Najdi forum

Spoštovani!

Vljudno vas prosim za razlago izvidov in MR-a, vendar ne strokovno, pač pa da vsak laik razume. In ali je kje omenjeno, da bi naj imel pretrgan meniskus?

MR desnega kolena kaže tole in lepo prosim za “prevod”, Naj še omenim da sem leta 2010 zaradi poskodbe imel menda pretrgane vezi kar mi na rtg niso opazili (šele kasneje je ortoped rekel da se baje tako vidi na uz), zato je možno da se kaj vidi takega iz tistega časa (po moje zadnje tri besede).
Nativno slikanje opravljeno po standardnem postopku, brez KS. Na skeletu ni videti patoloških sprememb intenzitete signala. Nehomogen signal iz hrustanca medialne površine patele. Kolikor je mogoče oceniti sta debelina in površina ohranjeni. Nekoliko zadebeljena medialna patelarna plika. Debelina in signal iz artikularnega hrustanca ne kažejo drugih patoloških sprememb.
Medialni menisk ima v posteriornem rogu in deloma v korpusu signal nehomogene intenzitete, centralno hiperintenzivno spremenjen s hiperinterzivno špranjo, ki gre do tibialne površine meniska. Lateralni menisk, Anteriorni in posteriorni križni ligament, Medialni in lateralni kolateralni ligament in Tetiva kvadricepsa in patelarni ligament ne kažejo sprememb oblike ne signala.
V sklepu ni videti patološko povečane količine izliva.
Mnenje: kolikor je mogoče oceniti znaki začetne degeneracije hrustanca patele; nekoliko zadebeljena medialna patelarna plika; degeneracija in poškodba medialnega meniska.
MKB-10:
M224
M678
M232
Kako to, da rtg ne pokaže pretrgane vezi in artrozo? Namreč imam artrozo oz. bolečine že skoraj 18 let, vendar je šele pred kratkim vse to pokazal MR (in zakaj me že prej niso dali na MR ipd?).
Naj dodam še, da v vseh teh letih, kar sem hodil pri ortopedih ali na urgenci zaradi poškodbe, so mi podali tele diagnoze in vas prosim za razlago, predvsem me zanima, če se diagnoze med seboj veliko razlikujejo (saj mi vsak zdravnik nekaj drugega pravi).
Pred letom 2010 odprta diagnoza.
Leta 2010 (poškodba): Distencio LCM gen. dex.-tu bi naj imel pretrgane vezi
leta 2011: Contus. et. distors. gen. dex. a.m.III, čez 3 mesece po kontroli in fth pa Dg:: Eadem
leta 2018: Chondormalatio patellae bil. M 22.4, Polyarthralgia ex anamnesim
leta 2019, jan. 5 (urgenca): gonarthrosis incip. gen. sin. i.o. (ni bila poškodba kot taka (saj je to vse od artroze), pač pa sta se bolečina in oteklost pojavili ko sem se obrnil nazaj z glavo sicer sem samo mirno stal).
leta 2019, jan. 21: M 23.2 Lesio menisci medialis sin (corno posterioris).

Hvala in lp,

Leon

Spoštovani,

v izvidu MR navajajo začetne okvare sklepneg hrustanca pogačice, nekoliko zadebeljeno gubo sklepne ovojnice ob notranjem delu pogačice ter okvaro in poškodbo (raztrganino).

Kako to, da rtg ne pokaže pretrgane vezi in artrozo? Namreč imam artrozo oz. bolečine že skoraj 18 let, vendar je šele pred kratkim vse to pokazal MR (in zakaj me že prej niso dali na MR ipd?). Rentgensko slikanje pokaže le kosti. Na kosteh se vidijo le znaki napredovale obrabe, katere pa pri vas ni. Vezi na rentgenskih posnetkih niso vidne.

Pred letom 2010 odprta diagnoza.
Leta 2010 (poškodba): Distencio LCM gen. dex.-tu bi naj imel pretrgane vezi
Distensio LCM gen. dex. = Nateg notranje stranske vezi desnega kolena

leta 2011: Contus. et. distors. gen. dex. a.m.III = Udarnina in zvin desnega kolena

čez 3 mesece po kontroli in fth pa Dg:: Eadem Oedema = Oteklina

leta 2018: Chondromalatio patellae bil. = Ovara sklepnega hrustanca obeh pogačic

M 22.4, Polyarthralgia ex anamnesim = Bolečina v večih sklepih (vaše navedbe)

leta 2019, jan. 5 (urgenca): gonarthrosis incip. gen. sin. i.o. (ni bila poškodba kot taka (saj je to vse od artroze), pač pa sta se bolečina in oteklost pojavili ko sem se obrnil nazaj z glavo sicer sem samo mirno stal). = Sum na obrabo levega kolena

leta 2019, jan. 21: M 23.2 Lesio menisci medialis sin (corno posterioris) = Okvara zadnjega roga notranjega meniskusa levega kolena

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani!

Hvala lepa.

Pravite, da se na rtg vidijo le kosti, kako pa se potem ugotovi, kot ste tam napisali, da je nategnjena vez?

Lp

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

prosim.

Priporočam, da opravite slikanje kolena z magnetno resonanco in da pridete nato na pregled s posnetki.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close