Najdi forum

zlom stegnenice

pred dvema tednoma sem si zlomila stegnenico.imela sem operacijo.zanima me koliko casa bom morala hoditi z berglami?
ko sem prisla pred parimi dnevi domov iz bolnice mi je zacelo zatekati stopalo.najvec pri gleznju.zanima me zakaj?
hvala za odgovor

Spoštovana,

na kakšen nači ste bila operirana (intramedularni žebelj z vijaki ali ploščica z vijaki). Za odgovor bi potreboval tudi natančnejši opis oblike zloma, najraje rentgensko sliko pred in po operaciji.

Ali Vam oteka cela okončina ali le gleženj?

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

lep pozdrav!
v izvidih pise da je rtg pokazal multifragmentarni zlom diafize desne stegnenice.
med operacijo napravljena OS z AFN.
upam da sem povedala zadosti informacij.
oteklina pri kolenu in kolku se vedno ostaja,vendar mi je zateklo stopalo(vecinoma glezenj),odkar sem prisla domov iz bolnice…mogoce je povezano s tem da zdaj bolj sedim,kakor lezim.
za odgovor se ze vnaprej lepo zahvaljujem.
lep pozdrav

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovana,

AFN mi ne pove dosti. Ali je kovina na rentgenskih slikah v sami kosti ali na površini kosti? Pri operacijah z intramedularnim žebljem (kovina v kosti) traja zdravljenje zlomov stegnenice 2 do 4 mesece, pri operacijah s ploščico in vijaki (kovina na kosti) pa 3 do 6 mesecev. Toliko časa je tudi potrebna hoja z berglami.

Kar se tiče otekline Vam priporočam takojšen obisk Vašega zdravnika (ali kirurga), da izključi morebitno trombozo globokih ven poškodovane okončine, ki je lahko nevarno stanje.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani, moje vprašanje se navezuje na otekanje.
Pred enim tednom sem imela rekonstrukcijo prednje križne vezi. Doma mi oteka predvsem gleženj, mogoče je celo stopalo malo debelejše od zdravega, vendar je razlika vidna predvsem pri gležnju. Moj zdravnik mi je pri odpustu sicer nekaj omenjal da mi bo gleženj začel zatekati, vendar ne vem ali sem si pravilno zapomnila, da naj bi to počasi izginilo. Sicer pa si dajem vsakodnevne injekcije proti strjevanju krvi.
Hvala za odgovor in lep pozdrav.

Spoštovana,

otekanje okončin po operativnih posegih je pričakovano. Če imate otečeno celotno golen, gleženj in stopalo, Vam priporočam takojšen pregled pri Vašem zdravniku (izključitev globoke venske tromboze – injekcije le zmanjšajo možnost, da le ta nastane). Sicer pa odstranite povoj, če je le ta samo na kolenu, saj je lahko tudi povoj vzrok za zatekanje. V času otekanja Vam odsvetujem dolgotrajnešo stojo in sedenje. Če ste pri miru dvignite spodnji okončini nad nivo prsnega koša.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Lepoo pozdravljeni.
Pred enim mesecom sem si zlomil stegnenico. Bil sem operiran in 15 dni sem biu v bolnici, ostalii mesec sem pa pocival doma.Rana se je pa že zacelila. Zanima me ce lahko hodim normalno z berglami zunaj.
hvala za odgovor in lep pozdrav.

Spoštovani!

Ne morem vam natančno odgovoriti, saj je to, kdaj in koliko obremenjevati nogo po taki operaciji, predvsem odvisno od tipa zloma in načina operacije. Najbolje je, da kontaktirate operaterja.

Lep pozdrav,

Uroš Dobnikar

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Dveletni sin si je zlomil stegnenice in zlom zdravijo z 2 intramedularnima iglama po Prevotu. Zlom je zaceljen, čez 2 meseca (5 mesecev po poškodbi) naj bi prišli spet na kontrolo, da določijo datum odstanitve igel. Zanima me, kakšen poseg je odstranitev igel, kako dolgo naj bi bil hospitaliziran in ali bo lahko takoj po operaciji začel set polno obremenjevati nogo?
Hvala in LP

Spoštovani!

Poseg je kratek in ponavadi nezahteven. Če je zlom lepo zaceljen, bo lahko na nogo takoj stopal.

Lep pozdrav,

Uroš dobnikar

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

spoštovani! pred 5imi mesci sem si zloml levo stegnjenico. Po petih mesecih sem bil drugič na pregledu in diagnoza slabo preraščanje z obilnim kalusom v smislu hipertrofične pseudartroze na mestu preloma. Zanima me zakaj nastane kalus. v pon. mi vzamejo prvi vijak vn.(kovina v kosti)

Kalus je kostna brazgotina. Ta je večja, če je na mestu zloma nemir, kar je tudi najverjetnejši razlog za razvoj velikega kalusa pri Vas.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

pozdravljeni!
tudi jaz imam eno vprašanje glede zloma stegnenice…in sicer….
Oktobra 2006 sem imela prometno nesrečo in pri njej sem odnesla poleg ostalih poškodb tudi zlom stegnenice. Zlom so mi stabilzirali z retrogradnim intramedularni žebeljem z vijaki(3). Kirurg mi je predlagal da se le tega po zdravljenju ne odstrani, razen če pride do ponovne poškodbe ali možnih komplikacij.
Sedaj me pa zanima, če se jaz odločim za odstaranitev, koliko časa traja zdravljenje (celjenje), saj me koleno boli. Naj še povem da se mi je po vstavitvi žeblja relativno hitro naredil kalus in tako je bila kost hitro zaceljena (po 4 mesecih sem popolnoma obremenila nogo).
Hvala za odgovor.
Lp Ana P.

Običajno takšnih žebljev res ne odstranjujemo. Če se le odločite za odstranitev, boste predvidomo potrebovala do normalizacije stanja operirane okončine 6 do 12 tednov. Hoja z berglami je sicer običajno potrebna le prve dni po odstranitvi (odvisno od bolečin).

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!
Tudi jaz bi imel eno vprašanje. Sedaj sem sicer đe imel par kontrol, ampak na zadnjih dveh ni bilo mojega zdravinka, ta pa mi ni znal dotično povedat, kako dolgo bi še to znalo potrajati pri meni. Da na kratko obnovim: odprti zlom stegnenice pri prometni poškodbi (zdi se mi da je del kosti tudi se odkruščil), 108 dni bolnice (imem sem neko bakterijo, ki je zavirala zdravljenje, posledično naj bi bilo tudi neko vnetje v kosti), sedaj sem doma že 155 dni, kmalu bo 9 mesecev od poškodbe. Ko sem prišel domov je bila noga zelo zatečena od stegna do gležnja vključno z njim, ampak sem ta problem nekako rešil s HILOTHERMOM i nogo že 120 dni redno hladim in oteklino sem nekako rešil, čeprav je še vedno malo prisotna,…
Sedaj pa me zanima, če bi mi znali iz zadnjih 3 RTG slik povedati, kako napreduje celjenje kosti in kako dolgo naj bi še to potrajalo. Hodim z podpazdušnimi berglami, sedaj malo probavam tudi 4 taktno hojo, ampak dolge razdalje ne gredo, postane boleče in utrujajoče,….
Po prvi kontroli, so mi dejali, da lahko nogo obremenim nekje do 10 kg, po drugi nekje do 20, sedaj po zadnji pa nekje do 40 (težek sem okoli 90 kg). Ampak vse te informacije so bolj skope, poleg tega še nisem imel postopka rehabilitacije (koleno in gleženje ne gresta), ampak sedaj đe 4 mesece hodim na delovni nalog na razgibavanje (koleno je napredovalo iz 30° na nekje okoli 70 – 75°, predvsem zadnja dva meseca, ko imam individualno razgibavanje)
http://www.shrani.si/f/1C/6G/43IAwzc5/06082010.jpg – poškodba
http://www.shrani.si/f/1n/Ge/4JCaNF5a/28012011.jpg – 28.01.2011
http://www.shrani.si/f/2f/Qb/2hQpK1e1/280120111.jpg – 28.01.2011
http://www.shrani.si/f/1H/143/14FsABPh/04032011.jpg – 04.03.2011
http://www.shrani.si/f/3l/W/2IZKybev/040320111.jpg – 04.03.2011
http://www.shrani.si/f/2A/Xs/155D7qRD/15042011.jpg – 15.04.2011
http://www.shrani.si/f/1r/zW/1liWgcCy/150420111.jpg – 15.04.2011
http://www.shrani.si/f/1s/fC/1Gj4FAqY/150420112.jpg – 15.04.2011 – gleženj
Tu so slike
Poleg tega pa tudi, ali se bo ta kovina odstranila ali je boljše da to pustim notri.

Hvala

Na zadnjih rentgenskih posnetkih vidim v dobrem položaju zaceljen zlom notranjega gležnja in predvsem v zgornjem delu nejasno zaceljen zlom stegnenice, prav tako v dobrem položaju.

Dokler ne bo zlom stegnenice dobro rentgensko pregrajen, odsvetujem predvsem sunkovite obremenitve. Do nadalnjega priporočam hojo z berglami z omejitvami operaterja, pri čemer je zelo pomembno, da vas pri obremenitvi ne zaboli.

Odstranitev plošcice in vijakov ni nujna, če ne povzročajo težav.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!

Pred enim tednom sem si zlomil stegnenico leve noge.

Rentgentski posnetek zloma pred operacijo

Imel sem operacijo, po 4 dneh so me odpustili iz bolnišnice, čeprav bi naj bil za tako poškodbo hospitaliziran vsaj 10 dni. Dobro sem se počutil, nisem imel drugih problemov in bolečin.

Rentgenski posnetek zloma po operaciji

Danes je 1 teden od operacije, jemljem še antibiotike (Zinnat) in dobivam injekcije proti krvnim strdkom (Fraxiparine).

Takoj po operaciji nisem imel nobenih bolečin, tretji dan nisem več prejemal protibolečinskih injekcij, tako da bolečine praktično nimam in je tudi nisem imel. Noga je otekla in jo hladim z ledom. Imam tudi modrice, ki jih mažem s Heparin gelom in jih imam tudi vsak dan manj.

Mislim, da se noga lepo celi, boli me ne, le nekoliko srbi, kjer so šivi in modrice. Čez 4 dni mi bodo pobrali ven šive.

Nogo lahko vsak dan višje dvignem, le v kolenu jo lahko upognem le za nekaj stopinj, potem pa ne gre več. Je to zaradi otekline ali zaradi poškodovane kosti? Kdaj bom lahko nogo v kolenu normalno upognil?

Koliko časa menite, da bom okreval in potreboval za hojo bergle glede na zgoraj opisane okoliščine in slike. Meni se zdi, da okrevam hitro in da bo zaceljeno tudi hitro. Koliko časa bom moral še ležati v postelji? Sedaj ležim en teden, V koliko času bo kost zaceljena?
Bo potrebno potem ploščico in vijake odstraniti? Po koliko času menite, da bom lahko vzel kovino ven?

Hvala!

Je to zaradi otekline ali zaradi poškodovane kosti?
Zelo verjetno zaradi bližine zloma in operacije. Bolečian je zaradi poškodbe mehkih tikiv.

Kdaj bom lahko nogo v kolenu normalno upognil?
Nekje do 3. meseca od operacije.

Koliko časa menite, da bom okreval in potreboval za hojo bergle glede na zgoraj opisane okoliščine in slike. Meni se zdi, da okrevam hitro in da bo zaceljeno tudi hitro. Koliko časa bom moral še ležati v postelji? Sedaj ležim en teden, V koliko času bo kost zaceljena?
Ležanje je odvisno od bolečin in otekanja. Bergle boste moral uporabljati do rentgenske zacelitve kosti (pri takšnih zlomih je to nekje med 3. in 6. mesecem po operaciji).

Bo potrebno potem ploščico in vijake odstraniti?
Ni nujno.

Po koliko času menite, da bom lahko vzel kovino ven?
Običajno po 2-h letih od operacije.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Zgoraj sem že pisal o svojem zlomu stegnenice in se vam zahvaljujem za odgovor. Sedaj lahko že stopam na nogo in jo obremenim do 30 kg. Od operacije je minilo dobrih 6 tednov. Zaradi operacije pa je sedaj stegenska mišica poškodovana in se je zaradi premalo gibanja celo skrajšala. V kolenu lahko trenutno nogo upognem samo do kota 75°, s silo pa lahko potisnem nogo do kota okrog 90°. Na fizioterapiji sem bil prvič 2 dni nazaj, kjer so mi pokazali vaje za krepitev stegenskih mišic in raztezanje mišice. Mišico so mi raztegovali tudi na napravi za pasivno raztezanje, kjer sem nogo upognil do kota 94°, nato pa je bila bolečina premočna.

Rad bi še vaše mnenje o rehabilitaciji te mišice. Sedaj izvajam vaje vsak dan, fizioterapijo bom obiskoval 4 dni na teden. Koliko časa bo trajalo, da bom nogo v kolenu lahko popolnoma upognil? Koliko časa običajno traja, da se mišica raztegne do normalne dolžine? Razgibavanje in raztezanje ni prijetno, saj pri tem čutim bolečino. Sama zlomljena kost mi trenutno ne povzroča težav, očitno pa mi jih bo skrajšana stegenska mišica.

Hvala za odgovor.

Čas potreben za pridobitev polne gibljivosti je odvisen od mnogih dejavnikov in je težko predvidljiv. Najtežje je doseči in preseči pokrčenje kolena 90 stopinj, nakar je razgibavanje običajno lažje. Zelo pomembna je tudi čimprejšnja popolna iztegnitev kolena.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close