Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Klinika za sklepe, hrbtenico in poškodbe Poškodba kolenskih vezi in delov kolenskega sklepa

Poškodba kolenskih vezi in delov kolenskega sklepa

Pozdravljeni!

Stara sem 30 let in sem fizično kar aktivna.

Decembra 2018, sem si na smučišču v At poškodovala levo koleno.
Po oskrbi in rtg slikanju v bližnji ambulanti sem odšla z ortozo in berglami (sum na strgano prednjo križno vez in nategnjeno stransko vez).

V Slo. sem obiskala dežurnega kirurga, ki je po pregledu in ponovnem rtg slikanju podal podobno diagnozo in me napotil na magnetno resonanco.

Po opravljenem MR, čakam mnenje in kontrolo kirurga za nadaljno obravnavo.

Sem mamica dveh malih otrok, zaposlena kot dipl.vzg. v oddelku 1-2 let v vrtcu in sem zelo zaskrbljena kaj bo z mojim kolenom, zato vas prijazno prosim, če mi razložite kaj vse skupaj pomeni in kaj me predvidoma čaka?

Prijeten dan!
Podatki MR levega kolena:
Velik izliv.
Lateropozicija centra patele za skoraj 1 cm. Lateralni nagib patele 29 °. Delna ruptura medialnega patelofemoralnega ligamenta ob femorlanem narastišču. Lateralni meniskus je ohranjen.
Zmerna distenzija MCL, lsteralni kolateralni ligamnetarni kompleks je ohranjen.
Tetiva kvadricepsa ter ligament patele sta v redu.
Znakov za hrustano lezijo ni.
Signal edem kostnine lateralnega tibialnega kondila posteriorno.

Mnenje:
Ruptura ACL.
Subtotalna ruptura MPFL ob femoralne narastišču. Zmerna distenzija MCL.
Kontuzija kostnine laterialnega tibialnega kondila posteriorno.
Majhna ruptura medialnega miniskusa.

Najlepša hvala.

Pozdravljeni,

v izvidu navajajo pretrganje sprednje križne vezi, nepopolno pretrganje notranje pogačično-stegnenične vezi, zmeren nateg notranje stranske vezi, majhno raztrganino notranjega meniskusa ter udarnino zunanjega začetnega zadnjega dela golenice.

Menim, da bo zelo verjetno potrebno operativno zdravljenje. Predvidena bolniška odsotnost po takšnih posegih in pri delu, ki ga opravljate, je vsaj 6 mesecev.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Najlepša hvala za odgovor. Očitno gre za resno poškodbo…

Še vedno čakam na kontrolo pri kirurgu.

Koleno me ne boli pretirano, imam povito s elastičnim povojem, po potrebi uporabljam bergle.

Zanima me še, koliko lahko obremenjujem nogo, ali je dobro da delam kakšne vaje, hodim itd. Mi lahko kaj priporočate?
Bi bilo dobro, da bi bila operirana čimprej?

Hvala za dragocene informacije.

nova
Uredništvo priporoča

Prosim. Da.

Priporočam obremenjevanje poškodovane okočine le od meje bolečine, vsekakor pa odsvetujem velike, sunkovite in dolgotrajne obremenitve (hojo po neravnem, tek, skoke, dvigovanja in prenašanja bremen, dolgotrajno hojo in stojo, počepe in zasuke na poškodovanem kolenu). Priporočam, da se za nasvet o vajah obrnete na fizioterapevta. Pri nas je to doc. dr. Renata Vauhnik, dipl. fth. – 041 753 913 ali [email protected].

Operacija sicer ni nujna, je pa dobro, do bo opravljena čimprej.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spet se javljam. V petek imam rekonstrukcijo prednje krizne vezi v splosni anasteziji.
Do tedaj sem kar trenirala misice, predvsem stegenske, vozila kolo v fitmesu…Koleno me veliko manj boli. Zanima me kako je po operaciji? Bom takoj dobila fizioterapijo, se to dolgo čaka? Bom lahko hodila, opravljla vsakdanje stvari? Na kaksen nacin poteka rehabilitacija, je dobro da se naprej obiskujem fitnes? Smem po stopnicah itd?
Hvala vam.
Hvala in lp.

Prvi cilj po operaciji je čim prej doseči polno gibljivost kolena, drugi pa čim bolj ohraniti stegenske mišice. Priporočam čim prejšnji pričetek fizioterapije (takoj po operaciji v ustanovi, kjer boste operirana in nato ambulantno nadaljevanje), o čemer se pogovorite z vašim kirurgom. Kolikor toliko normalno hojo boste predvidoma dosegla v 2 do 6 tednih, obiskovanje fitnesa pa bo prišlo predvidoma v poštev po preteku 8 tednov od operacije.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Hvala za hiter odgovor.

Prosim.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close