Najdi forum

Preventivna vadba za hrbtenico

Pozdravljeni,
ker imam sedeč način življenja (dolga služba za računalnikom), se bojim za zdravje svoje hrbtenice. Stara sem 36 let in že čutim občasno bolečino, ki sicer kar hitro za več tednov potihne. Menite, da bi si z redno vadbo lahko pomagala, na kakšen način in ali so za zdravje hrbtenice pomembne tudi druge mišične skupine? Sama sem sicer poskrbela za stol prijazen hrbtenici in visoko dvignjen monitor. Razmišljam o redni vadbi doma s pomočjo programa Varuh zdravja. (https://www.varuhzdravja.si/)
Kot kirurga, ki je videl veliko poškodb hrbtenice in se dnevno srečuje s pacienti skupaj s kolegi v ambulantah, me zanima, ali bi me na kaj posebej opozorili? Hvala za odgovor.

Pozdravljeni,

dobro delovanje obhrbteničnih mišic in mišic stabilizatorjev trupa je nepogrešljivo za dobro delovanje hrbtenice. Dodatna skrb za dobro delovanje navedenih mišic je prav posebno potrebna pri tistih, ki pri svojem delu veliko sedijo, saj njihove mišice brez dodane vadbe postopoma oslabijo, kar lahko sproži tudi s hrbtenico povezane težave. Enako velja tudi za tiste, ki opravljajo ponavljujoča dela ali pa dela v prisilni drži. Dobro delovanje obhrbteničnih mišic in mišic stabilizatorjev trupa namreč poskrbi za enakomerno obremenitev vseh delov hrbtenice, kar zmanjša možnost nastanka težav.

V primeru s hrbtenico poveznih težav ali pa z namenom te preprečiti, priporočam najprej obisk fizioterapevta, ki vas bo naučil osnovnih vaj (pri nas doc. dr. Renata Vauhnik, dipl. fth. – [email protected]), sicer pa vadbo s kineziologom, ki vas bo naučil naprednih vaj (pri nas Nal Dobnikar, dipl. kineziolog – [email protected]). Vaje lahko nato izvajate sama.

Pri izvedbi vaj si lahko vsekakor pomagate tudi z navedeno spletno stranjo – https://www.varuhzdravja.si.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close