Najdi forum

Razlaga izvida MR kolena

Spoštovani,
lani septembra sem padla po stopnicah (navzgor, z desnim kolenom sem močno udarila v rob stopnice). Rentgen ni pokazal zloma, le sum na abrubcijo v aplikalnem delu patele. Opravila sem protibolečinsko fizioterapijo ter pridno delala vaje za mišice, tudi kolesarila na sobnem kolesu. Kljub vsemu še vedno ne morem po stopnicah brez opore, še vedno šepam in imam bolečine v kolenu. Sredi januarja sem opravila tudi magnetno resonanco.

Prosim za laično razlago izvida ter kaj me glede na izvid čaka. Mislim, da bo potrebna artroskopija, kaj bo potrebno popraviti in kakšno bo okrevanje. Bliža se pomlad in rada bi bila aktivna, rada hodim, predvsem pa kolesarim.

Klinični podatki: udarnina, abrupcija apeksa patele?
MR:
Minimalni izliv.
Signal edema maščevja pod spodnjim lateralnim kvadrantom patele. Blag lateralni nagib patele za 14˚. Primerna višina patele. Primerna globina trohlee.
Retinakuluma, tetiva kvadricepsa ter ligament patele so ohranjeni. Signal blagega edema kostnine patele.
Meniskusa imata normalen signal.
Križna ligamenta sta ohranjena.
Kolateralna ligamentarna kompleksa sta v redu.
Neraven hrustanec medialne fasete patele.
Skelet ima normalen signal.

Mnenje:
Hondromalacija stopnje 2 medialne fasete patele.
Blaga kontuzija kostnine patele.
Iritacija lateralnega infrapatelarnega maščevja.

Hvala.

Spoštovani,

v izvidu navajajo oteklino maščobne blazinice pod pogačico, blago oteklino same pogačice in poškodbe sklepnega hrustanca notranje sklepne površine pogačice, ki segajo do polovico debeline.

Operativno zdravljenje zelo verjetno ne bo potrebno. Polnovredno mnenje vam sicer lahko dam le na osnovi izvedenega kliničnega pregleda in pregleda posnetkov MR. Po pregledu bi zelo verjetno priporočil usmerjeno okrepitev stegenskih mišic, morebiti tudi prejetje 1 do 3 injekcij plazme bogate s trombociti in nato še injekcije hialuronske kisline s podaljšanim delovanjem.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,

hvala za vaš odgovor. Sem nekoliko potolažena, ker bi se operativnemu posegu res rada izognila, če je le mogoče. Vseeno me malo skrbi, ker je od poškodbe že 5 mesecev, jaz pa sem še vedno omejena pri gibanju. Pri hoji po stopnicah me rahlo boli pod pogačico in na notranji strani kolena. Kaj pa ti dve oteklini, kako ju lahko sama odpravim? In zamaknjenost pogačice? Včasih imam občutek, kot da mi koleno napihuje od znotraj. Ali mi za okrepitev stegenskih mišic priporočate vaje v fitnesu? Če so problem oslabljene mišice, se bom z vajami rada potrudila. Doma kolesarim na sobnem kolesu, ob vikendih pa tudi dosti hodim. Dodatne škode pa si ne bi rada povzročila. Stara sem 47 let.

Hvala in lep pozdrav.

Spoštovani,

prosim.

Kolesarjenje je v redu. Priporočam, da se za navodila o vajah obrnete na našo fizioterapevtko, doc. dr. Renato Vauhnik, dipl. fth. – [email protected]. Priporočam predvsem izometrične vaje v iztegnjenem položaju kolena in ekscentrične vaje, v obeh primerih tudi z dodatkom mišične elektrostimulacije (zelo pomembna je usmeritev na notranjo glavo štiriglave stegenske mišice). Vadbo v fitnesu do nadaljnjega odsvetujem!

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,

hvala za odgovor in nasvete.

Lep pozdrav

Prosim.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close