Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Klinika za sklepe, hrbtenico in poškodbe Rehabilitacija po operaciji zloma platoja golenice in pretrgane križne vezi ACL

Rehabilitacija po operaciji zloma platoja golenice in pretrgane križne vezi ACL

Pozdravljeni.

Pred dvema tednoma sem imela operacijo po poškodbi leve noge. Imela sem zlom platoja golenice in pretrgano sprednjo križno vez. Oboje so mi fiksirali z vijaki.
Sedaj po 14 dneh še vedno imam na nogi visoki mavec (spodaj in ob strani), preko pa povito s povojem.
V četrtek imam kontrolo, in najverjetneje dobim štiritočkovni steznik (če ga komisija odobri).

Prebrala sem nekaj o napravi Kinetek za razgibavanje kolena in me zanima, kdaj vi priporočate, da se začne koleno razgibavati, ter kako dolgo je priporočljivo?

Glede na to, da sploh ne vem kdaj bom imela fizioterapije, me zanima ali bi si lahko s to napravo začela razgibavati koleno že pred fizioterapijami?
Ali priporočate še kakšne druge vaje (sedaj samo izvajam dvig noge, 3x na dan po 40 ponovitev)?

Skrbi me, saj po internetu berem, da se po takih operacijah gibanje kolena začne prej, že takoj po odpustitvi iz bolnišnice, zato me je strah, kako bo z nogo, če je ne bom upogibala še nadaljnih nekaj dni. Sedaj je 2 tedna odkar je v mavcu.

Kakšno je vašo mnenje? Je to normalno, da je noga po taki poškodbi v mavcu tako dolgo, brez da se upogiba?

Hvala za odgovor!

Pozdravljeni,

Prebrala sem nekaj o napravi Kinetek za razgibavanje kolena in me zanima, kdaj vi priporočate, da se začne koleno razgibavati, ter kako dolgo je priporočljivo?
Kinetek (ali Kinetec) je eden izmed aparatov za pasivno razgibavanje sklepov (tudi kolena), na električni pogon. Druga možnost je aparat za pasivno in aktivno razgibavanje CAMOped, pri katerem energijo za razgibavanje proizvaja sam pacient. V primeru zlomov priporočam uporabo aparata 6 do 12 tednov.

Glede na to, da sploh ne vem kdaj bom imela fizioterapije, me zanima ali bi si lahko s to napravo začela razgibavati koleno že pred fizioterapijami?
Da, vendar šele, ko vam bo to dovolil vaš kirurg.

Ali priporočate še kakšne druge vaje (sedaj samo izvajam dvig noge, 3x na dan po 40 ponovitev)?
Priporočam, da se za nasvet o vajah obrnete na našo fizioterapevtko, doc. dr. Renato Vauhnik, dipl. fth. – [email protected].

Skrbi me, saj po internetu berem, da se po takih operacijah gibanje kolena začne prej, že takoj po odpustitvi iz bolnišnice, zato me je strah, kako bo z nogo, če je ne bom upogibala še nadaljnih nekaj dni. Sedaj je 2 tedna odkar je v mavcu.
Kakšno je vašo mnenje? Je to normalno, da je noga po taki poškodbi v mavcu tako dolgo, brez da se upogiba?
Kdaj se prične po operaciji z gibanjem, je odvisno predvsem od dosežene stabilnosti zloma pri sami operaciji. Če gre za večdelne zlome, še posebej, če so odlomki majhni, je pričetek gibanja lahko odložen tudi za 3 do 6 tednov, če gre za zlome, pri katerih se z učvrstitvijo (osteosintezo) doseže dobra stabilnost, pa dopustimo gibanje običajno že takoj po operaciji.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni, hvala za odgovore!

Imam še nekaj vprašanj in sicer:

1.) Je normalno da del kože okrog rane (levo od šivov pod kolenom, kjer so vijaki) še vedno ‘ne čutim’ oziroma imam občutek omrtvičene kože?

2.) Kirurg je omenil odstranitev vijaka iz križne vezi v roku enega mesca, prav tako je omenil da bi morda ob enem odstranili tudi preostale vijake v kosti (plato golenice), zaradi izboljšane gibljivosti, čeprav le-te še nismo testirali. Kaj vi mislite o tem? Kako to da se bi to odstranilo tako hitro in ali je res nujno potrebno?

3.) V primeru odstranitve vijakov me zanima za kakšen poseg se gre in kako dolgo traja, kakšen je čas hospitalizacije, ter ali se po odstranitvi vijakov ponovno namesti mavec? Ali je že možno takojšnje razgibavanje in obremenjevanje noge? Še je potem potrebno zdravljenje z Fraxiparinom?

Prilagam še RTG sliko.

[img]http://shrani.si/f/h/Yk/2Ud8Iv3t/img20201217125904.jpg[/img]

V primeru da slike ne prikaže, kliknite tukaj na povezavo:

Vaš link

Najlepša vam hvala, ste v veliko pomoč! Želim vam lepe praznike.

Pozdravljeni,

prosim.

1.) Je normalno da del kože okrog rane (levo od šivov pod kolenom, kjer so vijaki) še vedno ‘ne čutim’ oziroma imam občutek omrtvičene kože?
Da, pri kožnih rezih v predelu kolena se običajno prerežejo podkožni živci, ki potekajo od notranje strani kolena proti sprednjem zunanjem. Tako se običajno spremeni ali celo izgine občutek za dotik na zunanjem delu rezov, predvsem, če so ti narejeni vzdolžno.

2.) Kirurg je omenil odstranitev vijaka iz križne vezi v roku enega mesca, prav tako je omenil da bi morda ob enem odstranili tudi preostale vijake v kosti (plato golenice), zaradi izboljšane gibljivosti, čeprav le-te še nismo testirali. Kaj vi mislite o tem? Kako to da se bi to odstranilo tako hitro in ali je res nujno potrebno?
Sam vijakov, razen če zavirajo gibljivost, ne bi odstranil pred pretekom 3 mesecev od operacije. To je namreč čas, v katerem se kost v tem predelu dobro zaceli.

3.) V primeru odstranitve vijakov me zanima za kakšen poseg se gre in kako dolgo traja, kakšen je čas hospitalizacije, ter ali se po odstranitvi vijakov ponovno namesti mavec?
Običajno traja do 30 do 60 minut, hospitalizacija, odvisno od organizacijev bolnišnici, 1 do 4 dni. Mavec, razen če bodo vijaki odstranjeni pred tem, ko se bo kost zacelila, po operaciji ne bo potreben.
Ali je že možno takojšnje razgibavanje in obremenjevanje noge? Predvidoma da (oboje), razen če bodo vijaki odstranjeni pred zaključkom kostnega celjenja.
Še je potem potrebno zdravljenje z Fraxiparinom?
Običajno nekaj dni.

PS. Na poslanem posnetku vidim dober medsebojni položaj odlomkov!

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!

Najprej najlepša hvala za vse dosedanje odgovore in pomoč.

Ravnokar sem na zdraviliškem zdravljenju in imam še nekaj vprašanj glede okrevanja. Trenutno stanje poškodovane noge je dobro, brez bolečin, minimalna oteklina, temperatura ok. Pri hoji z berglami poskušam stopiti na nogo z minimalno podporo bergel oziroma probala sem korak ali dva popolnoma brez opore, kar mi je uspelo brez bolečin. Je pa še vedno prisoten nek strah saj ni nekih točnih smernic koliko je dovoljeno obremenjevati nogo.

1.) Kirurg je svetoval obremenitev noge max. 50% do zdravilišča, sedaj pa bi me naj tukaj navajali na vedno večjo obremenitev, v tem času bi naj tudi opustila bergle. Minilo je 2 meseca od operacije (noga je bila 5 tednov v gipsu). Glede na to da je na spletu več različnih informacij kdaj lahko popolnoma obremenim nogo, me zanima vaše mnenje, kdaj bi po takšni poškodbi lahko začela normalno hoditi (brez bergel) in nogo obremenjevati 100%?

2.) Trenutna max. fleksija je 105° (pokrčitev), v kakšnem času lahko pričakujem popolno (130°?) fleksijo?

3.) Trenutna min. fleksija je 0° (izteg), v kakšnem času lahko pričakujem popolni (-15°?) izteg?

4.) Kdaj lahko začnem voziti avto?

5.) V primeru, da bo zdraviliško zdravljenje uspešno in bom dosegla vredu gibljivost, sem razmišljala, da vijake pustim v kosti in ACL. Kirurg namreč še zmeraj priporoča odstranitev. Kakšno je vaše mnenje?

Hvala in lep pozdrav!

Pozdravljeni,

1.) Kirurg je svetoval obremenitev noge max. 50% do zdravilišča, sedaj pa bi me naj tukaj navajali na vedno večjo obremenitev, v tem času bi naj tudi opustila bergle. Minilo je 2 meseca od operacije (noga je bila 5 tednov v gipsu). Glede na to da je na spletu več različnih informacij kdaj lahko popolnoma obremenim nogo, me zanima vaše mnenje, kdaj bi po takšni poškodbi lahko začela normalno hoditi (brez bergel) in nogo obremenjevati 100%?
Menim, da lahko hodite z zberglami z obremenjevanjem operirane okončine do meje bolečine. Če pri polni obremenitvi ne boste čutila bolečin, lahko bergle tudi opustite. Vsekakor pa še odsvetujem velike in sunkovite obremenitve poškodovane okočnine!

2.) Trenutna max. fleksija je 105° (pokrčitev), v kakšnem času lahko pričakujem popolno (130°?) fleksijo?
To je najbolj odvisno od vas in od intenzivnosti fizioterapije.

3.) Trenutna min. fleksija je 0° (izteg), v kakšnem času lahko pričakujem popolni (-15°?) izteg?
Odgovor je enak kot pod 2).

4.) Kdaj lahko začnem voziti avto?
Ko boste lahko hodila po ravnem, brez bergel in brez težav.

5.) V primeru, da bo zdraviliško zdravljenje uspešno in bom dosegla vredu gibljivost, sem razmišljala, da vijake pustim v kosti in ACL. Kirurg namreč še zmeraj priporoča odstranitev. Kakšno je vaše mnenje?
Če vam vijaki ne bodo povzročali težav, odstranitev ni potrebna.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

ponovno imam za vas nekaj vprašanj. Minilo je že 5 mesecev od omenjene poškodbe in operacije. Sedaj sem opravila še magnetno resonanco.

Tukaj je izvid:

Minimalni izliv.
Meniskusa imata normalen signal.
Blaga distenzija ACL. PCL je v redu.
Kolateralna ligamentarna kompleksa sta ohranjena.
Signal blagega edema globokih mehkih tkiv podkožja anteromedialno ob vijakih. Signal zmernega edema mehkih tkiv med iliotibialnim traktom in steno lateralnega femoralnega kondila.
Tetiva kvadricepsa ter ligament patele sta v redu.
Znakov za hrustančne lezije ni.
Kolikor je mogoče oceniti ob kovinskih vijakih, ima skelet normalen signal.

Mnenje:
Sindrom iliotibialnega trakta. Blaga iritacija mehkih tkiv anteromedialno v proksimalni tibiji ob konicah vijakov. Blaga distenzija ACL.

_______________________

Kakšno je vaše mnenje oziroma kaj natančno nam ta izvid pove?

Bi lahko bila ta iritacija mehkih tkiv kriva za bolečine približno 5cm pod kolenom na zunanji strani? (pod vijaki) – to je namreč območje kjer občasno čutim bolečino.

Kaj menite glede nadaljnega okrevanja? Sama sem pričela oziroma že 1 mesec aktivno delam vaje z utežmi (počep, mrtvi dvig, ekstenzije,…).

Kirurg je na kontrolnem pregledu teden dni pred magnetno resonanco naredil test na obeh kolenih, glede čvrstosti ACL in dejal da ACL v levem kolenu popušča ter da bo potrebna vsaj še ena operacija (ali morda še več – omenjal je tudi da bi mi naredil novo vez), zanimalo ga je tudi ali je moje koleno nestabilno. Sama sicer večjih težav ali bolečin nimam, prav tako nimam občutka da bi koleno bilo nestabilno, zato njegovega mnenja nisem najbolj razumela.

Kakšno je vaše mnenje?

Najlepša hvala!

Pozdravljeni,

v izvidu navajajo draženje v predelu ilitibialnega trakta (na zunanjem delu kolena), blago draženje mehkih tkiv v sprednjih notranjih delih (ob vijakih) ter blag nateg sprednje križne vezi.

Kakšno je vaše mnenje oziroma kaj natančno nam ta izvid pove?
Tako draženje na zunanjem delu kolena, kakor tudi draženje na notranjem delu kolena sta lahko posledica prisotnih vijakov.

Bi lahko bila ta iritacija mehkih tkiv kriva za bolečine približno 5cm pod kolenom na zunanji strani? (pod vijaki) – to je namreč območje kjer občasno čutim bolečino.
Oboje je lahko posledica prisotnosti vijakov.

Kaj menite glede nadaljnega okrevanja? Sama sem pričela oziroma že 1 mesec aktivno delam vaje z utežmi (počep, mrtvi dvig, ekstenzije,…).

Kirurg je na kontrolnem pregledu teden dni pred magnetno resonanco naredil test na obeh kolenih, glede čvrstosti ACL in dejal da ACL v levem kolenu popušča ter da bo potrebna vsaj še ena operacija (ali morda še več – omenjal je tudi da bi mi naredil novo vez), zanimalo ga je tudi ali je moje koleno nestabilno. Sama sicer večjih težav ali bolečin nimam, prav tako nimam občutka da bi koleno bilo nestabilno, zato njegovega mnenja nisem najbolj razumela.

Kakšno je vaše mnenje?
Za izmero delovanja sprednje križne vezi priporočam opraviti meritev z artrometrom GNRB (izvaja sodelavka doc. dr. Renata Vauhnik, dipl. fth. – [email protected], na Fakulteti za zdravstvene vede, Univerze v Ljubljani). Sicer priporočam, glede na draženje, ki ga povzročajo, čim prejšnjo odstranitev vijakov.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close