Najdi forum

MRI Kolena – Izvid

Pozdravljeni,

Zanima me, kaj pomeni ‘maščobna atrofija mišice semimembranozus’. Izraz atrofija mi je znan, ampak ne znam povezati maščoba-mišica.

Na izvidu piše samo to – bolečino imam pa pod pogačico. Veliko časa dnevno presedim, sem se pa čez poletje veliko ukvarjal s kolesarjenjem in dvigovanjem uteži in sem v dobri kondiciji. Je rehabilitacija samo v obliki fizioterapije in vadbe mišic? Veliko hoje, razgibavanje in aktivno življenje, ali je potreben kakšen poseg? Hvala!

Pozdravljeni,

navedeno pomeni, da se je mišica semimembranozus spremenila v maščobno brazgotino. Takšna sprememba je običajno posledica poškodbe mišice v predelu narastišča ali pa živca, ki oživčuje mišico. Ta ne more biti odgovorna za bolečino pod pogačico.

Priporočam, da se s posnetki MR oglasite v naši ambulanti. Najzaneslivejši način za odkritje vzroka za bolečine je hkratni klinični pregled in pregled posnetkov MR. Le iz navednega imam namreč premalo podatkov za nasvet o zdravljenju. To bo zelo verjetno neoperativno – usmerjena okrepitev stegenskih mišic in morebiti prejetje injekcij plazme bogate s trombociti in hialuronske kisline v boleči sklep.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

Prosim za mnenje glede športnih aktivnosti do pregleda pri ortopedu.

Pred cca 10 leti sem ob rotaciji staknila zvin desnega kolena. Na slikanje MRI sem šla šele kakšno let po poškodbi, zaradi takratnih daljših čakalnih vrst. MRI izvid iz tistega leta pravi:
– nekoliko zvišanana intenziteta signala prosimalnega dela patelarnega ligamenta;začetna entezeopatija?
– patelofemoralni del sklepa je normalen, medialni in lateralni meniskus sta normalna
– LCM je v predelu femoralnega narastišča zadebeljen, zvišane intenzitete, preostali del je normalen, stanje po manjši parcialni rupturi. Preostali ligamentarni aparat je v mejah normale.

Po tem obdobju sem začela s trening v fitnesu, vaje z utežmi, počepi, izpadni koraki,… redno vsaj 3x tedensko ali več. Tega režima se držim že vsaj zadnji dve leti.

Letos julija, pa je ob zasuku ponovno prišlo do zvina desnega kolena, punktiranja ni bilo potrebnega. Od poškodbe je minilo že dva meseca in pol, vendar bolečine še vedno vztrajajo. Bolečine so prisotne v notranjosti oz. v sprednjem delu kolena. Izrazite so ob teku ali pri izvajanju počepov z utežmi. Ko izzovem bolečino na tak način, se ta nato pojavlja že ob normalni hoji, predvsem po hoji po stopicah navzgor, ko prenesem težo na obolelo koleno. V zadnjem času pa po treningu čutim rahlo bolećino tudi v kvadricepsu in rahlo bolečino v kolenu že v mirovanju, brez obremenjevanja kolena s težo – verjetno posledica razbolelega kolena.

Prejšni teden sem bila na MRI slikanju in izvid navaja naslednje:
– Brez izliva
– Blag edem kostnine na zunanjem delu lateralnega kondila stegnenice in v inferomedialnem delu pogačice – glede na mesto gre za stanje po subakutnem izpahu pogačice. Medialni patelofeoralni ligament je ob femoralnem narastišču nekoliko edemetozen.
– križna ligamenta, kolateralna ligamenta in meniskus ne kažejo znakov za poškodbo. Patelarni ligament in tetiva kvadricepsa sta v mejah normalnega.
– hrustančnih defektov ne vidim
MNENJE: stanje po subakutni lukasiciji pogačice.

Kar me zanima je naslednje ali si s treningi delam več škode kot koristi in je bolje, da s treningi v fitesu do nadaljnega preneham? Kakšno je navadno postopanjeje v takem primeru fizioterapija? Ne bi si želela še poslabšati situacije in bi se rada čimprej vrnila k vsem športnim aktivnostim.

Hvala za odgovor.

Lp, Teja

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

Kar me zanima je naslednje ali si s treningi delam več škode kot koristi in je bolje, da s treningi v fitesu do nadaljnega preneham?
S treningi v ftnesu priporočam do nadaljnjega prenehati.

Kakšno je navadno postopanje v takem primeru, fizioterapija?
Da, priporočam obisk fizioterapevta in demonstracijo vaj za krepitev stegenskih mišic izometrično v iztegnjenem položaju kolena ter ekscentričnih vaj. Predvsem je potrebno okrepiti notranjo glavo štiriglave stegenske mišice, zakar priporočam tudi uporabo mišične elektrostimulacije. Pri nas se lahko obrnete na sodelavko doc. dr. Renato Vauhnik, dipl. fth. – 041 753 913 ali [email protected].

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close