prav tako povzroči neparavilno drsenje pogačice.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani!

Tudi sam sem bil pred kratkim operiran na kolenu. S kirurgom (še začudoma) nisem imel nikakšnih kontaktov po operaciji, so pa mi ostali zdravniki povedali da je bil meniskus zašit.

Zanima me, kakšne so možnosti da se mi bo poškodba ponovila, ter ali bo kolena sedaj po operaciji enako vzdržljiva – če bo, koliko časa traja popolna rehabilitacija?

Ukvarjam se z nogometom, večinoma velikim.

Hvala za Vaš odgovor,
Marin.

Celjenje zašitega meniskusa traja približno 3 mesece. Uspešnost zacelitve je odvisna od številnih dejavnikov (vrsta raztrganine, kvaliteta tkiva meniskusa, pridružene poškodbe…). Po tem sledi še intenzivna mišična rehabilitacija, ki prav tako traja okoli 3 mesece.

Tako pričakujte, da se boste lahko vrnil v polne športne obremenitve nekje pol leta po operativnem posegu, ob predpostavki, da boste res intenzivno delali. Pred vrnitvijo v polne obremenitve, še boljše pa že po preteku 4 mesecev od operacije in nato tudi pred vrnitvijo v polne obremenitve, priporočam opraviti izokinetične meritve stegenskih mišic.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Zdravo,

Zanima me kako dolgo traja okrevanje miniskusa pri otrokih??

Lp

Spoštovani,

celjenje meniskusa po zašitju traja približno 3 mesece, nakar se začnejo obremenitve stopnjevati. Običajno trajanje okrevanja do polnih obremenitev je 4 do 6 mesece.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Zdravo,

po operativnem posegu meniska, mi pripada rehabilitacija v zdravilišču. Stara sem 13 let in me zanima ali ima moj starš, ko spremljevalec mladoletne osebe, brezplačno bivanje v zdravilišču z mano.

LP

Spoštovani,

če je bil meniskus zašit, da, sicer ne. Za pokritje bivanja spremljevalca pa priporočam, da vprašanje zastavite področni enoti Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS).

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Hvala za odgovor.

lp

Spoštovani,

prosim.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

v decembru lani sem imela zašit meniskus. Dobila sem 1 šiv. Okrevanje je potekalo normalno, vendar me je v zadnjem času začelo boleti koleno – sprednji levi (notranji) del kolena.

Boli me ob hoji in že, če samo stojim. Ali je možno da je šiv počil, ali pa da se preprosto ni zacelilo? Kaj lahko storim?

Hvala za odgovor!

Spoštovani,

oboje je mogoče.

Za začetek priporočam klinični pregled (potrebno je oceniti, ali je bolečina povezana z morebiti nezaceljeno ali slabo zaceljeno raztrganino meniskusa). Nato priporočam (v primeru kliničnega suma, da težave dela ravno meniskus): CT artrografijo (računalniško tomografijo s predhodno vbrizganim barvilom v sklep), MR artrografijo (magnetno resonanco s predhodno vbrizganim barvilom v sklep) ali artroskopski pregled kolena.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,vceraj 18.5 sem imela artroskopijo desnega kolena…sprva je bilo misljeno samo odstranitev poskodovanega meniskusa..vendar ko je prisel do poskodbe je ortoped videl da je meniskus podvihan in poskodovan na zadnjem delu meniskusa..zato se je odlocil da ga zasije…zasil mi je z dvema fast fixoma..koliko casa traja rehabilitacija in ali mi pripada zdravilisce? Hvala in lp

Spoštovani,

za zacelitev raztrganega in zašitega meniskusa je potrebno približno 3 mesece. Temu sledi še (o)krepitev mišic, za kar traja celotna rehabilitacija 4 do 6 mesecev. Kolikor vem, šivanje meniskusa ni izrecno navedeno med posegi, pri katerih odobravajo hospitalno zdraviliško zdravljenje. Kljub temu priporočam poslati predlog na komisijo ZZZS.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Hvala za odgovor..se eno vprasanje imam in sicer..v zvezi z mojo operacjjo suvanje meniskusa.. v izvidu mi pise da imam omejitev fleksije do 60 stopinj 3 tedne..nato 3 tedne do 90 stopinj..in pa 6 tednov bergle..po koliksnem casu bo fleksija normalna in po 6 tednov je mozno da bom opustila bergle..Hvala in lp

Spoštovani,

– po kolikšnem času bo fleksija normalna – zelo verjetno v šestih tednih po preteku omejitev.

– po 6 tednov je možno da bom opustila bergle – da.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close